حقایقی جالب درباره طولانی ترین پل جهان

صدیقه شجاعی
یکشنبه، ۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
حقایقی جالب درباره طولانی ترین پل جهان

پل هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو در کشور چین، شاهکار مهندسی دنیا به شمار می‌رود و با ۵۵ کیلومتر طول، طولانی ترین پل جهان محسوب می‌شود.

فقط ۱۸ ماه از زمان تکمیل طولانی‌ترین پل روی آب جهان می‌گذرد که ۳۶ کیلومتر آن  در امتداد خلیج هانگژو کشیده شده است. با این حال، کشور چین در سال ۲۰۰۹ کار ساخت یک پل Y شکل را بین هنگ‌کنگ، ماکائو و سرزمین اصلی چین آغاز کرد که ۲۰ میلیارد دلار هزینه برد و قرار است ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸ در طی مراسمی با حضور رئیس جمهور چین، شی جی پینگ افتتاح شود.

این پل ۵۵ کیلومتری بخشی از برنامه چین برای منطقه خلیج گریتر (Greater Bay) است که ۵۶,۴۶۱ کیلومتر مربع و ۱۱ شهر از جمله هنگ‌کنگ (چهارمین شهر پرجمعیت دنیا) و ماکائو ( پرجمعیت‌ترین شهر دنیا) را پوشش می‌دهد. حدود ۶۸ میلیون نفر در منطقه خلیج گریتر زندگی‌ می‌کنند که بیشتر از جمعیت کل بریتانیا است.

طولانی ترین پل جهان

مقامات دولتی گفته‌اند:

این پل شامل یک تونل ۶٫۴ کیلومتری است که بین دو جزیره مصنوعی قرار دارد و زمان سفر بین شهرهای اصلی را از ۳ ساعت به ۳۰ دقیقه کاهش می‌دهد که برای مردم محلی و گردشگران ایده‌آل است.

منتقدان اعلام کرده‌ند که این پل به‌عنوان نمادی از تمایل روزافزون دولت سرزمین اصلی برای تبدیل هنگ‌کنگ به یک ایالت شهری نیمه مستقل است.

آیا این پل ارزش مسافرت دارد؟

صاحبان وسیله نقلیه خصوصی برای عبور از روی این پل به مجوز ویژه نیاز دارند. این پل، ۶ لاین دارد که عمدتا به تردد اتوبوس‌های شاتل، وسایل نقلیه باربری و خودروهای کرایه‌ای خاص اختصاص دارد. در اینجا خبری از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی نیست و عوارض عبور از آن، ۱۵۰ یوآن برای خودروهای کوچک، ۲۰۰ یوآن برای اتوبوس و ۳۰۰ یوآن برای اتوبوس‌های شاتل است.

گزارشی در سال ۲۰۱۶ برآورد کرده بود که تا سال ۲۰۳۰، میزان تردد وسایل نقلیه به ۲۹,۱۰۰ مورد در روز خواهد رسید. برای مقایسه می‌توان به M25 در لندن اشاره کرد که به‌طور متوسط روزانه ۲۶۳ هزار خودرو از آن عبور می‌کند.

این پل چه وجه تمایزی با طولانی ترین پل های دنیا دارد؟

طولانی ترین پل جهان

پل هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو، شاهکار مهندسی دنیا به شمار می‌رود و علی‌رغم افتتاح بخشی از آن در سال ۲۰۱۶، نمی‌توان شکوه و عظمت آن را انکار کرد. نعیم حسین از شرکت آروپ به روزنامه جنوب چین گفته است:

همه ما سعی داریم همیشه چیزی منحصر به فرد خلق کنیم که تا به حال کسی موفق به انجام آن نشده باشد.

با توجه به طراحی منحنی این پل که شکل یک کوسه را تداعی می‌کند (و گفته می‌شود که باعث کاهش خستگی رانندگان خواهد شد)، این پل فولادی همچنین ۳ برج دارد که با الهام از مناطقی که از آن عبور می‌کند (دلفین‌ها برای جیانگشی، گره‌های چینی برای Qingzhou و تیرک قایق برای Jiuzhou) گرفته شده است.

این پل، سه بخش کابلی دارد که با فرض طول عمر ۱۲۰ ساله ساخته شده و از نظر ایستادگی دربرابر شرایط آب‌و‌هوایی منطقه امتحان شده است. در واقع این پل می‌تواند بادهایی با قدرت ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت و زلزله‌ای به بزرگی ۸ ریشتر و وزن یک کشتی ۳۰۰ هزار تنی را تحمل کند.

