روزشمار: ۹ بهمن؛ زادروز «چارلز کوندامین» جهانگرد فرانسوی

محبوبه پوریوسفی
شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
روزشمار: ۹ بهمن؛ زادروز «چارلز کوندامین» جهانگرد فرانسوی

در چنین روزی در سال ۱۷۰۱ میلادی، «چارلز کوندامین» سیاح معروف فرانسوی به دنیا آمد. او توانست برآمدگی خط استوا و فرو رفتگی دو قطب شمال و جنوب را کشف کند.

چارلز كوندامين، رياضي‏دان، سياح و مهندس معروف فرانسوی در ۲۸ ژانویه ۱۷۰۱ میلادی در پاريس به دنيا آمد. وی گرچه تحصيلات مرتبی نداشت ولی به سبب علاقه فراوانی كه به جفرافيا و رياضيات پيدا كرد، به مطالعه درباره اين علوم پرداخت و دانشمند مشهوری شد.

کوندامین در پاریس در کالج لوئیس لو گراند به تحصیل پرداخت و علوم انسانی و همچنین ریاضیات را فراگرفت. پس از اتمام تحصیلات خود، به ارتش پیوست و در سال ۱۷۱۹ در جنگ علیه اسپانیا جنگیدند. پس از بازگشت از جنگ، او با محافل علمی در پاریس آشنا شد. در ۱۲ دسامبر ۱۷۳۰، عضو آکادمی علوم پردازنده شد و به عنوان شیمیدان دستیار در آکادمی منصوب شد.

كوندامين در سال ۱۷۳۵ به همراه دانشمندان آكادمی علوم فرانسه، درصدد شناختن شكل حقيقی كره زمين برآمد. اين تلاش به كشف برآمدگی خط استوا و فرو رفتگی دو قطب شمال و جنوب انجاميد. هم‏چنين كوندامين در رأس یک گروه علمی، برای اندازه‌‏گيری یک قوس نصف‌النهار كره زمين و با هدف تلاش برای شناخت شكل زمين به كشور پرو در آمريكای جنوبی كه در نزدیکی خط استوا بود، رفت و طی ده سال اين عمل را به انجام رساند.

مجسمه چارلز کوندامین

كوندامين سرانجام در ۴ فوریه ۱۷۷۴ میلادی در ۷۳ سالگی درگذشت.

در همین روز:

  • در اثر سانحه هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ در پرواز ۱۲۰ خطوط هوایی اکوادر بر فراز کوه‌های آند ۹۲ تن کشته شدند. (۲۰۰۲ میلادی)

مطالب مرتبط:

    منبع راسخون

    دیدگاه