تلاش برای ثبت «ربع رشیدی» در فهرست میراث جهانی

فاطمه رشیدی
شنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۰
تلاش برای ثبت «ربع رشیدی» در فهرست میراث جهانی

فصل اول پروژه بین‌المللی «ربع رشیدی» تبریز به‌ منظور فراهم کردن مقدمات پیشنهاد ثبت این محوطه باستانی دارای لایه‌هایی از دوران‌های ایلخانی تا میانه صفویه و قاجاری در فهرست میراث جهانی یونسکو انجام شد.

به‌ نقل از روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، «بهرام آجورلو» سرپرست هیئت باستان‌شناسی و دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز امروز شنبه ۱۸ آذر با اعلام  خبر انجام فصل اول پروژه بین‌المللی «ربع رشیدی» تبریز، تشریح کرد:

در فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی، علاوه بر گمانه‌زنی باستان‌شناختی، نمونه‌برداری‌های باستان‌سنجی و آزمایشگاه مواد و مصالح مرمتی، مطالعات ژئورفرنس، ژئوفیزیک، لیزر اسکن سه‌بعدی و مطالعات مرمتی برج بزرگ جنوبی به روش برداشت رلووه و آندوسکوپی سازه انجام شده است.

او افزود:

محوطه باستانی معروف به «ربع رشیدی» یا «رشیدیه» در مجاورت محلات عباسی و یوسف‌آباد در شمال شرقی تبریز با وسعت حدود ۱۳ هکتار یک اثر ملی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

این باستان‌شناس تصریح کرد:

ابعاد واقعی اراضی آن با حساب بخش‌هایی که بیرون از حصار قرار داشته و در چهار دهه اخیر زیر ساخت‌و‌سازهای شهری یا تصرفات غیر قانونی رفته، حدود ۳۰ هکتار است.

آجرلو افزود:

هیئت بین‌المللی ربع رشیدی با مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مؤسسه باستان‌شناسی آلمان در ربع رشیدی پس از یک وقفه ۱۰ ساله و بر اساس چهار تفاهم‌نامه همکاری متقابل اولین فصل کاوش و مطالعات بلند‌مدت بین‌المللی چندجانبه را شروع کرد.

آجرلو، فراهم کردن مقدمات برای پیشنهاد ثبت محوطه باستانی «ربع رشیدی» تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو تا افق ۱۴۰۴ با توجه به ثبت وقف‌نامه «ربع رشیدی» در فهرست میراث معنوی یونسکو و فراهم کردن مقدمات برای آزادسازی اراضی تحت تصرف غیرقانونی و گسترش محدوده تحت حفاظت و تملک اداره‌‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی را از اهداف راهبردی هیئت بین‌المللی ربع رشیدی اعلام کرد .

او افزود:

معرفی اثر ملی «ربع رشیدی» در ابعاد جهانی به‌ مناسبت رویداد بین‌المللی «تبریز 2018» و تبدیل کاربری اثر در بلند‌مدت و پس از تکمیل گام به گام عملیات‌های کاوش و مرمت به یک پارک موزه گردشگری در شهر تبریز نیز چشم‌انداز و دیگر اهداف راهبردی هیئت بین‌المللی ربع رشیدی را تشکیل می‌دهد.

فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شده است.

دیدگاه