حقایق جالب در مورد اهواز

حقایق جالب در مورد اهواز

کسری مجیدی
| شنبه, ۱۶ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۳:۳۰

اهواز به عنوان مرکز استان خوزستان، یکی از شهرهای مهم ایران به شمار می‌آید. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

اهواز از کلان‌شهرهای ایران محسوب می‌شود. این شهر که مرکز استان خوزستان نیز به شمار می‌آید، از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بسیاری بهره می‌برد. از سواحل زیبای کارون خروشان تا نخلستان‌های این منطقه، همگی زیبایی خاصی به این شهر داده‌اند؛ اما متاسفانه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف شاهد آلودگی‌ بسیاری به موجب ریزگردها در این منطقه بوده‌ایم.

به هر ترتیب در این مقاله، به برخی از حقایق و نکات جالبی از این شهر می‌پردازیم.

شهر اهواز

۱. برای وجه تسمیه اهواز، نظریه‌ای که مطرح است بیانگر این است که اهواز جمع «هوز» است که همان «خوز» محسوب می‌شود و در واقع برای خوزی‌های ساکنین سرزمین خوزستان است.

۲. اهواز در روزگار ساسانیان از شهرهای عمده‌ی خوزستان به شمار می‌رفت و از مراکز عمده‌ی صنایع نساجی بود. همچنین یکی از کانون‌های مسیحیت در ایران و از مناطق اسقف‌نشین خوزستان محسوب می‌شد.

۳. خوزی‌ها قوم اولیه‌ی ساکن این سرزمین بودند و با ایلامیان هم‌تبار بودند.

اهواز قدیم

۴. در سال ۱۳۰۹ شمسی، اولین کارخانه‌ی ریسندگی و بافندگی در اهواز احداث شد. به مرور زمان، این کارخانه تعطیل شد. همچنین در تاریخ بیستم آذرماه سال ۱۳۷۹ شمسی، این بنا به ثبت آثار ملی کشور رسید. در نهایت متاسفانه در مهرماه سال ۱۳۸۴ شمسی بقایای آن تخریب گردید.

۵. از لحاظ جغرافیایی، قسمت‌های شمالی و مرکزی اهواز، جلگه‌ای هموار و نسبتا حاصلخیز است. درحاشیه‌های شرقی وغربی شهرستان نیز تپه‌های ماسه‌ای و شنی قرار دارند که به موازات ارتفاعات زاگرس، از سمت شمال غرب به سمت جنوب شرق امتداد یافته‌ است.

۶. شهر اهواز از لحاظ آب و هوایی در گروه اقلیم گرم و خشک قرار دارد. ميزان ريزش‌های جوی این منطقه، کمتر از ۲۵۰ ميلی‌متر در سال است.

۷. در زمستان‌ها، دما به ۵ درجه‌ی سانتیگراد کاهش و در تابستان تا ۵۰ درجه‌ی سانتیگراد افزایش می‌یابد.

۸. شهرداری اهواز در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی تاسیس شد ولی در سال ۱۳۰۸ به طور رسمی آغاز به کار کرد.

۹. اهواز در حال حاضر به ۸ منطقه‌‌ی شهری تقسیم شده است.

۱۰. اهواز با مساحتی ۸ هزار کیلومتر مربعی، جمعیتی ۱/۵ میلیون نفری دارد.

۱۱. بافت جمعیتی اهواز از قومیت‌های مختلف مانند عرب، بختیاری‌، بهبهانی، دزفولی، رامهرمزی و شوشتری، تشکیل شده است.

مردم اهواز

۱۲. در سال ۱۳۰۳ شمسی، در پی شیوع بیماری وبا در شوشتر، مركز حكومتی خوزستان، برای یكسال به دزفول و سپس به اهواز منتقل شد و تاكنون نیز اهواز باقی مانده است.

۱۳. کارون رودی است که در سنگ‌نوشته‌های باستانی کرن، کرنک و گوهرنگ نامیده شده و از اولین مناطقی محسوب می‌شود که تمدن‌های بشری در کنار آن شکل گرفته است. همچنین کارون، بزرگترین و طویل‌ترین رود ایران و خاورمیانه است.

۱۴. تجارت‌هایی که تقریبا از سال ۱۲۷۰ شمسی در کارون آغاز شد موجب رشد و رونق هر چه بیشتر این منطقه و به ویژه اهواز گردید.

رود کارون

۱۵. مهم‌ترین محصولات گیاهی و با ارزش اهواز عبارتند از: انواع خرما، مرکبات، زیتون و قارچ خوراکی. اکالیپتوس، کهور، برهان، اکاسیا، انجیر، نخل، شمشاد، شاه‌پسند، گل سرخ، گل کاغذی و محبوبه شب از جمله گونه‌های درختی هستند که به وفور در این منطقه، کشت می شوند.

۱۶. بافت انواع پارچه، گلیم، قالی، گیوه، خراطی، میناکاری و ساخت وسایل فلزی و قلمزنی از جمله صنایع این منطقه است .

صنایع اهواز

۱۷. بر اساس آمار، اهواز پس از تهران و اصفهان، بیشترین آلودگی هوا را در کشور دارد.

۱۸. بزرگترین تولید کننده نفت ایران در اهواز مستقر است. همچنین بزرگترین شرکت حفاری کشور در اهواز قرار دارد.

نفت اهواز

۱۹. از سوغات اهواز می‌توان به خرما، کلوچه‌های خرمایی و لباس‌های محلی اشاره کرد.

۲۰. در انتها جالب است بدانید که اهواز حدود ۲۸ پارک دارد و همچنین قرار است بزرگترین شهربازی سرپوشیده‌ی ایران نیز در این شهر ساخته شود.

جستجوی تور مسافرتی

دیدگاه  

    تورهای برگزیده