رژیم غذایی اسپانیا

محبوبه حسنی
شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰
رژیم غذایی اسپانیا
رژیم غذایی مردم اسپانیا سرشار از تنوع غذایی است که ترکیبات اصلی آن‌ها، از موادی تهیه می‌شود که مخصوص کشور اسپانیا بوده و از تازگی و طراوت بی‌نظیری برخوردار است. همین امر باعث شده تا غذاهای کشور اسپانیا دارای طعم و رایحه‌ی کاملا منحصر به فردی باشد که هر گردشگری به آن جذب می‌شود. روشن است که مردم اسپانیا به دلیل استفاده از مواد کاملا مغزی، انواع گوشت، سبزیجات، غلات و مواد لبنی، از رژیم غذایی متنوع و سالمی برخوردار هستند. با کجارو همراه باشید.
04شاید به اندازه‌ای که بازی ال‌کلاسیکو و دو تیم رئال مادرید و بارسلونا در سراسر دنیا محبوب و شناخته شده هستند غذاهای اسپانیایی مشهور نباشند. در این مقاله با رژیم غذایی مردم اسپانیا آشنا شوید.

برنج

038 بی‌تردید برنج یکی از ترکیبات اصلی در رژیم غذایی مردم جهان از جمله اسپانیا است و بیشترین نقش را در پخت انواع غذاهای آن‌ها، ایفا می‌کند. پائِلا (paella: پلو غذایی بسیار متنوع از ترکیب برنج با انواع سبزیجات، گوشت و ماهی) یکی از پرطرفدارترین، رایج‌ترین و در عین حال مشهورترین غذایی است که در رژیم غذایی مردم این کشور وجود دارد. آن‌ها این شهرت و محبوبیت خود را مدیون برنج می‌دانند. نظریه‌های بسیاری در مورد چگونگی ورود برنج، به کشور اسپانیا وجود دارد، اما براساس نوشته‌های کتاب رومیان، به نظر می‌رسد بیش از صدسال پیش، این ماده‌ی غذایی توسط مسلمانان اسپانیا از شبه جزیره‌ی ایبریا (Iberain:نام پیشین شبه جزیره‌‌ی اسپانیا و پرتغال)، وارد خاک کشور اسپانیا شده است.

برنج در اسپانیای امروزی 012-piapouallo

اکنون، مدت زمانی است که از برنج برای معنا دادن به غذاهای کشور اسپانیا، استفاده می‌شود. مردم اسپانیا با ترکیب سبزیجاتی مانند گوجه، پیاز، سیر، گشنیز و جعفری با برنج سفید، ظرفی از یک غذای بسیار زیبا و لذیذ را در وعده‌ی غذایی خود قرار می‌دهند. جالب است بدانید که روش جدیدی در اسپانیا برای پخت برنج وجود دارد. آشپزان اسپانیایی، برنج را پس از پخت در روغن تفت داده و پس از اینکه رنگ آن به قهوه‌ای طلایی تبدیل شد، با ترکیب هویج و نخود فرنگی، علاوه بر خلق یک تابلوی نقاشی عالی، طعمی شگفت انگیز را نیز ایجاد می‌کنند.

011خوراک مرغ

013-chicken-food همچنین نوع دیگری از غذا که با استفاده از برنج تهیه می‌شود، خوراک مرغ اسپانیایی است. (خوراکی آبکی شبیه به بسیاری از خوراک‌هایی که در رژیم غذایی ایران وجود دارد، مانند آبگوشت) آن‌ها برنج پخته شده را به همراه سبزیجاتی مانند هویج، نخود فرنگی و ذرت به خورشت مرغ اضافه کرده و غذایی لذیذ را تهیه می‌کنند. به نظر می‌رسد آشپزان اسپانیایی با ابداع این روش، تنوع جالبی را در دستورالعمل آشپزی خود، بوجود آورده‌اند.

پائلا (paella)

paella-de-mariscosBig به هرحال، همان‌گونه که گفته شد، مشهورترین وعده‌ی غذایی مردم اسپانیا، پائلا است. البته از این غذای بسیار لذیذ، در اسناد تاریخی این کشور، به نام برنج والنسیایی یاد شده است.اما مطمئنا پائلا تنها غذای تهیه شده از برنج در ژیم غذایی مردم اسپانیا نیست. آن‌ها با ترکیب انواع مواد غذایی، گوشت و ماهی، با برنج غذاهای متنوع بسیاری را که در نوع خود بی‌نظیر و خارق العاده هستند، تهیه می‌کنند. valencia21-1555280x850 مردم والنسیا، از تولید کنندگان بزرگ برنج در اسپانیا هستند. همچنین آن‌ها علاوه بر تولید برنج، به تهیه‌ی گوشت در مناطق داخلی کشور و نیز تهیه‌‌ی غذاهای دریایی به مناطق ساحلی کشور نیزکمک شایانی می‌کنند. 036 اگر قصد سفر کردن به کشور اسپانیا را در برنامه‌ی آینده‌ی خود دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به یکی از رستوران هایی که غذای حلال سرو می کنند رفته و خوراک دریایی آن را امتحان کنید. حتی شما می‌توانید برای این کار از یک کارشناس خبره نیز کمک بگیرید و مطمئن باشید که این افراد همیشه برای کمک به شما حاضر هستند. پرواضح است که هیچ سوغاتی بهتر از یک بخش از فرهنگ آن سرزمینی که به آن سفر کرده اید نخواهد بود، و در مورد اسپانیا نیز می‌توان، قسمتی از فرهنگ غذایی این کشور را برای عزیزانتان به ارمغان ببرید.

پاستا

spanish_pasta-3 نباید انتظار داشته باشید که پاستا نیز همانند برنج، از ترکیبات اصلی غذاهای مردم اسپانیا قرار بگیرد یا در طول سفر به این کشور، با انواع غذاهای اصیل اسپانیایی که با پاستا تهیه می‌شود، روبرو شوید. این ماده‌ی غذایی نماد غذاهای کشور ایتالیا بوده و هر انسانی ناخودآگاه با شنیدن کلمه‌ی پاستا رژیم غذایی مردم ایتالیا و تنوع غذاهای تهیه شده با آن‌ را در ذهن خود، به تصویر می‌کشد و این حقیقتی است که به هیچ عنوان نمی‌توان تکذیب کرد. 017 با این وجود، استفاده از این ماده‌ی غذایی، در رژیم غذایی اکثر مردم اسپانیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. پاستاهایی که مردم اسپانیا برای تهیه‌‌ی وعده‌های غذایی خود مورد مصرف قرار می‌دهند، در دو نوع میله‌ای و نودل است. 014-pasta-soap بیشترین کاربرد پاستا در رژیم غذایی مردم اسپانیا، تهیه‌ی انواع سوپ است که بیشتر برای لعاب بخشیدن و به عنوان ماده‌ی اصلی سوپ استفاده می‌شود. جالب است بدانید که مردم اسپانیا به شوخی، از پاستا به عنوان پاروی ماهیگری یاد می‌کنند. 015 پاستا دارای تاریخچه‌ای طولانی است که مربوط به قرن‌ها پیش است. در یکی از اسناد مربوط به قرن پنجم که در کشور ایتالیا کشف شده، در مورد غذایی به نام لاگانا (Lagana) که بسیار به پاستا شباهت دارد، مطالبی نوشته شده است. به نظر می‌رسد با توجه به شباهت اسمی که بین لازانیا و لاگانا وجود دارد، می‌توان لازانیا را نوع پیشرفته و مدرن لاگانا در نظر گرفت. به هرحال لاگانا از یک خمیر تازه تهیه می‌شود. روشی که کاملا با پاستاهای خشک شده‌ی امروزی متفاوت است.

نان

spanishbread2528232529 سال‌های زیادی است که در رژیم غذایی مردم اسپانیا، نان و غلات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مردم با استفاده از آن‌ها، علاوه بر افزایش مواد مغزی، از عطر و طعم بی‌نظیری نیز بهره می برند. مردم اسپانیا  نان را پس از ترکیب با روغن زیتون و پنیر، به عنوان یک وعده غذایی کاملا سالم و سبک، مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین از نان برای حجیم کردن یا لعاب بخشیدن به انواع سوپ و خوارک استفاده می‌کنند.

میوه و سبزیجات

023 بسیاری از سبزیجات مورد استفاده در رژیم غذایی مردم اسپانیا، از کشور آمریکا تهیه می‌شود. گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، سیب زمینی و کدو سبز، نه تنها در طبخ غذاهای مردم اسپانیا، بلکه در آشپزی مدیترانه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در رژیم غذایی مردم اسپانیا، انواع سبزیجات، پیاز، سیر، مارچوبه، اسفناج، بادنجان، کلم، خیار، کاهو، کنگر فرنگی و قارچ در تهیه‌ی انواع خورش، سوپ، پلو، سالاد و همچنین انواع غذاهای دریایی، امری معمول و متداول است. تنوع مواد غذایی از گروه‌های محتلف یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های غذاهای تهیه‌شده در کشور اسپانیا است.

زیتون و روغن زیتون

020 آب و هوای گرم و آفتاب کشور اسپانیا، برای رشد و پرورش زیتون بسیار ایده‌آل و مفید است. و این مسئله باعث شده است تا زیتونی مرغوب و با کیفیت در دسترس مردم قرار گرفته و آن‌ها نیز در طبخ انواع غذا، سالاد و نیز طعم بخشیدن به نان، از آن استفاده کنند. گاهی اوقات درون زیتون را از فلفل شیرین پر کرده و به عنوان دورچین کنار غذای اصلی سرو می‌کنند. اسپانیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان زیتون با کیفیت در سراسر دنیاست.

ماهی و صدف

021 در سواحل کشور اسپانیا به دلیل موقعیت جغرافیای خاص خود و نیز قرار گرفتن در حاشیه‌‌ی اقیانوس، انواع ماهی (ماهی کولی، ساردین، اره ماهی، ماهی دریایی، ماهی تن، ماهی مرکب، میگو و صدف)، به وفور یافت می‌شود. مردم اسپانیا علاوه بر طبخ ماهی به روش‌های متنوع (بخارپز، سرخ شده در روغن زیتون وآب‌پز)، آن‌ها را به همراه صدف‌های دریایی، بر روی زغال کباب کرده و بعضی مواقع در تهیه‌ی سالادها نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

حبوبات، آجیل و خشکبار

022 در رژیم غذایی مردم اسپانیا، استفاده از انواع حبوبات مانند: لوبیا سفید، نخودفرنگی، عدس و نخود، بسیار چشمگیر است. آن‌ها در طبخ انواع خورشت، سوپ و پلو (در تهیه‌ی پلو معمولا از نخودفرنگی استفاده می‌کنند) از حبوبات متنوعی بهره می‌برند. استفاده از خشکبار و آجیل (بادام، فندق و میوه‌ی درخت کاج) در تهیه‌ی سالاد، سس‌ها و خوراک‌های محلی، علاوه بر طعم و عطری بی‌نظیر، در نوبه‌ی خود جالب و متنوع است.

گوشت، مرغ و تخم مرغ

046 در اکثر نقاط کشور اسپانیا، گوشت را به عنوان طعم دهنده‌ی عالی برای غذاهایی همچون انواع سوسیس، کالباس خشک و ژامبون در نظر می‌‌گیرند. مردم اسپانیا نیز در رژیم غذایی خود، از این مواد برای طبخ غذاهای خود به روش سنتی خود استفاد می‌کنند. مرغ نیز در پخت پلو و خوراک‌های متنوع و لذیذ کاربرد بسیاری دارد. همچنین تهیه‌ی تخم مرغ نیز برای طبخ یک غذای سنتی به نام تورتیلا (املتی سنتی همراه با سیب زمینی و پیاز)، اهمیت بسیاری دارد.

پنیر

cheese_board گوسفند در زندگی مردم اسپانیا یکی از حیوانات مهم و با ارزش محسوب می‌شود. آن‌ها علاوه بر اینکه از گوشت آن در طبخ انواع غذاهای گوشتی، استفاده می‌کنند، از شیر گوسفند نیز در تهیه‌‌ی پنیری بسیار لذیذ به نام مانچگو (Manchego، بهره‌مند می‌شوند. پنیر مانچگو را معمولا به عنوان میان‌ وعده همراه با دسر میوه یا تاپاس مصرف می‌کنند.

