رژیم غذایی مردم کشور کانادا

رژیم غذایی مردم کشور کانادا

محبوبه حسنی
| پنجشنبه, ۲۸ آبان ۹۴ ساعت ۱۴:۰۰
کشور کانادا با مساحتی حدود هفت هزار مترمربع یکی از پهناورترین کشورهای جهان قلمداد می‌شود که در مقایسه با وسعت سرزمین‌های آن، از جمعیت کمی برخوردار است. این کشور که بیشترین قسمت از آمریکای شمالی را احاطه کرده است با ایالت متحده‌ آمریکا در نواحی جنوبی و با ایالات آلاسکا از نواحی شمال غرب هم‌مرز بوده، بین اقیانوس آرام در غرب و اقیانوس آتلانتیک در شرق قرار گرفته و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی متصل می‌شود. مهاجران بسیاری از سراسر جهان در کشور کانادا زندگی می‌کنند که هرکدام از فرهنگ و رژیم غذایی جالب و متنوعی استفاده می‌کنند. با کجارو همراه باشید تا با رژیم غذایی ساکنین این کشور پهناور آشنا شوید.
01 رژیم غذایی مردم کشور کانادا، به‌واسطه‌ی تنوع بی‌نظیری از مناطق جغرافیایی و گستردگی طوایف مختلف در سراسر این کشور، از تنوع وسیعی برخوردار است. نکته‌ی جالب و قابل‌توجه در مورد رژیم غذایی مردم این کشور، تفاوت ملموسی است که بین عادات غذایی هر منطقه‌ی جغرافیایی وجود دارد. در کنار رژیم غذایی که مربوط به ساکنین اولیه‌ی کشور کانادا (سرخپوستان اینویت و دورگه‌های ساکن کانادا) است، سه رژیم غذایی دیگری در این کشور وجود دارد که می‌توان به رژیم غذایی ساکنان انگلیسی، اسکاتلندی و فرانسوی اشاره کرد. رژیم غذایی سنتی کانادایی- انگلیسی که وابسته به بریتانیا و رژیم غذایی اسکاتلند است و رژیم غذایی سنتی فرانسوی- کانادایی که تکمیل‌شده‌ی رژیم غذایی فرانسوی است. 03 کشور کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر در قرن نوزدهم و بیستم میلادی به شمار می‌رود و همین امر باعث ورود موج عظیمی از مهاجران غرب، مرکز و جنوب اروپا، شرق و جنوب آسیا و جزایر وابسته به دریای کارائیب به داخل این کشور شد. بنابراین پرواضح است که حضور مردمی از قاره‌‌های مختلف جهان، باعث گسترش و زیادشدن رژیم غذایی منطقه‌ای در این کشور شود.

ویژگی‌های رژیم غذایی مردم کانادا

04 اگرچه ظرف غذاهای اصلی که در رژیم غذایی مردم کشور کانادا تهیه و مورد مصرف قرار می‌گیرد، ممکن است دارای اصل و منشأ کانادایی باشد، بااین‌وجود تشخیص یک غذای اصیل کانادایی با توجه به مواد اصلی تشکیل‌دهنده که مورداستفاده قرار می‌‌گیرند، امری بسیار مشکل و غیرممکن خواهد بود. برخی از مردم کانادا مانند Joe Clark (یکی از اولین وزرای دولت کانادا)، عقیده داشتند که رژیم غذایی مردم کانادا همانند کولاژی (مجموعه‌ای از چیزهای به هم چسبیده که در واقع ربطی به هم ندارند) است از رژیم غذایی دیگر کشورها که با ورود مهاجران سراسر دنیا، به رژیم غذایی فعلی تبدیل شده است. همچنین وی اعتقاد داشت که رژیم غذایی کشور کانادا مرکب از رژیم‌های غذایی است. نه یک دیگچه‌ای از خوراک ملی بلکه یک دیسی که مجموعه‌ای از غذاها را در خود قرار داده است و هر فردی بنا بر ذائقه و سلیقه‌ی خود، آن را انتخاب و میل می‌کند. 02 غذاهای موجود در رژیم غذایی مردم کشور کانادا با انواع مختلفی از غذاها، سبک پخت‌وپز در مناطق مختلف جغرافیایی، روش‌های متفاوت آشپزی در دوران مختلف تاریخی که همگی همراه با موج گسترده‌ای از مهاجران وارد این کشور شده‌اند، مأنوس شده و شکل گرفته‌اند.

ساکنان اولیه‌ی کانادا

05 رژیم غذایی ساکنان اولیه‌ی کشور کانادا که در واقع رژیم غذایی سنتی این کشور را نیز تشکیل می‌دهد، بر مبنای ترکیبی از شکار حیوانات وحشی، غذاهای تهیه‌شده از انواع علف‌های خوراکی و محصولات کشاورزی و زراعی پایه‌ریزی شده است. ساکنان هر منطقه از کشور کانادا، اعم از نواحی بومی‌نشین و نخستین خانواده‌های ساکن در این کشور، سرخپوستان اینویت (مجموعه‌ی گروهی از فرهنگ‌ها مانند مردم بومی منطقه‌ای از قطب شمال که در کانادا، گرینلند و آلاسکا زندگی می‌کنند) و دیگر مردمی که در سایر مناطق کانادا زندگی می‌کنند، از مواد اولیه‌ی بومی و ذخایر محلی خود برای تهیه‌ی غذاهای مصرفی خود بهره می‌برند. البته هرکدام با توجه به سبک و روشی که مختص رژیم غذایی اصیل خودشان است، به تهیه و تدارک خوراک‌هایشان می‌پردازند.

