با ۱۰ عجایب طبیعی زیبای جهان از نزدیک آشنا شوید (قسمت اول)

امیرعلی محمودی
پنجشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۵
با ۱۰ عجایب طبیعی زیبای جهان از نزدیک آشنا شوید (قسمت اول)

علاوه بر عجایب هفتگانه‌ی طبیعی جهان، عجایب طبیعی بسیار زیبای دیگری نیز در کره‌ی زمین وجود دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد. همراه کجارو باشید.

اگر شما هم برای سفرهای آتی خود به طبیعت برنامه‌ریزی کرده‌اید، عجایب طبیعی که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت نیز بایستی در فهرستتان حضور داشته باشند. در واقع، این عجایب به قدری شگفت‌انگیز هستند که ارزش گذران تعطیلات کامل را دارند.

یخچال طبیعی پریتو مورنو، پاتاگونیا (Perito Moreno Glacier, Patagonia)

عجایب طبیعی

یخچال طبیعی پریتو مورنو که در پارک ملی لوس گلاسیارس و در قلب ناحیه‌ی پاتاگونیای آرژانتین واقع شده، مجموعه‌ای یخی به طول ۳۰ کیلومتر است که همه‌ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. گردشگران می‌توانند بین ما‌ه‌های نوامبر تا اوایل مارس تکه یخ‌هایی را در این مکان مشاهده کنند که از یخچال طبیعی اصلی جدا شده و به دریاچه آرخنتینو سرایز می‌شود. همچنین برای لذت هر چه بیشتر می‌توانید با هلیکوپتر به قسمت‌های بالایی این یخچال طبیعی رفته و از آنجا صحنه‌ی زیبای جدا شدن تکه یخ‌ها را تماشا کنید. یکی دیگر از روش‌های نگاه کردن تکه یخ‌های یاد شده، سوار شدن بر قایق در طول دریاچه‌ی اطراف یخچال طبیعی پریتو مورنو است.

آبشار سلیالاندفوس، ایسلند (Seljalandsfoss Waterfall, Iceland)

عجایب طبیعی

ممکن است آبشارهای بسیار بزرگتر و مرتفع‌تری از سلیالاندفوس نیز در جهان وجود داشته باشند اما این آبشار جادوی خاصی دارد که باید از نزدیک شاهد آن بود. این آبشار مابین شهر سلفوس و آبشار اسکگوافوس واقع شده که با ارتفاع ۶۰ متری‌اش، یکی از جذاب‌ترین مناطق ایسلند برای عکاسی به شمار می‌رود. گردشگران حتی می‌توانند با دور زدن دریاچه‌ی پایین آبشار سلیالاندفوس، به پشت آن بروند که در نوع خود تجربه‌ای بسیار منحصر به‌فرد محسوب می‌شود که افراد کمی در جهان قادر به کسب آن هستند.

در واقع، برخی از افراد بسیار خوش‌شانس موفق به تماشای شفق قطبی نیز از درون آبشار سلیالاندفوس شده‌اند. در ایسلند، مسافران و گردشگران از وجود چندین آبشار بهره‌مند می‌شوند که یکی دیگر از آن‌ها، آبشار اسکگوافوس است که در فاصله‌ی اندکی از سلیالاندفوس واقع شده است. آبشار اسکگوافوس در حدود ۱۸ متر ارتفاع و بیش از ۲۴ متر عرض دارد. از آنجایی که حجم بسیار زیادی آب از این آبشار به سمت پایین سرایز می‌شود، صدای غران و بلند به همراه رنگین‌کمان نیز در آن تولید می‌شود که نمایی فوق‌العاده زیبا برای عکاسی محسوب می‌شود. آبشار گولفوس یا آبشار طلایی ایسلند، معروف به آبشارهای نیجریه‌ای این کشور است. این آبشار شگفت‌انگیز در نواحی بالایی رودخانه‌ی هویتا واقع شده که دارای ارتفاعی ۳۲ متری است.

