چگونه کترینگ سیار راه‌اندازی کنیم؟

بهاره غنچه
شنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۵
چگونه کترینگ سیار راه‌اندازی کنیم؟

کامیون‌های غذای سیار از کسب و کارهای امروزی و کوچکی هستند که مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند، با کجارو همراه باشید تا با چگونگی راه‌اندازی این کسب و کار کوچک آشنا شویم.

اگر به آشپزی علاقه دارید و استعداد خوبی در تهیه انواع غذا دارید اما به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانید برای خود رستورانی افتتاح کنید نباید ناامید شوید، راه‌اندازی یک کامیون غذای سیار یا همان کترینگ سیار به نظر می‌رسد که فرصت بسیار مناسبی برای افرادی باشد که آشپزی می‌کنند و می‌خواهند کسب و کاری کم‌هزینه راه‌اندازی کنند.

از مزیت‌های اصلی این کسب و کار شاید بتوان به هزینه کم اشاره کرد چرا که دیگر نیازی به خرید یا اجاره‌ی محل ثابتی برای رستوران ندارید؛ تمام هزینه‌ای که باید خرج کنید خرید یک کامیون، دریافت جواز کسب و اشتیاق و انگیزه‌ی شما برای شروع این نوع کسب و کار خواهد بود.

برای موفقیت در این شغل به خلاقیت و نوآوری در آشپزی نیاز خواهید داشت تا بتوانید غذاهایی خوشمزه و چشم‌نواز را برای مشتریان خود سرو کنید.

کامیون غذای سیار

این کسب و کار در هند از کم هزینه‌ترین مشاغل است، که باتوجه به نوع وسیله‌ای که برای فروش انتخاب می‌کنید و چیزی که می‌فروشید می‌تواند متغیر باشد. در هند هیچ مرجع رسمی و قانونی برای این کسب و کار وجود ندارد. دریافت جواز کسب برای راه‌اندازی کامیون غذای سیار در هند هیچ روند اداری منظمی ندارد و به همین دلیل بسیار زمان‌بر است و باید صبور باشید.

طی گفتگو با جهان کسب و کار، سگار سینگ (Sagar Singh) صاحب کامیون غذای کسب و کار آمیگو (Amigo) گفته است:

کامیون‌های غذای سیار پتانسیل بالایی برای رشد خواهند داشت اگر دولت قوانین و مقرراتی را برای آنها تنظیم کند.

این کسب و کار هیچ نظم و قانون خاصی در هند ندارد و صاحبان آن با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند. حتی شرکت‌های بزرگ شهری و پلیس هم اختیاراتی برای سامان بخشیدن به این مشاغل ندارند.

فراموش نکنید که قبل از شروع این کسب و کار لازم است به سوالاتی پاسخ دهید.

۱- فهرست غذای خود را تهیه کنید. برای این کار بهتر است تحقیقاتی روی سلیقه و عادات غذایی مردم انجام دهید.

۲- بررسی کنید که چه کامیون‌های غذایی در شهر فعال هستند و چه غذاهایی سرو می‌کنند.

۳- چند کامیون غذای سیار با لیست غذایی مشابه شما در شهر کار می‌کند؟

۴- آیا غذای مورد نظر شما را به صورت آماده در فروشگاه‌ها می‌فروشند؟

۵- آیا مردم تمایلی به خرید این غذا خواهند داشت؟

کترینگ سیار

غذاهای بین المللی مثل مکزیکی، لبنانی، تایلندی، ایتالیایی و بسیاری غذاهای دیگر امروزه در میان مردم محبوب شده و تقاضای آنها روبه رشد است. انتخاب تهیه این غذاها نیز می‌تواند به رونق کسب و کار شما کمک کند.

وسیله نقلیه مناسبی برای خود با توجه به هزینه و اندازه مورد نظرتان انتخاب کنید. هزینه این کامیون می‌تواند تحت تاثیر عوامل متعددی باشد معمولا افراد تازه وارد سعی می‌کنند کامیون‌های دست دوم خریداری کنند.

جواز این نوع کسب و کار نیز شبیه جوازهای افتتاح یک رستوران است که به راحتی می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید.

برای راه‌اندازی این فعالیت در هند احتمالا به مجوزهای زیر نیاز خواهید داشت:

  • جواز غذا برای هر نوع کسب و کاری مرتبط با مواد غذایی (FSSAI)، جواز استانداردها و بهداشت مواد‌غذایی در هند برای اطمینان از موادغذایی سالم و قابل مصرف برای انسان است و کامیون‌های غذای سیار هم می‌توانند از این جواز استفاده کنند.
  • گواهی معتبر از اداره‌ی آتش نشانی (NOC)، برای تایید صحت کامیون و گازهای مورد استفاده، دیگ‌های بخار و فر هنگام طبخ غذا.
  • مجوز کسب و کار در خیابان‌های شهر از شهرداری تا بتوانید موقعیت مکانی ثابتی بدون مشکلات قانونی برای کار داشته باشید.
  • جواز وسیله نقلیه (RTO)، برای فروش و سرو مواد غذایی در کامیون به این جواز نیاز خواهید داشت، تهیه بیمه برای کامیون نیز ضروری است.

فراموش نکنید که برای داشتن یک کسب و کار موفق در زمینه‌ی فروش غذای سیار، شبکه‌های اجتماعی اهمیت بسیاری دارند تا مشتریان خود را از موقعیت مکانی، زمانی و غذای روز خود مطلع سازید.

منبع Flip Board

دیدگاه