بازی تاج و تخت؛ ۱۰ لوکیشن فیلم در زندگی واقعی

محبوبه رستمی | چهار شنبه, ۲۴ شهریور ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت که از شبکه‌ی HBO پخش می‌شود‍‍‍، در سال‌های اخیر علاوه بر طرفداران کتاب، هوادارانی جدید و میلیونی برای خود دست و پا کرده است. چند وقتی می‌شو‌د که فصل ششم این مجموعه با حوادثی طوفانی به پایان رسیده و باید بیش از یک سال برای فصل هفتم صبر کنیم. گرچه صبر کردن مشکل است، اما این دلیل نمی‌شود که نتوانیم از موارد مرتبط به این سریال لذت ببریم. در ادامه با کجارو همراه باشید تا با ۱۰ لوکیشن بی‌نظیر این مجموعه در زندگی واقعی بیشتر آشنا شویم.

مجموعه‌ی تلویزیونی امریکایی تاج و تخت که توسط «دی بی وایس» و «دیوید بنیاف» ساخته شده، رکورد دار پر بیننده‌ترین سریال شبکه‌ی ی اچ بی او است. فیلمبرداری فصل اول این مجموعه‌ی دیدنی در استودیوی پینت‌هال در ایرلند بود. برای ساخت فصل‌های بعدی این سریال گروه فیلمبرداری از ایرلند به مکان‌های مختلفی رفتند که از آن جمله می‌توان به دوبرونیک کروواسی، لس آنجلاس و اسپانیا اشاره کرد.

۱۰. گریوتایا (Grjótagjá)، ایسلند

گریوتایا

گریوتایا

گریوتایا

غار جادویی گریوتایا که به صورت فنی یک غار گدازه‌ای است، دریاچه‌ای لاجوردی و زیبا درون خود دارد. اگر از طرفداران پر و پا قرص سریال باشید، رابطه‌ی عمیق بین جان اسنو و ایگریت را به خوبی به خاطر خواهید آورد. این‌جا جایی است که می‌توان آن را به نوعی پاتوق این دو نفر دانست. آب دریاچه‌ی درون غار کاملا گرم است؛ با این وجود، بیشتر از غار استورایا (Stóragjá) که در همان نزدیکی است برای حمام کردن استفاده می‌شود. در هر صورت زیبایی غار گریوتایا را نمی‌توان کتمان کرد. در فصل سوم، اپیزود پنجم می‌توانید این مکان را تماشا کنید.

۹. قلعه‌ی سانتا فلئورنتینا (Santa Florentina Castle)، کاتالونیا، اسپانیا

قلعه‌ی سانتا قلئورنتینا

قلعه‌ی سانتا قلئورنتینا

قلعه‌ی سانتا قلئورنتینا

قلعه‌ی سانتا فلئورنتینا در شمال بارسلونا قرار دارد. این قلعه در قرن یازدهم میلادی ساخته شده است، اما در آغاز قرن بیستم گسترش پیدا کرد، بنابراین ترکیبی غیرمعمول از سبک قرون وسطی و معماری مدرن در آن به چشم می‌خورد. بازدیدکنندگان می‌توانند از موزه‌ی درون قلعه با وقت قبلی دیدن کنند. این قلعه در سریال به عنوان خانه‌ی خاندان تارلی استفاده شده است.

۸. دارک هجز (The Dark Hedges)، ایرلند شمالی

دارک هجز

دارک هجز

دارک هجز

دارک هجز

دارک هجز مکانی عجیب است که در قرن هجدهم توسط خانواده‌ی استوارت ساخته شد. درختانی را که در تصویر مشاهده می‌کنید به وسیله‌ی همین خانواده کاشته شده‌اند. این خیابان چشم‌نواز برای تحت تاثیر قرار دادن بازدیدکنندگان عمارت گریث‌هیل (Gracehill) که در همان نزدیکی قرار دارد ساخته شد و امروزه به یکی از قابل‌توجه‌ترین خیابان‌های جهان تبدیل شده است. خیابان مذکور در مجموعه‌ی بازی تاج و تخت حکم جاده‌ی شاهی را دارد. در فصل دوم، اپیزود اول هنگامی که آریا استارک به عنوان یک پسربچه از کینزلندینگ فرار می‌کند و به همراه یورن، جندری، هات پای و دیگران در حال سفر به سمت دیوار و ملحق شدن به نگهبانان شب هستند، می‌توانید این جاده را تماشا کنید.

۷. قلعه‌ی نظامی ریکاسولی (Fort Ricasoli)، مالت

قلعه‌ی نظامی ریکاسولی

قلعه‌ی نظامی ریکاسولی

قلعه‌ی نظامی ریکاسولی

شوالیه‌های کشور مالت این دژ عظیم را در قرن هفدهم میلادی ساختند. این قلعه به مدت چند قرن از جمله در طول جنگ جهانی دوم، از این سرزمین حفاظت می‌کرد. قلعه‌ی نظامی ریکاسولی تاکنون علاوه بر مجموعه‌ی بازی تاج و تخت، در فیلم‌های زیادی از جمله آگورا، تروی، گلادیاتور، هلن تروایی (Helen of Troy) و ژولیوس سزار به نمایش درآمده است. اگر به روستای کالکارا در مالت سفر کنید، اولین موردی که مشاهده خواهید کرد این قلعه است. بنای یاد شده در سریال به عنوان رد کیپ (Red Keep) یا قلعه‌ی سرخ در کینزلندینگ استفاده شده است.

