تجاوز ثبت میراث طبیعی از مرز ۳۰۰ اثر

مینا داودی
سه شنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۰
تجاوز ثبت میراث طبیعی از مرز ۳۰۰ اثر

با ثبت ۱۱ اثر طبیعی جدید، آمار آثار ثبت شده در فهرست میراث طبیعی از مرز ۳۰۰ اثر گذشت.

 

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت:

در جلسه اخیر کمیته تخصصی و حریم میراث طبیعی، ثبت ۶ اثر از استان خوزستان، ۳ اثر از استان آذربایجان غربی و ۲ اثر از استان مازندران به تصویب رسید.

فرهاد نظری ادامه داد: رویشگاه گونه دارویی «گاوزبان» خوزستانی، درخت کهنسال کنار «مرحبا»، درخت کهنسال چنار «کیقباد» با حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال قدمت، «نرزیتی» یا درخت کهنسال «زیتون ماریاب دهدز»، درخت کهنسال کنار «جارو و ارس زار» در دهدز از جمله آثار استان خوزستان است که به تازگی در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسیده است.

وی توضیح داد: رویشگاه گونه «گاوزبان» خوزستانی تنها رویشگاه منحصربه فرد از گل گاوزبان است که در محدوده‌های بسیار کوچکی در مسیر جاده اهواز به شوش رویش دارد. همچنین درخت کهنسال «آزاد» (آزار) روستای سرخ کلا مربوط به شهرستان سوادکوه بخش شیرگاه و مجموعه آبشارهای «اوبن» از آثار ثبت شده استان مازندران در فهر ست میراث طبیعی است.

به گفته‌ی او، درخت کهنسال آزاد با قدمت ۶۵۰ تا ۷۲۰ سال گونه‌ای ارزشمند برای تحقیقات بیشتر و بویژه جنگل‌های شمال به شمار می‌رود. همچنین «چمن شناور» (چملی گول)، «زندان نبی کندی» و «زندان برنجه» تکاب در استان آذربایجان غربی نیز سه اثر به ثبت رسیده استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

نظری همچنین «چملی گول» را یکی از جاذبه‌های منحصر به فردی دانست که برای اولین بار در کشور شناسایی شده است و افزود: این چمن در محدوده یک هکتار تالابی با قطر ۸۰ متر و چمنی شناور با سطح ۸۰ متر مربع و قطر ۲ متر بر روی آب شناور است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی ثبت، حفاظت و تکثیر گونه‌های نادر را از جمله راهکارهای ذخیره ژنتیکی گونه‌های گیاهی دانست که می‌توانند به تنوع زیستی کمک کنند و درختان کهنسال را نیز ذخیره ژنتیکی زنده نامید که در سالیان متمادی تغییرات اکولوژیک و شرایط اقلیمی متفاوت را تحمل کرده‌اند وگفت: به همین دلیل به دلیل ژن‌های مقاوم این درختان تکثیر آنها جنگل‌کاری را با مخاطرات کمتری مواجه می‌کند.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها ثبت ملی

    دیدگاه