کوچکترین آثار یادبود جهان کدامند؟

مینا رهبری
یکشنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
 کوچکترین آثار یادبود جهان کدامند؟

بناها و آثار یادبودی که به احترام و افتخار اشخاص یا رویدادها ساخته می‌شود، بعدها به جاذبه‌ی گردشگری تبدیل شده و گردشگران را به سمت خود می‌خواند. در این مقاله می‌خواهیم کوچک‌ترین آثار یادبودی که تا به امروز در جهان ساخته شده‌اند را معرفی کنیم. با کجارو همراه باشید.

کوچک‌ترین بناها و آثار یادبود جهان خود به جاذبه‌هایی بزرگ تبدیل می‌شوند و جای خود را در دل گردشگران و مردم محلی باز می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم این جاذبه‌های کوچک و دوست‌داشتنی را به شما معرفی کنیم:

کوچک‌ترین اثر یادبود عمومی جهان  در شهر تومسک روسیه قرار دارد؛ این اثر یک قورباغه‌ی کوچک برنزی است که در بالای یک سنگ صاف نشسته و طول این مجسمه تنها ۴۴ میلی‌متر است. این جاذبه‌ی کمیاب «اثر یادبود قروباغه‌ی مسافر» نام دارد و در سال ۲۰۱۳ در مقابل در ورودی یک هتل نصب شد. خالق این اثر «اولگ کیسلینسکی» می‌خواست اثر یادبودی بسازد تا به مسافران اهدا کند. به همین دلیل تصمیم گرفت که مجسمه‌ی قورباغه‌ی مسافر را بسازد چون فکر می‌کرد که این مجسمه می‌تواند به خوبی ایده‌ی او را به نمایش بگذارد. 

کوچکترین یادبودهای جهان

داستان قورباغه‌ی مسافر در روسیه بسیار مشهور است و نویسنده‌ی مشهور روسی، «وسوالاد گارشین» آن را نگاشته است. این قورباغه همان قورباغه‌ای است که با دندان‌هایش از شاخه‌ای آویزان شد و با لک‌لک‌ها پرواز کرد و زمانی که دید مردمی که روی زمین ایستاده‌اند و این صحنه‌ی عجیب را می‌بینند، لک‌لک‌ها را تحسین می‌کنند، نتوانست دهان خود را نگه دارد و این کار در نهایت باعث مرگ او شد.

کوچکترین یادبودهای جهان

قبل از پرده‌برداری از مجسمه‌ی قورباغه‌ی مسافر، افتخار کوچک‌ترین اثر یادبود جهان نصیب یکی دیگر از شهرهای روسیه، یعنی سنت پترزبورگ بود. این اثر، مجسمه‌ی برنزی ۱۱ سانتی‌متری از یک پرنده است و مردم محلی، بر اساس ترانه‌ای فورکلور روسی، آن را «Chizhik-Pyzhik» می‌نامند. این اثر در لبه‌ی رود «فونتانکا» روی سنگ‌دیواره‌ای قرار گرفته است. متاسفانه نسبت به مجسمه‌های بزرگی که در سراسر سنت پترزبورگ واقع شده است، این مجسمه کمتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. 

کوچکترین یادبودهای جهان

کوچکترین یادبودهای جهان

طبق سنت‌ها و رسومات محلی، اگر کسی بتواند یک سکه پرتاب کند، بطوری که روی لبه‌ای که این مجسمه قرار دارد، بیفتد و به داخل آب نیفتد، برایش خوش‌شانسی می‌آورد و خوش‌یمن است. نکته‌ی جالب توجه اینجا است که خود این مجسمه خوش‌شانس نیست و تا به امروز حداقل ۳ بار دزدیده شده است! 

کوچکترین یادبودهای جهان

بیرون از روسیه شاید کوچک‌ترین اثر یادبودی که وجود دارد، ۱۵ سانتی‌متر بوده و «Jarnpojke» یا «پسر آهنی» نام دارد. این مجسمه در حیاط خلوت کلیسای فنلاندی، در استکهلم سوئد قرار گرفته است. 

کوچکترین یادبودهای جهان

مجسمه‌ی پسر کوچک بازوان خود را روی زانوهایش حلقه کرده و هنرمندی سوئدی به نام «لیس اریکسون» آن را در سال ۱۹۶۷ ساخته شده است. نام این اثر «پسر کوچکی که به ماه نگاه می‌کند» است اما مردم فقط آن را پسر آهنی می‌خوانند. پسر آهنی در طول سال هدیه‌های بامزه دریافت می‌کند. بعضی اوقات او را با شال و کلاه می‌توان دید. بازدیدکنندگان همچنین برای او سکه، میوه و سوشی روی نیمکت سنگی که او نشسته است، می‌گذارند. 

کوچکترین یادبودهای جهان

کوچکترین یادبودهای جهان

یکی دیگر از آثار یادبود کوچک جهان، (که کوچک‌ترین اثر یادبود لندن  است) ۲ موشی هستند که بر سر یک تکه پنیر با هم دعوا می‌کنند. این اثر بالای قرنیز یک ساختمان در گوشه‌ی کوچه‌ی «Philpot» در Eastcheap قرار دارد. 

کوچکترین یادبودهای جهان

تاریخ ساخت این اثر یادبود ۱۸۶۲ است. داستان این مجسمه از آنجایی آمده است که یک روز دو کارگر ساختمان بر سر این که یکی از آن‌ها غذای دیگری را دزدیده است، بالای داربست با هم درگیر شدند و این درگیری به یک تراژدی و مرگ آن‌ها تبدیل شد. بعدها معلوم شد که دزدان این ماجرا موش‌ها بودند! گفته می‌شود کارگران دیگری که آنجا کار می‌کردند، این مجسمه‌ی کوچک را به احترام آن دو کارگر روی ساختمان ساختند.

کوچکترین یادبودهای جهان

منبع amusingplanet

دیدگاه