ادویه و گیاهان

027 زعفران، یکی از مهم‌ترین چاشنی‌هایی است که در رژیم غذایی مردم اسپانیا کاربرد زیادی دارد. آن‌ها برای بخشیدن عطر و طعمی شگفت‌انگیز در تهیه‌ی غذاهای خود مخصوصا انواع پلو از زعفران استفاده می‌کنند. البته به روشی شبیه به روش ما ایرانی‌ها زعفران را در آب گرم دم می‌کنند و بر روی غذاهای خود می‌ریزند. گاهی هم به عنوان تزئین پلوهای خود از آن استفاده می‌کنند.چاشنی دیگری به نام فلفل دودی قرمز که در گونه‌های گرم و شیرین و تلخ یافت می‌شود، در سبد غذایی مردم کشور اسپانیا به وفور مصرف می‌شود.

کیپر (Caper)

050 آن‌‌ها در پخت سوپ، ماهی کباب شده و تهیه‌ی سالاد از چاشنی دیگری به نام کیپر(caper) که یک گیاه مدیترانه‌ای است، استفاده می‌کنند. البته نباید غافل شد که کنگر فرنگی، زیره، دارچین، نمک دریایی، سرکه، فلفل تازه و جعفری نیز در لیست مهم‌ترین چاشنی‌ها و ادویه‌های مصرفی مردم اسپانیا قرار دارند که در بخشیدن طعم و عطری کاملا به یادماندنی به غذاهای اسپانیایی کاملا موثر خواهند بود.

سوپ

028-gaspacho سوپ یکی دیگر از غذاهایی است که به عنوان پیش غذا و البته گاهی نیز به صورت غذای اصلی مورد استفاده‌ی مردم اسپانیا قرار می‌گیرد. از جمله‌ی سوپ‌هایی که در کشور اسپانیا طبخ می‌شود، می‌توان به سوپ گاسپاچو (Gazpacho) که به صورت سرد سرو می‌شود، اشاره کرد. این سوپ با ترکیب گوجه فرنگی، خیار، پیاز، نان بیات شده، روغن زیتون، سرکه، سیر، نمک و فلفل تهیه می‌شود. در ماه آگوست، در شهر کوچکی به نام آلفارناتژو (Alfarnatejo)، در نزدیکی مالاگا، یک جشنواره‌ی گاسپاچو، همراه با بازی‌های محلی برگزار می شود که شرکت‌کنندگان بسیاری را از سراسر کشور اسپانیا به این شهر می‌کشاند.

دسرها

029 امروزه مردم اسپانیا استفاده انواع دسر را فقط در برخی از روزهای سال، یا در مناسبت‌های خاص در رژیم غذایی خود قرار داده‌اند. در حالی که در گذشته این چنین نبوده و مصرف دسرها هنگام صرف وعده‌های اصلی غذایی بسیار مهم و ضروری بوده است. به هرحال در دنیای امروز، مردم اسپانیا در اعیادی مثل جشن کریسمس یا جشن عید فصح (عیدی‌ برابر با عید فطیر یا فصح یهودی است که به نام یکشنبه‌ی پاک هم معروف است) از انواع دسرها استفاده می‌کنند.

وعده‌های غذایی در اسپانیا

صبحانه‌ی اقلیمی

031 کوتاه‌ترین وعده‌ی غذایی در کشور اسپانیا، صبحانه است. صبحانه‌ی مردم اسپانیا معمولا یک فنجان قهوه‌ی تیره و داغ با کمی سرشیر، به همراه شیرینی‌های پیچ، مربا، نان تست و پنیرهای نرم است. البته گاهی اوقات فقط به نوشیدن قهوه‌ و خوردن شیرینی مخصوصی که درون شکلات داغ فرو می‌برند، بسنده می‌کنند. 033 گرچه بعضی از خانواده‌های اسپانیایی، در نان فروشی‌های نزدیک خانه‌ی خود شیرینی مخصوصی را می‌خورند تا در کنار نوشیدن قهوه‌ی خود، از طعم آن لذت ببرند. آن‌ها این کار را مقرون به صرفه‌ می‌دانند. معمولا صبحانه در ساعت 10 صبح سرو می‌شود. البته گاهی اوقات به دلیل حاضر شدن در محل کار مجبور هستند در همان حالی که لباس می‌پوشند، قهوه‌ی خود را نیز بنوشند. لازم به ذکر است که اکثر خانواده ها در منزل صبحانه‌ی خود را می‌خورند. اما با این حال ممکن است در محل کار، این وعده‌ی غذایی مهم را میل کنند.

