المپیک ریو 2016؛ ماموریت غیرممکن برای برزیل

سینا غرباوی | دوشنبه, ۳ خرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

کمتر از ۳ ماه به آغاز المپیک ریو ۲۰۱۶ باقی مانده است. با این حال مشکلات زیادی از جمله آلودگی هوا و آب‌های ساحلی، بحران انرژی و افزایش جرم و جنایت، گریبان‌گیر کشور برزیل شده است. در ادامه با کجارو همراه باشید.

شمارش معکوس برای المپیک ۲۰۱۶ در شهر زیبای ریودوژانیرو شروع شده است و کشور برزیل خود را برای خوش‌آمد گویی به میلیون‌ها نفر از سراسر جهان آماده می‌کند. اما با توجه به زمان کوتاهی که تا این رویداد باقی مانده، شهر ریو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. طبق گزارشات کمیته بین‌المللی المپیک، ۴ مشکل اساسی پیش روی این شهر است:

۱- آلودگی خلیج گوانابارا

خلیج گوانابارا

«خلیج گوانابارا» که در شرق ریو قرار گرفته، میزبان ورزش‌های آبی المپیک است. متأسفانه گوانابارا شهرتش را نه به خاطر میزبانی این رویداد بزرگ، بلکه به دلیل آلودگی بیش از اندازه آب خود بدست آورده است. این آلودگی به قدری زیاد است که در برخی نقاط این خلیج، فقط زباله‌ها و ماهی‌های مرده به جای آب قابل مشاهده هستند.

البته دولت برزیل قول داده است که ۸۰ درصد آلودگی خلیج را تا قبل از شروع المپیک پاکسازی کند، ولی حافظان محیط زیست این ادعا را وعده‌ای توخالی و غیرممکن می‌دانند. این مشکل از جهتی بحرانی شده که نه تنها می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامتی صدها هزار نفر گردشگر و ورزشکار شود بلکه برگذاری ورزش‌های آبی مانند قایق‌رانی را نیز مختل می‌کند.

خلیج گوانابارا

۲-بحران انرژی

خشکسالی

برزیل در حال حاضر از بدترین خشکسالی ثبت شده در ۴۰ سال اخیر رنج می‌برد. آب در مناطقی از سائوپائولو جیره‌بندی شده و ممکن است ریو شهر بعدی باشد. دلیلی که این اوضاع را وخیم می‌کند، تأمین ۷۰ درصدی انرژی برزیل از منابع آبی است. در نتیجه کمبود آب برابر با کمبود انرژی است.

«ادواردو براگا»، وزیر نیروی برزیل،‌ طی یک گزارش آماری شوک‌آور اعلام کرد. ذخایر آبی این کشور تنها ۱۷ درصد از ظرفیت کل خود را دارا هستند و اگر این مقدار به زیر ۱۰ درصد برسد، توربین‌های اصلی تولید برق از کار می‌افتند. اگر وضعیت به همین منوال پیش برود احتمالاً دولت برزیل برای برگذاری المپیک به همان راه‌حلی روی می‌آورد که ۲ سال پیش برای برگذاری جام جهانی فوتبال از آن استفاده کرد: تأمین انرژی از سوخت‌های فسیلی.

۳- مشکل امنیت و جرایم خیابانی

جرایم خیابانی

با اینکه جرایم خیابانی از ۳۰ سال پیش به تدریج کاهش می‌یابد ولی در ریو، کیف‌قاپی از سال ۱۹۹۱ میلادی به بالاترین حد خود رسیده است. زورگیری در مترو و خیابان‌ها باعث ایجاد ترس و وحشت همگانی شده است. ۷ دزدی مسلحانه فقط در ماه مارس در این شهر صورت گرفت. پلیس ریو برای تأمین امنیت و مقابله با این افراد هنگام برگذاری مسابقات اعلام آمادگی کامل کرده است اما آمارها گویای چیز دیگری هستند.

۴- اعتراضات مردمی و نهادهای اجتماعی

اعتراضات برزیل

اگر دولت برزیل برای هر سه مشکل بالا چاره‌ای بیندیشد، بعید به نظر می‌رسد بتواند برای تظاهرات نهادهای مختلف راه‌حلی کوتاه مدت پیدا کند. در قسمت‌های فقیرنشین ریو، که به «فاولا» معروف است، حدود ۵۰۰۰ خانوار نقل مکان کردند و چند هزار نفر دیگر در خطر از دست دادن خانه‌هایشان به دلیل ساخت و ساز‌های المپیک هستند. البته تعداد زیادی از این خانواده‌ها دو سال پیش منازل خود را برای ساختن ورزشگاه‌های جام جهانی از دست داده بودند. از سویی دیگر دولت برزیل اعلام کرد که برای خرید این زمین‌ها پول خوبی به ساکنانشان می‌دهد و ارزش خانه‌ها بسیار کمتر از مبلغ پرداخت شده است اما مردم معترض و نهادهای فعال اجتماعی در این رابطه نظر دیگری دارند و همچنان به تظاهرات خود ادامه می‌دهند.

اعتراضات برزیل

اعتراضات برزیل

شما درباره این موضوع چه نظری دارید؟ فکر می‌کنید برزیل می‌تواند مانند برگذاری جام جهانی، از این آزمون هم سربلند بیرون آید؟

 

منبع TIME ALLDAY
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه