حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس (قسمت اول)

فاطمه اسفندیار
چهار شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس (قسمت اول)

سیستم حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین سیستم‌های حمل و نقل در اروپا است که دارای انواع وسایل نقلیه عمومی برای راحتی حال شهروندان و گردشگرانی است که به این شهر زیبا سفر می‌کنند.

لندن یکی از بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین شهرهای انگلستان است، همچنین بزرگ‌ترین پایتخت در اروپا به شمار می‌رود. این شهر به خاطر داشتن مراکز تجاری و مالی فراوان، یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان در زمینه‌های فوق است. لندن در سال‌های ۱۹۰۸، ۱۹۴۸ و ۲۰۱۲ میزبان بازی‌های المپیک بوده است در آن سال‌ها با مدیریت درست و دقیق در سیستم حمل و نقل توانسته ورزشکاران و میهمانان بازی‌ها را به موقع و در سریع‌ترین زمان به مراکز بازی‌ها هدایت کند.

اتوبوس‌های لندن

حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس

اتوبوس‌های دوطبقه نمادین لندن یک راه سریع، راحت و ارزان برای سفر در اطراف شهر هستند و فرصت‌های زیادی برای تماشای مناظر لندن در طول مسیر ایجاد می‌کنند.

حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس

شبکه اتوبوس‌رانی لندن تمام سطح شهر را با یک سرویس ۲۴ ساعته تحت پوشش قرار می‌دهد.

نحوه پرداخت کرایه اتوبوس‌ها در لندن

حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس

کرایه اتوبوس‌های لندن با پول نقد قابل پرداخت نیست. هر بلیط اتوبوس معادل ۶,۲۰۰ تومان است. شما می‌توانید با استفاده از کارت توریستی اویستر، کارت اویستر، کارت مسافر یا با یک کارت پرداخت این هزینه را بپردازید.

مزایای سفر با اتوبوس در لندن

حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس

کودکان با سن کمتر از ۱۱ سال، می‌توانند به صورت رایگان از اتوبوس‌ها و تراموا استفاده کنند.  

بلیط‌های مسافرتی رایگان و راحتی برای افراد با صندلی چرخدار و همچنین افراد مسن و معلول در نظر گرفته شده است. اگر خارج از لندن هستید و یک بلیط اتوبوس برای دیگر وسایل نقلیه دارید، می‌توانید از آن برای سوار شدن در اتوبوس‌هایی که قرمز رنگ هستند& استفاده کنید.  

حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس

تمام ۸۵۰۰ اتوبوس لندن (به غیر از اتوبوس‌های قدیمی روت‌مستر(Routemaster)) یک طبقه هستند. سفر با اتوبوس برای افراد با صندلی چرخدار رایگان است.

اتوبوس‌های شبانه در لندن

اتوبوس‌های شبانه در لندن

اتوبوس‌های لندن در تمام طول شب خدمت‌رسانی می‌کنند. خدمات اتوبوس شب، دوره زمانی بین روشن شدن چراغ‌ها تا آغاز خدمات اتوبوس‌های روزانه را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، بسیاری از مسیرهای اتوبوس‌رانی در لندن به مدت ۲۴ ساعته کار می‌کنند.

اتوبوس‌های شبانه در لندن

اگر با مسیرها آشنا نیستید، به میدان ترافالگار رفته (ایستگاه اتوبوس‌های شبانه) یا باجه‌های اطلاعاتی اتوبوس‌ها را بررسی کنید. همانطور که انتظار می‌رود، خدمات اتوبوس‌ها در شب کاهش می‌یابد. اتوبوس‌های شب تنها در صورت درخواست شما توقف می‌کنند: در هنگام ورود یا خروج، باید راننده را کاملا متوجه کنید.

تورهای اتوبوس‌رانی لندن

تورهای اتوبوس‌رانی لندن

تورهای اتوبوس در لندن فرصتی منحصربه‌فرد برای لذت بردن از زیبایی معماری بی‌نقص خیابان‌ها و بناهای معروف لندن فراهم می‌کند. راهنماهای تور، اطلاعاتی درباره پیشینه تاریخی و حقایق جالبی را همراه با توضیحات بیشتر به چندین زبان ارائه می‌دهند.

