زیباترین روستاهای فرانسه؛ تلفیقی از طبیعت، معماری و تاریخ

زینب موحدی
زینب موحدی شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
زیباترین روستاهای فرانسه؛ تلفیقی از طبیعت، معماری و تاریخ

روستاهای قرون وسطایی فرانسه گویی از دل تاریخ سر بر آورده‌اند. برج‌های کلیسا، استحکامات مشرف‌به روستا، خیابان‌های سنگفرش و کوچه‌های پیچ‌درپیچ آن‌ها در کنار طبیعت چشم‌نواز منطقه صحنه‌هایی تماشایی خلق کرده‌اند.

کتاب جدیدی به‌نام «زیباترین‌ روستاهای فرانسه» منتشر شده که ۱۵۰ روستا در نقاط مختلف این کشور را براساس میراث فرهنگی، معماری و زیبایی‌های طبیعی آن شایسته‌ی این لقب دانسته است. این کتاب به ابتکار انجمن زیباترین روستاهای فرانسه (Les Plus Beaux Villages de France) منتشر شده است. این انجمن، نهادی مستقل است که در راستای تشویق روستاهای زیبا و کوچک برای تقویت جاذبه‌های گردشگری خود فعالیت می‌کند. نقشه‌ها، شاهکارهای برجسته‌ی معماری و خوشمزه‌ترین غذاهای هر منطقه در این کتاب آمده است.

پاریس یکی از پرطرفدارین مقاصد گردشگری خارجی در ایران است. برای سفر به فرانسه و بازدید از جاهای دیدنی پاریس، کجارو در کنار شما است تا بتوانید ارزان‌ترین تورهای فرانسه و تور پاریس را از فهرست تورهایی که آژانس‌های مختلف در کجارو عرضه می‌کنند، پیدا و سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

در ادامه‌ی این مقاله از کجارو با برخی از چشم‌نوازترین و زیباترین روستاهای فرانسه آشنا می‌شوید:

روستای گوردس (Gordes)

روستای گوردس

روستای چند لایه‌ی گوردس، واقع در حاشیه‌ی پارک ملی منطقه‌ای لوبرون (Luberon Regional Natural Park) و در دل کوه‌های ووکلوز (Vaucluse)، از زیبایی و شکوه ویژه‌ای برخوردار است. این روستا زمانی مسئولیت حفاظت از شهر کووایلون (Cavaillon) را به‌عهده داشت و پناهگاه مردمی بود که از جنگ‌ها و درگیری‌ها فرار می‌کردند.

قصر دگوردس (Chateau de Gordes) که مشرف به این روستا ساخته شده است، یکی از جاهای دیدنی و جذاب این روستا به‌شمار می‌آید. انبوه پشت‌بام‌های سفالی، برج‌های کلیسا و کوچه‌های پیچ‌درپیچ این روستا، احیای خود را مدیون نویسنده و نقاشی به‌نام آندره لوته (۱۹۴۰) هستند.

روستای روسیلون (Roussillon)

روستای روسیلون

روستای زیبای روسیلون که در زمین‌های پایین کوه دووکلوز (Monts de Vaucluse) قرار دارد، با زمین‌های ییلاقی بسیار خوش‌منظره‌ای احاطه شده است. شهرت این روستا به‌خاطر صخره‌های قرمزرنگ و باشکوه آن، خرمن‌های  انبوه گل اخری و سایه‌های زرد و قرمز و قهوه‌ای رنگی است که در تقابل با درختان سرسبز کاج، صحنه‌ای زیبا و نفسگیر خلق کرده‌اند. چندین استودیو و گالری هنری و تعدادی رستوران عالی در این روستا مشغول فعالیت هستند.

روستای فلاویگنی سور ازراین (Flavigny-sur-Ozerain)

روستای فلاویگنی سور ازراین

قدمت روستای فلاویگنی سور ازراین، واقع در ناحیه‌ی بورگاندی، به قرن هشتم می‌رسد. تاریخ قرون وسطایی این روستا را می‌توان از باروها، دروازه‌های مستحکم، خیابان‌های سنگفرش‌شده، خانه‌ها و هتل‌های آن خواند. شیرینی‌ها خانه ها و هتل های آن می گوید. شیرینی‌های معطر از عطر رازیانه‌ی این روستا هنوز هم در صومعه‌های قدیمی پخته می‌شوند و رایحه‌ی اشتهابرانگیز آن‌ها، مسافران را به درون خانه‌ها فرا می‌خواند. هنرمندان و صنعتگران مختلفی در این روستا خانه دارند و به همین خاطر، اینجا تبدیل به یک مقصد پرطرفدار در میان مسافران شده است.

روستای ویلافرانش دکانفلوئنت (Villefranche-de-Confluent)

روستای ویلافرانش دکانفلوئنت

ویلافرانش دکانفلوئنت، روستایی محصور در میان برج و باروهای مستحکم است که نام آن نیز در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده است. اهمیت فرهنگی این روستا به‌خاطر استحکامات آن است که در قرن هفدهم میلادی توسط دو ووبان، نظامی اهل فرانسه، ساخته شد. بازدیدکنندگان این روستا که در پای کوه کانیگو (Mount Canigou) بنا شده است، می‌توانند از ساختمان‌های قدیمی، خیابان‌های تماشایی، گالری‌های هنری و فروشگاه‌های صنایع دستی محلی روستا بازدید کنند و لذت ببرند. قلعه‌های این روستا مشرف به دره ساخته شده‌اند و می‌توانید در امتداد باروهای این شهر محصور در میان دیوارها قدم بزنید.

روستای کاستلنیو (Castelnou)

روستای کاستلنیو (Castelnou)

روستای کاستلنیو، در فاصله‌ی حدودا ۲۰ کیلومتری در جنوب غربی پرپینیان (Perpignan)، روستایی قرون وسطایی است که از آن به‌خوبی در برابر تخریب محافظت شده است. گردشگران در زمان بازدید از این روستا با خیابان‌های کوچک و در خور به تصویر کشیدنی روبه‌رو خواهند شد که با گل‌های بسیار آراسته شده‌اند و اطراف آن‌ها را خانه‌هایی سنگی احاطه کرده‌اند. قصر ویکومتال (Château Vicomtal) مشرف به روستا ساخته شده و شکل پنج‌ضلعی آن در تطابق کامل با صخره‌های شیب‌دار و نامنظمی است که آن را به روستا متصل می‌کنند.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه