بقایای معماری در سرای مسگرهای بازار تاریخی اراک کشف شد

فرناز رهبران رنجبر
یکشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۰
بقایای معماری در سرای مسگرهای بازار تاریخی اراک کشف شد

بقایای دو ستون و یک طاق آجری در سرای وکیل (مسگرها) در بازار مسقف و تاریخی اراک کشف شده و برای مشخص شدن قدمت این سازه‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بازار تاریخی اراک از دوره‌ی قاجار و در پنج جبهه از ابتدای امسال شروع به بازسازی شده است. در چند سرا از این بازار مسقف عملیات بازسازی و سامان‌دهی در حال اجرا است. «سرای مسگرها» یکی از سراهای این بازار است که در دست تعمیر است.

سید محمد حسینی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت:

به دنبال اجرای یکسری عملیات برای کف‌سازی و ساماندهی کف‌های سرای بازار در محورِ سرای مسگرها، در زمان انجام عملیات برداشتِ کف با هدف ایجاد کانال دفع رطوبت، به یکسری سازه برخورد.

وی افزود:

براساس بررسی‌های انجام شده درباره‌ی ویژگی‌های مصالح عناصر معماری سازه‌های به دست آمده، به نظر می‌رسد قدمت سازه‌های معماری به قبل از زمان احداث بازار اراک و سرای مسگرها بر می‌گردد.

او با بیان این‌که در زیر ورودی فعلی سرای مسگرها در بازار اراک، طاق آجری مکشوف قرار دارد، افزود:

با توجه به اهمیت این کشف، نظر دقیق‌تر بعد از بررسی‌های کارشناسی‌تر و تحقیقاتِ بیشتر بیان می‌شود، همچنین تعداد قابل توجهی کاشی و قطعات سفال‌های ساده و لعابدار در این قسمت به دست آمده‌اند که در دست مطالعه و بررسی با هدف تعیین قدمت و گونه‌شناسی آن‌ها هستیم.

وی همچنین در توضیح روند مرمت بازار تاریخی اراک خاطرنشان کرد:

تا کنون حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مرمت بازار انجام شده است، و باید همه‌ی بازار و تمام گذرها و راسته‌ی بازار مرمت شوند تا بتوانیم این بخش را برای ثبت جهانی آماده کنیم.

حسینی با بیان این‌که هر کدام از سراها و حجره‌های این بازار تاریخی به مالک شخصی تعلق دارد، افزود:

میراث فرهنگی مالک هیچ کدام از سراهای بازار نیست. بخشی از این فضاها اوقافی هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی تاکید کرد:

در حال حاضر مهمترین مساله در مورد این بازار، از دست دادن کاربری برخی از این سراهای تاریخی است که متروکه شده و آسیب‌های زیادی به آن‌ها وارد شده‌اند.

وی با بیان این‌که اکنون این اداره به دنبال صاحبان این سراها است، تصریح کرد:

قصد داریم با پیدا کردن این مالکان، با آن‌ها وارد مذاکره شویم، تا در قالب انجام پروژه‌ی مرمت ۵۰ درصدی توسط مالک و ۵۰ درصدی میراث فرهنگی بتوانیم این فضای تاریخی را مرمت کنیم.

او با بیان این‌که به مبلغ تقریبا ۳۰ میلیاد تومان برای اتمام این مرمت نیاز است، ادامه داد:

به همین دلیل تلاش می‌کنیم این اعتبارات را هر چه سریع‌تر تامین کنیم که با توجه به اختصاص سالانه‌ی بخشی از اعتبار، تا کنون موفق به مرمت بخش‌هایی از این بازار تاریخی شده‌ایم.

منبع ایسنا

دیدگاه