فرودگاه بین المللی پاتایا کجاست؟

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
فرودگاه بین المللی پاتایا کجاست؟

پاتایا شهر ساحلی کوچکی در کرانه شرقی کشور تایلند است که به‌لحاظ سفر گردشگران خارجی یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی کشور تایلند محسوب می‌شود. ازاین‌رو، پایانه های حمل و نقل مسافری از جمله فرودگاه دارای اهمیت دوچندانی در جذب گردشگران هستند. پس برای آشنایی با فرودگاه پاتایا در ادامه مطلب همراه کجارو باشید.

معرفی

فرودگاه بین المللی پاتایا که با نام یو-تاپائو (U-Taphao) نیز خوانده می‌شود، فرودگاهی با کاربری دو منظوره -عمومی و نظامی- است. همچنین این فرودگاه یکی از پایگاه‌های اصلی هواپیماهای خطوط هوایی تایلند و جایگزین فرودگاه بانکوک در مواقع ضروری به شمار می‌رود. فرودگاه یو-تاپائو دارای تنها یک پایانه مسافری برای پروازهای داخلی و خارجی و چارتر، یک باند آسفالته به طول ۳۵۰۵ کیلومتر بوده و در ارتفاع ۱۳ متری از سطح دریا قرار دارد.

از آنجایی که دفتر فرماندهی نیروی هوایی سلطنتی تایلند نیز در این فرودگاه مستقر است، تصویربرداری در محل فرودگاه برای کلیه افراد ممنوع است. از جمله سایر امکانات رفاهی فرودگاه می‌توان به فروشگاه سوغات تایلند، رستوران، کافی شاپ، کافی نت، راهنمای هتل و گردشگری  و دفتر خدمات پستی اشاره کرد.

فرودگاه پاتایا

پس از تکمیل پروژه احداث دو فرودگاه بین المللی در شهر بانکوک، دولت تایلند تصمیم دارد تا این فرودگاه را به سومین فرودگاه اصلی کشور تبدیل کند. از آن رو، پایانه شماره ۲ این فرودگاه با گنجایش ۸۰۰،۰۰۰ تا ۳ میلیون مسافر در سال در حال اجرا بوده و در پایان سال ۲۰۱۶ به بهره‌برداری خواهد رسید. طبق اعلام مقام‌های مسئول فرودگاه، این گنجایش در فاز دوم پروژه تا سقف ۵ میلیون مسافر در سال افزایش خواهد یافت.

موقعیت جغرافیایی و راه‌های دسترسی

فرودگاه بین المللی پاتایا در حد فاصل ۴۰ کیلومتری از حومه دو شهر پاتایا و رایونگ و ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرق بانکوک قرار دارد و در عرض ۴۵ دقیقه با خودرو یا تاکسی می‌توان مسافت فرودگاه تا پاتایا را پیمود. همچنین ایستگاه‌های اتوبوس، تاکسی و کرایه خودرو در پایانه فرودگاه آماده انتقال مسافران به نقاط مختلف از جمله بانکوک، پاتایا و ... هستند.

فرودگاه پاتایا

پروازها و خطوط هوایی

فرودگاه پاتایا

تعداد پروازهای فرودگاه پاتایا اعم از داخلی و خارجی محدود بوده و روزانه در حدود ۳ یا ۴ پرواز به این فرودگاه انجام می‌شود. اغلب این پروازهای داخلی پوکت، اودون تانی، هادیای، چیانگ‌مای و کوساموی و پروازهای خارجی از شانگهای، ماکائو، نانچانگ و نان‌نینگ از چین، کوالالامپور مالزی و سنگاپور انجام می‌شود. البته از ایران نیز پروازهایی به‌سمت پاتایا وجود دارد که اغلب آن‌ها از طریق توقف در کشور یا شهر ثالث مانند امارات، عمان، بانکوک و ... توسط شرکت‌های هوایی نظیر ایران ایر، امارات، قطر، عمان ایر و ایرآسیا انجام می‌شود. البته در میان خطوط هوایی ایرانی شرکت ماهان تنها ایرلاین است که دارای پروازهای مستقیم از ایران به‌سمت شهرهای مختلف کشور تایلند است.  

همیشه می‌توانید تورهای مختلف آژانس‌های مسافرتی را در صفحه اختصاصی کجارو برای تور پاتایا مقایسه کرده و تور مناسب خود را بیابید.

منبع bangkok wikipedia

دیدگاه