روزشمار: ۲۶ آذر؛ روز حمل و نقل

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
روزشمار: ۲۶ آذر؛ روز حمل و نقل

۲۶ آذر، روز ملی حمل و نقل ایران است. تعیین این روز به این مناسبت در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه‌سازی جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل در اقتصاد ایران، از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفت.

در جهان امروز، بخش حمل و نقل از جمله بخش‏‌های زيربنایی اقتصاد هر جامعه است كه علاوه بر تحت تأثير قراردادن فرآيند توسعه اقتصادی، خود نيز در جريان توسعه دچار تغيير و تحول می‌‏شود. حمل و نقل، با ايفای نقش رابط ميان بازار توليد و بازار مصرف، به مثابه پايه‌‏های پلی است كه بخش‏‌های مختلف جوامع با عبور از روی آن، به‌سمت توسعه پايدار حركت می‌كنند. صنعت نوپای حمل و نقل در جمهوری اسلامی ايران، دورانی پرفراز و نشيب را پشت سرگذاشته كه ويژگی اصلی آن تلاش برای دستيابی به جايگاهی والاتر و فردایی بهتر است.

در تاريخ تحولات اين صنعت در كشورمان، روزها و ايام سرنوشت‏‌سازی بوده‌‏اند كه نقش تعيين‏‌كننده‏‌ای در شكل‏‌گيری و انسجام شبكه حمل و نقل كشور داشته‏‌اند. ۲۶ آذر سال ۱۳۶۲ يادآور چنين ايامی است كه در آن حضرت امام خمينی (ره) فرمانی در زمينه اعزام كاميون‏‌ها به بنادر جنوبی برای تخليه كالاهای وارداتي و مايحتاج مردم صادر كردند. در پی اين فرمان كاميون‏‌داران سراسر كشور، آمادگی خود را برای تخليه بنادر و حمل و نقل مواد ضروری مورد نياز مردم اعلام كردند. ۱۴ سال پس از زمان صدور فرمان امام راحل (ره)، در سال ۱۳۷۶ به پيشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه‌‏سازی هرچه بيشتر جامعه با نقش و جايگاه بخش حمل و نقل، روز ۲۶ آذر ماه از سوی شورای فرهنگ عمومی به‌عنوان روز حمل و نقل شناخته شد. روز حمل و نقل، روز قدردانی از خدمات ارزشمند رانندگان و ساير دست‌‏اندركاران و شاغلان بخش حمل و نقل كشور و فرصتی مناسب برای بازنگری نيازها و مشكلات اين بخش است.

انواع حمل و نقل

  • حمل و نقل دریایی
  • حمل و نقل زمینی یا راه‌های خشکی
  • حمل و نقل هوایی

حمل و نقل دریایی

در ایران ترابری دریایی بین بنادر و جزایر ایران انجام می‌شود، به‌عنوان مثال خط دریایی بندرعباس-جزیره قشم، که قایق‌های مسافربری تندرو، مسافران را از اسکله مسافری شهید حقانی بندرعباس به اسکله مسافری شهید ذاکری قشم منتقل می‌کنند؛ و خط دریایی بندر سیریک- جزیره هرمز، که در مهرماه ۱۳۹۴ راه‌اندازی شده است.

همچنین حمل و نقل دریایی بین بنادر و جزایر ایران به بنادر کشورهای همسایه نیز برقرار است، به‌عنوان مثال خط دریایی بندرعباس-دبی که توسط کشتیرانی والفجر مسافران بین بندرعباس و دبی در کشور امارات متحده عربی منتقل می‌شوند.

جابه‌جایی بار و کالا نیز بین بنادر مهم ایران (بندرعباس، بندر امام خمینی، بندر بوشهر، بندر چابهار، بندر انزلی، بندر امیرآباد و ...) و مهمترین بنادر جهان (دبی، شانگهای، بمبئی، هنگ کنگ و ...) انجام می‌شود.

حمل و نقل هوایی

بیش از ۷۰ شهر ایران دارای فرودگاه هستند و عمده پروازهای داخلی توسط شرکت ایران‌ایر، که در سال ۱۹۶۲ تأسیس شده و همچنین هواپیمایی ماهان، هواپیمایی نفت، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی تابان و ایران ایرتور، انجام می‌شود.

در همین روز:

  • روز ملی «بحرين»
  • روز استقلال «قزاقستان» از اتحاد جماهير شوروی سابق (۱۹۹۱ میلادی)

مطالب مرتبط:

    دیدگاه