هری پاتر و ۱۸ لوکیشن جادویی آن در لندن (قسمت اول)

نگین توکلی
سه شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
هری پاتر و ۱۸ لوکیشن جادویی آن در لندن (قسمت اول)

اگر دوست دارید بدانید مجموعه فیلم‌های هری پاتر در کدام مکان‌ها در لندن فیلمبرداری شده‌اند، در این مقاله با کجارو همراه شوید.

هری پاتر نامی آشنا در بین تمام جهانیان است. جی‌کی‌رولینگ این مجموعه را در ۷ جلد کتاب منتشر کرد و در سال ۲۰۰۱ اولین فیلم از سری هری پاتر به نمایش درآمد. یکی از مکان های فیلمبرداری این مجموعه شهر لندن است. 

برای تمامی طرفداران هری پاتر، سفر به لندن مانند رویایی به حقیقت پیوسته است، بخصوص با اجرای تئاتر «فرزند نفرین شده» در ۳۰ام جولای هیچ فرصتی بهتر از امروز برای سفر به لندن و تجربه‌ی جادو نیست. از سکوی نمادین نه و سه‌چهارم تا پیاده‌روهای کمتر شناخته شده، بهترین لوکیشن‌های فیلمبرداری هری پاتر در لندن را اینجا بخوانید.

۱- کلیسای جامع سنت‌پائول

کلیسای سنت پائول

دلایل زیادی برای دیدن شاهکار زیبای سبک باروک «کریستوفر رن»(sir Christopher Wren) وجود دارد اما برای یک طرفدار پاتری یکی از اصلی‌ترین نقاط جذابیت این مکان، پله‌های شگفت انگیز مارپیچ در برج جنوب غربی کلیسا خواهد بود. 

پله های کلیسای سنت پائول

این پله‌ها شما را به یاد مسیر کلاس «پروفسور تریلانی» در بالای برج هاگوارتز در «هری پاتر و زندانی آزکابان» می اندازد. همچنین پله‌های توریس مگنوس در «هری پاتر و جام آتش» نیز همین پله‌هاست.

۲- بازار «لیدن هال»(Leaden Hall )

بازار لیدن هال

این مکان جزو بازارهای سرپوشیده‌ی زمان ویکتوریاست که به خوبی حفظ شده و بابت سقف تزیین‌شده با رنگ‌های سبز، خرمایی و کرم و زمین سنگ فرش شده‌اش مشهور است. اینجا «کوچه‌ی دیاگون» در هری پاتر و سنگ جادو است. شما هنوز می‌توانید قلاب‌های آهنی را بر سر در رستوران‌های معاصر، بوتیک‌ها و هدیه فروشی‌ها ببینید. اینجا یک افسانه از گذشته است. 

پاتیل درزدار

یک عینک سازی به نام «گلس بال»(The Glass Ball) در همین بازار به عنوان ورودی «پاتیل درزدار» استفاده شده بود.

۳- بازار «بارو»(Barough)

بازار بارو

در هری پاتر و زندانی آزکابان، تهیه‌کنندگان، لوکیشن ورودی پاتیل درزدار را جابجا کردند. دیوار آجری و دری که زمان پیاده‌ شدن هری از اتوبوس شوالیه، ناپدید شد، همین‌جاست. در واقعیت، ساختمان شماره‌ی ۹ یک گل فروشی با ورودی کمی عریض‌تر است. دیدن بازار بارو برای علاقمندین به غذا به اندازه‌ی پاتری‌ها واجب است. این بازار پر از مغازه‌هایی است که محصولات ارگانیک و گوشت مزرعه می‌فروشند و تولیداتی پر از چاشنی دارند. همچنین چرخ دستی‌های غذای خیابانی نیز فراوان است.

۴- پل «لمبث»(Lambeth)

پل لمبث

اتوبوس شوالیه، یک اتوبوس سه طبقه‌ی بنفش، نمونه‌ی روت مستر کلاسیک دو طبقه‌ای بود که هم برای مشنگ‌ها نامرئی بود و هم توانایی عجیبی برای جا خالی دادن از موانع را داشت. این اتوبوس اعضای جامعه‌ی جادوگری را با سرعتی وحشتناک نجات می‌داد. در هری پاتر و زندانی آزکابان، اتوبوس شوالیه در حال بردن هری به پاتیل درزدار برای عبور از فضای تنگ بین دو اتوبوس روی پل لمبث فشرده می شود. این پل بخاطر نیمکت‌های لاکی رنگ خانه‌ی اشراف به صورت نمادین به رنگ قرمز درآمد (پل وست مینیستر در شرق پارلمان شبیه خانه‌های مردم عادی به رنگ سبز در آمده است). در جنوب پل موزه‌ باغ و قصر لمبث را خواهید یافت.

۵- محوطه بزرگ اسکاتلند

محوطه بزرگ اسکاتلند

نام این خیابان ممکن است شخصیت دیگر مشهور خیالی انگلیسی، شرلوک هلمز را به یاد طرفدارانش بیاندازد. در گذشته ورودی پشتی مرکز فرماندهی پلیس لندن در این مکان و محوطه‌ اسکاتلند یک میانبر برای این سازمان بود. 

ورودی وزارت جادو

در هر حال، بینندگان «هری پاتر و محفل ققنوس» این مکان را به عنوان ورودی بازدیدکنندگان وزارت سحر و جادو به یاد می‌آورند، اگرچه وردی اصلی باجه تلفنی در گوشه‌ قصر اسکاتلند بود. قصر اسکاتلند را می‌توانید در قسمت اول «هری پاتر و یادگاران مرگ» زمانی که هری، هرمیون و رون خود را به جای کارمندان وزارت جادو جا می‌زنند، ببینید.

۶-  باغ وحش خزندگان لندن

باغ وحش لندن

بخش بزرگی از این باغ وحش در «هری پاتر و سنگ جادو» به عنوان باغ وحش لیتی وینگینگ استفاده شد. جایی که هری برای اولین بار به قدرت‌های جادویی خود وقتی که با یک مار بوآی برزیلی( که در فیلم یک پایتون برمه ای بود) صحبت کرد، پی برد. 

مار پایتون

یک تابلو کنار تانک قرار دارد که محل اقامت مار سخنگو را به ما نشان می دهد. اگرچه، اخیرا توسط یک مامبای سیاه سمی که حرف نمی‌زند اشفال شده است، پس خیلی صمیمی نشوید.

۷- سنت پانکراس

سنت پانکراس

با توسعه‌ ایستگاه در سال ۱۹۷۰، خروجی ایستگاه کینگزکراس، دیگر جادویی به نظر ‌نمی‌آید، بنابراین از همسایه‌ی بغلی آن، سنت پانکراس، به جای کینگزکراس در فیلم «هری پاتر و تالار اسرار» استفاده شد. سنت پانکراس متعلق به دوره‌ ویکتوریا، یک بنای نئوگوتیک فانتزی  با مناره‌های جادویی است. در فیلم، ماشین فورد رون ویزلی از بخشی از ایستگاه که تبدیل به هتل رنسانس شده بود، پرواز کرد. 

سنت پانکراس

در یک مصاحبه، جی کی رولینگ اعتراف کرد زمانی که کتاب را می‌نوشته، ایستگاه کینگزکراس را با یک ایستگاه دیگر لندن اشتباه گرفته بوده است. این ایستگاه یوستون نام دارد و رولینگ در حقیقت سکوی ۹ و ۱۰ آن را در ذهن داشته است، اما چون در منچستر زندگی می‌کرد فرصت بررسی آن را نداشت.

۸- چیرینگ کراس(Charing Cross)

چرینگ کراس

این خیابان اصلی در چند کتاب دیده می‌شود؛ هری به همراه هاگرید در هری پاتر و سنگ جادو در این خیابان قدم می ‌زد، در هری پاتر و زندانی آزکابان، هری با اتوبوس شوالیه در این خیابان سفر می‌کند و «هری پاتر و شاهزاده دورگه»، ماشین‌های وزارت جادو را در حال پرواز بر فراز چیرینگ کراس توصیف می‌کند. اینجا همان جایی است که مسافرخانه‌ی پاتیل درزدار، دروازه‌ی بین دنیای مشنگ‌ها و کوچه‌ی دیاگون، قرار دارد. این روزها، کتاب دست دوم فروشی‌ها که این خیابان بخاطر آن‌ها معروف بود، جای خود را به کافی شاپ و رستوران‌های زنجیره‌ای داده‌اند. البته فویل(Foyle) مشهور یک استثنای باقی مانده است.

۹-  پل تاور

پل تاور

یکی از نقاط بیشتر شناخته شده‌ی شهر (در فیلم های ماموریت غیرممکن، سریع و خشن ۶، دفترچه خاطرات بریجت جونز و دنیا کافی نیست دیده شده است.)، در هری پاتر و محفل ققنوس، پل نمادینی است که هری و اعضای ارتش دامبلدور بر فراز آن پرواز می‌کنند و قبل ازینکه با جاروهای خود به زیر پل بروند از نقاط دیگری چون چشم لندن و بن بزرگ نیز عبور می‌کنند. این پل متحرک در اواخر قرن ۱۹ ساخته شده و هنوز قابل استفاده است.

مطالب مرتبط:

    منبع fodors

    دیدگاه