پنکیک تهیه‌شده از شیره‌ی درخت افرا

06 به نظر می‌رسد، شیره‌ی گرفته‌شده از درخت افرا اولین ماده‌ی استفاده‌شده توسط ساکنین بومی اولیه‌ی مناطق شرق و شمال کشور کانادا است. شاید همین امر یکی از عواملی است که این کشور را در سراسر جهان به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شیره‌ی درخت افرا تبدیل کرده است. بومیان کانادا پس از گرفتن شیره‌ی این درخت، آن را چندین مرتبه منجمد می‌کنند تا با کمک سرمای شدید و انجماد آن، موفق به تهیه‌ی شکر از این ماده‌ی غنی شوند. پرواضح است که این ماده‌ی غذایی، یکی از اولین و بیشترین مواد و ترکیبات اصلی در تهیه‌ی انواع غذاهای موجود در رژیم غذایی بومیان کشور کانادا باشد. 013 یکی از رایج‌ترین مواد غذایی که در رژیم غذایی مردم سواحل غربی و شمال غربی کشور کانادا وجود دارد، ماهی سالمون است. این ماهی از مهم‌ترین غذاهایی است که توسط اولین محلی‌های ساکن در کشور کانادا و در کنار پستانداران دریایی مانند وال، دلفین، گراز ماهی (خوک دریایی)، گاو دریایی و ... مورد استفاده و مصرف قرار می‌گرفت. ماهی سالمون در گذشته به‌صورت خام و تازه مصرف می‌شد و امروزه گوشت آن را به قطعه‌های باریک برش زده و به‌صورت خشک مصرف می‌کنند. با این روش به‌طور تقریبی حدود یک سال می‌توانند از این فراورده استفاده کنند؛ بنابراین مصرف سالمون خشک‌شده به‌عنوان رایج‌ترین غذای بومی‌های کشور کانادا به دور از ذهن نخواهد بود.

agutak

07 گیاهی به نام بندق (سماق، یکی از بستنی‌‌های موردعلاقه‌ی مردم هند، بستنی تهیه‌شده از سماق است)، توسط بومیان سرخپوست که به نام  سرخپوستان سالیش معروف هستند، از این ماده برای تهیه‌ی بستنی یا چیزی شبیه نوشیدنی قره قاط (نوشابه‌ای از مخلوط چند نوشابه‌‌ی دیگر)، استفاده می‌کنند. متخصصان تغذیه اعتقاد دارند که این ماده برای تونیک کلیوی (عملی که باعث تصحیح کیفی کار کلیه در بدن می‌شود)، بسیار مفید و ضروری است. در نواحی قطبی کشور کانادا به این غذای مقوی agutak (غذایی بسیار مقوی که در غرب کشور آلاسکا بسیار مورد مصرف قرار می‌گیرد. این غذا از مخلوط چندین ماده‌ ازجمله چربی ماهی و حیوانات دیگر، تهیه می‌شود) گفته می‌شود. 08 کارشناسان تغذیه در کشور کانادا معتقدند که سرخپوستان اینویت ساکن قطب، به دلیل استفاده از رژیم غذایی که منطبق بر محصولات و فراورده‌های زمینی و دریایی است، برای مدت‌زمان طولانی عمر می‌کردند. آن‌ها پیروی از برنامه‌ی غذایی که متشکل از ماهی و گیاهان علفی بوده است را از اصول و پیکره‌ی عادات غذایی خود دانسته و بر این اساس، بدون استفاده از خوراکی‌های چرب و مضر از زندگی سالم و طولانی‌تری نسبت به سایر مردم، بهره‌مند می‌شدند. خانواده‌های اینویت، اغلب از گوشت تازه  مصرف می‌کنند، ولی روش دیگری نیز در نگهداری و مصرف از گوشت در بین آن‌ها مرسوم است. 011 آن‌ها در فصل زمستان و طبق روشی سنتی گوشت و چربی گرفته‌شده از آن را زیر زمین دفن کرده و پس از عملیات ارگانیکی که بر روی آن انجام می‌شود، در پاییز و سرمای بسیار زیاد زمستان از آن در تهیه‌ی خوراک‌های روزانه‌ی خود، استفاده می‌کنند. سرخپوستان اینویت معمولا از این گوشت‌ها در تهیه‌ی استیک بهره می‌برند. گوشت‌های فراوری‌شده به این روش، معمولا تا سال آینده نیز سلامت خود را حفظ می‌کنند و یکی از دغدغه‌های این مردم را در سرمای بی‌حد زمستان، برطرف می‌سازد. لازم است بدانید که گوشت پستانداران دریایی مانند شیرماهی، وال و ... از رایج‌ترین گوشت‌هایی است که به روش سنتی تهیه می‌شوند. البته پنیرهای بد بو یکی دیگر از مواد مصرفی در رژیم غذایی مردم کانادا (ساکنان اولیه) به شمار می‌رود.

muktuk

010 موک توک (muktuk: پوست و چربی یخ‌زده‌ی وال که به عنوان غذای سنتی سرخپوستان اینویت و اسکیموها محسوب می‌شود) یکی دیگر از غذاهایی است که به دو صورت خام و خوابانده شده در سس سویا مصرف می‌شود.

ulu

09 موک توک‌های ضخیم به‌راحتی و با کمک چاقوهای معمولی قابل برش و تکه شدن نیستند بنابراین سرخپوستان اینویت با کمک وسیله‌ی مخصوصی به نام اولو (ulu: این وسیله برای جدا کردن پوست حیوانات، کوتاه کردن موی کودکان، تمیز کردن زائده‌ی سم حیوانات، برش زدن مواد غذایی سفت و در صورت لزوم استفاده در ساختن کلبه‌ی اسکیموها مورد استفاده قرار می‌گیرد) که از گذشتگان به‌جای مانده است، به قطعه‌قطعه کردن این فراورده‌ی مفید می‌پردازند.

