بهترین جاذبه های گردشگری آتن

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا جمعه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۰
بهترین جاذبه های گردشگری آتن
آتن شهری است وسیع که در میان هفت تپه تاریخی بنا‌شده و توسط کوه‌های متعددی احاطه‌شده‌است. از ۳۰۰۰سال پیش تاکنون مردم در آنجا سکونت‌داشته‌اند و به‌عنوان مهد تمدن غربی و زادگاه دموکراسی شهرت یافته‌است. آتن با دارابودن مرکز شهر بزرگ و نیز حومه وسیع تلفیقی اعجاب‌انگیز از ویژگی‌های تاریخی و مدرن در کنار یکدیگر است. با کجارو همراه باشید تا نگاهی گذرا به جاذبه‌های گردشگری آتن داشته باشیم.

۱۰. باغ‌ملی، آتنباغ‌ملی، آتن

درست در قلب آتن، مرغزاری سبز و دلچسب برای گردش‌ در بعدازظهرهای آفتابی قرار دارد. در باغ سلطنتی محلی اختصاصی وجود دارد که امروزه به‌عنوان ساختمان پارلمان مورد استفاده‌ قرار‌ می‌گیرد. باغ‌ملی که در سال ۱۹۲۳ تاسیس‌ شده‌ مکانی امن و آرام به‌دور از هیاهوی شهری سایبانی سبز از درختان تنومند و گیاهان مختلف ان را فرا گرفته‌ است. سراسر باغ با مجسمه‌ها، انواع گل‌ها و نیز ساختمان‌های کوچک از دوران باستان مزین شده‌ است. باغ‌های زاپئون نیز در آنجا قرار دارد که توسط ساختمان باستانی کنگره احاطه و آن نیز در قرن نوزدهم میلادی ساخته‌ شده‌ است.

۹. موزه جدید آکروپلیس

New Acropolis Museum یکی از مهم‌ترین برنامه‌های هر تور گردشگری در آتن بازدید از موزه جدید آکروپلیس است که در کنار تپه‌ای درمجاورت شهر قرار‌ دارد.این موزه دارای مجموعه‌ای بزرگ از بقایای معماری یونان و نیز مجسمه‌های قدیمی شامل مجسمه خدایانی نظیر آتنا و پسر‌کریتوس است. ساخت و افتتاح این موزه برای بازی‌های المپیک سال ۲۰۰۴ برنامه‌ریزی شده‌بود ولی بدلیل کشمکش‌های حقوقی به‌تاخیر‌ افتاد. این موزه دارای پنج طبقه و نزدیک به ۴۰۰۰ اثر تاریخی است. نمایشگاه‌های دائمی در این موزه شامل پاتنون‌فریز، مجسمه آتنا، رنگ پپلوس‌کور، گالری پاتنون و آتنا‌نایک است.

۸. کوه لیکابتوس (Lycabettus)

Mount Lycabettus برای دیدن غروب‌های رمانتیک و منظره پانورامای آتن، این کوه مکانی بی‌نظیر است. به‌عنوان مرتفع‌ترین نقطه آتن، این امکان را به گردشگران می‌دهد تا سرتاسر آتن و دریای اژه را تماشا کنند. همچنین کوهنوردان می‌توانند از فراز این قله کلیسای کوچک سنت‌جورج را به‌وضوح تماشا کنند. در آنجا کافه‌ی کوچکی قرار دارد که در دو وعده غذائی پذیرای گردشگران است. ابتدای مسیر کوهپیمایی در منتهی‌الیه خیابان آریستوپو در کولوناکی قرار دارد و تا بالای کوه ادامه می‌یابد. گردشگران همچنین می‌توانند از تله‌سیژ نیز برای بالارفتن استفاده‌کنند که در خیابان پلوتارکو و آریستوپو قرار دارد.

۷. موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

National Archaeological Museum, Athens برای علاقه‌مندان نمایشگاه‌های هنری، گزینه‌ای بهتر از بازدید موزه ملی در یونان وجود‌ ندارد. آثار مختلفی از هنرمندان امروزی و نیز آثار باستانی در این مکان در‌معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد. قدمت برخی از آثار باستانی این موزه به عصر نوسنگی باز می‌گردد. این آثار ارزشمند شامل ظروف کوچک، ابزار‌ کار، ظروف سفالی و سایر مصنوعات کوچکی است که دارای پیشینه ۷۰۰۰۰۰ ساله هستند. این موزه دارای ۳۰ اتاق است که مجسمه‌هایی باستانی نظیر مجسمه‌های مصر در آنها نگه‌داری می‌شود.

۶. میدان سینتگما (Syntagma)

Syntagma Square یکی از مکان‌های مورد علاقه گردشگران در آتن میدان سینتگما است. ویژگی بارز این میدان رژه سربازان مقابل مقبره سرباز گمنام است. ساختمان پارلمان یونان و همچنین اتوبوس‌ها، چرخ‌دستی‌ها و ترامواهای متعددی در این میدان قرار دارند. وجود چشمه، مجسمه‌های باستانی و دو محوطه چمن مکان مناسبی را برای عکاسی گردشگران و نیز پیک‌نیک فراهم‌ کرده‌ است. بسیاری از وقایع مهم در یونان در این میدان برگزار می‌شود. میدان سینتگما همچنین پایگاه فعالیت‌های سیاسی محسوب‌ شده و در سال ۱۹۷۴ دولت نظامی جونتا در اینجا سرنگون‌ شده‌ است. علاوه بر ساختمان پارلمان، سایر جاذبه‌های این میدان شامل هتل بزرگ تاریخی برتاین و جورج دوم است.

