هشتم ربیع الاول تعطیل رسمی شد

زهره زرشکیان
چهار شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲
هشتم ربیع الاول تعطیل رسمی شد

با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه روز جدید در تقویم رسمی سال ۱۳۹۷ نام‌گذاری شد. در تقویم سال ۹۷، هشتم ربیع‌الاول تعطیل رسمی به ثبت رسید.

دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳ روز جدید در تقویم رسمی سال ۱۳۹۷ هجری شمسی نام‌گذاری می‌شود.

سید رضا موالی‌زاده گفت:

۸ ربیع الاول، «سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) و آغاز امامت حضرت ولی‌عصر (عج)»، پنجم شهریورماه به عنوان «روز کشتی» و ۲۹ بهمن ماه به عنوان «روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی» در تقویم سال ۹۷ به عنوان تعطیل رسمی در تقویم ایران ثبت شد.

وی در ادامه گفت:

ترویج سبک ایرانی اسلامی به عنوان یک سبک جامع و جامعه‌نگری از مهم‌ترین برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی کشور در سال ۹۷ است.

موالی‌زاده افزود:

از ۲ ماه پیش کارگروهی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای فرهنگ عمومی تشکیل شده که این کارگروه برنامه چهار ساله شورای فرهنگ عمومی را تدوین می‌کند.

وی فرهنگ عمومی را فصل باورهای مشترک و رفتارهای یک جامعه که شناسنامه فرهنگی جامعه به حساب می‌آید، تعریف می‌کند.

موالی زاده تصریح کرد:

فرهنگ کار و کارجمعی، گرایش به سمت مصرف کالای ایرانی، گرایش به کیفی کردن کالای ایرانی و کاهش مصرف کالای خارجی از مهم‌ترین برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی در سال جاری است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، یکی از برنامه‌های مهم این شورا را فرهنگسازی برای مصرف بهنیه آب و نوع مصرف انرژی بیان کرد و گفت:

متاسفانه در ایران میزان مصرف انرژی و دور ریز موادغذایی بالاتر از برخی کشورهای جهان است.

به گفته موالی‌زاده، دور ریز غذا در ایران تا حد کل مبلغ یارانه‌ها است و لازم است در این زمینه فرهنگسازی شود تا از دور ریز موادغذایی جلوگیری شود.

موالی زاده افزود:

بحث مسائل محیط زیستی، حفاظت از کیان خانواده و روابط اجتماعی در فرهنگ عمومی کشور در این شورا مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه دیدگاه آسیب‌شناسانه و واقع‌بینانه نیز با توجه ظرفیت‌های جامعه تدوین خواهد شد.

وی گفت با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بر ترویج فرهنگ سبک ایرانی اسلامی تاکید دارد، شورای فرهنگ عمومی درحال تدوین یک برنامه جامع‌نگر و جامعه‌نگر در این باره است.

وی چهارمحال و بختیاری را دارای یک تمدن و فرهنگ مهم دانست و گفت:

گنجینیه آموزش و پرورش این استان یک مدل خوب برای معرفی تاریخ فرهنگ و آموزش استان است و می‌تواند فرهنگ را به نسل جوان معرفی کند.

بابک زمانی پور مدیر گنجینه آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری نیز در این دیدار با معرفی بخش‌های مختلف این گنجینیه گفت:

گنجینه آموزش و پرورش براساس رسالت فرهنگی تاریخی خود به منظور حفظ دستاوردهای ارزشمند گذشتگان و حفظ نام نیک بزرگانی که در راه تعلیم و تربیت فرزندان این دیار کوشش کرده‌اند، دایر شده است.

دیدگاه