غذاهای محلی پاتایا، تجربه طعم اصیل تایلندی

عاطفه کماسی
چهار شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۵
غذاهای محلی پاتایا، تجربه طعم اصیل تایلندی

پاتایا شهری ساحلی در تایلند است که طبیعت بسیار زیبایی دارد. از دیگر جاذبه‌های این شهر می‌توان به غذاهای محلی آن اشاره کرد. خوردن غذاهای هر منطقه تجربه نابی است که در سفرها نباید از دست داد. پیش از امتحان کردن غذاهای محلی پاتایا بیایید بیش‌تر با آن‌ها آشنا شویم. با کجارو همراه باشید.

اگر واقعا می‌خواهید غذاهای تایلندی را تجربه کنید، باید تمام احساس خود را به کار بگیرید. لذت‌بخش‌ترین قسمت این غذاها که نمی‌توان در مقابل آن مقاومت نشان داد، احساس خوبی است که طعم این غذاها به ما می‌دهند، یعنی غذاهای محلی. به دلیل ورود افراد و رستوران‌های غیر بومی به این منطقه، شاید بتوانید ماهی و چیپس میل کنید، اما بسیاری غذاهای خوشمزه تایلندی را از دست می‌دهید.

پاتایا منطقه‌ای چند فرهنگی است که قوم‌های تایلندی بسیاری از سراسر کشور را به خود جذب کرده است. هر یک از این اقوام بهترین آشپزی محلی خود را به همراه آورده است. بسیاری از مردم، اهالی روستای ایسان یا ناحیه شمال شرقی تایلند هستند که غذاهای معطر و خوشمزه خود را به شهر آورده‌اند. این شهر ساحلی از غذاهای دریایی تازه که از خلیج تایلند به دست می‌آیند نیز بهره‌مند است. غذاهای زیر، فهرستی از غذاهای محلی پاتایا است.

۱- سام تام (Sum Tom) یا سالاد پاپایا (Spicy Green Papaya Salad)

سام تام پاتایا

این غذا اصالتا از ایسان آمده است. شما یا عاشق این غذا، و یا از آن متنفر می‌شوید. اهالی پاتایا عاشق این سالاد هستند اما گردشگران به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. مواد تشکیل‌دهنده این غذا شامل سیر، چیلی (فلفل)، لوبیا سبز، گوجه‌های ریز، و تکه‌های خام پاپایا ( نوعی میوه مخصوص مناطق حاره‌ای) است. این سالاد ترکیبی از طعم‌های شیرین، ترش و معطر است. گاهی به آن خرچنگ شور، میگوی خشک‌شده، و بادام‌زمینی اضافه می‌کنند. سام تام را می‌توانید هر جایی که هاون‌ها و دسته هاون‌های بزرگ و مخصوص را می‌بینید، به خصوص روی چرخ‌های فروشنده‌های خیابانی، پیدا کنید.

سام تام پاتایا

سام تام پاتایا

۲- تام یام گونگ یا سوپ معطر میگو (Tom Yum Goong)

تام یام گونگ پاتایا

این غذا به عنوان غذای ملی تایلند، شامل علف لیمو (نوعی گیاه استوایی که بوی لیمو می‌دهد و خواص فراوانی دارد)، چیلی (فلفل)، برگ لیمو ترش، گالانگال (از خانواده زنجبیلیان)، موسیر و سس ماهی است که به آن طعم‌ها و ادویه‌ها اضافه می‌شود تا به یک سوپ معطر، ترش، خوشمزه و خوش عطر تبدیل کند. این همان طعم و بویی است که وقتی تایلند را تصور می‌کنید در ذهن شما می‌پیچید. میگوهای محلی تازه و قارچ‌های کهربایی رنگ، مواد اصلی این غذا را تشکیل می‌دهند که در میان تایلندی‌ها و گردشگران بسیار محبوب است. تام یام گونگ را تمام رستوران‌های تایلند و پاتایا می‌توانید پیدا کنید.

۳- یام وون سن یا سالاد نودل شیشه‌ای (Yum Woon Sen)

یام وون سن پاتایا

این سالاد که ماده اصلی آن نودل شیشه‌ای است، در تایلند بسیار محبوب است و گاهی به عنوان یک غذای رژیمی مصرف می‌شود. دیگر مواد تشکیل‌دهنده این سالاد شامل سیر، میگوی خشک‌شده، بادام‌زمینی، پیاز، برگ لیمو، و کرفس چینی است، و مقدار زیادی چیلی (فلفل)، به آن طعمی معطر و ترش می‌دهد. خیلی از رستوران‌ها میگوی سرخ‌شده نیز به آن اضافه می‌کنند.

غذای محلی پاتایا

۴-  پاد کراپو موو ساپ یا ریحان و گوشت خوک سرخ‌شده (Pad Krapow Moo Saap)

غذاهای محلی پاتایا

این غذای محبوب که در هر دو وعده نهار و شام صرف می‌شود، غذایی معطر و پر از گوشت است. این غذا سرشار از ریحان، گوشت ریش‌ریش شده، چیلی تازه، لوبیا سبز، سس سویا و مقدار کمی شکر است. همه این مواد در یک ظرف بزرگ، روی حرارت بسیار زیادی سرخ شده و با برنج که بر روی آن تخم‌مرغ قرار داده شده، سرو می‌شود.