پریکستولن، نروژ (Preikestolen, Norway)

عجایب طبیعی

آبدره‌ی لیسجوردن (Lysefjorden)، آبدره‌ای واقع در نروژ است که سالانه ۳۰۰٫۰۰۰ گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند. اگرچه آبدره‌های بسیار بزرگتری نیز در نروژ وجود دارد، اما چیزی که موجب جذابیت آبدره‌ی لیسجوردن می‌شود، حضور یکی از عجایب طبیعی جهان به نام «پریکستولن» در آن است. ایستادن بر لبه‌ی پرتگاه ۶۰۴ متری این مکان که هیچ‌گونه حفاظی نیز ندارد، می‌تواند هر انسانی را به وجد آورد. در واقع، این پرتگاه هم به عنوان یکی از زیباترین و هم به عنوان یکی از وحشتناک‌ترین مکان‌های جهان شناخته می‌شود. حتی اگر در فاصله‌ی زیادی از لبه‌ی پرتگاه پریکستولن بایستید، باز هم نمایی فوق‌العاده از مناظر شگفت‌انگیز این مکان از جمله قله‌ی ۹۸۴ متری جراگ (Kjerag) را مشاهده خواهید کرد. خود این کوهستان هم یکی دیگر از مناطق زیبای مناسب عکاسی و نیز کوهنوردی و پرش آزاد به شمار می‌رود. این منطقه دارای چندین مکان تاریخی جالب توجه مانند حکاکی روی سنگ نیز است که قدمتشان به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

دریاچه‌های پلیتویک، کرواسی (Plitvice Lakes, Croatia)

عجایب طبیعی

دریاچه‌های پلیتویک پارک ملی کرواسی برای کسانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند، زیاد آشنا نیست اما این پارک ملی، برخی از جذاب‌ترین آبشارهای جهان را در اختیار دارد که شامل ۱۶ دریاچه‌ی پلکانی با آب‌های زلال و فیروزه‌ای نیز می‌شود. آب‌های این منطقه در پی هزاران سال موجب ایجاد سدهای طبیعی از جنس آهک شده‌اند که خود به شکل‌گیری چندین آبشار، رودخانه و غار بسیار شگفت‌انگیز منجر شده است. این دریاچه‌ها و آبشارها اگر در زمره‌ی جذاب‌ترین عجایب طبیعی کل اروپا قرار نگیرند، قطعا یکی از بهترین عجایب شرق اروپا خواهند بود. دریاچه‌ها و آبشارهای هزارتو مانند پلیتویک و مناظر سرسبز اطراف آن به قدری زیبا جلوه می‌‌کنند که گویی یک تصویر کامپیوتری و خیالی را مشاهده می‌کنید. گردشگران می‌توانند به کمک گذرگاه‌های چوبی وارد این منطقه شوند. اگرچه شنا کردن در دریاچه‌های این مکان ممنوع است اما مناطقی مانند روستای کورانا (Korana Village) در آن وجود دارد که می‌توانید در آب‌های گرمش به آب‌تنی بپردازید.

سالاردو ییونی، بولیوی (Salar de Uyuni, Bolivia)

عجایب طبیعی

سالاردو ییونی بزرگترین کویر نمک دنیا است که در نزدیکی رشته‌ کوه آند در جنوب غربی کشور بولیوی در آمریکای جنوبی واقع شده ‌است. وسعت این کویر در حدود ۱۰٫۵۸۲ کیلومتر مربع است. اگر به این مکان خیره شوید، منطقه‌ای سفید و خالی از سکنه را مشاهده خواهید کرد که گویی تا ابد امتداد یافته است. با این حال، بسیاری معتقدند که منظره‌ی این کویر در فصول بارانی بسیار زیبا است، چرا که با بارش باران بر آن، سطح این کویر مانند آیینه شده و جلوه‌ای شگفت‌انگیز از آسمان آبی در آن پدیدار می‌شود. گردشگرانی که به این مکان می‌آیند، اغلب چند روز در آن اقامت کرده و به جاذبه‌های اطراف آن مانند آبفشان‌ها، صخره‌ها، چشمه‌های آب طبیعی و دریاچه‌های رنگارنگ آن که صدها فلامینگوی صورتی در آن زندگی می‌کنند نیز سری می‌زنند.

مطالب مرتبط:

    منبع tripstodiscover

    دیدگاه