تراز دریاچه ارومیه ۸ سانتی متر افزایش یافت

فرناز رهبران رنجبر
پنجشنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
تراز دریاچه ارومیه ۸ سانتی متر افزایش یافت

تراز دریاچه ارومیه طی یک هفته گذشته ۸ سانتی‌متر زیادتر شده است.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، فرهاد سرخوش در آذربایجان غربی گفت:

با وجود افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه طی هفته جاری، تراز کنونی این دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ سانتی‌متر کاهش دارد.

وی همچنین مساحت فعلی دریاچه ارومیه را یک‌هزار و ۹۴۱ کیلومترمربع اعلام کرد و اضافه کرد:

وسعت نگین آبی آذربایجان نسبت به هفته گذشته بیش از ۸۵ کیلومتر افزایش یافته است.

او ادامه داد:

خشکسالی و عوامل مختلف چون مصرف بی‌رویه آب سبب شده است وسعت این دریاچه نسبت به ۱۵ سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۵۸۵ کیلومترمربع کاهش یابد.

سرخوش ضمن اشاره به اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه از کم بارش‌ترین حوضه‌های آبریز کشور طی سال‌های اخیر بوده است، عنوان کرد:

این حوضه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره‌ای سیراب می‌شود. 

او با بیان کرد که دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آبراهه‌ها و رودخانه‌ها تامین می شود، همچنین امیدوار است که بارندگی‌ها در روزهای آینده نیز تداوم یابد. 

دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی آغاز به خشک شدن کرد و حدود ۸۰ درصد از مساحت آن با توجه به آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی به خشکی گرایید.

با توجه به نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه اثرات منفی خود را روی محیط زیست منطقه اعمال کرده و همچنین تاثیر به سزایی بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی داشته است.

طرح های مختلفی نظیر لایروبی رودخانه‌ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه‌های رودخانه‌ها، انسداد یک‌هزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار داده شد.

استاندار آذربایجان غربی نیز طی روزهای اخیر به موافقت رئیس‌جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی به منظور اجرا و تکمیل طرح‌های احیای دریاچه ارومیه اشاره کرده و خاطرنشان کرد در این زمینه با سرمایه‌گذاران خارجی مذاکره شروع شده است و روند اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه با دریافت تسهیلات خارجی با سرعت انجام می‌شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه