سردترین شهر جهان کجاست؟

پردیس جلالی | شنبه, ۸ خرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۴۵

فصل زمستان برای برخی از مردم جهان، فصلی سخت و پر از مشکل است که دوست دارند هرچه زودتر تمام شود. اما فکر کنید که مجبور بودید هر روز، دقیقا هر روز سال به سرما فکر کنید، آن وقت چه؟ با کجارو همراه باشد تا با هم، زندگی مردم در سردترین شهر دنیا را تماشا کنیم.

چرا کسانی هستند که حاضر هستند در سردترین شهر دنیا زندگی کنند؟ به یاکوتسک خوش آمدید. این شهر مرکز ایالت جمهوری یاقوتستان در روسیه است. این شهر، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای سیبری است. و با فاصله‌ی ۴۵۰ کیلومتری از مدار قطب شمال و با رکورد کم‌ترین دما، رسما سردترین شهر دنیا به‌حساب می‌آید که در فاصله‌ ۴۵۰ کیلومتری از مدار قطب شمال قرار دارد.

یاکوتسک

سرما

سیبری

سیبری

یاکوتسک

در سیبری

یاکوتسک از قرن سیزدهم، تحت چارچوب‌های مختلف شناخته شده است. این منطقه در ابتدای امر، مرزی برای جلوگیری از اختلاط یاکوت و سیبری که به خاطر پنهان شدن از حکومت در حال شکل گیری مغولستان ساخته شده بود. بعدتر که امپراتوری روسیه کنترل اوضاع را به دست گرفت، شهر یاکوتسک به پایتخت فرمانده‌ محلی جنگ تبدیل شد. اما حتی در همان زمان نیز این شهر، صورت کاملا رسمی به خود نگرفت. تا دهه‌ی ۱۸۸۰ که طلا و دیگر مواد معدنی در نزدیکی آن کشف شدند.

مغولستان

مغولستان

یاکوتسک

طلا

جستجوها و حفاری‌های فراوان برای کشف چنین موادی، به کشف چیز ارزشمندتری منجر شد؛ الماس. بله تمام مناطق اطراف یاکوتسک پر از الماس است. این منطقه یک پنجم الماس دنیا را تامین می‌کند.

ماهی

یاکوتسک

روسیه

استالین در زمان حکومتش، با احداث زندان‌های کار اجباری برای استخراج این الماس‌ها، وسعت این شهر را افزایش داد. بسیاری از ساکنین مدرن کنونی این شهر نوادگان ترکیبی از دو موج معدن‌چیان جوینده الماس هستند. این یعنی یا داوطلبانی که در ابتدای کار آمده بودند یا محکومین معدن‌های استالین. به عنوان یک مرکز پر سود اقتصادی برای دولت روسیه، این شهر یکی از در دسترس‌ترین شهر‌ها در روسیه محسوب می‌شود. این شهر ایستگاه نهایی ریل‌های راه آهن و بزرگراه‌ها است.

مردم

استالین

سگ

یاکوتسک

اخیرا فرودگاهی به این شهر اضافه کرده‌اند تا سفر به یاکوتسک را هم برای توریست‌ها و هم برای تاجرین الماس که به صورت ثابت به این شهر در رفت و آمدند، آسان‌تر کند.این فرودگاه البته در بیشتر اوقات سال، برای استفاده مناسب نیست چرا که کاملا یخ بسته است. دمای آنجا حتی از منفی ۲۸/۸ درجه‌ی سانتیگراد هم پایین‌تر رفته است که واقعا تکان‌دهنده است.

جاذبه های یاکوتسک

یاکوتسک

روسیه

زمستان‌ها هم به شکل دیوانه‌واری طولانی هستند. تصور کنید که زمستان در این شهر تمام سال طول می‌کشد. این شهر به حدی سرد است که بیشتر اماکن آن از لایه‌های منجمد دائمی ساخته شده است. در زمان‌های اوج سرما، بیشتر مردم سعی می‌کنند به هیچ وجه از خانه‌هایشان بیرون نروند.

یاکوتسک

یاکوتسک

سازه

یاکوتسک

بیشتر خاک این منطقه هزاران سال است که همان‌طور به صورت یخ زده باقی مانده است. یعنی در این حد آنجا سرد است. ساختن هر ساختمانی در این شهر، می‌تواند یک کابوس وحشتناک باشد. چرا که کندن زمین برای پی ریزی بسیار طاقت فرسا است. بناها نیز به شکل عجیبی موقتی هستند. یا این که تصادفا بر بالای کپه‌ی به هم چسبیده بنا می‌شوند.

بناهای یاکوتسک

خانه

یاکوتسک

دانشمندان حقیقتا مرکزی تحقیقاتی برای جستجو پیرامون مشکلات ساختی در این منطقه‌ی کاملا منجمد احداث کرده‌اند. به شکل بسیار عجیبی، با وجود زمستان‌های شدیدا سرد و طولانی، تابستان که سر می‌رسد، هوا تا حد قابل توجهی گرم است. در واقع با شگفتی می‌توان این تابستان‌ها را با تابستان‌های لوس آنجلس مقایسه کرد.

سگ

یاکوتسک

یاکوتسک کیلومترها با ساحل فاصله دارد. رودخانه‌ی حومه‌ شهر اما، ظاهرا در تابستان‌ها به صورت بسیار دوست داشتنی‌ در می‌آید که مقصدی محلی برای توریست‌ها است. اما بیشتر کسانی که در یاکوتسک زندگی می‌کنند، بیشتر زندگی‌شان را در همین شهر گذرانده‌اند. این‌ها همان کسانی هستند که برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و مسائل شهرشان به دنیا آمده و رشد کرده‌اند.

ماهی

منبع ALLDAY
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات