مشهورترین گنبدهای جهان

مشهورترین گنبدهای جهان

مینا داودی
| یکشنبه, ۱۱ مرداد ۹۴ ساعت ۱۰:۳۰

گنبد ساختاری نیم‌کره‌ای است که سقف را می‌سازد. ساختارهای گنبد ساخته شده از مواد متنوع در طول تاریخ توسط تمدن‌های متفاوت بسیاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در شرق باستان گنبدها به عنوان مقبره‌های ماهوری ساخته می‌شدند. اینویت‌های‌ قطب شمال ایگلوهای‌شان را از آجرهای برف فشرده و معمولا به شکل یک گنبد می‌ساختند.

گنبدها با معرفی نیم‌کره‌های سنگی توسط رومیان باستان شهرت یافتند. امپراتوری ساسانی در ایران ساخت اولین گنبدهای مقیاس بزرگ در ایران را آغاز کرد در حالیکه این بناها در دوره‌های رونسانس و باروک شهرت خود را بازیافتند که منجر به ساخت برخی از مشهورترین گنبدهای دنیا شد.

۱۴- عمارت پارلمان آمریکا

United States Capitol 1280px-United_States_Capitol_-_west_front عمارت پارلمان، واقع بر بالای تپه‌ی کاپیتول در شهر واشنگتن، محل برگزاری کنگره‌ی آمریکا است. اولین جلسه‌ی کنگره، روز ۱۷ نوامبر ۱۸۰۰ با وجود نیمه ساخت بودن عمارت، در آن برگزار شد. گنبد چدنی عمارت پارلمان اولین گنبد قرار گرفته بر روی ساختمان نیست، بلکه دومین است. گنبد اولیه پس از گسترش عمارت در دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی برای جا دادن قانون‌گذاران روزافزون ایالت‌های جدید، با گنبد تازه‌ای جایگزین شد. این گسترش، طول عمارت را دو برابر، اما گنبد چوبی اولیه را کوچک‌تر کرد.

۱۳- کلیسای جامع سنت پاول

St. Paul's Cathedral st-pauls-cathedral-01 کلیسای سنت پاول که در قرن ۱۷ ساخته شده، یکی از مشهورترین و شناس‌ترین جاذبه‌های لندن است. این کلیسای جامع طی بمباران‌های جنگ جهانی دوم، به طور قهرمانانه‌ای توسط آتشنشانان از کام آتش نجات پیدا کرد. گنبد تحسین برانگیزش از قصر سلطنتی سنت پیتر در رم الهام گرفته و ارتفاع آن به ۱۰۸ متر می‌رسد. گنبد بلند بیرونی باعث شگفتی می‌شود، در حالیکه دو گنبد درونی کوتاه به معماری داخلی توازن می‌بخشند.

۱۲- ‌‌گنبد بزرگ سانچی

sanchi-stupa Sanchi_Great_Stupa_Torana گنبد بزرگ سانچی قدیمی‌ترین ساختار سنگی هند است و اصالتا به سفارش امپراتور آشوکای عظیم در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شد. هسته‌ی ساختمان یک گنبد آجری است که روی مجسمه‌های بودا ساخته شده است. یک قرن بعد این گنبد با صفحات سنگی تا تقریبا دوبرابر اندازه‌ی اصلی‌اش گسترش یافت. بالای گنبد صاف شده و بر روی آن سه چتر قرار دارد.

۱۱- پروژه‌ی عدن

eden-project-see-do-museums-galleries-large Eden-Project-11 پروژه‌ی عدن واقع در کورنوال، بزرگترین گلخانه‌ی دنیا است. ساخت این پروژه دو سال و نیم طول کشید و در سال ۲۰۰۱ درهایش را به روی عموم گشود. پروژه‌ی عدن تحت سلطه‌ی دو ضمیمه‌ی بزرگ شامل گنبدهای به هم متصلی است که جایگاه گونه‌های گیاهی سرتاسر دنیا است. ضمیمه‌ی اول مدل‌ساز محیط استوایی و دومی دارای محیط مدیترانه‌ای است. این گنبدها دارای صدها سلول‌ شش و پنج گوش با قاب‌های فولادی است.

۱۰- مسجد شیخ لطف‌الله

Lotfollah Mosque sheikh_lotfollah_mosque_3_by_rad_19 مسجد شیخ لطف‌الله که در قرن ۱۶ در اصفهان ساخته شده، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. برخلاف مسجد شاه، اینجا به عنوان مسجدی خصوصی برای خانواده‌ی سلطنتی ساخته شده بود. به همین دلیل، این مسجد مناره‌ای ندارد و اندازه‌اش کوچکتر است. به دلیل گنبد زیبا و عریض‌اش، اغلب در طول تاریخ، از مسجد شیخ لطف‌الله به عنوان مسجد گنبد دار نام برده شده است.

۹- ریشستاگ (Reichstag)

Reichstag_mit_Wiese2 reichstag-berlin ریشستاگ در اصل سال ۱۸۹۴ برای پاسخ دادن به نیاز امپراتوری آلمانی تازه متحد شده به یک ساختمان پارلمانی بزرگتر ساخته شد. معمارش، پاول والوت قصد داشت که ریشستاگ یادآور قصر رنسانسی باشد. در سال ۱۹۳۳ این ساختمان به شدت در آتش سوزی‌ که توسط کمونیست‌های هلندی به پا شد، شدیدا آسیب دید. پس از اتحاد دوباره‌ی آلمان این مکان تبدیل به محل ملاقات پارلمان مدرن آلمان، بوندستاگ شد. ریشستاگ در نتیجه بازسازی، دچار تغییرات قابل توجهی شده، مانند گنبد شیشه‌ای جدیدی که توسط معمار انگلیسی، نورمان فاستر طراحی شده است. گنبد دارای منظره‌ی ۳۶۰ درجه‌ای از اطراف شهر برلین است.

۸- سانتا ماریا دِل فیوره (Santa Maria del Fiore)

Santa Maria del Fiore IMG_3969 Santa Maria del Fiore ساخت قصر سلطنتی سانتا ماریا دِل فیوره در سال ۱۲۹۶ به سبک گوتیک آغاز و در سال ۱۴۳۶ به پایان رسید. این قصر کلیسای جامع زیبای فلورانس و نماد این شهر است. این قصر سلطنتی یکی از بزرگترین کلیساهای ایتالیا است و تا زمان مدرن، گنبد مشهورش بزرگترین گنبد دنیا بود. این بنا همچنان یکی از بزرگترین گنبدهای آجری دنیا است.

۷- مسجد شاه

09 Shah mosque Emam-Shah-mosque-saghf-Isfahan-Iran مسجد شاه (یا مسجد امام) در اصفهان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. ساخت آن در سال ۱۶۱۱ آغاز شد و شکوه جلالش بیشتر به دلیل زیبایی موزاییک‌های هفت رنگ و خطوط نستعلیق آن است. سلسله‌ی صفوی ساخت گنبد ایرانی رنسانسی را آغاز کردند و گنبد مسجد شاه با ارتفاع ۵۳ متر، بلندترین گنبد اصفهان بود. ویژگی بارز  گنبدهای ایرانی، موزاییک‌های رنگی آن است که خارج گنبدها را مانند داخل آنها می‌پوشاند.

۶- گنبد سنگ

dome_of_the_rock13235570190061 dome_of_rock_ext1320928415722 این گنبد که ساخت آن در اصل سال ۶۹۱ پس از میلاد مسیح به پایان رسید، یکی از ابتداییترین موفقیت‌های معماری اسلامی است. این گنبد در بالای معبد ماونت، یکی از بزرگترین مکان‌های مذهبی دنیا قرار دارد. با وجود مفهوم مشترک‌شان، گنبد سنگ مسجد نیست، بلکه آرامگاهی است که در زیر سقف بلندش از یک سنگ مقدس حفاظت می‌کند. احتمالا این گنبد شگفت‌انگیزترین ساختمان در شهر قدیم است که بالای آن با طلا پوشیده شده و از دور قابل رویت است. داخل این گنبد نیز پوشیده از سرامیک، موزائیک و خطاطی عربی زرق و برق‌دار است.

۵- پانتئون

Pantheon_P1190526 Internal_Pantheon_Light پانتئون در رم سال ۱۲۶ پس از میلاد به عنوان معبدی برای خدایان رومی ساخته شد و از قرن ۷ به عنوان کلیسای کاتولیک رومی مورد استفاده قرار گرفته است. معبد دارای گنبدی بتونی است که بخش بالایی آن باز است و این بخش از گنبد به «چشم» شهرت دارد. حدودا ۲ هزار سال پس از ساخت این معبد، گنبد مشهور پانتئون هم چنین بزرگترین گنبد تقویت‌نشده‌ی دنیا است.

۴- کلیسای سنت پیتر

St-Peter’s-Basilica-987 St. Peter's Basilica ساخت کلیسای سنت پیتر در سال ۱۵۰۶ آغاز و در سال ۱۶۱۵ به پایان رسید. معماران کلیسای سنت پیتر با الهام گرفتن از گنبدهای مشهور پانتئون و دووموی فلورانس به دنبال راه‌حل‌های ساخت عظیم‌ترین گنبد مسیحیت بودند. در سال ۱۵۴۷ میکلانژ با در نظر گرفتن معماری اصلی گنبد آن را دوباره طراحی کرد. گنبد سنت پیتر از کف کلیسا تا بالای صلیب روی آن، ارتفاعی حدود ۱۳۶ متر دارد و بلندترین گنبد دنیا به شمار می‌رود.

۳- مسجد ایاصوفیه

Hagia-Sophia-Istanbul 5S3J7467_Hagia-Sophia_Istanbul_999x ایاصوفیه در استانبول که مربوط به قرن ششم است، در اصل کلیسای جامع قسطنطنیه بود که بعدا در قرن ۱۵ با قرار گرفتن شهر تحت سلطه‌ی عثمانی، تبدیل به مسجد شد. امروزه ایاصوفیه یک موزه است. گنبد عظیم (۳۲ متر) که شاهکاری از معماری رومی است، فضایی را پوشانده که به مدت ۱۰۰۰ سال بزرگترین فضای سرپوشیده‌ی دنیا به شمار می‌رود.

۲- تاج محل

pictures-of-taj-mahal-in-agra-2 Taj Mahal تاج محل در آگرا آرامگاه بسیار عظیمی از مرمر سفید بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به فرمان امپراتور موقال، شاه جهان و به یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. شگفت‌انگیزترین ویژگی تاج محل گنبد مرمری آن است که مقبره‌ی درون آن را پوشانده است. ارتفاع آن حدود ۳۵ متر و اندازه‌ی طول پایه‌ی همان اندازه است و با قرار گرفتن بر روی یک ستون، برجسته شده است. بالای این گنبد مشهور با طراحی‌های گل‌های نیلوفر تزئین شده است.

۱-کلیسای جامع سنت باسیل

St-Basils-Cathedral-Russia Saint-Basils-Cathedral-Interior-1024x682 کلیسای جامع رنگارنگ سنت باسیل بین سال‌های ۱۵۳۴ و ۱۵۶۱  توسط ایوان مخوف برای بزرگداشت تسخیر پایگاه‌های تاتار کازان و آستاراخان ساخته شد. طراحی ساختمان در معماری روسی همتایی ندارد و هیچ چیز مشابهی به آن را نمی‌توان در قرن‌ها سنت رومی شرقی ساخت کلیسا یافت. کلیسای جامع سنت باسیل دارای ۹ گنبد پیازی است، نوعی گنبد که شکل غالب گنبدهای کلیساهای روسیه است.

دیدگاه  

    تبلیغات