چگونه ویزای نخجوان بگیریم؟

چگونه ویزای نخجوان بگیریم؟

سعیده خلیلی‌صفا
| سه شنبه, ۲۳ آبان ۹۶ ساعت ۲۰:۰۰

نخجوان به دلیل مسافت نزدیک به مرزهای ایران و همچنین ارزانی هزینه‌های اقامت و ... از جمله مقصدهای پرطرفدار گردشگران ایرانی محسوب می‌شود. ولی از آنجایی که نخجوان در خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد، ورود به آنجا مستلزم دریافت روادید است. 

نخجوان تنها شهر مرکزی جمهوری خودمختار نخجوان است که در جنوب منطقه قفقاز و شمال رود ارس قرار دارد. همچنین، نخجوان از ناحیه جنوبی به ایران متصل بوده و دارای نزدیک به ۱۶۳ کیلومتر مرز مشترک با این کشور است و تنها ۴۰ کیلومتر از مرز جلفا فاصله دارد.

نخجوان علاوه بر حفظ آثار تاریخی خود از جمله مقبره‌ی مومنه خاتون، موزه‌ی روباز قوچ سنگی با چشم‌انداز آرارات، موزه‌ی حیدر علی‌اف و موزه‌ی فرش و گلیم، با توسعه بافت جدید خود مانند مراکز خرید و رستوران‌های متنوع هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از کشورهای همجوار نظیر ایران و ترکیه است.

ویزای نخجوان

ویزای توریستی نخجوان

طبق قوانین جمهوری خودمختار نخجوان به جز کشورهای عضو اتحادیه جماهیر شوروی سابق، کلیه اتباع خارجی از جمله شهروندان ایرانی برای ورود به این کشور ملزم به دریافت ویزا از طریق سفارت جمهوری آذربایجان، آژانس‌های مسافرتی، پایانه‌های مرزی یا ویزای الکترونیک هستند.

ویزای نخجوان

دولت آذربایجان امتیاز ویژه دریافت ویزای ۱۵ روزه یکبار ورود جمهوری نخجوان را به محض ورود در اختیار شهروندان ایرانی قرار داده است.

بر اساس توافق‌نامه رسمی، کلیه شهروندانی که قصد سفر به باکو را دارند به هنگام دریافت ویزای آذربایجان می‌توانند ویزای یک بار ورود سفر به نخجوان را نیز در کنار آن دریافت کنند. در این رابطه، گردشگران ایرانی می‌توانند در صورت تمایل از طریق فرودگاه حیدر علی‌اف باکو به فرودگاه نخجوان سفر کرده و ویزای فرودگاهی را به محض ورود دریافت کنند. ویزای فرودگاهی به ویزایی گفته می‌شود که نیازی به طی کردن مراحل اداری نداشته و در کشور مقصد صادر می‌شود.

البته در حال حاضر به دلیل بعد مسافت اغلب سفرها به نخجوان از طریق زمینی و عبور از پایانه‌های مرزی جلفا و پلدشت انجام می‌شود؛ بنابراین، این گروه از گردشگران نیز می‌توانند روادید خود را به راحتی در این پایانه‌ها دریافت کنند.

ویزای نخجوان

اعتبار ویزای نخجوان

اعتبار ویزای فرودگاهی نخجوان ۱۵ روزه است.

هزینه ویزای نخجوان

ویزای نخجوان

هزینه ویزای نخجوان ۱۰ یورو (در حدود ۴۰,۰۰۰ تومان) است. 

مدارک لازم برای دریافت ویزای نخجوان

 • گذرنامه دارای اعتبار حداقل شش ماهه
 • تکمیل فرم تقاضا در صورت لزوم (در صورت دریافت ویزای الکترونیک از طریق سیستم ASAN Visa یا سفرهای دیپلماتیک)
 • پرداخت هزینه ویزا

نکته‌ها:

۱) با توجه به ادامه مناقشه قره‌باغ میان دولت‌های آذربایجان و ارمنستان، بازدید یا سفر به این منطقه از طریق خاک جمهوری آ‌ذربایجان و نخجوان برای کلیه شهروندان خارجی ممنوع است.

۲) با ویزای نخجوان امکان سفر به کشور آذربایجان وجود ندارد، ولی با ویزای آذربایجان می‌توانید به نخجوان سفر کنید.

۳) در جمهوری نخجوان امکان دریافت ویزای آذربایجان وجود ندارد و کسانی که قصد سفر به آذربایجان از طریق نخجوان را دارند، باید از قبل ویزای آذربایجان را تهیه کنند.

ویزای نخجوان

سفارت جمهوری آذربایجان

 • تهران، پاسداران، خيابان نيستان سوم، كوچه راستوان، پلاک ۱۶، کدپستی: ۱۹۴۴۹۶۵۱۱۴
 • تلفن: ۵-۲۲۵۵۹۵۵۳ (۰۲۱) 
 • نمابر: ۲۲۵۵۸۱۸۳ (۰۲۱)

كنسولگری سفارت در تهران

 • تهران، نیاوران، خیابان شهید پورابتهاج، خیابان خداوردی، کوچه سیزدهم غربی، نبش کوچه شیرافکن، پلاک ۵
 • تلفن: ۲۲۲۹۱۱۴۴(۰۲۱)
 • پست الكترونيک: az.embassy.tehran@gmail.com

ساعت پذیرش برای اخذ ویزا: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر

کنسولگری تبریز

 • تبریز، بلوار ولیعصر، خیابان عارف، پلاک ۹ 
 • تلفن: ۳۳۳۳۴۸۰۳ (۰۴۱)

جستجوی تور مسافرتی

دیدگاه  

  تورهای برگزیده