سیب‌زمینی اسکیمویی (Claytonia tuberosa)

014 مصرف ماهی نیز در رژیم غذایی سرخپوستان اینویت به‌صورت آب پز، سرخ‌شده و حتی مانند گذشته به شکل خشک‌شده است. غذای معروف سیب‌زمینی اسکیمویی (خوراکی تهیه‌شده از یک گیاه خوردنی که در مناطقی از شمال کانادا و آلاسکا رشد می‌کند. این گیاه اغلب در تهیه‌ی سیب‌زمینی معروف آلاسکایی و ساندویچ تخم‌مرغ صبحانه‌ به کار می‌رود) و mousefoods (یا Anlleq یک غذای بومی است که برای مردم Yupik بسیار باارزش و مهم تلقی می‌شود. این غذا تشکیل شده از ریشه‌ی گیاهانی مانند تندرا که توسط موش‌هایی که زیر زمین زندگی می‌کنند، در شبکه‌های زیرزمینی ذخیره می‌شوند به همین دلیل به نام غذای موش‌ها لقب گرفته‌اند) از دیگر خوراکی‌های رایج و پرمصرف در رژیم غذایی مردم قطب به شمار می‌آیند.

bannock

012 غذاهایی مانند bannock (نان یا کیک تهیه‌شده از آرد گندم یا جو)، ازجمله غذاهای رایج در بین اولین بومیان و سرخپوستان اینویت که به نظر می‌‌رسد توسط تاجران اسکاتلندی به این مردم معرفی شده است. گفته می‌شود بومیان به تجار اسکاتلندی محصولات حیوانی ازجمله پوست، گوشت و ... را فروخته و در عوض مواد اولیه‌ی زندگی و همچنین مواد خوراکی را دریافت می‌کردند.

bologna

015 علت مصرف رایج پودر شیر، نان bannock و سوسیس مخصوص بلوگنا (bologna: نوعی سویس دودی از گوشت خوک، که شبیه به سویس مارتادلا ایتالیا و با اقتباس از آن تهیه می‌‌شود)، توسط بومیان اولیه‌ی کشور کانادا، به دوران استعمارگری این کشور باز می‌گردد. در آن زمان به دلیل تحریم استفاده از شکار حیوانات وحشی و ماهی گیری، نهادهای توزیع غذا به مردم سرخپوست خوراکی‌های جیره‌بندی شده را عرضه می‌کردند. البته بسیاری از رفتار و عادات زندگی بومیان آمریکایی، به دلیل استعمارگری دولتمردان به فراموشی سپرده شده است و اکثرا طبق روش‌های موجود در زندگی امروز، عادات غذایی خود را انتخاب کرده و در پیش گرفته‌اند. با این وجود هنوز هم هستند افرادی که با تکیه بر مواد اصلی بومی و قاره‌ای و بر اساس روش‌ها و دستورالعمل‌های سنتی گذشتگان، به تهیه و تدارک غذاهای خود می‌پردازند.

مهاجران اروپایی و تاثیراتشان بر رژیم غذایی کشور کانادا

Pozole-Rojo

019 مهاجران و بازرگانان مقیم کانادا که از جزیره‌های بریتانیا در این کشور اقامت کردند، تاثیرات شگرفی در دستورالعمل‌های مربوط به آشپزی و تهیه‌ی مواد اولیه‌ی اصلی، ایجاد کردند. رژیم غذایی انگلیسی -کانادایی از جمله رژیم‌هایی است که در بین مردم کشور کانادا مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این در حالی است که رژیم غذایی فرانسه -کانادایی توسط مهاجران کشور فرانسه که در جنوب استان کبک واقع در شرق کشور کانادا، شهر جدید برونزویک (یکی از سه استان‌ مشرف به دریا در کشور کانادا و تنها دوزبانه‌های انگلیسی کانادایی که زبانشان به رسمیت شناخته شده است) و شمال استان انتاریو ساکن هستند، مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. رژیم غذایی ساکنین جنوب استان انتاریو نیز تاثیرات شگرفی از مهاجران هلندی و اسکاندیناوی دریافت کرده است. 020 در استان‌های سرسبز کشور کانادا که به نظر می‌رسد جمعیت زیادی از شرق و شمال اروپا را در خود جای داده است از رژیم غذایی مردم کشور اوکراین، آلمان و هلند، تاثیرات قابل توجهی را دریافت کرده است. همچنین به طور قابل ملاحظه‌ای در برخی از مناطق داخلی بریتیش کلمبیا (یکی از استان‌هایی که در سواحل غربی کانادا قرار دارد) و سرزمین‌های جنگلی کشور کانادا رژیم غذایی گیاهخواران Dukhobors (گروهی از مسیحیان مذهبی که روسی تبار هستند)، مورد استفاده‌ی مردم آن منطقه قرار می‌گیرد. 010 ساکنان شهر واترلو، استان انتاریو و مانیتوبا از غذاهای طبخ شده به سبک Mennonit (گروهی از مسیحیان که مخالف غسل تعمید هستند) و نژاد آلمانی را در برنامه‌ی غذایی خود مصرف می‌کنند. 021 غذاهای تهیه شده در برنامه‌ی روزانه‌ی ساکنین جزیره‌ی نیوفاوندلند و استان‌های حاشیه‌ی دریا در کشور کانادا، عمدتا از غذاهای بریتانیایی و ایرلندی اقتباس شده که اغلب با گوشت ماهی خشک و نمکی، گوشت گوسفند و گوشت خوک، طبخ می‌شوند. 022 استان انتاریو، استان مانیتوبا و بریتیش کلمبیا نیز به طور جد، از رژیم غذایی سنتی انگلستان استفاده می‌کنند.

schmoo torte

016 یهودیانی که به کشور کانادا مهاجرت کردند در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی نقش مهم و قابل توجهی را در آشپزی مردم کشور کانادا ایفا کردند. نان شیرینی و گوشت دود اندود منترال، از جمله خوراکی‌های معروف مهاجران یهودی است که از طرفداران بسیاری نیز برخوردار است. در شهر وینی پگ و استان مانیتوبا، کیک پنیر فوق‌العاده لذیذ و خوش طعمی توسط یهودیان تهیه و تدارک دیده می‌شود که این خوراکی خوشمزه در سراسر کشور کانادا از شهرتی باور نکردنی برخوردار است. به نظر می‌رسد آن‌ها دستورالعمل تهیه‌ی آن را از آشپزان شهر نیویوک فرا گرفته‌اند. همچنین می‌توان شهر وینی پگ را مهد تولید شماری از غذاهای بکر و ناب مانند schmoo torte (یکی از دسرهای غرب کشور کانادا است. این دسر نوعی کیک است که از شکر، تخم مرغ، آرد، گردو، کرم، کارامل و آجیل‌های دیگر تهیه می‌شود)، نان روغنی و پنیر خامه‌ای دانست.

مهاجران شرق آسیا

017 نکته‌ی جالب توجهی در مورد غذاهای چینی طبخ شده در کشور کانادا وجود دارد. این ظرف غذاها بیش از آنکه به عنوان یک غذای چینی شناخته شوند، به طرز باورنکردنی تلفیقی از غذاهای کانادایی یا شمال آمریکاست که با روش و دستورالعمل‌های آشپزی چینی، در کنار بهره‌مندی از رژیم غذایی چین، غذاهای جدید و جالبی نیز اختراع شده و مورد استفاده‌ی مردم قرار می‌گیرد. این غذاها با توجه به ذائقه و سلیقه‌‌ی مردم همان ناحیه تهیه و مصرف می‌شود. رستورا‌ن‌های چینی که در هر منطقه از کشور کانادا مشغول فعالیت و عرضه‌ی غذاهای موجود در رژیم غذایی خود هستند، رژیم غذایی چینی کانادایی را در سراسر کشور کانادا منتشر کرده و تنوع بی‌نظیری از انواع غذاهای عالی و با کیفیت را منطقه به منطقه به مردم ارائه می‌دهند. 018 تاریخ حضور غذاهای چینی که در سراسر کشور آمریکا و مناطق مختلفی از کشور کانادا به وفور یافت می‌شود، به سال ۱۸۷۰ میلادی در بندر ونکوور باز می‌گردد. به نظر می‌رسد برای نخستین بار در این شهر غذاهای چینی (غذاهای فرعی که در کنار غذاهای اصلی استفاده می‌شوند مانند انواع چاشنی، ترشی‌جات و شیرینی و ...) به ساکنین کانادا معرفی شده است.

غذاهای ملی در کانادا

023 با توجه به حضور مهاجران بسیاری از سراسر دنیا و حضور رژیم‌های غذایی چندگانه در این کشور، وجود تنوع خارق‌العاده‌ای از انواع غذاهای بومی و منطقه‌ای امری بدیهی و مسلم خواهد بود. با این وجود غذاهایی نیز در رژیم غذایی مردم کشور کانادا به چشم می‌خورد که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک غذای ملی و خاص کشور کانادا نام برد. در ادامه به معرفی برخی از معروف‌ترین و در عین حال رایج‌ترین این خوراکی‌ها و غذاهای متنوع خواهیم پرداخت.

Poutine

024 یک ظرف غذای کانادایی سرچشمه گرفته از استان کِبِک در شرق کانادا که با استفاده از سیب زمینی سرخ کرده، و تکه‌هایی از پنیر تهیه شده از شیر ترش (پنیر تهیه شده از شیر ترش که به صورت قطعات کوچک تهیه برش داده می‌شود. معمولا در تهیه‌ی انواع غذاهای محلی و بیشتر در مناطقی از غرب کانادا، شمال غربی و غرب کشور امریکا استفاده می‌شود) که بر روی آن قرار داده می‌شود تهیه می‌شود. معمولا مقداری از آب گوشت را برای طعم و مزه‌ای بهتر به Poutine اضافه می‌کنند.

Kraft Macaroni & Cheese

025 غذایی تهیه شده از ماکارونی و پنیر که به نام مک (mac) نیز مشهور است، بسیار لذیذ و خوش طعم به نظر می‌رسد. این غذا در کشورهای آمریکا، استرالیا، انگلستان و ایرلند به عنوان خوراکی رایج و پرطرفدار شناخته شده است. در کشور کانادا آن را درون پاکت‌های مخصوصی بسته بندی کرده و به مردم عرضه می‌کنند. از دلایل استقبال مردم از این غذا، آماده سازی سریع آن است که با صرف مدت زمانی بسیار کم، غذایی لذیذ و دوست داشتنی را میل خواهند کرد.

Smoked beef sandwich

026 ترکیب گوشت گوساله با جو و تهیه‌ی یک غذای خوش عطر و لذیذ هدیه‌ای است از شهر زیبای منترال که به عنوان خوراک آماده مورد استفاده‌ی مردم قرار می‌گیرد. این غذا از دو تکه نان یک اندازه و ضخیم که لابه‌لای آن‌ها را از گوشت گوساله‌ی برش زده و برش‌هایی از برگ فلفل تند، تشکیل شده است. ضخامت این غذا یا در واقع ساندویچ از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن است.

Pierogi

028 این غذای لذیذ، نوع دیگری از دامپلینگ‌های (غذای تهیه شده از خمیر گندم که لای آن را از مواد خوراکی دلخواه پر کرده و بخار پز می‌کنند. البته گاهی اوقات  در آب هم آن‌ها را می‌پزند) معروف شرق قاره‌ی اروپا به شمار می‌آید. دامپلینگ‌هایی انباشته از انواع خوراکی‌های خوش طعم مانند انواع گوشت، آجیل، میوه و سبزیجات معطر که به صورت تازه یا خشک استفاده می‌شوند.

Ketchup chips

027 یکی دیگر از خوراکی‌های معروف و پر مصرف در کشور کانادا است که با برش‌های بسیار نازکی از سیب‌زمینی تهیه می‌شود.

Nova Scotian Donair

029 غذایی که در کشور کانادا به نام دونر (دونر کباب معروف کشور ترکیه) مشهور است نخستین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی در شهر Nova Scotia این کشور به مردم ارائه شد. این غذا بسیار لذیذ و از جمله غذاهای دوست داشتنی بین مردم کشور کانادا به شمار می‌رود. ماده‌ی اصلی این غذا گوشت قرمز و در برخی مواقع گوشت مرغ است.

California roll

030 غذای پیچ که معمولا با استفاده از خیار، گوشت خرچنگ و میوه‌ی آوکادو و در برخی از کشورها با کمک موز و انبه تهیه می‌شود. در واقع این غذا نوع دیگری از سوشی غذای معروف کشور ژاپن است.

معروف‌ترین غذاهای منطقه‌ای

031 با توجه به در دسترس بودن تمام مواد اولیه و اصلی که در رژیم غذایی مردم کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد، هر منطقه از این کشور با توجه به تاریخچه‌ی مختص خود و بر اساس مواد بومی موجود در همان منطقه، غذایی منحصربه‌فرد و ویژه‌ای را در برنامه‌ی غذایی خود طبخ و آماده می‌سازد که شاخصی از رژیم غذایی آن‌ها به شمار می‌آید. برخی از غذاهای تهیه شده با توجه به مناطق مختلف در کشور کانادا از شهرت بسیاری در سراسر این کشور برخوردار است که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

Caribou stew

034 در رژیم غذایی شهرهایی مانند انتاریو، کبک و نواحی شمالی کشور کانادا  خوراکی بسیار لذیذ و محبوب تهیه می‌شود که نمادی از یک غذای مقوی و مغزی محسوب می‌شود. مردم این کشور برای تهیه‌ی این غذا از گوشت، هویج، پیاز، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، کرفس و سیر استفاده می‌کنند.

Berry Jam

035 berry jam (مربای تهیه شده توسط میوه‌هایی از خانواده‌ی توت و انگور)، معروف‌ترین خوراکی مناطق کوهستانی و سرزمین‌های سرسبز و جنگلی کشور کانادا به شمار می‌آید. شهرت این مربای لذیذ در سراسر کشور کانادا ستودنی است و معمولا عضو جدایی ناپذیر صبحانه‌ی مردم کانادا در فصل تابستان محسوب می‌شود.

Pancake topping

033 در سراسر جهان تنوع بی‌نظیری از انواع پنکیک توسط مردم تهیه و مصرف می‌شود که با توجه به ذائقه و مواد اولیه‌ی در دسترس به طبخ آن می‌پردازند. با توجه به آماری که برخی از متخصصای آشپزی اعلام کرده‌اند، بیش از ۱۲۰ نوع پنکیک با طعم‌های متفاوت و مواد اولیه‌ی متنوع تهیه می‌شود. اما اصلی‌ترین ماده‌ای که برای پخت یک پنکیک خوش‌مزه مورد نیاز است، آرد، تخم مرغ، شکر و مقداری کره خواهد بود. می‌توان در تهیه‌ی این خوراکی لذیذ که معمولا در وعده‌ی صبحانه میل می‌شود، گونه‌های مختلفی از میوه‌های تازه نیز افزود.

Smoked goldeye

036 غذایی که با استفاده از ماهی آب‌های شیرین تهیه می‌شود، یکی دیگر از خوراکی‌های رایج در مناطق سرسبز و جنگلی کشور کانادا است که در نوع خود فوق‌العاده و لذیذ به شمار می‌رود. نکته‌ی جالب و مهمی که در تهیه‌ی این غذا رعایت می‌شود، دود اندود کردن ماهی قبل از طبخ آن است. 037 شکار گونه‌های مختلفی از حیوانات وحشی هنوز هم در کشور کانادا، رایج و توسط مردم این کشور انجام می‌شود. گرچه در مناطق شهری بخصوص شهرهای مرکزی کشور کانادا، به ندرت و در مقیاس کمتری به شکار حیوانات وحشی می‌پردازند. با این وجود غذاهای بسیاری در رژیم غذایی مردم این سرزمین وجود دارد که با گوشت این قسم از موجودات، تهیه می‌شوند. مصرف گوشت گوزن، آهو، گوزن دم سفید، گوزن شمالی در سراسر کشور کانادا به عنوان یک فرهنگ مهم و جز اولین عادات غذایی مردم این کشور محسوب می‌شود. 038 در رژیم غذایی مناطقی از کشور کانادا مانند شمال، شهرهای دریایی، جزیره‌ی نیوفاوندلند و لابرادو گوشت فوک، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مردم این نواحی از کشور کانادا غذاهای متعددی بوسیله‌ی گوشت این حیوان زیبا تهیه می‌کنند که در نوع مشهور و رایج آن می‌توان به گوشت کبابی و سرخ شده‌‌‌ی دنده‌ی فوک اشاره کرد. 00000 شکار مرغ وحشی شبیه مرغابی، غاز،کبک و نوعی پرنده به نام باقرقره نیز در بین مردم کانادا رایج و مرسوم است. البته به نظر می‌رسد که شکار خرس و سگ آبی نیز در برخی از مناطق این کشور صورت گرفته و مردم از گوشت آن‌ها برای تهیه‌ی برخی از خوراک‌های خود استفاده کنند. هرچند تنها شکارچیان این حیوانات به مصرف گوشت خرس و سگ آبی علاقه دارند و دیگر مردم کانادا، تمایلی به مصرف آن نشان نمی‌دهند.

Sockeye

040 سواحل غربی کشور کانادا، زیستگاه تنوع فوق العاده‌ای از ماهی سالمون است که می‌توان به Sockeye (نوعی ماهی سالمون)، Coho (ماهی کوهو) و Tyee (گونه‌ای از ماهی‌ سالمون) اشاره کرد. بدیهی است که مصرف گوشت این آبزیان در تهیه‌ی انواع غذاهای دریایی در سطح وسیعی صورت پذیرد. قارچ زرد خوردنی، خرچنگ دریایی و سماروق گرده افشان از انواع قار‌چ‌هایی است که در رژیم غذایی مردم کشور کانادا مورد مصرف قرار می‌گیرد. 041 کشور کانادا یکی از تولید کنندگان پنیر نیز به شمار می‌رود. پنیرهای تولیدی در این کشور از کیفیت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر اینکه به عنوان یکی از مواد پرمصرف در رژیم غذایی مردم این کشور به شمار می‌رود، از نمونه کالاهایی است که به دیگر کشورهای جهان صادر می‌شود.

نان و شیرینی‌

Rye bread

042 جو یکی از غلاتی است که در کشور کانادا و با بهره گیری از آب و هوای این کشور، با رشد قابل ملاحظه‌ای همراه است. این گیاه مفید در درجه‌ی حرارت بسیار پایین رشد کرده و به عنوان یک محصول طبیعی کشور کانادا محسوب می‌شود. مردم این کشور با استفاده از آرد تهیه شده از جو، نانی نرم و نسبتا سبک تهیه می‌کنند که معمولا در هنگام استفاده از خوراک‌های آبکی یا در هنگام صرف صبحانه از آن استفاده می‌کنند.

Butter tarts

043 یک نمونه از شیرینی‌های کوچک که در رژیم غذایی مردم کانادا بسیار پرطرفدار و محبوب است. آن‌ها از این تارت خوش‌مزه به عنوان دسر استفاده می‌کنند. در تهیه‌ی این تارت فوق‌العاده لذیذ از کره، شکر، شربت غلیظ و تخم مرغ استفاده می‌شود.

Montreal-style bagel

044 یک نوع متمایز و کاملا متفاوت از نان شیرینی‌های حلقوی شکل تهیه شده با دست، شبیه به نان‌های‌ حلقوی که در کشور آمریکا تهیه می‌شود. تفاوت نان‌های منترال با نانی که در آمریکا طبخ می‌شود، در طعم و ظاهر آن‌ها است. مردم کشور کانادا این نان‌‌ها را کوچک‌تر، باریک‌تر، شیرین‌تر و متراکم‌تر، با سوراخی بزرگ‌تر و همیشه بر روی اجاق‌های چوبی طبخ می‌کنند.

Bakeapple Pie

045 پای سیب پخته شده، یکی دیگر از دسرهای ناب و بکر جزیره‌ی نیوفاوندلند و استان کبک در کشور کانادا است. در واقع اسم پای سیب، اصطلاحی است که در بین مردم کشور کانادا در مورد این دسر خوش مزه به کار می‌رود. در تهیه‌ی این پای می‌توان به جز سیب، از انواع میوه‌ها نیز استفاده کرد. ولی مردم کانادا معتقدند که پای سیب، شباهت بسیاری از نظر طعم و عطر به پای تمشک دارد. تنها با این اختلاف که چاشنی استفاده شده در تهیه‌ی پای سیب کم‌تر از پای تمشک است.

Coffee Crisp

046 به نظر می‌رسد که اغلب مردم کشور کاندا علاقه‌ی شدیدی به مصرف شکلات‌های فرمی داشته باشند. اما یکی از شیرینی‌هایی که در بین مردم این کشور از طرفداران بسیاری برخوردار است، Coffee Crisp شیرینی با روکشی تهیه شده از شکلات، قهوه وشیر است که از طعم بی‌نظیر و فوق العاده‌ای برخوردار است.

