بهترین جشنواره های آیینی و ملی غذا، طعم سرزمین های دوردست! (قسمت دوم)

بهترین جشنواره های آیینی و ملی غذا، طعم سرزمین های دوردست! (قسمت دوم)

عماد جعفری
| سه شنبه, ۱۲ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۱:۱۵

جشنوارههای آیینی و فستیوالهای غذا وقتی با هم در می‌آمیزند، روزنه‌ای خوش طعم از ریشه‌های کهن مردمان سرزمینهای مختلف کره زمین پدید می‌آورند. با بهترین جشنوارههای غذا همراه کجارو باشید.

در دنیایی که به سوی مدرنیته شتاب گرفته و یکپارچگی روز به روز بیشتر گریبان ذائقه آدمیانش را می‌گیرد، تنها یک پناه دیگر باقی مانده، روزنه‌ای به سوی تفاوت و ریشه‌های کهن، باورهای مردم سرزمین‌های گوناگون این کره خاکی روزی به نمایشی بی بدیل از زیبایی و رهایی از روزمرگی بدل خواهد شد.

امروزه برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف و به ویژه جشنواره‌های غذا برای جذب گردشگر، به رقابتی پر تکرار در سرتاسر دنیا بدل شده است. با این همه، هنوز جشنواره‌هایی وجود دارند، که از سنن و آیین‌های دیرین ملت‌های مختلف دنیا سرچشمه گرفته و هنوز پاس داشته می‌شوند. همچون همیشه همراه با کجارویی‌ها، به معرفی بهترین جشنواره‌های غذا که بر آمده از باورهای مردم سرزمین‌های گوناگون این کره خاکی هستندمی‌پردازیم.

جشنواره غذاهای آبی در ترینیداد و توباگو

(Blue Food Festival)

جشنواره غذاهای آبی در ترینیداد و توباگو

این جشنواره در دهکده ساحلی بلادی که در ترینیدادوتوباگو (واقع در جزایر کارائیب) قرار دارد، برگزار می‌شود. در این جشنواره برای پختن غذاها از ریشه گیاهی به نام دشین (dashin) استفاده می‌شود که پس از پختن به رنگ آبی در می‌آید. چرایی نام‌گذاری این جشنواره نیز به انگیزه همین رنگ آبی است. این جشنواره که در میانه‌های اکتبر برگزار می‌شود، نام خود را از گیاه دشین گرفته که در هنگام پخت به رنگ آبی در می‌آید. این جشنواره یک هفته طول می‌کشد و هر ساله شرکت‌کنندگان بسیاری را جذب می‌کند که همگی مشتاق پخت غذاهای نوآورانه با این گیاه محلی هستند. از دیگر تفریحات جشنواره می‌توان به اجرای موسیقی زنده و رقص‌های محلی اشاره کرد.

جشنواره پوتین در اتاوا کانادا

(Ottawa Poutine Fest)

جشنواره پوتین در اتاوا کانادا

جشنواره پوتین همه ساله در شهر اوتاوا برگزار شده و بهشتی برای دوستداران سیب‌زمینی سرخ شده است! پوتین یا همان Poutine نام بشقابی از نوع سیب‌زمینی سرخ‌شده است که در فست فودهای کانادا یافت می‌شود. در این جشنواره می‌توانید انواع سیب‌زمینی‌های سرخ شده را با آمیزه‌ای از بهترین سس‌ها تجربه کنید.

فستیوال شاه‌بلوط در آردش فرانسه

(Castagnades Chestnut Festival)

فستیوال شاه‌بلوط در آردش فرانسه

شهر آردش (Ardache) فرانسه تولید کننده ۶۲ گونه شاه‌بلوط شیرین است و از این رو سرچشمه‌ای برای انواع بلوط و بزرگ‌ترین تولیدکننده این دانه ارزشمند در کشور فرانسه به شمار می‌آید. سال‌هاست که مردم این منطقه با کاشت و برداشت بلوط امرار معاش می‌کنند و از این رو بلوط در این منطقه یک محصول پرارج انگاشته می‌شود. به همین خاطر نیز جشنواره‌ای با عنوان جشنواره شاه‌بلوط در این شهر برگزار می‌شود که در آن با به کارگیری بلوط، انواع سوپ‌ها، خورش‌ها و شیرینی‌ها پخته می‌شوند. . بلوط‌ها یا به‌صورت تازه فروخته می‌شوند، یا در قنادی‌ها تبدیل به شیرینی‌های با نام “شاه‌بلوط‌های براق” می‌شوند و یا تبدیل به آردی قهوه‌ای می‌شوند که در فرانسه با نوشیدنی‌ها درهم آمیخته می‌شود.

جشنواره بیکن در کالیفرنیا

(Bacon Festival)

جشنواره بیکن در کالیفرنیا

کالیفرنیا یکی از مناطق پرآوازه به پاس خوردنی‌هایش است. در این شهر کافه‌ها و رستوران‌های سرشناس وجود دارند که انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های خوشمزه را می‌توان در آن‌ها امتحان کرد. اما جشنواره بیکن که سالانه در کالیفرنیای آمریکا برگزار می‌شود، جشنواره‌ای متفاوت و محبوب در بین آمریکایی‌ها است. در فستیوال بیکن سرآشپزها دور هم جمع شده و به پخت انواع بیکن‌های خوشمزه می‌پردازند. در این فستیوال، استفاده از گوشت‌های یخ زده و فراوری‌شده ممنوع است. سرآشپزان می‌بایست از گوشت‌های تازه، بیکن طبخ کنند. شما می‌توانید انواع غذاها که امکان پختش با بیکن وجود دارد را تجربه کنید از جمله بستنی بیکن، سالاد بیکن، بیکن رشته‌ای و سیب‌زمینی و بیکن.

جشنواره پیراشکی در هنگ‌کنگ

(Dumpling Festival)

جشنواره پیراشکی در هنگ‌کنگ

شهر هنگ‌کنگ غذاهایی بسیار شناخته شده و خوشمزه دارد و همیشه توصیه می‌شود که در سفر به این شهر حتماً انواع غذاهای هنگ‌کنگی را امتحان کنید. جشنواره پیراشکی هنگ‌کنگ که دست آویز تعطیلی رسمی در هنگ‌کنگ و ماکائو می‌شود، جشنواره‌ای بزرگ است که در آن تنها پیراشکی پخته می‌شود. این فستیوال در روز پنجم از ماه پنجم سال قمری چینی برگزار می‌شود، زمانی که بسیاری از خانواده‌های چینی در سراسر جهان جشن پیراشکی را برگزار می‌کنند. در این روز پیراشکی مخصوص به نام zongzi طبخ می‌شود. مواد داخل پیراشکی شامل برنج چسبناک و مواد مختلف دیگر است که درون برگ بامبو، نیلوفر آبی یا برگ موز پیچیده می‌شوند. این روز، روز تعطیل ملی در هنگ‌کنگ و ماکائو است. دیدنی‌ترین بخش این فستیوال مسابقه قایقرانی اژدها است، مسابقه‌ای بسیار محبوب که هم اکنون دارای فدراسیون بین المللی است.

جشنواره ملی گیلاس در میشیگان

(National Cherry Festival)

جشنواره ملی گیلاس در میشیگان

درختان گیلاس در شهر تراورز ایالت میشیگان در مقابل سرمای زمستان شکیبایی فراوانی دارند و از این رو این شهر را تبدیل به یکی از تولیدکنندگان اصلی گیلاس در آمریکا کرده‌اند. در فستیوال ملی گیلاس که در این شهر برگزار می‌شود می‌توان انواع مختلف گیلاس‌های خوشمزه را امتحان کرد. اولین درخت گیلاس در ترارس سیتی میشیگان در سال ۱۸۵۲ کاشته شد و این درختان به شیوه معجزه ‌آسایی در برابر زمستان‌های سخت منطقه دوام آوردند. در حال حاضر تراورس سیتی یک سوم محصول گیلاس آمریکا را تأمین می‌کند. بازدیدکنندگان این فستیوال می‌توانند از فرودگاه شهر استفاده کنند، در اقامتگاه گیلاس ۳ مستقر شوند، مسابقات بمب گیلاس لاکروس را تماشا کنند یا دسته اسکیت دختران شهر را تشویق نمایند. با توجه به آنچه گفته شد، برگزاری جشنواره‌ای یک‌هفته‌ای در گرامیداشت گیلاس چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. این جشنواره شامل مسابقات پخت پای گیلاس، رژه برگ گیلاس و تاج‌گذاری ملکه گیلاس می‌شود.

