بهترین زمان سفر به هند

راضیه شاهوردی
دوشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۰
بهترین زمان سفر به هند

آیا قصد دارید به هند سفر کنید و نمی‌دانید بهترین زمان برای انجام این کار چه زمانی است؟ در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین زمان برای مسافرت به هند را پیدا کنید. با کجارو همراه باشید.

 اغلب هند را سرزمین زیبایی با مناظر متنوع می‌دانند، از دشت‌های مرکزی سرسبز گرفته تا بیابان‌های بی‌آب و علف شمال غربی و از رشته‌کوه پوشیده از برف هیمالیا در شمال تا سواحل بکر شبه‌جزیره‌ای در جنوب هند. این سرزمین ترکیبی بی‌نظیر از رنگ، طراوت، ادویه، گرما و زیبایی است. ویژگی‌های شگفت‌انگیز این کشور را به هیچ وجه نمی‌توان تنها در چند پاراگراف توصیف کرد.

بهترین زمان برای سفر به هند

هند مانند پازلی از نواحی متنوع است که هر کدام شرایط آب و هوایی مخصوص به خود را دارند. مسافران باید به خاطر داشته باشند که شبه‌قاره‌ی هند سه فصل اصلی دارد:

  • تابستان (از ماه مارس تا ماه می - اوایل اسفند تا اوایل خرداد)
  • فصل باران‌های موسمی (از ماه ژوئن تا ماه سپتامبر- اوایل خرداد تا اوایل مهر)
  • زمستان (از ماه اکتبر تا ماه فوریه- اوایل مهر تا اوایل اسفند)

کوه‌های شمالی

این منطقه شامل نواحی کوهستانی ایالت‌های شمالی هند مثل کشمیر، اوتاراخند، هیماچال پرادش، سیکیم و آروناچال پرادش است. به ازای هر ۱۰۰ متر افزایش ارتفاع، دمای هوا در این مناطق ۰.۵ درجه‌ی سانتیگراد کاهش می‌یابد.

بهترین زمان برای سفر: تابستان

نواحی نیمه‌گرمسیری شمالی

این ناحیه شامل ایالاتی است که در دامنه‌ی کمربند کوه‌های شمالی قرار دارند، مثل: پنجاب، اوتار پرادش، بیهار، راجستان شمالی، شمال غرب بنگال و آسام. این مناطق با باران‌های شدید روبه‌رو هستند و اغلب در تابستان به طور غیرقابل تحملی گرم می‌شوند.

بهترین زمان برای سفر: زمستان

جنگل‌های بارانی استوایی

این ناحیه از ایالات شمال شرقی مثل آسام، ناگالند، مانیپور و همچنین نواحی ساحل غربی شبه‌جزیره‌ی هند مثل بمبئی، گوا و جنوب غربی هند تشکیل شده است.

بهترین زمان برای سفر: زمستان

نواحی بیابانی خشک

این ناحیه شامل بخش عمده‌ی راجستان و بخش‌هایی از ایالات گجرات و پنجاب است. بارندگی در این مناطق بسیار اندک است و تابستان‌های بسیاری گرمی دارد که دمای آن تا ۵۰ درجه‌ی سانتیگراد هم بالا می‌رود. زمستان‌ها، دمای متوسط روزانه دمای معتدلی است، در حالی که شب‌های این ناحیه بسیار سرد می‌شود.

بهترین زمان برای سفر: زمستان

هند مرکزی

این منطقه از نواحی شرقی ماهاراشترا در نزدیکی ناگپور، نواحی داخلی آندرا پرادش، مادیا پرادش، چتیسگر و بخش‌هایی از کارناتاکای شمالی، تشکیل شده است. این ناحیه‌ی کم‌باران در بیشتر اوقات سال، آب و هوایی گرم و خشک را تجربه می‌کند و  به علت شرایط سخت آب و هوایی مشهور است.

بهترین زمان برای سفر: زمستان

جنوب هند و نواحی ساحلی شرقی

این ناحیه شامل کرالا، تامیل نادو، پاندیچری، سواحل کارناتاکا، اوریسا و سواحل آندرا پرادش می‌شود. به مسافران پیشنهاد می‌شود برای دوری از خطر گرمازدگی، از سفر به جنوب هند در تابستان خودداری کنند. بادهای موسمی این مناطق نیز به علت همراه آوردن باران‌های شدید، سفر را مشکل می‌کنند.

بهترین زمان برای سفر: زمستان و اوایل تابستان

جزایر آندامان و لاکشادویپ

جزایر آندامان در خلیج بنگال، و جزایر لاکشادویپ در دریای عرب و نزدیک به ساحل کرالا قرار گرفته‌اند. این جزایر اغلب با باران‌های شدید روبه‌رو هستند. گردشگران در این ناحیه می‌توانند به ورزش‌های آبی مثل اسکوبا دایوینگ و اسنورکلینگ بپردازند. علاوه بر این، این مناطق برای ماهیگیری هم شهرت دارند و شما تنوع فوق‌العاده‌ای از ماهی‌ها را در تابستان تجربه خواهید کرد.

بهترین زمان برای سفر: تابستان

زمان جشنواره‌ها در هند

در این اوقات شما نه تنها فرصت تماشای نشاط و رنگ این جشن‌ها را دارید بلکه می‌توانید برگزیده‌ای از غذاهای لذیذ را هم تجربه کنید. جشن ناوراتری در اکتبر یا چند روز قبل از جشن دیوالی در اوایل نوامبر نقطه‌ی آغاز مهم‌ترین این فستیوال‌هاست.

فستیوال‌های محبوب

شما می‌توانید در ماه نوامبر از فستیوال پوشکار دیدن کنید. همچنین مراسم کریسمس و سال نو در نواحی روستایی مثل گوا نیز، لذت مخصوص به خود را دارد. دیگر مواقع پرطرفدار برای سفر به هند شامل جشنواره‌های سانکرانتی و لوری در اواسط ژانویه و جشنواره رنگ هولی در مارس است.

به مسافران پیشنهاد می‌شود که مدتی قبل از سفرشان به هند در فصول پیک مسافر (ایام شلوغی)، رزرو هتل‌های مورد نظرشان را انجام دهند، چرا که مکان‌های اقامتی در این زمان‌ها بسیار زود پر می‌شوند.

منبع: Buzzle

 

برچسب‌ها آب و هوا زمان سفر

دیدگاه