بهترین جاهای دیدنی جنوب ایتالیا؛ از کاپری تا تروپیا

حسین خدادادبیگی
حسین خدادادبیگی چهار شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۰
بهترین جاهای دیدنی جنوب ایتالیا؛ از کاپری تا تروپیا

جنوب ایتالیا یکی از بهترین مکان‌های تاریخی و در عین حال طبیعی این قاره سبز محسوب می‌شود که هر توریستی را به سمت خود فرا می‌خواند. 

منطقه Mezzogiorno به ناحیه جنوبی کشور ایتالیا گفته می‌شود که یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا محسوب می‌شود و بنا به نقل قول‌های تاریخی روزگاری این منطقه قسمتی از یونان باستان بوده است. اهمیت تاریخی این منطقه باعث شده تا توریست‌ها و گردشگران بسیاری به سمت آن جذب شوند، درحالی که برخی دیگر به دنبال آب و هوای گرم و مطلوب مدیترانه‌ای و زندگی جزیره‌ای در این شهر هستند. شما در اینجا شاهد ۱۰ مقصد برتر از نظر گردشگری در جنوب این کشور زیبای اروپایی خواهید بود که نام شما را صدا می‌زند.

۱۰. ماراتی (Maratea)

ماراتی (Maratea)

توصیف جاذبه‌های این شهر بسیار آسان است. از موقعیت صخره‌ای آن در سواحل مدیترانه گرفته تا شهر قرون وسطایی و لنگرگاه بسیار شیک و زیبا، این منطقه یکی از بهترین مکان‌های موجود در قسمت جنوب ایتالیا است. بی‌شک برای اقامت تابستانی در این شهر شما نیاز به یک برنامه از قبل تعیین شده دارید، چراکه بسیاری از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها حدود یک سال قبل و شاید هم پیش‌تر رزرو شده باشند. ناگفته نماند که ماراتی یک مکان فصلی است و از ماه اکتبر تا مارس در تعطیلی کامل به سر می‌برد. وجود حمام آفتاب، ورزش‌های آبی و لطافت بالا تنها بخشی از دلایلی است که این مکان را به یک فضای مورد علاقه برای توریست‌ها تبدیل کرده است.

۹. سورنتو (Sorrento)

سورنتو (Sorrento)

شهر سورنتو ترکیبی عالی از محله‌ای برگزیده و یک شهر قدیمی ایتالیایی است. شما به راحتی می‌توانید با قطار از شهر Naples به آنجا سفر کنید، درحالی که دارای فضایی است که برای گردشگران آرامش به دنبال می‌آورد؛ البته ناگفته نماند، در این شهر قدیمی عتیقه‌های بسیار با ارزش نیز به فروش می‌رسد. در این محل می‌توانید سوار قایق شده و به جزیره کوچک Capri و از آنجا به Pompeii بروید. سورنتو برای خوراک بسیار لذیذ، محله‌های مسکونی صخره‌ای فاقد ساحل و منظره حیرت‌انگیز Mt Vesuvius خود بسیار شهرت دارد.

۸. پاستوم (Paestum)

پاستم (Paestum)

پاستوم، شهر باستانی یونانی در حقیقت معروف به Poseidonia یا همان خدای دریا است. در آنجا شما شاهد سه معبد یونانی با شرایط نگهداری بسیار عالی خواهید بود. قدیمی‌ترین این معابد همان معبد هرا (Hera) است که توسط یونانی‌های باستان در ۵۵۰ سال قبل از تولد مسیح ساخته شده است. از آنجا که محل‌های مختص گردشگران محدود است، از این شهر به صورت سفر یک روزه بازدید می‌شود. در کنار این سه معبد باستانی یونانی یک موزه و چندین مزرعه بوفالو دلربا وجود دارد. البته از آنجایی که هتل‌ها و غذاهای این محل بسیار لذیذ و خوشمزه هستند، یک شب ماندن در پاستوم خالی از لطف نیست.

