بررسی ایجاد موزه طب در خراسان رضوی

فرناز رهبران رنجبر
دوشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰
بررسی ایجاد موزه طب در خراسان رضوی

به منظور بررسی ایجاد موزه طب در خراسان رضوی نشست مشترک با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و رئیس مرکز آموزشی و پژوهشی درمانی امام رضا (ع) برگزار شد.

ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و عبدالله بهرامی رئیس مرکز آموزشی و پژوهشی درمانی امام رضا (ع) در رابطه با موضوع تاسیس و ایجاد موزه طب و پزشکی نشستی جلسه‌ای تشکیل دادند.

رئیس بیمارستان امام رضا در این نشست گفت:

پیشینه تاریخی این بیمارستان به ۴۰۰ سال قبل باز می‌گردد و فضای کنونی این مجتمع بالغ بر ۲۸ هکتار است. از ویژگی‌های این مجتمع عدد مقدس هشت است که به نیت امام رضا (ع) در بخش‌های مختلف معماری بنا، و به صورت هشت اتاق عمل، هشت پله، هشت پنجره، ارتفاع هشت متری و... نمایان شده است.

ای مجموعه در ۲۱ آذرماه سال ۱۳۵۷ و همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و پس از حمله ماموران رژیم ستمشاهی به بیمارستان، بیشتر معروف شده و اکنون هم به عنوان یکی از مجهزترین و بهترین بیمارستان‌های کشور در حال ارائه خدمت به مردم است.

به گفته وی باید این معماری ارزشمند را حفظ کرد چراکه درحقيقت این بیمارستان، شفاخانه حضرت رضا (ع) است.

همچنین در ادامه این نشست رئیس بیمارستان امام رضا برای را‌ه‌اندازی موزه طب در این مجموعه اعلام آمادگی کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این نشست گفت:

سیاست این اداره کل بر حفظ ارزش‌های فرهنگی و معماری و عناصر وابسته به آن در این بیمارستان و رعایت ضوابط و مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور است.

نام مبارک امام رضا (ع) بر روی این بیمارستان گذاشته شده است که مجموعه‌ای منحصر به فرد با ارزش‌های فرهنگی و تاریخی فراوانی است که باید مورد حفاظت قرار گیرند.

او ادامه داد:

شناسنامه این بیمارستان، ایجاد موزه است و به همین منظور پیشنهاد ایجاد موزه طب یا پزشکی را در این مجموعه می‌دهم که تاسیس این موزه به معرفی و شناخت این بیمارستان کمک خواهد کرد و این اداره کل آمادگی، ارائه مجوزهای قانونی و مشورت در راه‌اندازی این موزه را دارد.

عکس کاور از: Amir N

دیدگاه