راهنمای سفر به دنپاسار

دنپاسار (Denpasar) شهری در استان بالی کشور اندونزی است که به عنوان بزرگ‌ترین شهر و پایتخت جزیره بالی، در جنوب بالی واقع شده است.

جمعیت دنپاسار طبق سرشماری سال ۲۰۱۲، ۸۳۴٬۸۸۱ نفر و مساحت آن معادل ۲٫۱۸ درصد از استان بالی یا ۱۲۷٫۷۸ کیلومتر مربع است. تقریباً ۶۸٫۴ درصد جمعیت آن را هندوها تشکیل می‌دهند؛ در حالی که اسلام بزرگ‌ترین مذهب اقلیت است و بعد از آن مسیحیت، بودا و کنفوسیوس هستند.

دنپاسار در قرن هجدهم و نوزدهم به عنوان پایتخت پادشاهی هندو ماجاپاهیت بادونگ بود. از آنجا که دنپاسار در جنوب خط استوا قرار دارد، از آب و هوای خشک و مرطوب گرمسیری برخوردار است. با توجه به تغییرات آب و هوایی خیلی ناچیز در این منطقه، معمولاً دمای هوا ۲۸ درجه سانتی‌گراد است.

دنپاسار از ۴ منطقه‌ی دنپا‌سار سلاتان، دنپاسار تیمور، دنپاسار بارات، دنپاسار اوتارا تشکیل شده است. برای رفت‌وآمد می‌توان از فرودگاه بین‌المللی انگوراه رای (Ngurah Rai)، دریا و حمل ‌و نقل زمینی استفاده کرد.

جاذبه‌های متعددی در این شهر وجود دارد که سواحل سفید آن شهرت زیادی دارند. از نقاط دیدنی دنپاسار می‌توان به میدان پوپوتان، پارک پوپوتان، کاخ ساتریا، معابد رویال، موزه‌ی سیدیک جاری اشاره کرد. معبد جاگاتناتا به عنوان یک شاهکار معماری و بزرگ‌ترین معبد هندو در بالی است. موزه‌ی بالی در سال ۱۹۳۴ افتتاح شد و علاوه بر سرامیک و سفال‌های زیبا، انواع کتیبه‌ها و اسلحه‌های باستانی در آن یافت می‌شود.

 باجرا ساندهی (Bajra Sandhi) از یادبودهای فوق‌العاده هندو و از معابد تاریخی بسیار مهم به شمار می‌رود. مرکز فرهنگی تامان بودایا برای اجراها و نمایشگاه‌های فرهنگ بالی به کار می‌رود.

مرکز عمده خرید در دنپاسار عبارت است از بازار ۴ طبقه پاسار بادونگ (Pasar Badung) که بازار عظیمی در کنار رودخانه است و می‌توانید غذاهای اندونزیایی را در آن تجربه کنید. هر چیزی از ماهی‌های تازه، آب‌میوه‌ها و سبزیجات معطر گرفته تا تندیس‌ها و صنایع دستی اهالی بالی و جاوه در این بازار به فروش می‌رسد.

بسیاری از اقلام فرهنگی اندونزی شامل باتیک و پارچه‌های سنتی زیبا روی دیوارهای طبقه سوم به چشم می‌خورند که برای سوغاتی مناسب است. در صورتی که به بازارهای محلی کوتا و مناطق توریستی بروید، می‌توانید خرید خود را ۱۰ برابر ارزان‌تر انجام دهید. در بازار «alan Surabaya» نیز می‌توانید پارچه‌های معرکه و لباس‌های سنتی و زیبا را با قیمتی ارزان خریداری کنید.

بازار شبانه پاسار سنگول (Pasar Senggol) از ساعت ۴ عصر تا ۱۲ شب فعالیت می‌کند. برای میل کردن غذا، خرید لباس‌های ارزان، زیورآلات دخترانه، تنباکو، دی‌وی‌دی و سایر اقلام جای مناسبی است. در بازار پرندگان نیز می‌توانید از پرنده‌های کمیاب گرفته تا خطرناک و کوچک را تماشا کنید.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map