تور مجازی: مجمع الجزایر مالدیو

تور مجازی: مجمع الجزایر مالدیو

زینب موحدی
| پنجشنبه, ۵ دی ۹۸ ساعت ۲۲:۱۵

کشور مالدیو از آب‌سنگ‌ها و جزیره‌های مرجانی مسحورکننده‌ی زیادی تشکیل شده است و با این‌که مساحت کمی دارد، به خاطر استراحتگاه‌های منحصربه‌فردی که در جزیره‌های آن راه‌اندازی شده‌اند، نقش مهمی در صنعت گردشگری دارد و علاقه‌مندان زیادی از کشورهای مختلف جهان به آن سفر می‌کنند. 

استراحتگاه‌های زیادی در جهان هستند که طبیعت دست نخورده، صخره‌های مرجانی، ساحل زیبا و شن‌های سفید رنگ‌شان را به رخ گردشگر می‌کشند، اما بی‌شک، بهترین‌شان همان‌هایی هستند که تور مالدیو شما را به تماشای آن‌ها در جزیره‌های تماشایی مالدیو دعوت می‌کند. جزایر مالدیو، کشوری استوایی با مردمی خونگرم در جنوب آسیا است که از بیش از ۱۰۰۰ جزیره‌ی حلقه‌ای شکل مرجانی تشکیل شده است. این کشور کوچک، به شدت در معرض تهدیدهای ناشی از تغییرات آب و هوایی کره‌ی زمین قرار دارد و حقیقتا، بهشتی است که پیش از ناپدید شدنش از نقشه‌ی روزگار، باید آن را دید.  

مالدیو

فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع از کل مجمع‌الجزایر مالدیو که در گستره‌ای در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع از آب‌های اقیانوس پراکنده شده،، خشکی است و از میان ۱۱۹۰ جزیره‌ی مرجانی که این کشور را تشکیل داده‌اند، تنها ۱۸۵ جزیره مسکونی هستند. یکی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های این مجمع‌الجزایر که موضوع این تور مجازی است، آب‌سنگ هوادهو (Huvadhu Atoll) است که دومین آب‌سنگ بزرگ کشور و دهمین آب‌سنگ بزرگ در کل جهان است. کل مساحت این آب‌سنگ ۳۱۵۲ کیلومتر مربع است و تنها ۳۸٫۵ کیلومتر مربع آن روی آب قرار دارد.

آب‌سنگ هوادهو به دو بخش هوادهوی شمالی (گافو الیفو: Gaafu Alifu) و هوادهوی جنوبی (گافو دالو: Gaafu Dhaalu) تقسیم می‌شود. هوادهوی شمالی شامل ۸۲ جزیره و هوادهوی جنوبی شامل ۱۵۲ جزیره است.

تنوع زیستی در آب‌های این جزایر، مانند هر منطقه‌ی دیگری از مالدیو، بسیار غنی است و زمین‌های آن‌ها نیز پوشیده از گیاهان گرمسیری فراوانی است. صخره‌های مرجانی مالدیو زیستگاه ماهی‌های عجیب و غریبی هستند و حتی دلفین‌ها و آبزی‌های دیگر سایر زیستگاه‌های دریایی نیز در این منطقه فراوان به چشم می‌خورند.

گالری عکس‌های مجمع الجزایر مالدیو

از میان ۱۱۹۰ جزیره‌ای که مالدیو را تشکیل داده‌اند، تنها ۱۸۵ جزیره مسکونی هستند

در ۶۵ کیلومتری جنوب گادو (Gaddhoo)، یکی از جزایر آب‌سنگ هوادهوی جنوبی، آب‌سنگ زیبای دیگری به نام «گناویانی» (Gnaviyani) وجود دارد که جزیره‌ی مسکونی «فوواه مولاح» (Fuvahmulah) روی مرجان‌های آن تشکیل شده است. پهنای این جزیره کمی بیشتر از ۲ کیلومتر و درازای آن در حدود ۷ کیلومتر است و آن، تنها جزیره‌ی آب‌سنگ گناویانی به شمار می‌آید. نزدیکی آن به خط استوا موجب شده است که این جزیره با برخورداری از دریاچه‌های باطراوات و زمین‌های باتلاقی، آب‌وهوای منحصربه‌فردی داشته باشد.

تنوع زیستی جانوران این آب سنگ بسیار جالب و ویژه است: خیلی از حیوانات محلی، پرندگان و ماهی‌های آن مختص همین منطقه‌ی خاص هستند و در محل دیگری زندگی نمی‌کنند. ویژگی خاصی دیگری که گناویانی را از سایر جزیره‌ها در مالدیو متمایز می‌کند، خاک بارور آن است که رشد و پرورش میوه‌ها و سبزیجات مختلف را ممکن می‌کند. انوع مختلف پرتقال و آناناس‌هایی که در این جزیره می‌رویند قابل مقایسه با سایر نقاط جهان نیست. فوواه مولاح، از لحاظ تولید میوه‌ی مانگو که نوعی میوه‌ی گرمسیری است، جایگاه نخست را در میان جزایر مالدیو دارد. شغل اصلی ساکنان این جزیره که در حدود ۱۴ هزار نفر هستند، کشاورزی و البته گردشگری است.

یکی از مناظر طبیعی این جزیره که گردشگران زیادی را از کشورهای مختلف به اینجا کشانده است، ساحل «تاندو» (Thondu) با شن‌های سفیدش است که تحت برنامه‌های حفاظتی دولت قرار دارد. این ساحل، سنگریزه‌های ریز و گردی دارد که حتی پس از خشک شدن هم درخشش خود را حفظ می‌کنند. اینجا تنها محل در دنیا است که این نوع از سنگ‌ها را می‌توان در آن پیدا کرد و خیلی‌ها هم دل‌شان می‌خواهد که یک مشت از این سنگ‌ها را به‌عنوان سوغاتی یا برای یادگاری با خودشان ببرند.

مالدیو

پدیده‌ی طبیعی جذابی هم وجود دارد که هر چند وقت یک بار در اینجا روی می‌دهد. این پدیده که «بیساولی» (Bissaaveli) نامیده می‌شود، رویدادی است که طی آن بخشی از شن‌های ساحل از خشکی فاصله می‌گیرند و به‌سمت کناره‌ی صخره‌ی مرجانی حرکت می‌کنند و در نتیجه‌ی این حرکت، تالابی شکل می‌گیرد که محبوبیت زیادی بین محلی‌ها و گردشگرانی که با تور به اینجا سفر می‌کنند، دارد. ساحل در سمت دیگر این جزیره پوشیده از شن‌های سیاه رنگی است که در مالدیو،‌ پدیده‌ای نادری است. تور مجازی مالدیو، شما را با این جزیره‌های متفاوت و در عین حال شگفت‌انگیز در این مجمع‌الجزایر بیشتر آشنا می‌کند.

تور مجازی مجمع الجزایر مالدیو

منبع airpano

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات