مرمت آثار تاریخی خسارت دیده از زلزله کرمانشاه آغاز شد

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵
مرمت آثار تاریخی خسارت دیده از زلزله کرمانشاه آغاز شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از آغاز کار مرمت دو بنای تاریخی خسارت دیده از زلزله در شهرستان دالاهو خبر داد.

زلزله ۲۱ آبان امسال علاوه بر تخریب بافت شهری، منجر به آسیب تعدادی از آثار تاریخی نیز شد و در این رابطه، اکبر رضایی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، اظهار کرد:

مسجد عبدالله بن عمر و مقبره ابودجانه در شهرستان دالاهو، قلعه یزدگرد، طاق گرا و زیج منیژه در شهرستان سرپل ذهاب، عمارت خسرو در قصرشیرین، قلعه شهر گیلانغرب و بناهای توفیق بگ و فریدون بگ در شهرستان پاوه ۱۰ بنا و اثر تاریخی خسارت دیده از زلزله در استان کرمانشاه هستند.

این مقام مسئول درباره مرمت این آثار گفت:

اداره کل میراث فرهنگی استان برای مرمت این بناها ۲.۵ میلیارد تومان اعتبار درخواست داده و تاکنون برای مرمت دو بنای تاریخی مسجد عبدالله بن عمر و مقبره ابودجانه ۲۲۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

بنا به گفته معاونت  میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه کار مرمت این دو بنای تاریخی در حال انجام است و کار مرمت، احیا و ساماندهی سایر بناهای تاریخی استان در دستور کار یک ساله قرار دارد. البته پیش‌تر نیز کار مرمت و احیاء مسجد جامع، مسجد حاج شهبازخان و بخشی از بازار کرمانشاه، تکیه معاون الملک و تکیه بیگلربیگی انجام شده است.

رضایی در ادامه سخنانش افزود:

حمام حاج شهبازخان و حمام نظام نیز از جمله پروژه‌هایی هستند که با اعتبارات ملی کار مرمت واحیاء آن‌ها در سالجاری آغاز شده و کماکان ادامه دارد. همچنین، کار ساماندهی محوطه تاریخی بیستون هم شروع شده و ساماندهی پایگاه‌های طاق بستان و آناهیتا نیز به‌زودی آغاز می‌شود.

به گفته این مسئول، برای مرمت و احیاء چهار خانه تاریخی استان نیز ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده که با مشارکت مالکان این بناها کار انجام می‌شود.

منبع isna

دیدگاه