جشنواره پیتزا در ناپل ایتالیا

(Pizza Festival)

جشنواره پیتزا در ناپل  ایتالیا

ناپل بی گمان یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا به شمار می‌آید که در آن هنرهای خیابانی نیز به شدت رواج دارد. در جشنواره پیتزایی که در این شهر برگزار می‌شود، بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ تن دور هم جمع می‌شوند تا شاهد پخته شدن و سرو شدن بیش از ۱۰۰ هزار پیتزا در انواع مختلف باشند. این جشنواره برای علاقه‌مندان به انواع مختلف پیتزا می‌تواند بهترین و خوشمزه‌ترین جشنواره انگاشته شود. به مدت یک هفته در ماه سپتامبر، منطقه لانگومر در ناپل میزبان بیش از ۵۰۰ هزار بازدیدکننده است. در این فستیوال، بیش از ۱۰۰ هزار پیتزا از انواع مختلف پخته می‌شود. بهترین پیتزا پزهای ناپل بیش از ۵۰ نوع پیتزای تاریخی منحصربه‌فرد و کلاسیک مانند ناپولیتا، مارگریتا و مارینارا را سرو می‌کنند. از دیگر جذابیت‌های این جشنواره می‌توان به رقابت شرکت‌کنندگان در بخش جهانی پخت پیتزا و خوردن پیتزای تند وسوویو اشاره کرد.

جشنواره گیاه خواران در تایلند

(Vegetarian Festival)

جشنواره گیاه خواران تایلند

شهر پوکت افزون بر جاذبه‌های گردشگری مختلف و ساحل‌های زیبایش، با غذاهای خوشمزه‌اش نیز شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام «جشنواره غذاهای گیاهی» پیداست، برای پخت این غذاها از هیچ‌گونه گوشتی استفاده نشده و به جای آن از انواع سویا استفاده می‌شود. این جشنواره ۹ روزه، مکانی مناسب برای سم‌زدایی از روان و تن است. بخش اصلی جشنواره در جزیره پوکت انجام می‌گیرد، جایی که باورمندان فانوس‌هایی را در بیرون معابد روشن می‌کنند و برای راندن ارواح اهریمنی، طبل کوبان در خیابان‌های شهر راهپیمایی می‌کنند. دیدنی‌ترین بخش جشنواره در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، مشاهده باورمندان است که در حالت خلسه بر روی زغال سوزان راه می‌روند، با روغن داغ حمام می‌کنند و یا اعضای بدن خود را سوراخ می‌کنند. چنین به نظر می‌رسد که آن‌ها در برابر درد مصون هستند، در واقع آن‌ها باور دارند که خدایان از آن‌ها پاسداری خواهند کرد. با چنین مناظر خیره‌کننده‌ای، می‌توان به آسانی فراموش کرد که ظرف نه روز تنها غذاهای گیاهی سرو می‌شوند. ممکن است چنین به نظر برسد که برخی از غذاها با گوشت پخته می‌شوند، اما آشپزها همگی از سویا و پروتئین‌های جایگزین گوشت استفاده می‌کنند.

از جشنواره‌ها...

جشنواره شاه‌ماهی در دانمارک

(Herring Festival, Hvide Sande, Denmark)

جشنواره شاه‌ماهی در دانمارک

هر ساله در ماه آوریل، فلات رینگکوبینگ در دانمارک شاهد گردهمایی شاه‌ماهی‌ها و تخم‌ریزی آن‌ها در آب‌های این منطقه است. این شاه‌ماهی‌ها، ماهیگیران بسیاری را از سراسر اسکاندیناوی به این منطقه می‌کشانند. انگیزه پدید آمدن این جشنواره نیز حضور شاه‌ماهی‌ها و ماهیگیران در این منطقه بوده است. آشپزان، این شاه‌ماهی‌های صید شده را به انواع مختلفی طبخ می‌کنند، از جمله به صورت سرخ شده یا پودر شده در کیک. شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌توانند افزون بر ماهیگیری، در کلاس‌های ماهیگیری و کارگاه‌های آموزش فیله کردن ماهی نیز شرکت کنند. این جشنواره بخش نمایش لباس هم دارد که به نمایش واپسین طراحی‌ها در زمینه لباس‌های پیک نیک، لباس‌های ضد آب و لباس‌های ضد بو می‌پردازد.

جشنواره شاه‌ماهی در دانمارک

منبع سی ان ان

دیدگاه  

    تبلیغات