حمل و نقل عمومی در یکاترینبورگ؛ روسیه

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
حمل و نقل عمومی در یکاترینبورگ؛ روسیه

یکاترینبورگ چهارمین شهر بزرگ روسیه است که به لطف وجود استادیوم آرنا یکاترینبورگ، میزبان گردشگران زیادی است که برای جام جهانی 2018 به این شهر سفر می‌کنند.

یکاترینبورگ یکی از شهرهای مهم روسیه و مرکز استان سوردلوفسک به حساب می‌آید. این شهر همچنین به ‌عنوان مرکز صنعتی، فرهنگی، علمی و اداری ناحیه فدرالی اورال شناخته می‌شود. سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر شامل فرودگاه، مترو، اتوبوس، اتوبوس برقی، تراموا و دوچرخه می‌شود که برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فرودگاه

یکاترینبورگ

فرودگاه بین‌المللی کولتسوو (Koltsovo) یکاترینبورگ در جنوب شرقی مرکز شهر واقع شده است. برای حرکت از شهر به سمت فرودگاه می‌توان از بزرگراه کولتسوو ترکت استفاده کرد که حدود ۲۰ کیلومتر با فرودگاه بین‌المللی کولتسوو فاصله دارد. کرایه تاکسی از فرودگاه تا شهر معادل ۳۰۰ تا ۴۰۰ روبل است. قطار برقی اکسپرس کولتسوو دو بار در روز از فرودگاه به ایستگاه  قطار یکاترینبورگ حرکت می‌کند که ۴۰ دقیقه طول می‌کشد و حدود ۳۰ تا ۶۰ روبل تمام می‌شود که به مقصد شما بستگی دارد. بلیت را می‌توانید از دفاتر فروش بلیت یا ترمینال‌های سلف سرویس در ایستگاه‌های قطار تهیه کنید.

دو ایستگاه اتوبوس نیز در فرودگاه فعالیت می‌کند که ایستگاه شماره ۰۱، یک شاتل ۲۴ ساعته است و بین فرودگاه و ایستگاه قطار تردد می‌کند و هیچ توقفی ندارد. این اتوبوس هر ۳۰ دقیقه حرکت دارد و حدود ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. اتوبوس شماره ۱ نیز بین فرودگاه و ایستگاه قطار تردد می‌کند که ۳۰ ایستگاه دارد و از ۶ صبح تا نیمه شب فعالیت دارد.

مترو

یکاترینبورگ

متروی یکاترینبورگ، آخرین سیستم مترو ساخته شده در اتحاد جماهیر شوروی بود که در سال ۱۹۹۱ به بهره‌برداری رسید. این مترو فقط شامل یک خط به طول ۱۳ کیلومتر و ۹ ایستگاه است؛ با این حال تمام مرکز شهر را پوشش می‌دهد. ایستگاه متروی «بلوشاد ۱۹۰۵ گودا»، نزدیک‌ترین ایستگاه به استادیوم آرنا یکاترینبورگ است و در واقع ۱٫۵ کیلومتر با آن فاصله دارد.

 «Uralskaya» نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ایستگاه راه‌آهن و ایستگاه اتوبوس شمال محسوب می‌شود که در وسط این دو ایستگاه واقع شده است. هزینه مترو ۲۸ روبل می‌شود. بلیت تک سفره در دفاتر بلیت فروشی یا ترمینال‌های سلف سرویس داخل ایستگاه‌ها مترو به فروش می‌رسد. البته با کارت مسافری نیز می‌توانید کرایه خود را بپردازید. ایستگاه مترو از ۶ صبح تا نیمه شب باز است.

اتوبوس، تراموا

یکاترینبورگ

یکاترینبورگ شامل ۸۹ مسیر اتوبوس، ۳۱ مسیر تراموا و ۱۹ مسیر اتوبوس برقی است. هر یک از این سرویس‌های حمل و نقل عمومی، مرکز شهر را کاملاً تحت پوشش قرار می‌دهد، اما فقط اتوبوس و  marshrutkas به مناطق حومه شهر نظیر فرودگاه تردد می‌کنند. کرایه اتوبوس، marshrutkas، تراموا یا اتوبوس برقی معادل ۲۸ روبل است که باید به راننده یا فردی که پول‌ها را جمع می‌کند، بپردازید. امکان پرداخت کرایه با کارت مسافری یا کارت الکترونیکی میسر است. برای اطلاع بیشتر از خطوط حمل و نقل و برنامه آن‌ها می‌توانید از برنامه Yandex استفاده کنید.