بسیاری از نکات تکنیکی و ایدئولوژیکی ساختار این پل بین مهندسان هنگ‌کنگ و سرزمین اصلی چین مورد بحث و بررسی قرار گرفته، زیرا اختلاف نظر در مورد موضوعات مختلف از برنامه‌ریزی تا منظره‌سازی خیلی فاحش بوده است. تونل این پل استرس‌های زیادی را برای عوامل درست کرده بود، به‌طوری که مدیر برنامه‌ریزی این پروژه گفته است:

شب‌های متمادی خواب به چشمانم نمی‌رفت زیرا مشکلات زیادی بر سر ساخت این تونل وجود داشت. اتصال ۸۰ هزار تن لوله در زیر دریا با استفاده از تکنولوژی واترتایت بزرگ‌ترین چالش این کار بود.

آیا همه مردم از افتتاح پل خوشحال هستند؟

طولانی ترین پل جهان

منتقدان این پروژه را از هر نظری (مالی و سیاسی گرفته تا محیط زیستی و امنیت) به چالش کشیده‌اند. طی ۹ سال ساخت و ساز این پل، نگرانی‌های زیادی درباره بودجه، تاخیرها و فساد وجود داشته؛ اما یکی از بزرگ‌ترین دلایل شک و شبهه از ناحیه هنگ‌کنگ بوده که حدود ۹ میلیارد دلار به این پروژه کمک کرده است.

کلودی مو، قانون‌گزار و از حامیان دموکراسی در هنگ‌کنگ، به سی‌ان‌ان گفته است:

این شهر هم‌اکنون با فقر گسترده و فقدان شدید اسکان عمومی دست و پنجه نرم می‌کند. اما با توجه به مبلغ هنگفتی که هنگ‌کنگ برای این پروژه هزینه کرده و ظاهرا منفعتی برای آنها وجود ندارد؛ منتقدان نگران هستند که هنگ‌کنگ با موج زیادی از بازدیدکننده از سرزمین اصلی مواجه شود. این پل حتی از درون هواپیمایی که از روی هنگ‌کنگ عبور می‌کند کاملا قابل مشاهده و شگفت‌آور است. با این پل، هنگ‌کنگ مثل یک بند ناف به چین وصل می‌شود.

مرگ بیش از ۱۰ کارگر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر کمکی به بهتر شدن چهره عمومی پل نکرده است؛ علاوه بر این، طی یک سال گذشته، ۱۹ کارمند آزمایشگاه که برای پیمانکار دولتی کار می‌کنند به دلیل گزارش‌های جعلی آزمایش بتن متهم شده‌اند.

نگرانی های بعدی در ماه آوریل امسال اتفاق افتاد که قسمت‌های بتنی یکی از جزایر مصنوعی به نظر می‌رسید که جدا شده‌اند. هر چند که مقامات گفته‌اند که محل قرارگیری بلوک‌های بتنی حساب شده بوده است. انتقادها به ساخت و ساز این پل به خاطر کاهش تعداد دلفین‌های سفید چینی در آب‌های ساحلی لانتائو نیز بوده زیرا این جزایر مصنوعی را مسئول برهم خوردن زیستگاه طبیعی این حیوانات می‌دانند.

آیا هیچ پل بلندتری هم وجود دارد؟

در واقع هیچ روش استانداردی برای اندازه‌گیری طول کلی پل‌ها وجود ندارد و بر اساس زمان آغاز و پایان ساخت یک پل و همچنین نحوه فعالیت بخش‌های زیر آب، آنها را ارزیابی می‌کنند که مطمئنا چنین رتبه‌بندی می‌تواند خیلی دشوار باشد. به‌عنوان مثال، طولانی‌ترین پل جهان روی آب قرار ندارد و پل بزرگ دانی یانگ کانشان (Danyang-Kunshan Grand Bridge) با طول ۱۶۴ کیلومتر است. اما پل هنگ‌کنگ، بلندترین پل روی آب دنیا به شمار می‌رود که عنوان پل خلیج هانگژو (Hangzhou Bay Bridge) را از آن خود خواهد کرد.

منبع telegraph
برچسب‌ها چین پل هنگ کنگ

دیدگاه