وارنا کجاست؟ (قسمت اول)

وارنا کجاست؟ (قسمت اول)

عاطفه کماسی
| سه شنبه, ۴ تیر ۹۸ ساعت ۱۴:۱۵

وارنا سرزمین شن‌های نرم و تاریخ‌های دور، یکی از زیباترین، جذاب‌ترین و بهترین شهرهای بلغارستان برای زندگی است.

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکش در خلیج وارنا، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم به شمار می‌رود.

وارنا مهم‌ترین مرکز تجارت، حمل و نقل، تحصیلات، سرگرمی و سلامت است. از وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی بلغارستان یاد می‌شود. قدیمی‌ترین طلای دنیا در گورستان وارنا کشف شد که متعلق به سال ۴۲۰۰ تا ۴۶۰۰ قبل از میلاد مسیح است.

برای سفر به بلغارستان می‌توانید تور بلغارستان را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی وارنا و بلغارستان را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

در این مقاله با تاریخ، آب و هوا، اقوام، زبان، دین، اقتصاد، حمل و نقل، مکان‌های مهم و رویدادهای ملی و محلی آشنا می‌شویم.

تاریخ

وارنا

طی یک حفاری باستان‌شناسی در اکتبر سال ۱۹۷۲ گورستانی قدیمی (نکروپلیس) به صورت اتفاقی کشف شد. این مکان ۴ کیلومتر از مرکز وارنا، و ۵۰۰ متر با دریاچه وارنا  فاصله داشت. این گورستان یکی از مهم‌ترین کشفیات باستان‌شناسی است که قدمت آن به پیش از تاریخ بازمی‌گردد یعنی حدود ۴۶۰۰ تا ۴۲۰۰ قبل میلاد مسیح. قدمت گور‌های این مکان را متعلق به دوران مس‌سنگی می‌دانند که دورانی است بین دوران عصر حجر و عصر برنز.

وارنا

تقریبا ۳۰۰ گور کشف شد که هر کدام دارای وسایل دست‌ساز طلایی، مسی و سفالی، سنگ های چخماق، تیغ‌ها و مهره‌ها بودند. اطلاعات به دست آمده حاکی از اعتقادات مذهبی پیچیده راجع به زندگی و مرگ است. همچنین شواهدی مبنی بر یک نظم سلسله مراتبی اجتماعی میان مردم کشف شد.

وارنا

در سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد، تراکیان (از قرن ۷ تا ۴ قبل از میلاد بدون دخالت و دردسر) در اطراف شهر آدیسس (Odessos) سکنی گزیدند. آن‌ها از الفبای یونانی مربوط به قرن ۵ پیش از میلاد استفاده می‌کردند. یکی از خدایانی که رومی‌ها می‌پرستیدند مربوط به فرهنگ تراکیان است.

این سرزمین در سال ۳۳۵  قبل از میلاد به دست اسکندر افتاد. پس از مرگ او مردم شهر، که در آن زمان توسط لیسیماخوس (از افسران مقدونی)  اداره می‌شد شورش کردند و حکومت خود را بنا نهادند که امروزه مرکز وارنا را تشکیل می‌دهد. این شهر حمام‌های عمومی با سیستم خاص خود را داشت که در قرن ۲ پس از میلاد ویران شد. این ساختمان ۲۵ متر ارتفاع، ۷۰ متر عرض و ۱۰۰ متر طول دارد و یکی از بزرگ‌ترین آثار باقی‌مانده رومی در بلغارستان محسوب می‌شود. هر ۵ سال یک بار بازی‌های ورزشی در این شهر برگزار می‌شوند.