۷. البروبلو (Alberobello)

البروبلو (Alberobello)

البروبلو، یک شهر افسانه‌ای و یکی از بهترین نمونه‌های معماری Trullo است. خانه‌های دارای معماری Trullo برای داشتن سقف‌های سنگی مخروطی شکل مشهور هستند، درحالی که در ساخت آنها از هیچ ساروجی استفاده نشده است. این سازه‌های سنگی ساخته دست حکاک‌های سنگ محلی هستند که البته همگی پس از قرن چهارده ساخته شده‌اند. اگرچه شما در مناطقی دیگر همچون Itria Valley واقع در  Apulia نیز شاهد چنین خانه‌های خواهید بود، اما حقیقتا البروبلو تنها شهری است که به صورت کامل از چنین بناهایی بهره می‌برد. علاوه بر خانه‌های مخروطی خیره کننده، گردشگران می‌توانند در آن‌ها اقامت کرده و از مغازه‌های مخروطی نیز خرید کنند.

۶. تروپیا (Tropea)

تروپی (Tropea)

این شهر تاریخی و حیرت‌انگیز در میان سواحل شنی شکری و صخره‌های رگه‌ای واقع شده است. بر اساس برخی از باورها این شهر توسط هرکول‌ها (Hercules) بنا شده، درحالی که زیبایی طبیعی آن همچنان باقی مانده و به معنای واقعی برای دوستداران شن و خورشید است. چیزی که شما دیدن آن را فراموش نخواهید کرد دو کلیسای معروف شهر یعنی Santa Maria delIsola است؛ کلیسایی ساخته دوران قرون وسطا که بر روی جزیره کوچک خود، کمی دورتر از ساحل بنا نهاده شده است.

البته ناگفته نماند، گذر سال‌ها و تشکیل جلب‌های فراوان باعث شده تا پلی از جنس زمین در بین این جزیره کوچک و ساحل ایجاد شود. کلیسای دوم، کلیسای جامع محلی است که دو بمب منفجر نشده از جنگ جهانی دوم را در جلوی درب ورودی خود جای داده است. مردم بر این باور هستند که این کلیسا توسط روحانی مقدس آنجا حفاظت می‌شده است.

۵.ساسی دی ماترا (Sassi di Matera)

ساسی دی ماترا (Sassi di Matera)

منطقه ساسی دی ماترا محله‌ای متشکل از مسکن‌های غار شکل است که در شهر قدیمی Matera در منطقه Basilicata واقع شده است. در حقیقت گذشته ساسی به یک محل زندگی در دوران ما قبل تاریخ بازمی‌گردد و به عبارتی دیگر جزو اولین محل‌های زندگی ساخته شده به دست بشر در کشور ایتالیا است. ناگفته نماند، بسیاری از این خانه‌ها در میان صخره‌های توفا (Tufa) واقع شده‌اند و در حقیقت حفره‌ای بیش نیستند؛ در قسمتی از شهر نیز سقف خانه‌ها بخشی از خیابان‌ها را شکل می‌دهند. ساکنان این خانه‌های غار شکل کشاورزان و حیوانات اهلی آنان بوده که تا دهه ۵۰ میلادی ادامه داشته است. امروزه شلوغی حاصل از خانه‌های سنگی و طراحی داخلی غار شکل آنها به منطقه‌ای بسیار زیبا و در عین حال جذاب تبدیل شده است.

۴.ناپلس (Naples)

ناپلس (Naples)

ناپلس یا همان ناپلی از نظر بزرگی سومین شهر ایتالیا محسوب می‌شود. از یک نظر ناپلس شهری بزرگ، کثیف، مملو از جنایت‌های پنهان و در حال فروپاشی است، اما برای برخی از افراد شهری با اتمسفری خاص است. بی‌شک این شهر ساحلی جنوبی برخی از ویژگی‌های مخصوص خود را نیز دارا است. بسیای از غذاها خوشمزه ایتالیایی از این شهر نشات گرفته و به عبارتی سرشار از پیتزا و اسپاگتی است. در ناپلس این غذاها از اهمیت بسیار خاصی برخوردار بوده و اغلب متشکل از عناصر محلی، تازه و رسیده هستند.

از جاذبه‌های توریستی این شهر می‌توان به قلعه‌های بسیار بزرگی که ساخت آنها به قرون وسطا بازمی‌گردد، قلعه Nuovo و قلعه ساحلی Castel delOvo را نام برد. گفتنی است، شهر مذکور در کنار کوه Vesuvius، تنها کوه آتشفشان فعال قاره اروپا واقع شده است.

