هزینه واقعی پروازهای ارزان چقدر است؟

محمد محمدی کیان
جمعه، ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰
هزینه واقعی پروازهای ارزان چقدر است؟

رزرو کردن یک پرواز برای مقصدی که می‌‌خواهید تعطیلاتتان را در آنجا بگذرانید ممکن است گاهی استرس‌‌آور باشد، به خصوص اگر هرگز نام شرکت‌‌های هوایی که در ادامه می‌‌بینید را هرگز نشنیده باشید. آیا واو (wow) واقعا نام یک خط هواپیمایی است؟ اکثر شرکت‌‌های هواپیمایی جدید پروازهای سطح پایین را تبلیغ می‌‌کنند، اما شما در هر صورت باید بلیط رزرو کنید. در ادامه با کجارو همراه باشید.

آیا این شرکت‌ها قابل اطمینان هستند؟  آیا از امنیت کافی برخوردارند؟ و از همه مهم‌تر، آیا واقعا ارزش پرداخت هزینه شما را دارند؟ برای درک بهتر این مسئله پنج شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت که مورد علاقه مسافران هستند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. آلجیانت: حامل پروازهای داخلی آمریکا، نروژی: یکی از شرکت‌های هواپیمایی ارزان و پرطرفدار، اسپیریت: منفورترین شرکت هواپیمایی آمریکا، توماس کوک: از قدیمی‌ترین‌ها و واو یک شرکت هواپیمایی در ایسلند.

شرکت هواپیمایی آلجیانت

بلیط دو طرفه از لس‌آنجلس به هنولولو

هواپیما

فردگاه بین‌المللی لس‌آنجلس به بیش از ۱۱۰ مقصد در آمریکا پرواز انجام می‌دهد. این پرواز از پایانه ۳ که یک رستوران، یک برگر کینگ، دو سالن استراحت و صف‌های طولانی استارباکس دارد، حرکت می‌کند.

هواپیما/ صندلی شما: ورودی بوئینگ ۷۵۷-۲۰۰ بسیار کهنه بود. روکش چرمی صندلی‌ها ترک داشت و موکت کف آن هم کثیف است. کابین خیلی هم تمیز نیست ولی قابل تحمل است.

دوست دارید پاهایتان را بکشید؟ یک صندلی با جای پای ۸۶ سانتی‌متری در ردیف سمت راست هواپیما رزرو کنید. هیچ سرگرمی در این هواپیما نیست، پس بهتر است یک کتاب یا چند فیلم در تبلت داشته باشید.

خدمات مشتری/مهمانداران: یونیفرم مهمانداران لباس نارنجی و شلوار خاکی است. رفتار مهمانداران هم مثل لباس پوشیدنشان است. همه خونسرد و مودب هستند.

غذا: غذا را باید خودتان بیاورید. هیچ غذایی سرو نمی‌شود، اما خوراکی و نوشیدنی فروخته می‌شود. آب هم مجانی نیست. قیمت هر بطری آب ۲ دلار است.

هزینه پرداختی: یک پرواز دو طرفه با در نظر گرفتن مالیات. هزینه‌ی بار اضافی ۵۰ دلار در هر مسیر. هزینه‌ی انتخاب صندلی ۸۰ دلار برای یک مسیر. اگر به جای کارت اعتباری از کارت بدهی استفاده کنید، باید ۳۲ دلار بیشتر پرداخت کنید. چاپ بلیط در فرودگاه هم در آن صورت ۵ دلار هزینه‌ی اضافی دارد.

مجموع هزینه‌ها: ۵۸۳ دلار برای یک بلیط دوطرفه

این در حالی است که هزینه بلیط دو طرفه‌ از لس‌آنجلس به هنلولو با شرکت هواپیمایی هاوایی ۷۸۵ دلار است.

امتیاز کلی: ب پلاس، با توجه به میزان راحتی و کیفیت خدمات مشتری

شرکت هواپیمایی نروژی

بلیط یک طرفه از فرودگاه گتویک لندن به لس‌آنجلس

هواپیما

این خط هوایی بزرگترین شرکت هواپیمایی در اروپا است و بدون وقفه برای ۱۰ ایالت در آمریکا پرواز دارد. نروژی دومین شرکت هواپیمایی در اسکاندیناوی است.

هواپیما/ صندلی شما: بوئینگ ۷۸۷-۹ دیریم لاینر فضایی تمیز و نسبتا بزرگ دارد. صندلی‌های استاندارد دارای یک جای پای ۸۱ سانتی متری هستند. صندلی‌های ویژه که معمولا چند صد دلار گران‌تر هستند، جای پای ۱۱۶ سانتی متری دارند. در پشت هر صندلی صفحه نمایش قرار دارد که موسیقی و برنامه تلویزیونی پخش می‌کند.

بهترین مزیت: تعداد زیادی اتاق استراحت وجود دارد که در پروازهای طولانی بسیار مهم است.

خدمات مشتری/ مهمانداران: مهمانداران همه مودب و صبور هستند. اگر در این هواپیما درخواست ملحفه کنید، باید هزینه‌ی آن را جدا بپردازید.

غذا: غذای استاندارد در این پرواز  سالاد پاستا، مرغ سخاری با سس گوجه و یک کیک شکلاتی به قیمت ۴۵ دلار است. به همراه غذا نوشیدنی مجانی هم سرو می‌شود. یک ساندویج مجانی هم مدتی بعد از نهار سرو می‌شود. خوراکی‌هایی مثل چیپس، مغز گردو و ظرف سالاد سوسیس و کالباس به قیمت ۲ تا ۱۰ دلار فروخته می‌شود.

هزینه‌ی پرداختی: یک پرواز یک‌طرفه با در نظر گرفتن مالیات ۸۱۹ دلار است. ۴۵ دلار برای غذا، ۴۵ دلار برای بار اضافه و ۴۵ دلار هزینه‌ی انتخاب صندلی. هزینه‌ی انتخاب صندلی با توجه به قیمت بلیط بین ۱۲ تا ۴۵ دلار است.

مجموع هزینه‌ها: ۹۵۴ دلار

این در حالی است که هزینه‌ی همین پرواز در شرکت هواپیمایی لوفتانزا ۱،۳۸۰ دلار است.

امتیاز کلی: آ منفی، با توجه به راحتی پرواز، کیفیت عالی خدمات مشتری و امکانات تفریحی.

شرکت هواپیمایی اسپیریت

بلیط دو طرفه از لس‌آنجلس به دالاس

هواپیما

به جز هوایی که تنفس می‌کنید برای همه چیز باید هزینه پرداخت کنید. این خط هوایی مقصدهای بین ایالات متحده آمریکا، جزایر کارائیب و آمریکای مرکزی و جنوبی را پرواز می‌کند. شرکت هواپیمایی اسپیریت هم مانند آلجیانت، از پایانه‌ی ۳ حرکت می‌کند. منتظر قهوه نباشید و با خودتان غذا بیاوربد.

هواپیما/ صندلی شما: هواپیمای ایرباس آ۳۲۰ بسیار کثیف هستند. شاید بپرسید چقدر کثیف؟ ممکن است یک کلوچه نصفه زیر صندلیپیدا کنید. ۳۵ دلار بابت صندلی در ردیف خروجی که ۹۶ سانتی‌متر جای پا دارد، می‌گیرند و تقریبا هیچ امکانات تفریحی وجود ندارد.

خدمات مشتری: مهمانداران رفتاری دوستانه دارند. اما این را در نظر بگیرید که هیچ چیز در این هواپیما مجانی نیست.

غذا: هیچ غذایی سرو نمی‌شود مگر اینکه با خودتان بیاورید یا بخرید. آب، آب‌میوه و دیگر نوشیدنی‌ها ۳ دلار قیمت دارند. خوراکی‌ها مثل چیپس، مغز گردو و شکلات ۲ تا ۴ دلار هستند.

هزینه‌ی پرداختی: بلیط دو طرفه با در نظر گرفتن مالیات. ۲۲۱،۱۸ دلار است. ۷۰ دلار هزینه بار اضافی. ۴۰ دلار هزینه‌ی انتخاب صندلی. چاپ بلیط هم ۱۰ دلار هزینه دارد.

مجموع هزینه‌ها: ۳۳۱،۱۸ دلار بابت بلیط دو طرفه

این در حالی است که هزینه همین پرواز در شرکت هواپیمایی یونایتد ۳۶۰ دلار است.

امتیاز کلی: سی منفی، با توجه به کثیف بودن هواپیما و تاخیر

شرکت هواپیمایی توماس کوک

بلیط یک طرفه از لس‌آنجلس به منچستر

هواپیما

این شرکت که مربوط به پروازهای انگلستان است، در دو سال گذشته تلاش بسیاری کرده است که تنها خط هوایی برای پروازهای اروپا، آمریکا، آسیا و آفریقا بشود. پیشخوان شرکت توماس کوک در لوس‌آنجلس در پایانه ۲ قرار دارد و خیلی کوچک است.

هواپیما/ صندلی شما: هواپیمای ایرباس آ ۳۳۰-۲۰۰ برای یک پرواز بلند مدت به نظر کوچک می‌آید اما تمیز است. پشت هر صندلی یک نمایشگر به همراه یک کابل شارژ تلفن همراه وجود دارد. فیلم‌های زیادی پخش می‌شود. بهتر است فیلم‌های داخل لپ‌تاپ خودتان را ببینید ولی می‌توانید با پرداخت ۴ دلار، فیلم مورد علاقه‌ی خودتان را ببینید.

خدمات مشتری/ مهمانداران: مهمانداران مودب هستند و به مسافرها کمک می‌کنند. در ضمن در صورت درخواست آب هم با خوش‌رویی برخورد می‌کنند.

غذا: این شرکت هوایی با همکاری آشپز معروف جیمز مارتین، منو غذاهای خود را تنظیم می‌کند. غذا شامل فیله‌ی گوشت، پوره‌ی سیب زمینی، پیراشکی، بیسکویت کرکر، یک تکه پنیر و یک کیک شکلاتی می‌شود. غذا مزه خارق‌العاده‌ای ندارد، اما قابل خوردن است. در ضمن هزینه‌ی غذا روی قیمت بلیط حساب می‌شود. خوراکی‌هایی مثل شکلات، چیپس و نوشیدنی‌های مختلف هم برای فروش وجود دارد. قیمت نوشیدنی‌ها تقریبا ۲ تا ۴ دلار است. ساندویچ هم به قیمت ۹ دلار فروخته می‌شود.

هزینه‌ی پرداختی: بلیط یک طرفه با در نظر گرفتن مالیات و بار اضافی ۵۰۹،۹۹ دلار. هزینه‌ی رزرو صندلی ۵۷،۳۰ دلار است.

مجموع هزینه‌ها: ۵۶۷،۲۹

این در حالی است که هزینه‌ی همین پرواز با شرکت ایر کانادا ۷۳۲ دلار است.

امتیاز کلی: بی، با توجه به کیفیت خدمات مشتری، غذای مجانی و شرایط مساعد هواپیما

شرکت هواپیمایی واو (wow)

بلیط دو طرفه از لس‌آنجلس به رکیاویک، ایسلند

هواپیما

این خط هوایی در رکیاویک قرار دارد و تعداد زیادی ار پروازهایش از آمریکا به اروپا در آنجا یک توقف کوتاه دارند. هواپیماهای این شرکت از پایانه بردلی در لس‌آنجلس پرواز می‌کنند، پس قبل از پرواز اگر در لس‌آنجلس سوار می‌شوید یک وعده کامل غذا بخورید.

هواپیما/ صندلی شما: صندلی‌های هواپیمای ایرباس آ۳۳۰ جای پای ۸۶ سانتی‌متری داشتند. صندلی‌ها راحت هستند، اما پرواز ۶ ساعتی کمی خسته ‌کننده است. هیج سرگرمی و تفریحی در هواپیما وجود ندارد، اما چند کابل شارژ وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد تا با تبلت خود فیلم تماشا کنید و سرگرم بشوید.

خدمات مشتری/ مهمانداران: مهمانداران رفتاری دوستانه دارند.  سرویس رزرو بلیط شرکت هواپیمایی واو تعریفی ندرد. یکی از مسافران می‌گوید که پس از چند تلاش پیاپی برای رزرو اینترنتی یک بلیط، یک ایمیل دریافت کرد که نشان می‌داد همان بلیط را با هزینه‌ای دو برابر رزرو کرده‌ است. با خدمات مشتری شرکت تماس گرفت و ۳۰ دقیقه پشت خط ماند. نهایتا وقتی یک نفر پاسخ داد در ابتدا متوجه مشکل او نشد. بعد از یک مکالمه‌ی طولانی، او گفت که این مشکل را حل می‌کند. این اتفاق نیفتاد و پس از ۳۰ دقیقه دوباره همان ایمیل را دریافت کرد. دوباره تماس گرفت و با همان شخص صحبت کرد. نهایتا بعد از یک مکالمه‌ی طولانی دیگر، هزینه‌ی اضافه را به حساب او برگرداند.

غذا: سعی کنید قبل از پرواز یک وعده کامل بخورید و با خودتان خوراکی ببرید.

هزینه‌ی پرداختی: یک بلیط دو طرفه با در نظر گرفتن مالیات: ۸۲۲،۹۸ دلار. یک بلیط دو طرفه با در نظر گرفتن مالیات و هزینه بار اضافی: ۷۷،۹۸ دلار. هزینه‌ی انتخاب صندلی ۷۰،۹۸ دلار.

مجموع هزینه: ۹۸۰،۴۹ دلار

این پرواز به‌صرفه نیست و هزینه‌ی همین پرواز با شرکت هوایی دلتا ۹۱۵ دلار است.

امتیاز کلی: منفی دی، با توجه به کیفیت کم خدمات مشتری، غذای بد و تاخیر طولانی.

منبع Fly Aviation

دیدگاه