۵. معبد المپیک زئوس

Temple of Olympian Zeus این مکان به‌عنوان بزرگ‌ترین معبد در کل یونان شناخته‌ شده‌ است. ساخت این مجموعه عظیم باستانی درحدود ۷۰۰ سال بطول انجامیده‌ است. بعبارت‌دیگر، ساخت این بنا ۵۱۵ سال پیش از میلاد مسیح به‌دستور پیزسیتراتوس آغاز‌ شده ولی بدلیل ظلم و جبر وی و پسرش متوقف‌ شده‌ است. دومین بار ۱۷۵سال پیش از میلاد مسیح ساخت این بنا از سرگرفته‌ شده ولی ۱۰ سال بعد با مرگ معمار رومی کوسیتیوس نیمه‌کاره باقی‌ مانده‌ است. ۱۳۲ سال قبل از میلاد‌مسیح و در دوره امپراظوری هاردیان ساختمان معبد پس از کش‌وقوس‌های فراوان به‌ اتمام‌ رسیده و به‌ بازیهای المپیک زئوس اهدا‌ شده‌ است. ارتفاع هریک از ستون‌ها به ۱۷ متر (۵۷ پا) می‌رسد و هریک از آنها توسط اتاقکی احاطه‌ شده که درون آن دو مجسمه بزرگ قرار‌ دارد.

۴. ارچتیوم (Erechtheum)

Erechtheum ارچتیوس یا ارچتیوم معبدی است که از سنگ‌مرمر پنتلیک ساخته‌ شده‌ است. این معبد در آکروپلیس واقع‌شده و یکی از شاهکارهای معماری یونانی محسوب‌ می‌شود.  این بنا در حدفاصل سالهای ۴۰۵ تا ۴۲۱ میلادی پس از تخریب بنای معبد اولیه در حمله ایرانیان ساخته‌ شده‌ است. محراب ارچتیوم به آتناپولیاس، ارچتیوس و پزدیون اهدا‌ شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند از رواق شرقی وارد زیارتگاه شوند. در این معبد مجسمه شش زن ایستاده وجود دارد که توسط قاب محکمی نگه‌ داشته‌ شده‌اند و از مهمترین جاذبه‌های این آرامگاه به‌شمار‌ می‌رود.

۳. آگورا (Ancient Agora)

Ancient Agora آگورای باستانی آتن در بخش شمالی آکروپلیس واقع‌شده و به‌عنوان بخش تجاری و خرید شناخته‌ می‌شود. اکثر افرادی که به اینجا مراجعه‌ می‌کنند در جستجوی کالاهای مختلفی هستند. همچنین اینجا مکانی برای تجمع و گفتگو در خصوص مسائل سیاسی، تجاری، موضوعات‌ روز و حتی ماهیت جهان و خدایان است. به‌جرات می‌توان ادعا‌ کرد که این مکان مهد دموکراسی یونان در دوره باستان بوده‌ است. همچنین می‌توان در این مکان نظری به سرآغاز فرهنگی آتن انداخت.  نگاهی اجمالی جایگاه مرتفع آگورای باستانی در آکوریوس کلونز را روشن‌ می‌کند، معبد هفیاستوس ۵ قرن پیش از میلاد مسیح ساخته‌ شده‌ است که در ظاهر مشابه ولی از بعد مساحت از پانتئون کوچک‌تر است. معبد دارای ۳۴ ستون دوریک است که بعنوان پایه برای سقف عمل‌ می‌کند. این معبد به‌بهترین شکل در سطح کل یونان حفظ‌ شده و در قرن هفتم به کلیسا تبدیل‌ شده‌ است.

۲. پلاکا (Plaka)

Ancient Agora یکی از معروفترین جاذبه‌های توریستی آتن در منطقه پلاکا است که در کنار آکروپلیس و سینتگما قرار دارد. این دهکده همانند جزیره‌ای در داخل شهر است و بهترین گزینه برای تجربه فرهنگ بومی یونان است. پلاکا منطقه‌ای آرام، دارای مناظر منحصربفرد با چندین کافه، درختان‌کهن، سایبانی از برگ‌های سبز و گذرگاه‌های سنگفرش است. غذاها، فروشگاه‌ها و کافه‌های این منطقه دارای شهرت ویژه‌ای هستند. در امتداد خیابان کیداتنیون موزه یهودیان، موزه هنرهای محلی و سایتاتاورنا قرار دارد که باکالاریو و گوشت‌کبابی سرو‌ می‌کند.

۱. پارتنون (Parthenon)، آکروپلیس

Parthenon, Acropolis پارتنون بر روی تپه‌ای مشرف بر آتن قرار دارد. این معبد به‌یادبود خدای آتناپارتنوس، مالک آتن، ساخته‌ شده‌ است تا شهر را از شر تجاوزها درامان نگه‌ دارد. این بنا در اصل توسط مجسمه‌ساز معروف فیدیاس طراحی‌ شده و دارای انواع گنجینه‌های ارزشمند است ولی جاذبه اصلی آن مربوط به مجسمه آتنا است که از عاج‌فیل و طلا ساخته‌ شده‌ است. تاریخ ساخت این مجسمه به ۴۴۷ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. این معبد بر روی معبد دیگری بنا شده که به پیش-پارتنون معروف‌ است. منبع: touropia

مطالب مرتبط:

دیدگاه