۳.کاپری (Capri)

کاپری (Capri)

کاپری در حقیقت جزیره‌ای کوچک واقع در خلیج ناپلس است که از نظر افسانه شناسی و تاریخی بسیار غنی است. بر اساس افسانه‌ها، در این محل پریان دریایی با خواندن آوازهای دلفریب، ملوانان را به کام مرگ می‌کشاندند. همچنین امپراتور رومی یعنی تیبریوس (Tiberius) تا زمان مرگ خود یعنی سال ۳۷ پس از میلاد مسیح در این شهر زندگی می‌کرده است. منطقه Villa Jovis، اقامتگاه امپراتور یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های این جزیره محسوب می‌شود.

همچنین مشهورترین جاذبه طبیعی کاپری Blue Grotto است؛ غار آب‌نمایی که هنگام وجود جز و مد مناسب با قایق قابل دسترسی است. البته محل‌های دیگری همچون تلکابین Seggiovia در شهر آناکاپری (Anacapri) به منظور دسترسی به قله Monte Solaro یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه‌ی زیبا است. این سفر ۱۵ دقیقه‌ای به شما منظره بسیار منحصر به فردی از جزیره و دریا را می‌دهد.

۲. پامپی و هرکیولانئوم (Pompeii & Herculaneum)

پامپی و هرکیولانئوم (Pompeii & Herculaneum)

در دامنه و زیر سایه کوه آتشفشان Vesuvius چندین شهر ساخته رومی‌ها وجود دارد که در سال ۷۹ پس از تولد مسیح توسط یک فوران ناگهانی نابود شدند. معروف‌ترین آنها شهر پامپی است؛ شهری که ویرانه‌های آن به صورتی کاملا آشکار قابل مشاهده است. تاکنون باستان شناسان موفق به کشف ۳۰۰۰ حفره سنگر شکل از ۲۰.۰۰۰ حفره موجود شده‌اند؛ این پناهگاه‌ها به دست ساکنینی ساخته شده که از فرار کردن اجتناب کرده و در نهایت بهای آن را نیز پرداختند. آتش تمام شهر را سوزانده، اما به طریقی دیگر روزی را در زمان رم باستان به نام خود ثبت کردند.

در کنار آن شهر کوچک‌تر اما ثروتمندتر هرکیولانئوم وجود دارد که البته از سرنوشتی مشابه بهره می‌برد. جمعیت آن نسبت به پامپی کمتر و حدود ۳۰۰ نفر بوده است، اما خانه‌ها مثال‌های بسیار بهتری برای نحوه زندگی ثروتمندان آن دوران است. بی‌شک این شهر ارزش دیدن را دارد.

۱. ساحل آمالفی (Amalfi Coast)

ساحل آمالفی (Amalfi Coast)

 برای هر فردی که به دنبال تجربه تعقیب و گریزهای فیلم جیمز باند در ساحل است، اجاره یک دستگاه خودروی کروک و رانندگی با آن در جاده‌های ساحلی آمالفی، واجب است. جنگل‌های باشکوه و درهم آمیخته، صخره‌های عمودی جواهر شکل مدیترانه‌ای منظره‌ای خیره کننده و آشنایی است که در بسیاری از فیلم‌های کلاسیک هالیوودی دیده شده است. برای اقامت در این منطقه شهرهای کوچک بسیار زیادی وجود دارد که با داشتن دیواره‌های سنگی سفید و زیبا محل بسیار مناسبی برای صرف غذا و خرید است. همچنین برای آن دسته از افرادی که نگران رانندگی در جاده‌های ساحلی و بسیار باریک هستند، گردش دریایی میان شهر سورنتو و سالرنو (Salerno) راهی دیگر و بسیار آسان و زیبا برای گذراندن زمان است.

اگر قصد سفر به جنوب ایتالیا را دارید، می‌توانید با مشاهده لیست تور ایتالیا در کجارو، بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های مسافرتی همکار کجارو را انتخاب کرده و به راحتی تور مورد نظر خود را با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

منبع touropia

دیدگاه