ناهار

010 در کشور اسپانیا به وعده‌ی غذایی ناهار، لاکومیدا (la comida) می‌گویند که به عنوان بزرگترین وعده‌ی غذایی این کشور نیز شناخته می‌شود. مطمئنا از آن جهت به عنوان بزرگترین وعده‌ی غذایی مشهور است که بیشترین و متنوع‌ترین غذاها را در خود جای داده است. 034 مردم اسپانیا، از چندین غذا، سوپ، دسر و حتی نوشیدنی در این وعده استفاده می‌کنند. اهمیت ناهار یا لاکومیدا به قدری است که مردم این کشور بین دو الی سه ساعت را به آن اختصاص می‌دهند. دانش‌آموزان در مدرسه، فروشنده‌ها و کارگران در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و حتی کارمندان دولت در اداره‌های خود، از ساعت 2:00 تا 4:30 الی 5:00 عصر را به لاکومیدا و سیستا (siesta) می‌پردازند. سیستا یک رسم قدیمی در کشور اسپانیا است. این رسم از زمان‌های بسیار دور، وارد فرهنگ این کشور شده و زمانی که مردم اسپانیا برروی زمین های کشاورزی بی‌وقفه و تا جایی که نفس داشتند  کار می‌کردند، هر زمان که دیگر رمقی برایشان نمانده بود، دست از کار کشیده و به خوردن ناهار و استراحت نیمروزی مشغول می‌شدند. شاید حال متوجه شده باشید که چرا وعده‌ی ناهار در کشور اسپانیا تا این اندازه طولانی و البته مهم است.

شام

039 مردم اسپانیا در وعده‌ی شام، خوردن ماهی تازه یا غذاهای دریایی را به دیگر غذاها ترجیح می‌‌دهند. البته ممکن است که علاوه بر غذاهای دریایی، یک قسمت از مرغ سرخ شده یا گوشت گریل شده، به همراه سیب‌زمینی‌های کبابی در کنار برنج، نیز در وعده‌ی شام مردم اسپانیا وجود داشته باشد. البته نباید فراموش کرد که این ظرف‌های پر شده از غذاها، بسیار ساده و در عین حال سریع تهیه می‌‌شوند. 043 به طور کلی ظرفی از غذا که در رژیم غذایی مردم اسپانیا استفاده می‌شود، برنج پخته شده که به صورت تپه‌ای کوچک و زیبا تزئین شده و تخم سرخ شده‌ای که روی برنج قرار گرفته است. به همراه ظرفی از سبزیجات تازه و سالادهایی که مصرف آن‌ها برای وعده‌ی ناهار نیز متداول است. 080 مردم کشور اسپانیا نیز مانند دیگر کشورها، به برقراری ارتباط و دوستی با یکدیگر، توجه زیادی نشان می‌دهند. بنابراین بدیهی است که از وعده‌ی شام برای ایجاد لحظاتی شاد و دلپذیر در کنار عزیزانشان بهره ببرند. آن‌ها معمولا قبل از رفتن به سینما، در رستوران شام را با خانواده یا دوستانشان میل کرده و لحظات خوشی را برای خود رقم می‌زنند. همانطور که می‌دانید فرهنگ غذایی هر کشور از تاریخچه‌ای عظیم برخوردار بوده و تنها در چند سطر نمی‌توان به طور جامع و کامل به بررسی و درک آن پرداخت. کاش به اندازه‌ای که بازی بزرگ ال‌کلاسیکو و دو تیم رئال مادرید و بارسلونا در سراسر دنیا شناخته شده و محبوب هستند، غذاهای اسپانیایی نیز معروف و مشهور بودند! منبع mediterrasian  

دیدگاه  

    تبلیغات