۶. خیرونا (Girona)، کاتالونیا، اسپانیا

خیرونا

خیرونا

خیرونا

خیرونا، جیرونا یا ژیرونا با ماشین حدود یک ساعت از بارسلونا فاصله دارد. این شهر جذاب قرون وسطایی که تاکنون در صحنه‌های زیادی از مجموعه‌ی شکوهمند بازی تاج و تخت به تصویر کشیده شده است، زیبایی چشم‌نوازی دارد. کلیسای جامع جیرونا قابل‌توجه‌ترین جاذبه‌ی این شهر محسوب می‌شود که در کنار جاذبه‌های دیگری مانند محله‌ی یهودی‌ها و حمام‌های عربی علاقه‌مندان زیادی را به سوی خیرونا می‌کشانند. تعدادی از صحنه‌های فصل ششم روی پله‌های کلیسای جامع این شهر، محله‌ی یهودی‌ها و همچنین حمام‌های عربی فیلمبرداری شده‌اند. همچنین به نظر می‌رسد سکانس‌های مربوط به الدتاون در شهر آزاد براووس (جایی که همه‌ی استادان هفت پادشاهی تمرین می‌بینند) در این شهر گرفته شوند. ممکن است در آینده حمله‌ی یورون گریجوی به این شهر را هم ببینیم. یا شاید سم هم در این مکان قبل از اینکه به دیوار بازگردد، به یک استاد تبدیل شود. 

۵. باردناس رئالز (The Bardenas Reales)، اسپانیا

باردناس رئالز

باردناس رئالز

باردناس رئالز

باردناس رئالز

باردناس رئالز که بیشتر زمین‌های لم یزرع نامیده می‌شود، منطقه‌ای نیمه بیابانی با ساختارهای سنگی قدیمی است که سکانس‌های مربوط به دوتراکی‌ها در آن فیلمبرداری شده‌اند. ساختارهای سنگی که در این منطقه قرار دارند، چشم‌اندازی سورئال به آن بخشیده‌اند. پارک ملی باردناس رئالز تحت حفاظت سازمان جهانی یونسکو قرار دارد و سالانه افراد ماجراجوی زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. این مکان اولین بار در فصل ششم به نمایش درآمد.

۴. (Split)، کرواسی

اسپلیت

اسپلیت

اسپلیت

اسپلیت یکی از دیگر شهرهای زیبای کرواسی است که بناهای یادبودش توسط یونسکو محافظت می‌شود و در نمایش‌های تلویزیونی محبوبی به تصویر کشیده شده است. اسپلیت دومین شهر بزرگ کرواسی به شمار می‌رود و مشرف به دریای آدریاتیک است. این شهر، تاریخی پر سر و صدا دارد که در معماری آن به خوبی مشهود است. صحنه‌های مربوط به سرسی لنستر از فصل پنجم، در این مکان فیلمبرداری شده‌اند. 

۳. آیت بن حدو (Aït-Ben-Haddou)، مراکش

آیت بن حدو

آیت بن حدو

آیت بن حدو

آیت بن حدو

آیت بن حدو، شهری دارای استحکامات و مشرف به یک بیابان است که می‌توان در فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی بی‌شماری از جمله لورنس عربستان، عیسی ناصری، مومیایی، گلادیاتور، بابل و تعداد بیشتری مشاهده کرد. این مکان توسط بونسکو محافظت می‌شود و درمیان گردشگران خارجی از محبوبیت بالایی برخوردار است. این شهر در مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت همان «یونکای» محسوب می‌شود که کوچک‌ترین شهر از سه شهر در  خلیج بردگان به شمار می‌رود. اگر ماجراهای مادر اژدهایان (دنریس تارگرین) را به یاد داشته باشید، بدون شک با این شهر هم آشنایی دارید.

۲. آزور ویندو (Azure Window)، مالت

آزور ویندو

آزور ویندو

آزور ویندو

آزور ویندو

آزور ویندو یا پنجره‌ی لاجوردی مکانی تماشایی است که دنریس تارگرین و کال دروگو مراسم ازدواجشان (فصل اول) را برپا کردند. این مکان در جزیره‌ی غودش واقع شده است. این محل خوش‌منظره در میان غواصانی که برای شنا در آب‌های شفاف منطقه و تماشای موجودات دریایی به این جزیره سفر می‌کنند، از طرفداران زیادی برخوردار است. ارتفاع این ساختار سنگ آهکی به حدود ۵۰ متر می‌رسد. علاوه بر بازی تاج و تخت، این صخره‌های زیبا را می‌توان در فیلم‌های مشهور «نبرد تایتان‌ها» و «کنت مونت کریستو» و همچنین مینی سریال «ادیسه» هم تماشا کرد

۱. دوبروونیک (Dubrovnik)، کرواسی

دوبروونیک

دوبروونیک

دوبروونیک

دوبروونیک یکی از محبوب‌ترین شهرهای کرواسی است که توسط سازمان جهانی یونسکو محافظت می‌شود. این شهر مکان فیلمبرداری مشهورترین لوکیشن مجموعه‌ی بازی تاج و تخت یعنی کینزلندینگ (مقر پادشاهی) محسوب می‌شود. شهر قرون وسطایی و باشکوه دوبروونیک را می‌توان جواهری در منطقه‌ی مدیترانه به شمار آورد که سواحل زیبایش آن را بیش از پیش برای تعطیلات مناسب می‌سازند.

دیدگاه