ماسوله در پرونده جنگل هیرکانی برای ثبت جهانی ارائه می‌شود

زهرا  آذرنیوش
دوشنبه، ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵
ماسوله در پرونده جنگل هیرکانی برای ثبت جهانی ارائه می‌شود

ماسوله از شهرهای زیبای شمال با معماری پلکانی است که با هدف استفاده از ظرفیت‌های گردشگری، در پرونده جنگل هیرکانی برای ثبت جهانی ارائه می‌شود.

مقاله‌ی مرتبط:

علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در دیدار با نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت:

ماسوله یکی از نقاط زیبا و دیدنی کشورمان است و باید از ظرفیت‌های آن برای توسعه گردشگری استفاده شود.

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به داشته‌های فرهنگی و تاریخی ایران در سراسر کشور، افزود: ماسوله باید در حوزه گردشگری و به ویژه در بخش بوم‌گردی به مقصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود. رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این زمینه افزود:

با توجه به اینکه هر کشور سالیانه یک سهمیه برای ثبت جهانی آثار تاریخی خود دارد، ما تلاش می‌کنیم با اقدامات ابداعی آثار بیشتری را در قالب یک پرونده به ثبت جهانی برسانیم. ثبت جهانی محور ساسانی که ۳۰۰ کیلومتر وسعت دارد و بناهای تاریخی بسیاری را در خود جای داده است، نمونه‌ای از این اقدام‌ها است.

مونسان در ادامه خاطرنشان کرد: ماسوله در قالب پرونده جنگل های هیرکانی، تیرماه سال آینده در اجلاس میراث جهانی یونسکو مطرح می‌شود و امیدواریم با دفاع کارشناسان سازمان، این پرونده امسال در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد.

معاون رئیس‌جمهوری پس از ارائه گزارش در مورد میزبانی رشت برای رویداد گردشگری خوراک از سوی طراح این ایده، گفت:

سازمان میراث‌فرهنگی حمایت و پشتیبانی لازم را برای برگزاری این رویداد خواهد داشت، اما برگزاری چنین رویدادی در سطح بین‌المللی نیازمند یک متولی و تعیین بودجه مورد نیاز است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست همچنین، با بررسی وضعیت کاروانسرای شاه عباسی رشت و شنیدن سخنان سرمایه‌گذار این بنای تاریخی گفت:

موضوعات مربوط به کاوانسرای شاه عباسی رشت باید با در نظر گرفتن مفاد قرارداد پیگیری و رفع شود، صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و سرمایه‌گذار باید به توافق و تفاهم برسند.

شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه‌آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های پر برف است که بومیان آن را تالش‌ها تشکیل می‌دهند. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع است. این شهر در سال ۱۳۵۴ هجری خورشیدی با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به‌عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده ‌است.

منبع عکس: مسافر سلام

مطالب مرتبط:

    منبع irna
    برچسب‌ها

    دیدگاه