Maple-flavoured things

047 به جرئت از Maple-flavoured things می‌توان به عنوان سمبلی در بین خوراکی‌های کشور کانادا، یاد کرد. این خوراکی (شیره‌ی) خوش طعم، در سراسر کشور کانادا تهیه و یافت می‌شود. شیرینی‌هایی که بر پایه‌ی شیره‌ی درخت افرا تهیه شده و یکی از منحصربه‌فردترین خوراکی‌های موجود در رژیم غذایی مردم این کشور به شمار می‌آیند. در واقع کشور کانادا را مهد تولید انواع تارت‌ها و شیرینی‌های تهیه شده از شیره‌ی درخت افرا می‌نامند.

Jos. Louis

048 کیک‌های شکلاتی که در کشور کانادا تهیه می‌شود، یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین شیرینی‌هایی است که در رژیم غذایی مردم این کشور وجود دارد. یک کیک شکلات سرد، همراه با پوششی سفید در داخل آن که بسیار لذیذ و دوست داشتنی است، طعمی خاطره انگیز را برای مردم کشور کانادا به ارمغان می‌آورد.

غذاهای خیابانی

049 هنگامی که در بیشتر شهرهای اصلی و مهم کشور کانادا مانند شهر مونترال، فروش غذاهای خیابانی مخصوصا غذاهای منطقه‌ای و بومی برای عرضه به مردم، صورت می‌پذیرد، مصرف این نوع غذاها به صورت محسوس و کاملا برجسته در بین مردم این کشور رواج پیدا خواهد کرد. غذاهای مخصوص هر منطقه در کشور کانادا توسط فروشندگان خیابانی در دسترس مردم تمامی شهرهای کشور قرار می‌گیرد و آن‌ها به راحتی می‌توانند در هر نقطه از سرزمین‌شان به مصرف غذای بومی مناطق دیگر بپردازند و از طعم و مزه‌ی بی‌نظیر آن‌ها  لذت ببرند. بنابراین فروش پوتین (poutine) غذای معروف استان کبک، یا سوسیس مخصوص شهر اونتاریا و خیلی از غذاهای منطقه‌ای دیگر در تمام شهرهای بزرگ کشور کانادا، امری عادی و بسیار مورد پسند ساکنین آن است.

Shish taouk

050 در شهر مونترال فروشندگان خیابانی، شماری از غذاهای مخصوص از جمله Shish taouk (غذایی تشکیل شده از مرغ که از غذاهای رایج در شهر مونترال و شهر اتاوا پایتخت کشور کانادا محسوب می‌شود. معمولا این غذا همراه با نان پیتا سرو می‌شود)، هات داگ مخصوص مونترال و ساندویچ فلافل‌ را به مردم ارائه می‌دهند. جالب است بدانید که این فلافل‌های معروف عربی، در سراسر شهر ونکوور بسیار معروف و در سطح گسترده‌ای به فروش می‌رسد. تکه‌هایی از پیتزای معروف مردم ایتالیا نیز بیشتر‌ین غذای رایج و مورد علاقه‌ی مردم این شهر به شمار می‌رود. سوشی نیز دیگر غذای خیابانی است که در شهر ونکوور کانادا در کنار دیگر غذاهای خیابانی با استقبال کم نظیر مردم روبرو شده و طرفداران زیادی را از آن خود کرده است.

Shawarma

051 شاورما (Shawarma: غذایی تهیه شده از گوشت که بیشتر در کشورهای عربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این غذا از گوشت بره، مرغ، بوقلمون، گوسفند، گوساله یا مخلوطی از تمام گوشت‌های ذکر شده تهیه شده و با نان مخصوص سرو می‌شود) غذایی است که در سراسر شهر اتاوا به عنوان غذای رایج خیابانی مورد مصرف قرار می‌‌گیرد.

دونر کباب (Dooner Kebab)

053 دونر کباب نیز از غذاهای محبوب مردم Halifax محسوب می‌شود که در انواع مختلف تهیه شده و برای فروش به آن‌ها عرضه می‌شود.

وعده‌های غذایی

065 حضور رستورا‌ن‌هایی مجلل و شیک در کشوری چند ملیتی مانند کانادا، همانند الگویی فرهنگی در حوزه‌ی غذا است که به غذاهای کانادایی موجود در رژیم غذایی مردم این کشور، عینیت و تعریفی مشخص می‌بخشد. در واقع این رستوران‌ها به مردم سایر ملل جهان معنای واقعی غذاهای تهیه شده در این کشور را معرفی می‌کند. 064 به طور کلی می‌توان اظهار داشت که بیشتر مردم ساکن در کانادا می‌توانند از یک برنامه‌ی غذایی که شبیه به برنامه‌ی غذایی مردم آمریکا و اروپا است، بهره‌مند شوند؛ برنامه‌ی غذایی که به غذای غربی مشهور است. این عادات غذایی همراه با مجموعه‌ای از محصولات لبنی و گیاهی، گوشت حیوانات پرورش یافته در مزارع مانند گوشت گوساله و مرغ، غذاهای پخته شده یا میوه‌های تازه و سبزیجات، و همچنین مصرف بحث برانگیز شکر و نمک از شاخص‌های اصلی وعده‌های غذایی مردم این کشور شناخته می‌شوند. مردم این کشور معمولا به طور استاندارد از سه وعده‌ی غذایی صبحانه، ناهار و شام استفاده می‌کنند.

صبحانه

054 مردم کشور کانادا اولین وعده‌ی غذایی خود را با صبحانه در اوایل صبح آغاز می‌کنند. آن‌ها این وعده‌ی غذایی را کمی‌ پس از بیدار شدن از خواب  میل می‌کنند و در واقع غذایی است کامل که می تواند مقدار انرژی لازم برای انجام کارهای روزانه را برای مردم فراهم سازد. متاسفانه تعداد زیادی از مردم کشور کانادا ارزش بسیار کمی برای مصرف صبحانه قائل بوده و در نتیجه تلاش بسیاری برای آماده کردن این وعده ی غذایی نمی‌کنند. این امر باعث شده است که در بسیاری از شهرهای کشور کانادا، صبحانه که یکی از کامل‌ترین وعده‌های غذایی در تمام رژیم‌های غذایی دیگر ملل به شمار می‌رود، به یک نیم وعده‌ در روز تبدیل شود. 055 صبحانه‌ی سنتی در رژیم غذایی مردم کشور کانادا از تخم مرغ‌های نیمرو شده، سوسیس خوک کباب شده، سیب زمینی سرخ شده یا در بعضی موارد کباب شده، نان تست، پنکیک‌های فوق العاده، شیره‌ی درخت افرا، صبحانه‌ی حبوبات و فرنی جو تشکیل می‌شود. که به نظر وعده‌ی غذایی کامل، مغزی و پر انرژی است.

پنکیک توت فرنگی

056 در حالیکه امروزه این صبحانه‌ی سنتی فوق‌العاده در بین آن‌ها منسوخ و به فراموشی سپرده شده است. صبحانه‌ای که مردم کشور کانادا از آن استفاده می‌کنند تنها شامل یکی از خوراک‌های ذکر شده بوده و از نظر آن‌‌ها فردی که از این صبحانه استفاده می‌کند، کار بیهوده و غیر معمولی را انجام داده است.

ناهار

066 این وعده‌‌ی غذایی در رژیم غذایی مردم کشور کانادا به عنوان یک وعده‌ی سبک شناخته شده است که به طور سنتی در ساعت ۱۲:۰۰ ظهر میل می‌شود. در این موقع از روز اکثر مردم کانادا در محل کار خود هستند و غذای خود را در آن محل، صرف می‌کنند. همین امر سبب شده است که بسیاری از مردم کشور کانادا در هنگام صرف ناهار از غذاهای سبک و غذاهایی که با روشی کاملا آسان و در زمانی کوتاه تهیه می‌شوند، استفاده کنند. 057 063 از این رو می‌توان به غذاهایی مانند انواع سالاد، ساندویچ‌های حاضری و ساده و حتی سوپ اشاره کرد. البته گاهی اوقات آن‌ها ترک عادت کرده و به خوردن غذایی سنگین و مفصل روی می‌آورند. و این در زمانی رخ می‌دهد که یا از مدت زمان بیشتری برای تهیه‌ی غذای خود بهره‌مند هستند یا از طرف دوستان و عزیزان خود، به یک ضیافت دوستانه و گروهی دعوت شده باشند. در اینصورت غذاهایی که برای میل کردن انتخاب می‌شود معمولا سنگین بوده و شاید قابل تشخیص با غذاهایی که در وعده‌ی شام خود مصرف می‌کنند، نباشد.

شام

060 یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین وعده‌ی غذایی در رژیم غذایی مردم کشور کانادا به شمار می‌آید. در این وعده‌ی غذایی که اهمیت بسیاری برای مردم این کشور دارد، غذاهایی سنگین، مفصل و در واقع تجملی‌تر از وعده‌ی سبک ناهار برای خانواده در نظر گرفته می‌‌شود. در واقع آن‌‌ها اعتقاد دارند که بعد یک روز طولانی کاری، مصرف غذایی لذیذ و مفصل در کنار اعضای خانواده، لذت بردن از لحظات ناب خانوادگی و تجدید قوای جسمانی برای شروع یک روز کاری دیگر، بسیار لازم و ضروری است. 061 این تمایل برای درست کردن یک وعده‌ی غذایی لذیذ و باب میل به معنی آن است که مردم کانادا گرایش زیادی به داشتن یک وعده‌ی غذایی کاملا متفاوت از آنچه که در هنگام ناهار یا صبحانه مصرف می‌کنند دارند. و این نتیجه‌ای جز سخت کردن تهیه‌ی یک شام منحصربه‌فرد کانادایی در بر نخواهد داشت. به هرحال مردم این کشور در هنگام وعده‌ی شام سعی می‌کنند از غذایی با کیفیت بسیار بالا و در خور یک فرد کانادایی استفاده کنند. 062 خوراکی‌‌های تهیه شده در این وعده‌ی غذایی عمدتا از غذاهای گوشتی لذیذ مانند سینه‌ی مرغ، استیک، گوشت خوک کبابی و برش خورده، همبرگر، گوشت گوساله پخته شده یا کباب شده، در کنار ظرف‌ غذاهایی از انواع سبزیجات پخته شده مانند هویج، هلو، حبوبات سبز، کلم بروکلی، ذرت و گل کلم، همچنین سرو غذاهایی از خانواده‌ی غلات مانند برنج، پاستا، نان و سیب زمینی تشکیل می‌شوند. مطمئا ترکیب و تدارک این همه غذاهای متنوع در نوع خود بسیار جالب و در عین حال کمی مشکل خواهد بود. در تهیه‌ی این مقاله سعی شد در حد توان و با استفاده از منابع متعدد، آنچه که در مورد رژیم غذایی مردم کشور کانادا وجود دارد برای شما عزیزان بازگو کرده و شرح جامعی از آن را ارائه دهیم. قطعا حضور گرم و سبز شما دوستان گرامی و نقطه نظراتتان ، در کامل‌تر شدن این مقاله بسیار مفید خواهد بود. تهیه شده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات