آیا بعد از زلزله اندونزی، سفر به این کشور امن است؟

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
آیا بعد از زلزله اندونزی، سفر به این کشور امن است؟

زلزله اخیر اندونزی منجر به وقوع سونامی و کشته شدن افراد زیادی شد و به همین دلیل وزارت خارجه اندونزی به مسافران درباره سفر به مناطق زلزله‌زده هشدار داده است.

وزارت امور خارجه اندونزی به مسافران هشداد داده است به خاطر پس‌لرزه‌های ویرانگر و ساختمان‌های در معرض تخریب، از سفر به جزایر معروف گیلی و اکثر بخش‌های شمالی جزیره لومبوک خودداری کنند. این هشدار به‌دلیل زلزله ۷/۵ ریشتری روز جمعه در شمال اندونزی است که منجر به وقوع سونامی و کشته شدن بیش از هزار نفر شد.

مقامات و همچنین افراد داوطلب جزیره سولاوسی (به غیر از جزایر سوندا نظیر بالی) مشغول یک عملیات پاکسازی شده‌اند که شامل حفاری گورهای دسته‌جمعی نیز می‌شود.

هیئت گردشگری اندونزی در روز جمعه اعلام کرد:

جزیره بالی در ۹۸۰ کیلومتری شهر پالو (محل وقوع زلزله) قرار دارد و به همین دلیل از امنیت کامل برخوردار است.

اندونزی

جزیره بالی مرکز صنعت گردشگری کشور است به‌طوری که سالانه هزاران بازدیدکننده از انگلستان به این جزیره سفر می‌کنند و در میان استرالیایی‌ها محبوبیت زیادی دارد. وزارت امور خارجه اندونزی هیچ هشداری مبنی بر خودداری از سفر به بالی صادر نکرده، هر چند توصیه کرده است مسافران در صورت سفرهای ضروری به مناطق مجوار لومبوک (جزیره‌ای که به یکی از مقاصد گردشگری معروف برای گذراندن ماه عسل تبدیل شده است) سفر کنند. سه جزیره گیلی نیز که به خاطر محیط آرام‌بخش و زندگی بدون خودرو، جزو مقاصد گردشگری اندونزی به حساب می‌آید، نیز در منطقه هشدار قرار دارد.

وزارت امور خارجه اندونزی اعلام کرده است:

۵ زلزله بزرگ و تعداد قابل ملاحظه‌ای پس‌زلزله در بخش شمال‌شرقی جزیره لومبوک در اواخر ژوئیه و اوت ۲۰۱۸ ثبت شده است و خطر وقوع آن تا ماه سپتامبر نیز همچنان ادامه دارد. این زلزله‌ها منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر، صدمات قابل‌توجه به ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها به‌خصوص در مناطق شمالی و غربی لومبوک، شمال ماتارام و جزایر گیلی شده است. کسانی که در این مناطق هستند باید جانب احتیاط را رعایت کنند و از ساختمان‌های مخروبه فاصله بگیرند. با ارائه‌دهنده خدمات مسافرتی و هتل خود در ارتباط باشند و از توصیه‌های مقامات محلی پیروی کنند.

اگر سفر ضروری به این مناطق دارید یا بدون توجه به هشدارها، قصد سفر غیرضروری دارید، باید با احتیاط سفر خود را برنامه‌ریزی کنید و با ارائه‌کننده بیمه مسافرتی در ارتباط باشید. قبل از سفر به سایر نقاط لومبوک نیز برنامه‌های مسافرتی را با ارائه‌کننده حمل و نقل و هتل هماهنگ کنید، مطمئن شوید که بیمه مسافرتی داشته باشید و از طرق مختف در جریان پیشرفت‌های صورت گرفته در مناطق زلزله‌زده قرار بگیرید.

اندونزی

پس‌لزره‌های زیادی در این مناطق رخ داده است که برخی از آن‌ها در مقیاس‌های بزرگی‌ بوده‌اند و ممکن است برای مدتی ادامه داشته باشد. خطر، بیشتر در جزایر گیلی و مناطق شمالی لومبوک وجود دارد که به مزکر زلزله نزدیک بوده‌اند. ساختمان‌هایی که شاید ظاهر سالمی داشته باشند، ممکن است براثر زلزله‌ سست شده باشند و در نتیجه در برابر پس‌لرزه‌ها آسیب‌پذیر هستند.

آیا پروازهای به مقصد اندونزی، تحت‌تاثیر زلزله قرار گرفته است؟

هیچ‌یک از پروازها به جزایر بالی (دنپاسار) و لومبوک تحت‌تاثیر زلزله قرار نگرفته‌اند و طبق روال عادی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. فرودگاه موتیارا (Palu Airport) در سولاوسی، پروازهای تجاری خود را متوقف کرده بود که دوباره آن‌ها را از سر گرفته است.

آیا گردشگران زیادی به سولاوسی سفر می‌کنند؟

اندونزی

جزیره سولاوسی به خاطر سونامی، خسارت زیادی دیده است و مقامات معتقدند با ادامه فعالیت‌های امداد و نجات، آمار تلفات بالاتر برود. از آنجا که منابع پزشکی، غذا و آب رو به اتمام است، نگرانی‌ها درباره بحران انسانی بیشتر شده است. گردشگران زیادی، سولاوسی را به‌عنوان یک مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند تا مخروط‌ها و فرورفتگی‌های دودزای آتشفشانی این منطقه را ببینند.

سفرهای ماجراجویانه به پارک ملی دریایی بوناکن (Bunaken National Park) و اقامت در کنار خانواده‌های توراجا، بازدید از شهرهای مستعمراتی فلورس و تیمور و غیره، سفر به پارک ملی کومودو (محل زندگی بزرگ‌ترین مارمولک‌های غول پیکر دنیا) و جزیره رینکا (Rinca Island) بخشی از برنامه گردشگران است.

غواصان نیز به سولاوسی می‌آیند تا از محوطه غواصی جزیره بوناکن با اعتبار جهانی استفاده کنند، شمال سولاوسی نیز به خاطر وجود گونه‌های بومی متنوع که در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود، شهرت زیادی دارد که باعث جذب یکسری از گردشگران می‌شود.

در هر صورت وزارت خارجه به افرادی که در منطقه حضور دارند هشدار داده است تا از ساختمان‌های مخروبه فاصله بگیرند، اخبار محلی را پیگیری کنند و به هشدار مقامات توجه داشته باشند. زیرساخت‌های حمل و نقل، ساختمان‌ها و ارتباطات به‌شدت آسیب دیده است و در نتیجه افراد باید مواظب خطرات ناشی از پس‌لرزه‌ها باشند.

آیا زمین‌لرزه به گردشگری کشور آسیب زده است؟

اندونزی

هشدار وزارت خارجه اندونزی به گردشگران برای سفر نکردن به لومبوک و جزایر گیلی باعث نگرانی مقامات گردشگری اندونزی شده است زیرا این مناطق جزو مناطق اصلی گردشگری کشور به حساب می‌آیند و طبق آمار و ارقام، شمار گردشگران لومبوک در مقایسه با سال ۲۰۱۶، رشد ۳۴ درصدی داشته است. با این حال با توجه به فاجعه انسانی ناشی از این زلزله قدرتمند، شاید پرداختن به تاثیر این اتفاق هولناک در صنعت گردشگری، خوشایند نباشد؛ اما از آنجا که بعد از کشاورزی، گردشگری به‌عنوان دومین صنعت بزرگ لومبوک محسوب می‌شود، حائز اهمیت است.

دو میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۸، نه‌تنها برای هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز غواصی، آژانس‌های مسافرتی، تاکسی‌ها، مغازه‌های سوغاتی، بلکه برای اقتصاد نیز مهم بوده‌اند. به گفته یکی از اقتصاددان‌های جاکارتا، هیچکس انتظار چنین فاجعه طبیعی گسترده‌ای را نداشت و باید کاری کنیم که گردشگران احساس کنند اینجا امنیت دارد و دوباره به اندونزی سفر کنند.

دولت اندونزی در تلاش است تعداد گردشگران بین‌المللی خود را از ۹ میلیون در سال ۲۰۱۴ به ۲۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ برساند. در سال ۲۰۱۷ نیز موفق شد رکورد ۱۴ میلیون گردشگر را ثبت کند که نسبت به سال قبل، ۲۱/۹ درصد رشد داشته است و اگر فوران مونت آگونگ (Mount Agung) در بالی در نوامبر گذشته اتفاق نیفتاده بود، تعداد گردشگران بیشتر هم می‌شد.

اندونزی در حلقه آتش (Ring of Fire) قرار دارد و مجموعه زلزله‌های قوی و فوران‌های آتشفشانی باعث شده است ایمنی ۱۷ هزار جزیره آن در برابر فجایع طبیعی تحت‌الشعاع قرار بگیرد. در سال ۲۰۰۴، وقوع زلزله ۹/۱ ریشتری و سونامی پس از آن در روز بوکسینگ منجر به کشته شدن ۱۶۰ هزار نفر و خرابی‌های زیادی در سوماترا شد.

آیا می‌توانید سفرتان را لغو کنید؟

اندونزی

اگر برای سفر به لوموبک یا جزایر گیلی، جا رزرو کرده‌اید و به خاطر هشدارهای وزارت خارجه اندونزی مبنی بر سفر نکردن به این مناطق، از سفر به اندونزی منصرف شده‌اید، اپراتورهای گردشگری موظف هستند طبق دستورالعمل‌های Abta، مقاصد گردشگری جایگزین به شما معرفی کنند یا پول شما را به‌طور کامل برگردانند. شرکت Tui اعلام کرده است که تاکنون همه سفرها به لومبوک تا اواخر ماه اکتبر لغو شده و رضایت گرشگرانی که قصد سفر به این منطقه را داشتند جلب شده است. لاکچری اپراتور کوئونی نیز گفته است که در حال حاضر هیچ مسافری در لومبوک ندارد زیرا همه کسانی که قرار بوده به این منطقه سفر کنند، بعد از زلزله اخیر به مقاصد جایگزین فرستاده شده‌اند یا هزینه آن‌ها بازپرداخت شده است.

اگر شما نیز در زمره کسانی بوده‌اید که قصد سفر به سولاوسی را داشته‌اید و به خاطر زلزله اخیر، قصد لغو آن را دارید باید بدانید که وزارت خارجه اندونزی هشداری برای سفر نکردن به سولاوسی نداشته است و نمی‌توانید به‌راحتی همه چیز را لغو کنید. همین موضوع در مورد بالی هم صدق می‌کند؛ البته اگر سفر خود را از طریق آژانس‌های مسافرتی رزرو کرده‌ باشید.

اما کار برای مسافران مستقل دشوارتر است و برای لغو پروازها باید جریمه بپردازند و برای این منظور بهتر است با ارائه‌کننده خدمات و بیمه در تماس باشند، هر چند بعید است که پول هتل را به آن‌ها برگردانند مگر آنکه آن هتل به خاطر سونامی تعطیل شده باشد.

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph
    برچسب‌ها بالی زلزله

    دیدگاه