جاده ابریشم: یکی از مهم‌ترین مسیرهای بین المللی گردشگری

زینب موحدی
شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵
جاده ابریشم: یکی از مهم‌ترین مسیرهای بین المللی گردشگری

بیش از ۶۰ کشور جهان تلاش می‌کنند تا با احیای جاده‌ی ابریشم، از آن به عنوان یک مسیر مهم برای گردشگری بهره ببرند.

هشتمین نشست وزرای راه ابریشم UNWTO در نمایشگاه تجارت سفر و گردشگری برلین (ITB) با هدف اتخاذ چشم‌اندازی بلند مدت در رابطه با گردشگری در مسیرهای تاریخی جاده ابریشم و روش‌های معرفی جاده‌ی ابریشم به عنوان مهم‌ترین مسیر گردشگری بین المللی در قرن بیست و یکم برگزار خواهد شد.

این رویداد، با موضوع «برنامه‌ی گردشگری راه ابریشم ۲۰۲۵» برگزار می‌شود و وزرا و رؤسای ادارات گردشگری ملی، سیاست‌ها و ایده‌های مهم خود را در جمع بیش از ۳۴ کشور مطرح کردند. مالزی آخرین عضوی است که برای پیوستن به این رویداد که توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) برگزار می‌شود، تلاش می‌کند.

زراب پلیکاشوالی، دبیرکل UNWTO، گفت:

کار مشترک ما برای قرار دادن جاده‌ی ابریشم در جایگاه یک مسیر گردشگری فرهنگی بین‌المللی مشهور و بی‌نظیر تاکنون به نتایج مثبتی رسیده است.

در کشورهایی که در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار دارند، آگاهی فزاینده‌ای در مورد نقش گردشگری در حفظ فرهنگ، انسجام منطقه‌ای و درک بین فرهنگی وجود دارد.

تعداد پروژه‌های گردشگری میان کشورها رو به رشد است و منافع تجاری و مصرف‌کنندگان در جاده‌ی ابریشم همچنان در حال بیشتر شدن است.

جاده‌ی تاریخی ابریشم عمدتا با مسیرهای داخلی مرتبط بود و شبکه‌ی وسیعی از مسیرهای دریایی داشت که به فرهنگ‌های مختلفی متصل می‌شد. در کنار این پیشینه، UNWTO توانایی گردشگری در مسیرهای موضوعی جاده‌ی ابریشم را در همه‌ی مناطق آسیا سنجیده است و نشست‌های امسال را برای ارائه‌ی مطالعات پژوهشی با عنوان «تاثیرات گردشگری جاده‌ی ابریشم دریایی در قرن ۲۱» برگزار کرده است. این پژوهش‌ها به طور مشترک با همکاری «سانی اینترنشنال» (Sunny International) انجام شده است.

اقدامات UNWTO در خصوص جاده‌ی ابریشم معطوف به کسب بیشترین سود از محل توسعه‌ی گردشگری برای جوامع محلی حوزه‌ی جاده ابریشم و تشویق سرمایه گذاری و حمایت از برنامه‌های حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی این مسیر است.

دیدگاه