جویبار باخله در فرایبورگ؛ نهرهایی از قرون وسطی که امروز به جاذبه تفریحی تبدیل شده‌اند

عماد محمدی نیا
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
جویبار باخله در فرایبورگ؛ نهرهایی از قرون وسطی که امروز به جاذبه تفریحی تبدیل شده‌اند

در میان کوچه و خیابان‌های شهر فرایبورگ آلمان، نهرهای باریکی وجود دارد که همواره آب زلال و خنک در آن‌ها جاری است.

شهر فرایبورگ در کشور آلمان که در حاشیه‌ی جنگل سیاه واقع شده است، جاذبه‌ی تفریحی نادری دارد که می‌تواند نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند. اگر شما به شهر فرایبورگ بروید و در کوچه‌ها و خیابان‌های آن قدم بزنید، در میان سنگ‌فرش پیاده‌روها، جوی‌های باریک و کم‌عمقی را می‌بینید که همواره آب تمیز، زلال و خنک در آن‌ها جریان دارد.

در طول روزهای گرم سال که البته در فرایبورگ تعدادشان کم نیست، مردم برای کسب آرامش و تمدد اعصاب، در کنار این جوی‌ها می‌نشینند و پاهایشان را درون آب خنک و شفاف آن قرار می‌دهند.

جویبار باخله

کودکان هم معمولا از این فرصت به خوبی استفاده می‌کنند و در عمق کم این جوی‌ها به آب‌بازی مشغول می‌شوند. علاوه بر این، بعضی وقت‌ها افراد بزرگسال و کودکان، خوش‌سلیقگی به خرج می‌دهند و قایق‌های کاغذی رنگی بسیار زیبایی می‌سازند و آن‌ها را در آب جاری و زلال این جوی‌ها به حرکت درمی‌آورند. حرکت این قایق‌های کاغذی رنگی روی موج‌های کوچک و درخشان آب در میان سنگفرش‌های پیاده‌رو، صحنه‌های به‌یادماندنی و زیبایی را خلق می‌کند.

باخله

مردم محلی فرایبورگ راجع به این جوی‌های آب عقیده‌ی جالبی دارند. آن‌ها بر این باورند که اگر یک غریبه به‌طور اتفاقی درون این جوی‌های آب بیفتد، تقدیرش این بوده که به فرایبورگ بیاید و با یک فرایبورگی ازدواج کند.

اهالی فرایبورگ این سیستم آب‌رسانی را با نام «باخله» (Bachle) می‌شناسند که به معنای «جاری و روان» است. در گذشته این سیستم برای رساندن آب رودخانه دریسام (Dreisam) به داخل سطح شهر فرایبورگ مورد استفاده قرار می‌گرفت تا مردم بتوانند از آب رودخانه برای سیراب کردن حیوانات و مقابله با آتش‌سوزی استفاده کنند.

قدمت این سیستم آب‌رسانی حداقل به ۱۰۰ سال قبل از بنیان‌گذاری شهر فرایبورگ بازمی‌گردد

نام باخله اولین بار در سال ۱۲۲۰ میلادی به ثبت رسید؛ اما مطالعات باستان‌شناسان نشان می‌دهد که قدمت این سیستم آب‌رسانی حداقل به ۱۰۰ سال قبل از بنیان‌گذاری شهر فرایبورگ بازمی‌گردد.

درواقع شهر فرایبورگ در ابتدا روی منطقه‌ای شیب‌دار بنا نهاده شد. به همین دلیل تمامی مسیرهای عبور آب به‌صورت کاملا طبیعی در سطح آن شکل گرفت؛ اما مطمئنا هرچه شهر بیشتر گسترش پیدا می‌کرد، روند آب‌رسانی به نقاط جدید هم دشوارتر می‌شد. ازاین‌رو سازندگان در همان زمان، ارتفاع بافت قدیمی شهر را حدود سه متر بالاتر از حد معمول در نظر گرفتند تا در آینده با مشکل آب‌رسانی مواجه نشوند.

نهر باخله در فرایبورگ آلمان

آبی که در جویبار باخله جریان دارد، آشامیدنی نیست؛ اما پس‌ از آنکه این آب از تمام کوچه‌ها و خیابان‌های شهر فرایبورگ عبور کرد، آن را برای تغذیه حیوانات و آبیاری زمین‌ها مورداستفاده قرار می‌دهند.

علاوه بر این، وظیفه حمل آب باران و همچنین گردوغبار موجود در سطح کوچه و خیابان‌ها هم بر دوش آب همیشه جاری و روان باخله است.

در قدیم، باخله تا جاده‌ی اصلی شهر جریان داشت که البته هنوز هم می‌توانید بخشی از آن را در خیابان «بازار» فرایبورگ ببینید. ولی به‌هرحال با افزایش ساخت و ساز و رشد جمعیت، در میانه‌های قرن نوزدهم میلادی، باخله هم از بی‌مهری مردم بی‌نصیب نماند و مسیر حرکتش ناگزیر به سمت لبه‌های جاده‌ی اصلی شهر تغییر پیدا کرد و بخش اعظمی از آن در زیر مصالح ساختمانی و جاده‌سازی مختلف مدفون شد.

جویبار زیبای باخله

از دیگر رودخانه‌های زیبای کشور آلمان، می‌توان رودخانه کوچک «گس» (Gose) در شهر «گسلار» (Goslar) را نام برد که مسیر حرکت آن هم از میان خیابان‌های شهر عبور می‌کند. این رودخانه در سال ۱۲۰۰ میلادی، آب آشامیدنی ساکنان شهر را تأمین می‌کرد.

با اینکه هنوز هم بسیاری از روستاها و شهرهای کشور آلمان چنین نهرهای زیبایی را در قلب خودشان دارند؛ اما جویبار باخله در شهر فرایبورگ، از همه آن‌ها شناخته‌شده‌تر است.

مطالب مرتبط:

    منبع amusing planet
    برچسب‌ها

    دیدگاه