روستای تاریخی جمالو بعد از حدود ۵۰ سال سر از آب بیرون آورد

روستای تاریخی جمالو بعد از حدود ۵۰ سال سر از آب بیرون آورد

فرناز رهبران رنجبر
| چهار شنبه, ۲۱ آذر ۹۷ ساعت ۱۴:۴۵

کاهش شدید آب در مخزن سد زاینده‌رود باعث بیرون آمدن روستای تاریخی جمالو بعد از حدود ۵۰ سال شد.

روستای جمالو یکی از روستاهای قدیمی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که در هنگام آبگیری سد زاینده رود در دهه ۴۰ به زیر آب رفته بود.

در دهه ۴۰ عملیات ساخت و آبگیری سد زاینده رود آغاز شده و تمام زمین‌ها و املاک روستای جمالو که در منطقه سد قرار داشت، در آن زمان از مردم خریداری شد و این روستا خالی از سکنه شد.

کاهش بارش‌ها و وقوع خشکسالی طی ۱۰ سال اخیر باعث کمتر شدن آب در مخزن سد زایند‌ه‌رود و وسعت دریاچه سد زاینده‌رود شده است.

در حال حاضر فرونشست آب و کاهش قابل توجه آب پشت مخزن سد موجب پدیدار شدن دوباره روستای جمالو پس از سال‌ها از زیر آب شده است.

یک تپه تاریخی در این روستا وجود دارد و تمهیدات لازم برای حفاظت از این منطقه تاریخی انجام شده است. پرونده تاریخی تپه تاریخی این روستا برای ثبت تهیه و به تهران ارسال شده است.

مهرداد جوادی، سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری، با اشاره به اینکه وجود روستاهای تاریخی یکی از مهم‌ترین ظرفیت های استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود، بیان کرد:

بهره‌گیری از وجود این روستاها برای جذب گردشگر و مسافر به سطح استان ضروری است.

وی بیان کرد:

طی سال‌های اخیر با توسعه زیر ساخت‌های گردشگری از جمله خانه‌های مسافر در برخی روستا ورود مسافر و گردشگر به این روستا افزایش ساخته و گردشگری در این مناطق ارتقا یافته است.

آثار به جای مانده از روستای تاریخی جالو در کنار دریاچه زاینده‌رود دارای پتانسیل‌های بالقوه است و می‌تواند سبب رونق گردشگری شود.

دیدگاه  

    تبلیغات