چیزهایی که در مورد جاذبه های بریتانیای کبیر نمی دانید

چیزهایی که در مورد جاذبه های بریتانیای کبیر نمی دانید

سحر مردانه
| پنجشنبه, ۱۸ آبان ۹۶ ساعت ۱۷:۰۰

آیا فکر می‌کنید همه چیز را در مورد جاذبه‌های مهم بریتانیا می‌دانید؟ اکنون لازم است که کمی بیشتر تامل کنید، زیرا هر کدام از این جاذبه‌ها دارای داستانی خاص هستند.

بریتانیای کبیر، کشوری واقع در اروپای غربی که پایتخت آن لندن است. بریتانیا از چهار بخش تشکیل شده است که سه بخش آن کشور‌های انگلستان، اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد که تمامی این بخش‌ها، بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. حال بهتر است داستان‌هایی که مورد جاذبه‌های مهم بریتانیا نشنیده‌اید را بدانید.

پل برج (Tower Bridge)، لندن

بریتانیا

در سال ۱۹۵۲، پل دچار مشکلی شد و شکافی برداشت، در حالی یک اتوبوس دو طبقه بر روی آن وجود داشت. آلبرت گونتون با شجاعتی که به خرج داد، اتوبوس را سریعا از روی پل خارج کرد و در آن زمان، ۱۰ دلار بخاطر شجاعت‌اش به آن اعطا شد. همچنین پلی شبیه به پل برج را می‌توانید در شهر سوژو (Suzhou) چین ببینید.

استون‌هنج (Stonehenge)، ویلتشایر (Wiltshire)، انگلستان

بریتانیا

در سال ۱۹۱۵، استون‌هنج در حراجی به قیمت ۶۶۰۰ پوند به سسیل چوب (Cecil Chubb) فروخته شد. گفته می‌شود که او استون‌هنج را به عنوان هدیه برای همسرش خریداری کرده بود، اما همسرش از آن خوشش نیامد. به همین دلیل بعد از سه سال دوباره به ملت باز‌گردانده شد.

دیوار هادریان (Hadrian's Wall)

بریتانیا

برگری که امروزه به این شکل مشاهده می‌کنید و فکر می‌کنید که از انگلستان آمده، در اصل برای رومیان بوده که به شمال شرقی انگلستان وارد شده است. هادریان، امپراتوری روم بود که برای حفاظت انگستان در برابر اسکاتلندی‌ها دستور ساخت این دیوار را داد که در حال حاضر قسمت کمی از آن موجود است. این دیوار ۱۲۲ سال پس از میلاد، با همکاری ۱۵۰۰۰ کارگر و در طول ۶ سال ساخته شد.

کلیسای سنت پل (St Paul's Cathedral)، لندن

بریتانیا

اکثر مردم در مورد تالار زمزمه در این کلیسا، چیز‌هایی می‌دانند، اما کمتر کسی می‌داند که موزاییک‌های به کار رفته در بستر آن، توسط زنان زندانی درست شده است. همچنین در سال ۱۹۶۴ پادشاه وقت، مارتین لوتر در این کلیسا سخنرانی داشت یا در سال ۱۹۴۰ بیشتر کلیسا به وسیله بمبی که توسط نازی‌ها کار گذاشته شده بود، خراب شد.

کلیسای وست مینستر (Westminster Abbey)، لندن

بریتانیا

در قرن چهاردهم، تاج‌گذاری پادشاه ادوارد در این مکان انجام شد. یکی از مواردی که شاید تا به حال چیزی در مورد آن نشنیده باشید، سنگ اسکون است که توسط ادوارد در سال ۱۲۹۶ به این کلیسا آورده شد. در روز کریسمس سال ۱۹۵۰ چهار دانش‌آموز اسکاتلندی، این سنگ را دزدیدند تا از مرز قاچاق کنند؛ اما در نهایت توسط مقامات انگلیسی ردیابی شده و سنگ را به کلیسا باز‌گرداندند. اما در سال ۱۹۹۶ این سنگ به طور رسمی به اسکاتلند برگرداندند.

اسکله برایتون (Brighton Pier)، برایتون

بریتانیا

اسکله ۱۷۶۰ فوتی برایتون در طول جنگ جهانی دوم به دلیل ترس از استفاده‌ی سربازان آلمانی، بسته بود. بعد از بسته شدن اسکله، توسط سربازان از آن محافظت شد.

موزه تیت مدرن (Tate Modern)، لندن

بریتانیا

مهمان‌هایی که به طور مرتب به دودکش‌های این موزه‌ی ۹۰ متری سر می‌زنند، شاهین‌ها هستند. برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ دو پرنده با نام‌های میستی و هودینی که بیش از چند دهه غیبت داشتند، در این محل دیده شدند. جفت کنونی به نام امی و شلدون، از سال ۲۰۰۵ اینجا را به عنوان محل اقامت انتخاب کرده‌اند.

محل اقامت آرتور، ادینبورگ، اسکاتلند

بریتانیا

منشاء این نام اختصاصی در ادینبورگ، تنها راز و رمز اطراف آن نیست. در سال ۱۸۳۶، پنج جوان برای شکار خرگوش به این منطقه رفته بودند که ناگهان حین شکار، غاری را کشف کردند که در آن ۱۷ شخصیت مینیاتوری موجود در تابوت بود. در حالی که نظریه‌های زیادی در این رابطه مانند سحر و جادو و قتل‌های اتفاق افتاده در سال ۱۸۲۸ وجود دارد، اما تا به امروز، اصل این داستان مشخص نشده است.

پل معلق کلیفتون (Clifton Suspension Bridge)، بریستول

بریتانیا

در حالی که طراح این پل، آیزامبارد کینگدام برونل (Isambard Kingdom Brunel) است، اما او هرگز نتوانست ساخت آن را به اتمام برساند. در نتیجه‌ی شورشی که در سال ۱۸۳۱ اتفاق افتاد، ساخت و ساز پل متوقف شد. حتی زمانی که در سال ۱۸۵۹ برونل در‌گذشت، ساخت پل تمام نشده بود. در نهایت دو مرد با نام‌های جان هاوکشاو و ویلیام هنری بارلو با ایجاد تغییراتی، ساخت پل را به اتمام رساندند و پل در سامبر ۱۸۶۴ افتتاح شد.

بیگ بن (Big Ben)، لندن

بریتانیا

به احتمال زیاد می‌دانید که بیگ بن نام برج ساعت نیست، بلکه نام زنگ بزرگ داخل برج است. اما آن چیزی که ممکن است ندانید، این است که این زنگ واقعا شکسته است. پس از این که در سال ۱۸۵۹ ترکی که بر روی زنگ وجود داشت، بیشتر شد، در اقدامی عقربه‌های ساعت را یک ربع چرخاندند و با چکشی سبک به آن ضربه‌ای وارد کردند که دارای صدای منحصر‌به‌فردی شبیه به بوینگ بود که بعد‌ها زنگ با توجه به آن صدا، بیگ بن نام‌گذاری شد.

مجلس پارلمان ، لندن

بریتانیا

بیش از ۳۰۰ سال است که این روند ادامه دارد، سیگار کشیدن در حومه مجلس پارلمان بریتانیا از قرن هفدهم میلادی ممنوع شده است. کسانی که نیاز به نیکوتین دارند، باید از انفیه (گردی سیاه رنگ درون قوطی‌های فلزی که مانند سیگار اعتیاد‌آور است) استفاده کنند. گفته می‌شود که هنوز هم برخی از اعضای مجلس از این روش استفاده می‌کنند.

برج شارد (Shard)، لندن

بریتانیا

تیم شش نفره‌ی پاک‌کننده با طناب، ۱۱۰۰۰ پانل شیشه‌ای (که برابر با ۵۶۰۰۰ متر مربع) که نمای این آسمان خراش را تشکیل می‌دهد، پاک می‌کنند. برای تمیز کردن هر طرف آن تقریبا زمان یک هفته‌ای نیاز است تا فرآیند به اتمام برسد.

فرشته شمال، گیت شید (Gateshead)

بریتانیا

به منظور ادای احترام به کارگرانی که در مشاغل سخت عصر صنعتی فعالیت دارند، فرشته‌ای ۶۶ فوتی، با استفاده از ۳۱۵۳ ورقه‌ی فولادی که در ساخت کشتی از آن‌ها استفاده می‌شود، استفاده شد. همچنین یک درب در قسمت شانه‌‌ی فرشته تعبیه شده است که دسترسی به داخل بدن آن و انجام بررسی‌های امنیتی را ممکن می‌سازد.

الدترافورد (Old Trafford)، منچستر

بریتانیا

الد‌ترافورد، یکی از مشهور‌ترین و بزرگ‌ترین ورزشگاه‌های فوتبال در بریتانیا و جهان است. فوتبال تنها رویدادی ورزشی نیست که در سایت ورزشگاه منچستر یونایتد برگزار می شود. بازی شینتی (shinty) که نوعی بازی سنتی اسکاتلندی است و همچنین بازی بیس‌بال، توسط سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول در این ورزشگاه برگزار شد.

پروژه عدن (Eden Project)، سنت آستل (St Austell)، کرن‌وال (Cornwall)

بریتانیا

پروژه باغبانی و گلخانه‌ای عدن، برای اولین بار با استخراج خاک رس که دارای رنگ صورتی-قرمز خاصی بود، از گودال‌های آن منطقه به وقوع پیوست. برای این پروژه گلخانه‌ی حبابی شکل سه نوع آب و هوای خاص شبیه‌سازی شده است.

ستون نلسون، لندن

بریتانیا

ستون نلسون به مناسبت کسب پیروزی بر ناپلئون در سال ۱۸۰۵، در ترافالگار بر‌افراشته شد. حکاکی‌هایی که بر روی ستون وجود دارد، بین سال‌های ۱۸۴۰ تا ۱۸۴۳ با هزینه‌ای شگفت‌آور، معادل ۴۷ هزار پوند انجام شد.

قلعه ویندسور (Windsor Castle)

بریتانیا

بیش از ۵۰۰ نفر در قلعه ویندسور کار و زندگی می‌کنند. آنان حتی یک تیم کریکت و باشگاه کریکت خانوادگی سلطنتی هم دارند. این بزرگ‌ترین قلعه قابل سکونت در جهان است که دارای حدود ۱۰۰۰ اتاق ( صد مورد از اتاق‌‌ها طی آتش‌سوزی که در سال ۱۹۹۲ اتفاق افتاد، از بین رفتند)، ۳۰۰ شومینه، ۳۰۰۰۰۰ کتاب و ۴۵۰ عدد ساعت است.

بخش دریاچه‌ها

بریتانیا

اگر‌چه نام سرزمین دریاچه‌ها را به خود اختصاص داده است، اما در واقع تنها دارای یک دریاچه رسمی با نام بسنت ویت (Bassenthwaite) است. بقیه‌ی قسمت‌های آن را مرداب، آبگیر و دریا، تشکیل داده است. دریاچه ویست واتر (Wastwater) با ۷۴ متر، عمیق‌ترین دریاچه انگلستان و وایندرمر (Windermere) با ۱۰.۵ مایل، طولانی‌ترین و سیت‌ویت (Seathwaite)، با ۳۵۵۲ متر مربع بارش در سال بارانی‌ترین محل برای سکونت در بریتانیا است.

 

 

 

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات