آسیاب های بادی فلات لاسیتی

آسیاب های بادی فلات لاسیتی

محسن اصفهانی زاده
| چهار شنبه, ۱۱ فروردین ۹۵ ساعت ۰۷:۰۰

فلات لاسیتی در یونان سرزمین هزاران آسیب‌ بادی با بادبان‌های سفید است. سرزمینی که کشاورزان از دیرباز از آب فراوان و خاک حاصلخیز آن بیشترین بهره را برده‌اند. با کجارو همراه باشید.

فلات لاسیتی در غرب کِرت، در یونان قرار دارد. این فلات ۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. علی‌رغم ارتفاع زیاد، سطح آب‌های زیرزمینی در اینجا بسیار کم است به طوری که مردمان این منطقه نمی‌توانند مردگان‌شان را خاک کنند. در عوض، مردگان این دیار در مقبره‌هایی سنگی که روی سطح زمین بنا شده، آرام می‌گیرند. دسترسی آسان به آب و خاکِ حاصلخیز، بسیاری را از دوران نوسنگی به اینجا کشانده است. اکنون روستاهای بسیاری در طول این فلات بیضوی‌شکل که کوهستان‌ها احاطه‌اش کرده‌اند، پراکنده شده‌اند. مزارع غله و کشتزارهای سبزی، سیب‌زمینی، کلم، خیار، لوبیا و پیاز این سطح ۱۱ در ۶ کیلومتری را پوشانیده‌اند. آب این مزارع را هزاران آسیاب بادی با بادبان‌های سفیدرنگ، تأمین می‌کنند.

 Windmills Lasithi Plateau

فلات لاسیتی از عصر برنز، حدود ۵۶۰۰ سال پیش، تا قرن ۱۳ میلادی موطن بسیاری از افراد بود. پس از چهارمین جنگِ صلیبی و فتح قسطنطنیه در ۱۲۰۴، جزیره‌ی کرت به تصرف جمهوری ونیز درآمد. طی دو قرن بعد، مردم کرت به‌ طور مرتب علیه ونیزی‌ها قیام کردند. اما حاکمان اهالی کرت را از سرزمین‌شان راندند و خانه‌ها و محصولات‌شان را نابود کردند.

 Windmills

بعدها، در اوایل قرن ۱۵ میلادی، حکمرانان ونیزی به پناهجویان یونانی اجازه دادند که به این سرزمین وارد شوند و در آن زراعت کنند. با این حال، کشت و زرع در این خاک آن‌چنان که به‌ نظر می‌آمد، ساده نبود. به‌ جز بیماری، آن‌چه ساکنین جدید این فلات را می‌آزرد، سیلی بود که هر سال جاری می‌شد و امان از مردمان می‌برید. هر زمستان، بارندگی باعث می‌شد باتلاق‌های کوهستان که این منطقه را احاطه کرده‌اند، فوران کرده و به دشت سرازیر شوند. نتیجه‌ی آن طغیان کردن کرانه‌ی رودها و از میان رفتن محصولات بود. ونیزی‌ها برای  حل این مشکل شبکه‌‌ی فاضلاب عظیمی حفر کردند که هنوز نیز از آن استفاده می‌شود.

 Lasithi Plateau

آسیاب‌های آبی فلات لاسیتی تا قبل از اوایل قرن ۲۰ سر و کله‌شان پیدا نشد. بادبان‌هایی سفید بر این سازه‌های سنگی سوارند که با وزش باد می‌چرخند و آب را از زمین بیرون می‌کشند تا زمین‌ها آبیاری شوند. فلات لاسیتی در روزهای اوجش، بیش از ده هزار آسیاب بادی داشت- البته بعضی می‌گویند بیست هزار تا. امروزه کمتر از پنج هزار تا از این آسیاب‌ها باقی مانده‌اند و بیشترشان یا ویران شده‌اند یا آن‌ که پمپ‌های دیزلی و الکتریکی جایشان را گرفته‌اند.

پیش از ساخت آسیاب‌های بادی، مهم‌ترین محصول زراعتی لاسیتی غلات خشک نظیر گندم و حبوبات بود. با آمدن آسیاب بادی و نیروی مکانیکی برای پمپ کردن آب، کشاورزان شروع به کاشت انواع مختلف محصولات کردند. امروزه سیب‌زمینی مهم‌ترین و پردرآمدترین محصول در لاسیتی است.

The Windmills of Lasithi Plateau

دیدگاه  

    تبلیغات