 • مسحیت توسط تئوفانس، تاریخ‌نگار و راهب بیزانسی، در این شهر (آدیسس) گسترش یافت.
 • در قرن ۹ الفبای سیریلیک توسط محققان بلغاری در وارنا گسترش یافت.
 • در اواخر قرن ۱۳ وارنا به یک خلیج تجاری پررونق تبدیل شد.
 • در جنگ وارنا (در سال ۱۴۴۰) این شهر به مدت ۴ قرن به دست عثمانی افتاد.
 • اولین ریل راه آهن در بلغارستان در سال ۱۸۶۶ ساخته شد که به مقصد استانبول از وارنا می‌گذشت. وارنا در جنگ جهانی اول از  لحاظ اقتصادی بسیار تحت تاثیر قرار گرفت. در جنگ جهانی دوم قوانین کمونیستی وارد کشور شد.
 • در دهه ۱۹۵۰، وارنا به یک مقصد گردشگری تبدیل شد. از ۲۰ دسامبر ۱۹۴۹ تا ۲۰ اکتبر ۱۹۵۶ نام این شهر به استالین تغییر یافت. صنعت و تجارت با شوروی در دهه ۱۹۵۰ رونق گرفت و تا دهه ۷۰ ادامه داشت.
 • در سال ۱۹۶۲ پانزدهمین المپیاد شطرنج در وارنا برگزار شد و از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۷ میزبان مسابقات جهانی ژیمناستیک ریتمیک بود.

وارنای امروزی

وارنا

وارنا شهری با ۵ روستا به نام‌های کامنار، کازاشکو، کنستانتینوو، توپولی و ززدیتسا است که هر کدام دارای شهردار و شورای خود هستند.

چنین گفته می‌شد که وارنا مرکز جنایت‌های بلغارستان و حضور مافیا در این شهر غیر قابل انکار بود. طی دو سال جرم و جنایات بسیار کاهش یافت طوری که در سال ۲۰۰۷ به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگی معرفی شد.

وارنا

کنسولگری‌های جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، آلمان، مجارستان، اندونزی، ایتالیا، نروژ، روسیه، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و اوکراین در وارنا وجود دارند.

آب و هوا

وارنا

وارنا دارای اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب است. تابستان این منطقه از اوایل ماه می آغاز می‌شود و تا اوایل اکتبر ادامه دارد. دمای هوا در تابستان بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در شب و بین ۲۵ تا ۳۵ درجه در طول روز است. دمای آب دریا در طول تابستان معمولا بین ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

وارنا

در زمستان دمای هوا در طول شب به صفر می‌رسد و در طول روز بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. معمولا ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه برفی هستند و به ندرت در مارس برف دیده می‌شود. بیشترین دمایی که تا به حال تخمین زده شده ۴۱ و کمترین  ـ ۱۹ درجه سانتی‌گراد بوده است.

 اقوام، زبان و مذهب

مردم بلغارستان

۹۴ درصد مردمان وارنا را اقوام بلغاری و ۳ درصد جمعیت را اقوام ترک تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۹ جمعیت روس‌ها و روس‌زبان‌هایی که شهروند بلغاری نیستند بیش از ۲۰,۰۰۰ نفر تخمین زده شد که علاوه بر آن‌ها مهاجران یا تبعیدی‌های آسیایی و آفریقایی بسیاری نیز باعث افزایش جمعیت وارنا شدند.

مردم بلغارستان

ارمنی‌ها، یونانی‌ها و یهودی‌ها، هرچند با جمعیت بسیار کم اما از دیگر اقوام وارنا به شمار می‌روند. طبق آمار سال ۱۸۸۱، ۸۹۰۳ نفر به زبان ترکی، به عنوان زبان مادر، ۶۷۲۱ نفر به زبان بلغاری، ۵۳۶۷ نفر به زبان یونانی و ۸۳۷ نفر نیز به زبان تاتار صحبت می‌کردند.

آخرین آمار به دست آمده از اقوام وارنا در سال ۲۰۱۱ بدین صورت است:

 • بلغاری‌ها با جمعیت ۲۸۴۷۳۸ نفر (۹۳٪)
 • ترک‌ها با جمعیت ۱۰۰۲۸ نفر (۳.۶٪)
 • جیپسی‌ها یا رومانی‌های ساکن بلغارستان با جمعیت ۳۱۶۲ نفر (۱.۰٪)
 • دیگر اقوام با جمعیت  ۳۳۷۸نفر (۱.۱٪)
 • دین اکثر مردم مسیحیت ارتودوکس است.

برچسب‌ها کجاست

دیدگاه  

  تبلیغات