۵- گای یانک با کائو نیائو یا مرغ و برنج  (Gai Yang with Khao Niao)

غذاهای محلی پاتایا

همان‌طور که پیدا است این غذا، غذای بسیار ساده‌ای است، نتها مرغ کباب شده و برنج چسبناک (یا همان برنج کته). برای این غذا از سس‌های مختلفی نیز استفاده می‌شود که برخی از این سس‌ها شیرین،‌ و برخی دیگر که محلی‌اند، بسیار معطر هستند. به طور معمول خوردن با دست بسیار لذت‌بخش و خوشمزه است که در چرخ‌‌های دوره‌گرد در خیابان و رستوران‌های محلی این کار قابل اجرا است.

۶- پلا پائو یا ماهی کبابی با علف لیمو (Pla Pao)

غذاهای محلی پاتایا

دیدن یک ماهی کامل که انبوهی از علف لیمو را در دهان دارد، و به آرامی در مغازه‌های پاتایا در حال کباب شدن است، بسیار مبهوت‌کننده است، به خصوص اگر یک ماهی سفید، به سفیدی یک روح باشد. در واقع آن‌چه که به آن خیره شده‌اید، یک غذای محبوب و خوشمزه است. رنگ سفید ماهی به خاطر لایه ضخیم نمک است. این لایه‌ی نمک باعث می‌شود گوشت به هنگام کباب شدن آبدار بماند، و طعمی که علف لیمو به تیلاپیا می‌دهد و باعث ترش و طعم‌دار کردن آن می‌شود، در خود نگه دارد. این غذا معمولا عصرها با سس سیر و فلفل صرف می‌شود.

۷- کائو پاد گانگ یا برنج سرخ‌شده با میگو (Khao Pad Gung)

غذاهای محلی پاتایا

برنج سرخ‌شده غذای اصلی آشپزی تایلندی است، و بین تایلندی‌ها و گردشگران بسیار محبوب است. در نسخه آمریکایی آن یک تخم‌مرغ سرخ‌شده روی آن می‌گذارند، اما اصالتا بدین گونه است که تخم‌مرغ را با پیاز، برخی گیاهان، و گاهی هویج و نخود فرنگی مخلوط می‌کنند. با این‌ که این غذا را با هر گوشتی می‌توان میل کرد، اما محبوبیت بر آن است که با غذاهای دریایی به خصوص میگو صرف شود. افراد محلی و غیر بومی‌ها اغلب برای عطر بیشتر، چاشنی‌های فراوانی به آن اضافه می‌کنند مانند، آب لیمو ترش، پوست فلفل، و سس ماهی تند.

۸- کائو نیائو ما مووانگ یا برنج چسبناک انبه (Khao Niaow Ma Muang)

غذاهای محلی پاتایا

این غذا شیرین‌ترین دسر تایلندی است. تمام مغازه‌ها و فروشنده‌های سیار تمام انرژی خود را بابت برنج چسبناک انبه صرف می‌کنند، انبه‌های زردی که در خیابان‌ها می‌درخشند. این غذا، غذایی ساده متشکل از تکه‌های انبه و برنج چسبناک است، که با سس غلیط نارگیل پوشانده می‌شود. تازه بودن هر یک از این مواد طعم آن را در غذا بیش‌تر مشخص می‌کند. این انبه‌های محلی به خودی خود بسیار شیرین هستند و اضافه کردن سسی مملو از شکر، شیرینی بسیار وحشتناکی به غذا می‌دهد.

۹- پاد تای یا نودل‌های سرخ‌شده تایلندی (Pad Thai)

غذاهای محلی پاتایا

پاد تای غذای سنتی دیگری است که باعث شهرت آشپزی تایلندی در سراسر دنیا شده است. تهیه و تدارک آن بسیار سریع و آسان است. مواد تشکیل دهنده آن نودل‌های  پهن، پیاز، تخم‌مرغ، و یک نوع گوشت به انتخاب شما (در پاتایا از میگو استفاده می‌شود) است. لوبیاهای ترد، شکل جدیدی به این غذا می‌دهند همان‌طور که چاشنی‌های سنتی مانند بادام‌زمینی، پودر فلفل، شکر و سس ماهی به این غذا می‌دهد.

۱۰- کائو تام یا سوپ برنج (Khao Tom)

غذاهای محلی پاتایا

کائو تام، آبگوشتی که ماده اصلی آن برنج است، یک صبحانه اصیل به حساب می‌آید و معمولا در هر ساعتی از روز خورده نمی‌شود. ماده اصلی آن شوربای چسبناکی از برنج گیاه است (jasmine rice). دیگر مواد شامل زنجبیل، پیاز، علف لیمو، موسیر، تخم‌مرغ، گوشت و سس ماهی است. معمولا گوشت آن را به دو صورت خرد شده یا قلقلی سرو می‌کنند. ظاهر آن خیلی اشتهاآور نیست و غلظت آن بسیاری از گردشگران را از خود می‌راند اما ادویه و طعم آن باورنکردنی است.

همیشه می‌توانید تورهای مختلف آژانس‌های مسافرتی را در صفحه اختصاصی کجارو برای تور پاتایا مقایسه کرده و تور مناسب خود را بیابید.

منبع bangkok
برچسب‌ها غذا غذای محلی

دیدگاه