کارت الکترونیکی

یکاترینبورگ

کارت الکترونیکی در واقع یک کارت مسافری است که برای پرداخت کرایه مترو، اتوبوس، تراموا و اتوبوس برقی استفاده می‌شود. هزینه این کارت ۷۵ روبل است و کرایه به مسیر مورد نظر شما بستگی دارد. برخی از مسیرها کلیه ۴ منطقه حمل و نقل عمومی را پوشش می‌دهند که شامل ۲۰ جابه‌جایی به قیت ۵۰۰ روبل یا جابه‌جایی‌های نامحدود برای ۳ روز به قیمت ۳۹۰ روبل می‌شود.

البته می‌توانید کارت مسافری را از طریق برنامه «ای وَلِت» (E-Wallet) خریداری کنید و کیف الکترونیک خود را برای مواقع ضروری شارژ کنید. کیف پول شما برای هر سفر با حمل و نقل عمومی، ۲۶ روبل بدهکار می‌شود. کارت مسافری را می‌توانید از ایستگاه‌های مترو، ادارات پست، ایستگاه پرداخت Frizbi، ترمینال‌های پرداخت Mobilniye Gorodskiye Platezhi و برخی از ایستگاه‌های حمل و نقل روی زمین تهیه کنید.

قطارهای برقی

یکاترینبورگ

سيستم راهٰ‌آهن خیلی خوب بخش شمال و شرق یکاترینبورگ را پوشش داده است. مردم محلی برای سفر به مناطق دور دست شهر یا حومه شهر از قطار استفاده می‌کنند. برای مسافران، قطار یک راه مناسب و مقرون به صرفه برای رسیدن به فرودگاه است. بخش عمده‌ای از مرکز شهر، به ویژه مناطق لنینسکی و Verkh-Isetsky، به حمل و نقل ریلی متصل نیست. به عنوان مثال برای رفتن به استادیوم آرنا یکاترینبورگ باید از مترو، تراموا یا اتوبوس برقی استفاده کنید. هزینه سفر با قطار در محدوده شهری، ۳۰ تا ۵۰ روبل است که به مسیر سفر بستگی دارد. برای اطلاع از برنامه قطارها می‌توانید از اپلیکیشن  Yandex استفاده کنید.

رانندگی

یکاترینبورگ

خیابان‌های شهر یکاترینبورگ در ساعات شلوغی یعنی ۸ تا ۱۰ صبح و ۵ تا ۷ عصر بسیار پرترافیک است. استادیوم آرنا یکاترینبورگ، ایستگاه راه‌آهن و نقاط مهم شهر در داخل یا نزدیک به حلقه داخلی شهر هستند. در هر نقطه‌ای از خیابان‌های یکاترینبورگ می‌توانید پارک کنید که اکثر مواقع رایگان است. با این حال پارک کردن خودرو در مکان‌های پارک ممنوع، پیاده‌روها و ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی ممنوع است. تعدادی پارکینگ پولی هم در مناطق نزدیک به مرکز شهر وجود دارد که برای هر ساعت، ۳۰ روبل دریافت می‌کنند. در صورتی که هزینه پارکینگ را نپردازید، ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ روبل جریمه می‌شوید.

دوچرخه

یکاترینبورگ

با اینکه سایر وسایل حمل و نقل عمومی به دوچرخه ارجحیت دارند، ولی می‌توان تعداد زیادی از ایستگاه‌های دوچرخه را در این شهر پیدا کرد که در پارک‌ها، برخی خیابان‌های اصلی مرکز شهر و پارک sprawling woodland در حومه شهر مستقر هستند. مردم محلی اغلب از دوچرخه استفاده می‌کنند. مسیرهای شناخته شده‌ای نیز به دوچرخه‌سواری اختصاص دارد. در بخش‌های متعددی از مرکز شهر می‌توانید دوچرخه اجاره کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع welcome2018

    دیدگاه