تورهای اتوبوس‌رانی لندن

بعضی از مسیرهای منظم اتوبوس هم برای تماشای مناظر دیدنی لندن مناسب هستند؛ مسیرهای ۹، ۱۴، ۱۵ و ۲۲ از این نوع هستند. اتوبوس‌های جدید روت‌مستر(Routemaster) در فیلم آسمانخراش جیمز باند رونمایی شده و در مسیرهای ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۲۴، ۳۸، ۱۴۸ و ۳۹۰ به فعالیت می‌پردازند.

تورهای اتوبوس‌رانی لندن

سیستم مترو لندن

تورهای اتوبوس‌رانی لندن

شبکه ریلی زیرزمینی (مترو) لندن یک راه عالی برای رفت و برگشت از مرکز لندن است و جز جدایی‌ناپذیر زندگی اکثر ساکنان انگلستان است.

مترو لندن

شبکه حمل و نقل عمومی متروی لندن، که شبکه تونلی لندن هم نامیده می‌شود، به ۹ منطقه جابه‌جایی تقسیم شده است. منطقه ۱ مرکز لندن را پوشش می‌دهد و مناطق ۶ تا ۹ حومه شهر را در بر می‌گیرند.

مترو لندن

قیمت بلیط‌های مترو لندن چقدر است؟

کارت اویستر مسافرتی، کارت اویستر، کارت مسافر یا استفاده از کارت‌های پرداخت، بهترین و ارزان‌ترین روش برای پرداخت هزینه مترو است ولی پول نقد گران‌ترین روش پرداخت به شمار می‌رود.

مترو لندن

هزینه نقدی جابه‌جایی بزرگسال برای یک سفر تک نفره در منطقه ۱ مترو لندن ۲۰,۲۰۰ تومان است. پرداخت تعرفه با کارت مسافرتی اویستر، کارت اویستر یا کارت پرداخت یکسان بوده و معادل ۱۰,۰۰۰ تومان است.

تخفیف‌های مختلفی برای کودکان، دانشجویان و مسافران سالخورده در متروی لندن وجود دارد.

اگر قصد سفر به لندن و گشت و گذار و تماشای بهترین جاذبه‌های لندن را دارید، بهتر است یک گذرنامه توریستی لندن تهیه کنید تا بتوانید پول بیشتری ذخیره کنید.

حمل و نقل عمومی در لندن، انگلیس

زمان‌های فعالیت حمل و نقل مترو لندن

ساعات کاری خطوط سیستم زیرزمینی (مترو) لندن کمی متفاوت است؛ در روزهای شنبه تا دوشنبه، اولین قطار معمولا در ساعت ۵ صبح شروع به به فعالیت می‌کند که البته در روز یکشنبه با کاهش ساعات کاری رو به رو است.

قطار متروی لندن معمولا تا نیمه شب به فعالیت ادامه می‌دهد. برای اطلاع از زمان دقیق فعالیت آخرین قطار، می‌توانید به مسئولان برنامه‌ریزی ایستگاه مترو مراجعه کنید.

مترو لندن

راه آهن سبک داکلندز

راه آهن داکلندز لندن

سیستم ریلی نوآورانه و بدون سرنشین داکلندز سبک ریلی (Docklands Light Railway) یا (DLR) لندن، بخش شرقی و جنوب شرقی لندن را پوشش می‌دهد.

  • DLR به خطوط اتومبیل‌های کابلی، خطوط هوایی امارات و فرودگاه لندن متصل می‌شود.
  • DLR دسترسی خوبی به بخش‌های شرقی لندن و منطقه داکلندز دارد.

راه آهن داکلندز لندن

سیستم ریلی سبک داکلندز (DLR) به شبکه مترو در ایستگاه‌های بانک و برج گیتوی (برج هیل) و همچنین شاندول، استرتفورد، بوو، ملکه هرون ، شهرک کانینگ و وهارف کانری متصل می‌شود. DLR بکتون، استاتفورد و فرودگاه لندن را به شرق و شمال شرق و داکلندز، گرینویچ و لوییشام را به جنوب متصل می‌کند.

راه آهن داکلندز لندن

 DLR همچنین با سیستم ماشین کابلی امارات لندن به قصر ویکتوریا متصل می شود.

DLR در روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ و در روز یکشنبه از ساعت ۷ صبح تا ۱۱:۳۰ فعالیت دارد. کرایه DLR مشابه مترو است.

راه آهن داکلندز لندن

می‌توان کرایه DLR را با کارت مسافرتی اویستر، کارت اویستر یا کارت مسافرتی و همچنین کارت‌های پرداخت بپردازید. کرایه‌ها برای همه‌ی این کارت‌ها یکسان است. 

برای استفاده از کارت‌های پرداخت صادرشده در خارج از انگلیس، برای انجام هر معامله یا پرداخت هزینه‌های بانکی باید کارت را بررسی کنید.

خدمات اتوبوس‌ رودخانه (river bus) تیمز شهر لندن

اتوبوس رودخانه تیمز لندن

سفر از طریق رودخانه یک راه عالی برای جابه‌جایی در لندن است. با این روش ترافیک را پشت سر گذاشته و از مناظر فوق‌العاده لندن در طول مسیر لذت خواهید برد.

  • MBNA قایق‌های تندروی تیمز، مسیرهای اتوبوس‌رانی دایره شکلی ایجاد می‌کنند.
  • تمام اسکله‌های لندن به جز پیر کادوگن و پل پیه تحت پوشش این سیستم هستند.

رودخانه تیمز یکی از رودخانه‌های زیبا در لندن بوده که معمولا یک جاذبه محبوب برای مسافران و بازدیدکنندگان این شهر محسوب می‌شود.

اتوبوس رودخانه تیمز لندن

استفاده از اتوبوس‌های رودخانه تیمز روشی سریع و متداول در حمل و نقل است. اکثر قایق‌ها دارای نوشابه‌های انرژی‌زا هستند. شما می‌توانید سازه‌های آبی معروف لندن را مشاهده کنید. این سرویس به دلیل اتصال سریع و کارآمد به مکان‌های بزرگ لندن، باعث شده است تا اتوبوس‌های رودخانه‌ای برای مسافران و بازدیدکنندگان یک انتخاب عالی باشد.

اتوبوس‌های رودخانه ارزش زیادی داشته و پنج مسیر مختلف را به مقصدهای پتری و رویال وولویچ آرسنال می‌رسانند.

بلیط و جدول زمانی اتوبوس‌های رودخانه تیمز

قبل از سوار شدن به قایق می‌توانید بلیط‌ها را از فروشنده یا ماشین‌های بلیط‌فروشی واقع روی اسکله تهیه کنید. دارندگان کارت‌های مسافرتی می‌توانند در بسیاری از مسیرهای قایقرانی تا یک سوم تخفیف دریافت کنند.

اتوبوس رودخانه تیمز لندن

کرایه‌ها با توجه به مناطق رودخانه و تخفیف‌ها متفاوت است. سفر برای کودکان زیر پنج سال رایگان بوده و تعرفه بلیط رومینگ برای افراد بالغ تا ۷۱,۰۰۰ تومان می‌رسد.

پرداخت هزینه با کارت‌های اویستر در قایق‌های تنرو تیمز MBNA امکان‌پذیر بوده و برای اغلب سفرهای تک‌نفره تخفیف می‌دهد. شما همچنین می‌توانید هزینه سفر خود را با اعتبار کارت‌های مسافرتی اویستر پرداخت کنید.

اتوبوس رودخانه تیمز لندن

قبل از سوار شدن کارت خود را به سادگی بر روی دیسک زرد روی اسکله بچرخانید. کارت‌های پرداخت نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند: مشتریانی که از این کارت‌ها برای پرداخت استفاده می‌کنند، به اندازه کاربران کارت‌های اویستر شامل تخفیف می‌شوند.

منبع visitlondon

دیدگاه