پلکان‌های شهر پتسبورگ آمریکا

مینا رهبری | جمعه, ۶ فروردین ۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

شهر پتسبورگ آمریکا به دلیل داشتن پلکان‌های بسیار زیاد در معابر عمومی شهر، شهرت یافته است. این شهر بسیار ناهموار است و مردم برای سهولت در رفت و آمد، در سراسر شهر این پلکان‌ها را ساخته‌اند. برای آشنایی بیشتر با شهر پلکانی با کجارو همراه باشید.

شهر پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، بر زمین‌های ناهموار تپه‌ها، گودال‌ها، دره‌ها و سه رودخانه‌ی متقاطع واقع شده است. در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ زمانی که این شهر به عنوان شهر زغال‌سنگ و فولاد در حال توسعه بود، کارگران کارخانه‌ها خانه‌های خود را در تپه‌های بالای سواحل رودخانه‌ها ساختند، جایی که کارخانه‌های بسیار زیادی آن جا وجود داشت. مسئولان و اهالی شهر، به منظور رفت و آمد به محل کار و خانه، در دامنه‌ی تپه‌ها پلکان‌های متعددی ساختند که ابتدا چوبی بود اما بعدا آن‌ها را از بتن ساختند. این پلکان‌ها در سراسر شهر وجود داشتند و نمایی بی‌نظم و پرهرج و مرج به وجود آروده بودند به طوری که به سختی می‌شد آن‌ جا تردد کرد.

شهر پلکانی پیتسبورگ ۱

در سال ۱۹۳۷ ارنی پایل، روزنامه نگار آمریکایی، یک مقاله‌ی بسیار خوب در مورد این شهر نوشت:

پیتسبورگ از نظر معماری شهری بدون شک بی‌نظم‌ترین شهر ایالات متحده‌ی آمریکا است. ساختار این شهر از لحاظ فیزیکی کاملا نامعقول است، انگار یک بز کوهی آن را طراحی کرده است... من بر فراز این شهر پرواز کردم و با ماشین به همه جای آن رفتم و تمام نقشه‌های آن را بررسی کرده‌ام و به سختی می‌توانم خیابان‌های آن را از هم بازشناسم... تنها یک چیز مایه‌ی تسلی است و آن این است که مردمی هم که این‌ جا زندگی می‌کنند، نمی‌توانند راه خود را پیدا کنند!

شهر پلکانی پیتسبورگ ۲

بسیاری از محله‌های این شهر سرازیری‌های تند با جاده‌های دو طرفه دارد. ارنی پایل می‌نویسد:

بعضی خیابان‌ها بسیار باریک و بعضی عریض‌تر هستند. شهر بسیار ناهموار است و در تمامی نقاط شهر این پلکان‌ها وجود دارند... اگر شما دوستی داشته باشید که در فاصله‌ی نیم مایلی شما زندگی کند، برای این که به خانه‌ی او بروید باید سه مایل دور دامنه‌ی کوه بچرخید، از دو پل عبور کنید، از یک تونل و یک دره بگذرید، از لبه‌ی یک صخره عبور کنید و در نهایت یک ساعت بعد از تاریکی هوا پشت در خانه‌ی دوستتان بشهر پلکانی پیتسبورگ ۳

قسمت‌های خاصی از این شهر به قدری تنگ و باریک است که در مواقع اورژانسی، اهالی آن توسط ماشین‌های ویژه‌ی آتش‌نشانی که کوچک بوده و شعاع چرخش باریک‌تری دارند، سرویس‌دهی می‌شوند. بسیاری از خیابان‌هایی که در نقشه وجود دارند، در واقع اصلا خیابان نیستند، بلکه پلکان‌های طولانی هستند که معمولا بازدیدکنندگان ناآشنا با این منطقه را شگفت‌زده می‌کنند. این پلکان‌ها فقط شبیه خیابان‌های واقعی، اسم، علامت و حتی شماره‌ی خانه و پلاک دارند.

شهر پلکانی پیتسبورگ ۵

ری دمیچی، معاون مدیریت اورژانس شهر پیتسبورگ می‌گوید در سال ۱۹۷۵ زمانی که در آمبولانس این شهر کار می‌کرد، مجبور بود مسیرهای انحرافی و غیر مستقیم پیدا کند. او می‌گوید:

چندین بار وقتی من در آمبولانس راه را نشان می‌دادم و راننده رانندگی می‌کرد، به خاطر وجود این پلکان‌ها مجبور شده‌ایم سریع ترمز کنیم.

شهر پلکانی پیتسبورگ  ۶

طبق اظهارات باب ریگان، که یک متخصص بازنشسته‌ی ژئوفیزیک بوده و سال‌ها برای فهرست کردن پلکان‌های این شهر وقت صرف کرده است، در پتسبورگ در مجموع ۷۱۲ پلکان عمومی و ۴۴۶۴۵ پله وجود دارد که در مجموع ارتفاع آن‌ها ۲۴۱۰۸ فوت و طول‌شان ۲۳ مایل است.

شهر پلکانی پیتسبورگ ۷

بیشتر پلکان‌های این شهر بین سال‌های ۱۹۴۰ الی ۱۹۵۰ ساخته شده‌اند و البته همه‌ی آن‌ها شکل‌های زیبایی ندارند. مسئولان این شهر سالانه بودجه‌ای معادل ۲۰۰۰۰۰ دلار برای تعمیر و نگه‌داری پلکان‌ها اختصاص می‌دهند. این در حالی است که هزینه‌ی تعمیر هر یک از این پلکان‌ها معادل ۱۰۰۰۰۰ دلار است.

شهر پلکانی پیتسبورگ ۸

شهر پلکانی پتسبورگ ۹

شهر پلکانی پیتسبورگ ۱۰

مطالب مرتبط:

    منبع amusingplanet

    دیدگاه