صخره های ۳۵۰ میلیون ساله در جاده سایدلینگ ، آمریکا

مرتضی گودرزی
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
صخره های ۳۵۰ میلیون ساله در جاده سایدلینگ ، آمریکا

سایدلینگ جاده‌ای در آمریکا است که در دل کوهایی به‌ همین نام ساخته شده است، مهندسان هنگام حفاری آن به یک ساختار چند لایه زمین‌شناختی برخورد کردند که قدمت آن به ۳۵۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد. در ادامه با کجارو همراه باشید.

سایدلینگ هیل (Sideling Hill)

سایدلینگ هیل یک‌رشته کوه باریک و شیب‌دار است که از شمال تا جنوب ادامه پیدا می‌کند و از مریلند غربی (Western Maryland) تا واشنگتن کانتی (Washington county) ایالات‌متحده عبور می‌کند. برای قرن‌ها این کوه‌ها سد راه بسیاری از مسافرانی بود که قصد داشتن از مریلند به شمال‌شرق ویرجینایا و بالعکس سفر کنند. مسافران باید تصمیم می‌گرفتند که از روی کوه عبور کنند یا آن را دور بزنند، البته هر دو مسیر بسیار خطرناک بودند و حوادث ناگوار زیادی هم رخ می‌داد.

اولین تونل با منفجر کردن سایدلینگ‌هیل در سال ۷۴-۱۸۷۳ برای خطوط راه‌آهن شرق ایجاد شد که این روش چند بار دیگر تکرار شد. ساخت تونل اصلی راه‌آهن در سال ۱۹۵۶ متوقف شد و همچنین تونلی که سال ۱۹۴۰ افتتاح‌ شده بود هم‌اکنون متروکه شده است. چند دهه بعد زمانی که وزارت راه‌سازی ایالت مریلند تصمیم گرفت بزرگراه‌ی بین ایالتی ۶۸ را بسازند، می‌دانست ایجاد یک تونل دیگر از بین این کوه‌ها بسیار پرهزینه است و تصمیم گرفت به‌ جای آن‌ یک برش عمیق در کوه ایجاد کند و جاده را روی آن قرار دهد. بعد از حفاری ۱۰ میلیون تن سنگ مهندسان متوجه ساختار عجیب زمین‌شناسی آنها شدند. یک ناودیس چندلایه که لایه‌های آن محکم به هم گره‌خورده و قدمت آن به بیش ۳۵۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

جاده

«ناودیس» یک چینه است که لایه‌های آن در هر دو طرف به سمت محور داخلی شیب‌ دارند. این ناودیس بر اثر تنش فشاری عظیمی که ناشی از برخورد پوسته زمین قاره آفریقا و آمریکا شمالی است ایجاد می‌شود. این حفاری به عمق صد متر که در بزرگراه ایالتی ۶۸ در ۱۱ کیلومتری (۷ مایلی) غرب هنکاک (Hancock) قرار گرفته است، یکی از بهترین ناودیس‌های صخره‌ای را در ایالات‌ متحده نمایان کرده است. این اتفاق یک کلاس عملی فوق‌العاده برای دانشجویان زمین‌شناسی فراهم کرده است که می‌توانند لایه‌های مختلف رسوبی، ویژگی‌های ساختاری و روابط ژئومورفولوژی (geomorphic relationships) را مشاهده و بررسی کنند. یک پل عابر روی بزرگراه این امکان را برای دانشجویان و گردشگران فراهم می‌کند که نگاه دقیق‌تری به صخره‌ها بیاندازند.

جاده 98

پروژه حفاری تقریبا ۲۵۰ متر از ناودیس چینه‌ای را به نمایش گذاشته است که به‌ شدت روی‌ هم فشرده‌ شده‌اند. این صخره‌ها در دوره می‌سی‌سی‌پی اولیه حدود ۳۳۰ تا ۳۴۵ میلیون سال پیش شکل‌ گرفته است. لایه‌ها و رنگ‌های مختلف صخره شکلی U مانند را در قسمت بالایی حفاری ایجاد کرده‌اند. این صخره‌ها شامل ماسه‌سنگ، لای، سنگ گل، کنگلومرای، سنگ نفت‌زا و حتی زغال‌سنگ هستند. در این پروژه حفاری، فسیل‌های زیادی نیز کشف شدند که بسیاری از آنها باقیمانده گیاهان و موجودات دریایی بی‌مهره بودند.

در سال‌های قبل یک مرکز نمایشگاهی ۴ طبقه در نزدیکی محل پروژه وجود داشت که جلوه‌های تأثیر و تعامل پروژه با محیط، نمایشگاه‌های وابسته، عکس‌ها، نقشه‌ها و توضیحاتی درباره‌ی تاریخچه زمین‌شناسی سایدلینگ‌هیل و مریلند غربی را در خود به نمایش گذاشته بود. این مرکز نمایشگاهی در سال ۲۰۰۹ به دلیل قطع شدن بودجه ایالتی بسته شد.

جاده

انحنای مسیر پروژه در سایدلینگ‌هیل

لایه‌های سنگ کنگلومرای، سنگ نفت‌زا و زغال‌سنگ در نمای بسته پروژه مشاهده می‌شود، این لایه‌ها همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود در مقایسه با درختان بسیار عریض هستند

جاده-22

خطوط قائم در مقطع کوه ناشی از سوراخ‌های دریل شده برای قرار دادن مواد منفجره است. علائم جاده در پایین سمت چپ تصویر و گاردریل در پایین تصویر برای مقیاس کردن اندازه‌ها قرار داده شده است.

اتوبان

پل عابر روی بزرگراه ایالتی ۶۸ که به گردشگران اجازه می‌دهد که به سطح تپه نزدیک شوند.

جاده65

جاده 77

هم‌اکنون یک ماکت از پروژه حفاری سایدلینگ‌هیل در نمایشگاه بسته‌ شده وجود دارد.

منبع amusingplanet

دیدگاه  

    تبلیغات