جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می‌شود؟

مینا بهزادی‌منش
مینا بهزادی‌منش شنبه، ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می‌شود؟

جزایر قناری مجموعه‌ای از چند جزیره در اقیانوس اطلس است که جزو قلمروی اسپانیا به شمار می‌رود و در نزدیکی قاره آفریقا قرار گرفته است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ توسط نیلوفر دوشیری نوشته شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ توسط مینا بهزادی‌منش بازنویسی شده است.

جزایر قناری اسپانیا در اقیانوس اطلس، از زیباترین جاذبه‌های طبیعی هستند که دیدنی‌های فرهنگی و تاریخی زیادی نیز دارند. این جزایر از زیباترین جاهای دیدنی اسپانیا به شمار می‌روند و گردشگران و جهانگردان زیادی را در طول سال به سوی خود جلب می‌کنند.

جزایر قناری مجموعه‌‌ای از جزایر کوچک و بزرگ در جنوب غربی اسپانیا است که از سال ۱۹۸۲ میلادی منطقه خودمختار اعلام شده‌اند. این جزایر به‌دلیل فاصله کوتاه تا آفریقا، آب‌و‌هوا و طبیعتی نزدیک به جنگل‌های این قاره دارند. زیبایی‌های فراوان در جزایر قناری و حیات وحش متنوع با حیوانات و مناظر طبیعی رنگارنگ، دلیل اصلی شهرت این جزایر به شمار می‌روند. برای آشنایی با جزایر قناری و شرایط سفر به آن‌ها در این مقاله با ما همراه شوید.

هرآنچه می‌خواهید درباره جزایر قناری بدانید:

جزایر قناری کجاست؟

خط ساحلی در جزایر قناری از نمای بالای کوه

منبع عکس: سایت cuddlynest، عکاس نامشخص

جزایر قناری مجموعه‌ای از جزایر خودمختار در جنوب غربی اسپانیا اهستند که در اقیانوس اطلس قرار دارند و فاصله آن‌ها تا نزدیک‌ترین نقطه در خاک این کشور در حدود ۱۵۰۰ کیلومتر است؛ اما تنها در حدود ۱۰۰ کیلومتر تا سواحل شمال غربی آفریقا فاصله دارند.

جزایر قناری از سال ۱۹۸۲ میلادی به‌عنوان منطقه‌ای خود مختار معرفی شد. این جزایر به‌طور کلی از دو استان سانتا کروس (Santa Cruz) و لاس پالماس (Las Palmas) تشکیل می‌شوند که مراکز آن‌ها به‌طور مشترک مرکز جزایر قناری هستند. این استان‌ها هشت جزیره اصلی دارند که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

 • تنریف (Tenerife)
 • فوئرته ونتورا (Fuerteventura)
 • گران کاناریا (Gran Canaria)
 • لانزاروته (Lanzarote)
 • لا پالما (La Palma)
 • لا گومرا (La Gomera)
 • ال هیرو (El Hierro)
 • لاگراسیوزا (La Graciosa)

/ل های صورتی و خانه های ساحلی زیر آسمان آبی پر ابر در سواحل جزایر قناری

منبع عکس: سایت travelawaites، عکاس نامشخص

نزدیکی جزایر قناری به آفریقا سبب یکسانی شرایط اقلیمی این جزایر، به‌خصوص جزیره‌های شرقی آن با آفریقا می‌شود. جزایر قناری از فوران آتشفشان‌های این منطقه در میلیون‌ها سال قبل تشکیل شده‌اند و جزیره‌های واقع در بخش غربی در حال حاضر نیز از قله‌ها و کوه‌های مرتفعی تشکیل می‌شوند که همچنان احتمال فوران آتشفشانی در آن‌ها وجود دارد. آخرین فوران آتشفشانی در این منطقه در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ شمسی اتفاق افتاد که سبب تخلیه بخش‌های زیادی از جزیره لا پالما شد. جزایر تنریف، گران کاناریا، لاپالما و لاگومرا، از مهم‌ترین مناطق بخش غربی این جزایر هستند.

درختان و تپه ها در خط ساحلی جزایر قناری از نمای بالا

منبع عکس: سایت world atlas، عکاس نامشخص

جزیره‌های شرقی مانند لانزاروته، فوئرته ونتورا و جزیره‌های کوچک اطراف آن‌ها، در منطقه‌ای فلاتی قرار گرفته‌اند و ارتفاع آن‌ها در حدود ۱۴۰۰ متر از بستر اقیانوس است. بلندترین قله اسپانیا در جزیره تنریف قرار دارد که ارتفاع آن کمی بیشتر از ۳۷۰۰ متر از سطح دریا است.

جزایر قناری در بیشتر روزهای سال آب و هوایی یکسان دارند و در دسته مناطق گرمسیر جهان قرار می‌گیرند. متوسط درجه حرارت در شهرهای مختلف این جزایر بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و بین ماه‌های اوت تا ژانویه‌ (مرداد تا بهمن) کاهش دمای هوا از پنج تا ۶ درجه تجاوز نمی‌کند. پر بارش‌ترین مناطق جزایر قناری نیز در بخش‌های شمال غربی که ارتفاع بیشتری دارند اتفاق می‌افتد؛ با این حال میانگین بارندگی نیز در این جزایر بالا نیست.

درختان نخل گرمسیری در جوار ساحل جزایر قناری و کنار کوه ها

منبع عکس: سایت the points guy، عکاس نامشخص

آب‌و‌هوای معتدل و آتشفشان کوه‌ها در طول سالیان گذشته، سبب گسترش کشاورزی و پوشش گیاهی متنوع در خاک غنی این منطقه شده است. هرچه به‌سمت ارتفاع‌های بالاتر برویم، شکل پوشش گیاهی نیز تغییر می‌کند و از گیاهان استوایی در مناطق گرم و خشک فاصله می‌گیرد. از مهم‌ترین محصولات کشاورزی و باغداری در این جزایر می‌توان به موز، پرتقال، قهوه، خرما، نیشکر، انگور، انواع غلات  و درختان مورت و برگ بو در ارتفاع‌های بیشتر اشاره کرد.

جمعیت بومی جزایر قناری در مناطق تنریف و گران کاناریا تمرکز بیشتری دارند. زبان مردم این جزایر گرچه اسپانیایی است، در طول سال‌های طولانی به گویشی با لهجه پرتغالی تبدیل شده است؛ اما هنوز مردم این مناطق از کلمه‌های اصیل و سنتی در زبان اسپانیایی استفاده می‌کنند. قدیمی‌ترین ساکنان جزایر قناری اقوام «گوانچه» بودند؛ اما به‌تدریج رومیان و اعراب نیز برای بازرگانی و تجارت به این جزایر مهاجرت کردند. در طول قرن‌های ۱۳ و ۱۴ میلادی نیز جهانگردانی از ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و فرانسه به جزایر قناری سفر کردند و در آن ساکن شدند.

منابع عکس‌ها: سایت‌های us news travel، kyero، world finance و  the guardian، عکاسان نامشخص

کشورهای پرتغال و مراکش در طول زمان ادعای مالکیت بر جزایر قناری داشته‌اند و لشکرکشی‌هایی نیز انجام داده‌اند که هنوز آثار فرهنگی از آن دوران در جزایر قناری به جا مانده است؛ اما در نهایت این جزایر به پادشاهی اسپانیا واگذار شد.

در حال حاضر جزایر قناری با سواحل زیبا و تماشایی، تفریحات متنوع آبی، آب و هوای مناسب، حیات وحش متنوع و رنگارنگ و پوشش گیاهی سرسبز، از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری دنیا به شمار می‌رود. از سال ۱۹۵۰ میلادی نیز امکانات رفاهی در این جزایر مانند انواع هتل و رستوران‌ها گسترش یافتند و گردشگری در این جزایر رونق چشمگیری گرفت. (مشاهده روی نقشه)

دلیل نام‌گذاری جزایر قناری چیست؟

خط ساحلی جزایر قناری از نمای بالای درختان سرسبز گرمسیری

منبع عکس: سایت bookmundi، عکاس نامشخص

برخلاف تصور عمومی از نام جزایر قناری و شباهت اسمی آن به کلمه «قناری» در فارسی، نام این منطقه را از سگ‌ها گرفته‌اند. بنابر گفته بومیان این منطقه، قدیمی‌ترین ساکنان جزایر قناری که قبایل گوانچه‌ها بودند، سگ‌ها را حیواناتی مقدس می‌دانستند. در آن زمان سراسر این جزیره را سگ‌های بزرگ جثه‌ای پوشانده بودند و ساکنان این نواحی احترام زیادی برای این حیوانات قائل می‌شدند.

ریشه لاتین نام این جزیره که گران کاناریا و سومین جزیره به جهت مساحت در جزایر قناری است، معنی «جزیره سگ‌ها» می‌دهد و از کلمه لاتین «Canari» و «Canis» به معنی سگ گرفته شده است.

تفریحات و جاهای دیدنی جزایر قناری

موج سواری در سواحل جزیره قناری

منبع عکس: سایت booksurfcamps، عکاس نامشخص

جزایر قناری بخشی از زیباترین سواحل در کرانه اقیانوس اطلس را دارند که تابش آفتاب بر ماسه‌های نرم آن توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. به‌جز سواحل آبی و درخشان، مناظر زیبای کوهستانی، جنگل‌های سرسبز گرمسیری و دشت‌های رنگارنگ این جزایر از دیگر جاذبه‌های طبیعی در این منطقه هستند.

تفریحات آبی، بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی، تماشای معماری بناها و گشت‌وگذار در پارک‌های ملی، مهم‌ترین تفریحات در جزایر قناری بین گردشگران هستند

بسیاری از گردشگران برای استفاده از طبیعت بکر و زیبا و کسب آرامش در سواحل جزایر قناری به این منطقه سفر می‌کنند. از معروف‌ترین تفریحات این جزیره‌ها می‌توان به بازدید از پارک‌های ملی و طبیعی، موج‌سواری، غواصی، قایق‌رانی، دوچرخه‌سواری در طبیعت، طبیعت‌گردی، سنگ‌نوردی و بازدید از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی در جزیرها اشاره  کرد.

پنج جزیره در مجموعه جزایر قناری از مناطق حفاظت شده طبیعی در جهان با ظرفیت‌های برجسته گردشگری هستند. چهار پارک ملی نیز در این جزایر قرار دارند که زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی حیات وحش در آن‌ها به چشم می‌خورند. شهر باستانی «سان کریستبال دلا لاگونا (San Cristobal de La Laguna)» که نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به چشم می‌خورد، از معروف‌ترین جاذبه‌های این جزایر است. در ادامه به معرفی معروف‌ترین جاهای دیدنی جزایر قناری می‌پردازیم.

سواحل گران کاناریا (Gran Canaria)

درختان نخل و گل های بنفش در خط ساحلی جزایر قناری از نمای بالا

منبع عکس: سایت tourscanner، عکاس نامشخص

گران کاناریا یکی از جزیره‌های واقع در بخش غربی جزایر قناری است که نسبت به سایر بخش‌های این منطقه شهرت بیشتری دارد. در بخش جنوبی این جزیره سواحلی زیبا با امکانات تفریحی و رفاهی مناسب وجود دارند که در طول سال از گردشگران زیادی میزبانی می‌کنند. تفرجگاه ماس پالماس (Maspalomas) به‌صورت شبانه‌روزی دایر است و به مسافران خدمات مختلف ارائه می‌دهد.

در نزدیکی ساحل گران کاناریا تپه‌های ماسه‌ای با شن روان قرار دارند که پیاده روی روی آن‌ها برای بسیاری افراد دلپذیر است. اطراف این ساحل انواع کافه‌ها و رستوران‌ با غذاها و نوشیدنی‌های متنوع به چشم می‌خورند. نزدیک به نیمی از بومیان جزایر قناری در جزیره گران کاناریا زندگی می‌کنند و این جزیره دومین جزیره بزرگ در این مجموعه است. از معروف‌ترین سواحل این جزیره می‌توان به پورتوریکو و سان آگوستین (san agustin) اشاره کرد. موزه دیوسان، پارک آریناگا و کلیسای سانتا از دیگر دیدنی‌های جزیره گران کاناریا هستند. (مشاهده روی نقشه)

لاس پالماس (Las Palmas)

خانه های رنگارنگ شهر لاس پالماس در جزایر قناری از نمای بالا

منبع عکس: سایت mylittleadventure، عکاس نامشخص

لاس پالماس نیز یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جزایر قناری است که جاذبه‌های تاریخی زیبایی دارد و یکی از مراکز استانی در این جزیره است. قدمت این شهر به قرن پانزدهم میلادی می‌رسد و از معروف‌ترین جاذبه‌های آن می‌توان کلیسای جامع سانتا آنا (Cathedral of Santa Ana)، موزه دیوکسان (Diocesan Musuem)، موزه جزایر قناری (Museum of the Canary Islands) و خانه کلمب (Casa de Colon) را نام برد. کلیسای سانتا آنا مربوط به قرن شانزدهم میلادی است و معماری آن توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

موزه دیوکسان محل نگهداری از آثار ارزشمند هنری و مذهبی و مسکوکات طلا و نقره است و موزه جزایر قناری مهم‌ترین موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی در این جزایر به شمار می‌رود. خانه کلمب نیز نخستین خانه فرماندار این شهر بوده است و معماری تاریخی زیبایی دارد. شهر لاس پالماس مکانی مناسب برای آشنایی با فرهنگ مردمان بومی در جزایر قناری است. (مشاهده روی نقشه)

سواحل تنریف (Tenerife)

خانه های ساحلی در جوار سواحل تنریف جزایر قناری

منبع عکس: سایت ceoworld magazine، عکاس نامشخص

سواحل تنریف یکی دیگر از سواحل محبوب در جزایر قناری هستند که پس از گران کاناریا بیشترین گردشگر را در طول سال میزبانی می‌کنند. این سواحل در بخش جنوبی جزیره تنریف قرار گرفته‌اند و در آن رستوران‌ها، هتل‌ها، ویلاها و بخش‌های تفریحی متنوعی به چشم می‌خورند که سبب جلب توجه گردشگران می‌شوند. سواحل «پلایا د لاس ویستاس (Playa de Las Vistas)» و «پلایا د لاس ترسیتاس (Playa de las Teresitas)»، از معروف‌ترین سواحل تفریحی و خانوادگی در این جزیره به شمار می‌روند.

جزیره تنریف بزرگ‌ترین جزیره در مجموعه جزایر قناری است که کوه آتشفانی دارد و جاذبه‌های برجسته طبیعی به‌همراه پارک ملی و موزه گیاه شناسی در آن به چشم می‌خورند. این شهر جاذبه‌های فرهنگی برجسته‌ای نیز دارد که از میان آن‌ها می‌توان به خانه کنسرت و اپرای تنریف اشاره کرد. این ساختمان قدیمی رو به دریا قرار دارد و در طول سال از گروه‌های مختلف موسیقی پذیرایی می‌کند. بسیاری از گردشگران برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و معماری زیبای خانه‌های این جزیره به این منطقه سفر می‌کنند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی تیده (National Park (Teide

نمایی از داخل پارک ملی تیده در جزایر قناری

منبع عکس: سایت viator، عکاس نامشخص

پارک ملی تیده یکی  از مناطق حفاظت شده در جزایر قناری و در جزیره تنریف است که بلندترین کوه اسپانیا و سومین کوه بلند آتشفشانی در جهان در آن قرار دارد. ارتفاع این کوه کمی بیشتر از ۳۸۰۰ متر است و مانند برجی بلند در میان این جزیره خودنمایی می‌کند.

نام پارک ملی تیده میان فهرست جهانی یونسکو دیده می‌شود و بسیاری از گروه‌های طبیعت گرد علاقه‌مند به کوهنوردی در سفر به این جزیره به تماشای کوه تیده در پارک ملی تیده می‌روند. (مشاهده روی نقشه)

سان کریستبال دلا لاگونا (San Cristobal de La Laguna)

نمای خیابان و ساختمان های داخل شهر دلا لاگونا در جزایر قناری

منبع عکس: سایت turismo tenerife، عکاس نامشخص

شهر سان کریستبال دلا لاگونا یکی از مناطق باستانی در جزایر قناری در محدوده تنریف است که نام آن را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده‌اند. بومیان تنها بخش دوم نام این شهر را تلفظ می‌کنند و به همین دلیل گردشگران نیز این منطقه را با نام «لا لاگونا» می‌شناسند. آثار و بناهای زیبا با معماری منحصربه‌فرد ویژگی این شهر قدیمی هستند و مسافران برای بازدید از ساختمان‌های این منطقه و به‌خصوص کلیساهای آن به لا لاگونا سفر می‌کنند. این شهر در گذشته پایتخت جزایر قناری بود و از آن با نام «جواهر معماری» یاد می‌کردند. (مشاهده روی نقشه)

لا اورتاوا (La Orotava)

معماری قدیمی در شهر اورتابا در جزایر قناری از نمای بالا

منبع عکس: سایت spain.info، عکاس نامشخص

شهر لا اورتاوا یکی دیگر از شهرهای تاریخی در جزیره تنریف است که خانه‌های چوبی آن با معماری زیبا دلیل سفر گردشگران به این شهر هستند. قدمت این خانه‌ها به سال‌ها پیش بر‌می‌گردد و بعضی از آن‌ها به ثروتمندان تعلق داشتند. در حال حاضر بسیاری از این خانه‌ها را بازسازی کرده‌اند و از آن‌ها به‌عنوان موزه‌هایی برای نمایش فرهنگ بومی مردم جزایر قناری استفاده می‌شود. لا اورتاوا باغ‌های پر میوه و مزارع سرسبز و تماشایی نیز دارد. سواحل این شهر برای ماهیگیری مناسب هستند. (مشاهده روی نقشه)

پارک لورو (Loro Park)

طوطی های رنگارنگ در پارک لورو جزایر قناری

منبع عکس: سایت utazasok.org، عکاس نامشخص

پارک لورو یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی در جزیره تنریف است که از آن با نام «پارک طوطی‌ها» نیز یاد می‌شود. این پارک در واقع پناهگاهی گرمسیری برای گونه‌های متنوع جانوری است که به‌جز پرندگان حیوانات دیگر را نیز شامل می‌شود. پس از طوطی‌ها، دلفین‌های شاد و پر انرژی این پارک دیگر موجودات تماشایی در این مجموعه هستند که در استخری بزرگ زندگی می‌کنند.

آکواریوم زیرزمینی یا تونل شیشه‌ای موجود در پارک لورو از بزرگ‌ترین نمونه‌های این آکواریوم‌ها در جهان است و عبور از میان آن احساس پیاده روی در اقیانوس را تداعی می‌کند. از دیگر حیوانات تماشایی در این پارک می‌توان به دسته‌های پنگوئن، شیرهای دریایی، کوسه‌ها و نهنگ‌ها اشاره کرد. (مشاهده روی نقشه)

سواحل فوئرته ونتورا (Fuerteventura)

سواحل آبی درخشان در جزیره فوئرته جزایر قناری

منبع عکس: سایت neos-air، عکاس نامشخص

جزیره فوئرته ونتورا دومین جزیره بزرگ در مجموعه جزایر قناری است. نام این جزیره در فهرست میراث یونسکو به چشم می‌خورد و به همین دلیل میان گردشگران محبوبیت بالایی دارد. دورتادور جزیره فوئرته ونتورا را سواحل زیبا و درخشان پوشانده‌اند که نسبت به سایر سواحل جزایر قناری خلوت‌تر هستند.

دریا در سواحل فوئرته ونتورا تلاطم زیادی دارد و طرفداران موج‌سواری این بخش از جزایر قناری را برای اسکان انتخاب می‌کنند. از دیگر تفریحات پرطرفدار در سواحل این جزیره می‌توان به غواصی، صخره نوردی، قایق‌سواری و پیاده روی روی شن‌های داغ اشاره کرد. (مشاهده روی نقشه)

جزیره لانزاروته (Lanzarote)

گردشگران در حال استراحت در سواحل لانزاروته جزایر قناری

منبع عکس: سایت fly.pl، عکاس نامشخص

جزیره لانزاروته یکی از مرتفع‌ترین مناطق جزایر قناری است که در سراسر آن کوه‌های آتشفشانی بلند به چشم می‌خورند. این جزیره نسبت به سایر نقاط این مجموعه قدمت بیشتری دارد و نخستین ساکنان جزایر قناری در این ناحیه ساکن شده‌اند. روستاهای زیادی در این جزیره در طول سال‌های قبل زیر خاکستر آتشفشانی فرو و از میان رفته‌اند. یکی از ویژگی‌های جالب‌توجه این جزیره، وجود باغ‌های انگور میان زمین‌های با شن‌های سیاه آتشفشانی است که در طول سال‌های دراز و به دست کشاورزان محلی ساخته شده‌اند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی تیمانفایا (Timanfaya National Park)

جاده خالی در پارک جنگلی تیمانفایا در جزایر قناری

منبع عکس: سایت afar magazine، عکاس نامشخص

پارک ملی تیمانفایا در جزیره لانزاروته قرار دارد و کوه آتشفشانی این منطقه را در خود جا داده است. این منطقه حفاظت‌شده سرشار از خاک معدنی و مفیدی است که در طول فوران‌های آتشفشانی سالیان دراز از دل زمین بیرون آمده‌اند. کوه تیمانفایا هنوز آتشفشانی فعال است و ماگمای مذاب زیر آن همچنان حرکت می‌کند. نام این کوه و پارک ملی تیمانفایا نیز در لیست میراث جهانی یونسکو به چشم می‌خورد و گردشگران زیادی سالانه از این منطقه بازدید می‌کنند. (مشاهده روی نقشه)

غار وردس (Cueva de los Verdes)

نمای داخلی غار وردس با نورپردازی سبز در جزایر قناری

منبع عکس: سایت traveler، عکاس نامشخص

غار وردس از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری در جزیره لانزاروته به شمارمی‌رود. مسیر داخل این غار به طول هفت کیلومتر داخل یک کوه آتشفشانی قرار دارد و از دل کوه به دریا می‌رسد. در گذشته این غار مسیر حرکت مواد مذاب بود که پس از تخلیه خالی باقی ماند. سنگ‌های موجود در دیواره‌های غار رنگ‌های متنوعی از جمله قرمز، نارنجی و سیاه دارند و آثار باقی مانده در این مسیر کاملا طبیعی هستند. در برخی روزهای سال مراسم و جشن‌هایی ویژه در این غار برگزار می‌شوند و گردشگران زیادی برای گشت‌وگذار و تماشای کنسرت موسیقی به این غار می‌روند. (مشاهده روی نقشه)

پورته دل کارمن (Puerto del Carmen)

درختان سرسبز و خط ساحلی شهر د کارمن در جزایر قناری

منبع عکس: سایت lanzarote، عکاس نامشخص

پورته دل کارمن در جزیره لانزاروته قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین شهرهای جزایر قناری میان گردشگران است. سواحل اطراف این شهر بسیار بکر و آرام هستند و شن‌های نرم آن در جوار دریای آرام برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. شهر پورته دل کارمن در طول سالیان گذشته از شهری سنتی به محیطی مدرن با امکانات مناسب برای جلب گردشگران تبدیل شده است و رستوران‌ها، هتل‌ها و سواحل تفریحی زیبایی در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورند.

یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به شهر پورته دل کارمن دو هفته نخست ماه اوت ( ۱۰ تا ۲۴ مرداد) است که جشنواره مذهبی و سنتی «ویرگن دل کارمن (Fiesta de la Virgen del Carmen)» در این شهر برگزار می‌شود. این مراسم با تزیین قایق‌های ماهیگیری و پایکوبی مردم بومی همراه است. (مشاهده روی نقشه)

آثار هنری سزار مانریکه (Cesar Manrique)

معماری زیبا در بنای ساخت سزار انریکه در جزیره لانزاروته جزایر قناری

منبع عکس: سایت unaufschiebbar.de، عکاس نامشخص

سزار مانریکه از برجسته‌ترین هنرمندان بومی جزایر قناری بود که در جزیره لانزاروته به دنیا آمد. این هنرمند در زمینه معماری، آثار معروف و جالب توجهی در آمریکا خلق کرد و در نهایت در سال ۱۹۸۶ میلادی تصمیم گرفت به زادگاهش بازگردد.

هدف سزار مانریکه از بازگشت به سرزمین زادگاه خود تلاش برای حفظ طبیعت و اکوسیستم جزیره لانزاروته میان تردد بالای گردشگران بود. تلاش‌های او در ساخت بناهای نمادین در این منطقه تاثیر قابل‌توجهی در احیای این منطقه داشت. در حال حاضر آثار و بناهای به جا مانده از این هنرمند بزرگ از پرطرفدارترین جاذبه‌های جزایر قناری هستند.

لاگومرا (La Gomera)

درختان نخل و خانه های کوهستانی در شهر لاگومرا در جزایر قناری

منبع عکس: سایت canary islands، عکاس نامشخص

لاگومرا از کوچک‌ترین جزیره‌های مجموعه جزایر قناری است که گردشگران علاقه‌مند به طبیعت گردی و استراحت در محیط‌های آرام و بکر را به سوی خود جلب می‌کند. سواحل ماسه‌ای این جزیره نیز از زیباترین جاذبه‌های جزایر قناری هستند و تماشای غروب آفتاب در آن‌ها تجربه‌ای به‌یادماندنی برای مسافران خلق می‌کند. در جزیره لاگومرا نیز انواع تفریحات آبی و امکانات رفاهی به چشم می‌خورند. آبشار «ال سدرو» در جزیره لاگومرا از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی در این منطقه به شمار می‌رود. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی گاراجونای (Garajonay National Park)

پل چوبی میان درختان سبز در پارک ملی گاراجونای جزایر قناری

منبع عکس: سایت spain.info، عکاس نامشخص

پارک ملی گاراجونای از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی جزیره لاگومرا است که نام آن را در فهرست آثار یونسکو ثبت کرده‌اند. به‌دلیل شیب بالا در این پارک ملی نسبت به اقیانوس اطلس، سواحل این منطقه بسیار بکر هستند و امکان جاده کشی در این جنگل‌ها وجود ندارد. بخش زیادی از مساحت جزیره لاگومرا در این پارک جنگلی با پوشش گیاهی انبوه قرار دارد.

جنگل‌های سرسبز منطقه حفاظت‌شده گاراجونای، مملو از گیاهان متنوع و جانوران مختلف هستند. چشمه‌های جوشان و رودخانه‌های جاری نیز سراسر مسیر این جنگل‌ها را در بر گرفته‌اند. پوشش کوهستانی در اطراف این جزیره مانع از خروج رطوبت از این منطقه می‌شود و به همین دلیل چرخه آب رودخانه‌ها با بارش باران امتداد پیدا می‌کند. این پارک ملی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در جزایر قناری است. (مشاهده روی نقشه)

ال هیرو (El Hierro)

دریاچه سبز در شهر ال هیرو در جزایر قناری از نمای بالا

منبع عکس: سایت renewables now، عکاس نامشخص

جزیره ال هیرو کوچک‌ترین جزیره در مجموعه جزایر قناری است که به‌دلیل محیط دنج و امکانات تفریحی و رفاهی کاملی که دارد، گردشگران زیادی این منطقه را برای استراحت و تفریح در محیطی آرام انتخاب می‌کنند. «والورده (Valverde)» مرکز این جزیره است و هتل‌های کوچک و زیبا در آن به چشم می‌خورند. سواحل جزیره ال هیرو از تماشایی‌ترین بخش‌های جزایر قناری هستند که انواع تفریحات آبی در آن‌ها وجود دارند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی کالدرا د تابورینته (Caldera de Taburiente National Park)

طبیعت سرسبز در جوار کوهستان های پردرخت در پارک ملی تا در

منبع عکس: سایت turismo cultra de canarias، عکاس نامشخص

پارک ملی کالدرا د تابورینته از زیباترین مناطق جنگلی در جزایر قناری است که به‌دلیل مناظر منحصربه‌فرد طبیعی آن نام «جزیره زیبا» را بر این پارک گذاشته‌اند. از این پارک ملی با عنوان زیباترین منطقه در کل جزایر قناری یاد می‌کنند و نام این منطقه را در فهرست آثار طبیعی یونسکو ثبت کرده‌اند. پارک ملی تابورینته در حال حاضر یکی از ذخیره‌گاه‌های طبیعی در جهان است که گردشگران زیادی برای بازدید از آن در طول سال به جزایر قناری سفر می‌کنند.

در پارک ملی کالدرا د تابورینته کوهستان‌های بلند و سواحل بکر و زیبا با چشم‌اندازهایی تماشایی قرار گرفته‌اند که از برجسته‌ترین ویژگی‌های این پارک ملی به شمار می‌روند. جریان گدازه‌های آتشفشانی از کوهستان‌های این منطقه در سال‌های گذشته به ساحل رسیده‌اند و آثار به جا مانده از آن هنوز در این سواحل دیده می‌شوند. بازدید از این پارک ملی در سفر به جزایر قناری لطف بسیار دارد. (مشاهده روی نقشه)

سانتا کروز د لا پالما (Santa Cruz de la Palma)

خانه های سرخ در جوار کوهستان لاپالما و سواحل جزایر قناری از نمای بالا

منبع عکس: سایت financial times، عکاس نامشخص

منطقه سانتا کروز د لا پالما در گذشته یکی از بندرگاه‌های اصلی در جزایر قناری بود که ارتباط با جهان از طریق این بندر صورت می‌گرفت. امروزه نیز خانه‌های قدیمی اشرافی در گوشه و کنار این منطقه به چشم می‌خورند که سکونت تاجران ثروتمند در این شهر در گذشته را نشان می‌دهند. سواحل این منطقه نیز بسیار تماشایی و بکر هستند و در طول زمان تغییر زیادی نکرده‌اند.

منطقه سانتا کروز د لا پالما در شرق جزیره لا پالما قرار دارد که دومین کوه بلند جزایر قناری در آن واقع شده است. این جزیره نیز از زیباترین مناطق در جزایر قناری بود که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کرد؛ اما فوران آتشفشانی در تاریخ ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۲۱ میلادی (۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰) تاکنون (۹ مهر ماه ۱۴۰۰)، در بخش جنوبی این جزیره ساکنان این منطقه را مجبور به تخلیه این ناحیه کرده است. ادامه فوران آتشفشانی در روزهای آتی بین یک تا چند ماه آینده پیش‌بینی می‌شود. (مشاهده روی نقشه)

بهترین زمان سفر به جزایر قناری

گل های رنگارنگ در نزدیکی سواحل جزایر قناری از نمای دور

منبع عکس: سایت BTA international، عکاس نامشخص

جزایر قناری به‌دلیل آب و هوای گرمسیر و اقلیم سرسبزی که دارند، مقصدی مناسب برای لذت از طبیعت و دریا به شمار می‌روند. در بیشتر زمان سال آب و هوای این جزایر مانند فصل بهار است و جنگل‌ها سرسبز و سواحل آفتابی هستند.

اختلاف دما بین فصل‌های سرد و گرم سال در جزایر قناری، از پنج تا ۶ درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود و به همین دلیل تمام فصل‌ها برای بازدید از این جزایر مناسب هستند

در تابستان گرمای نقاط مختلف جزایر قناری مطبوع است و بهترین زمان برای استفاده از تفریحات آبی و شنا در سواحل دریا، همین زمان از سال است. از نظر آب و هوایی نیز فصل‌های بهار و پاییز هوا در این جزایر به مطلوب‌ترین حالت می‌رسد و گردشگران زیادی این فصل‌ها را برای سفر به جزایر قناری انتخاب می‌کنند.

در فصل زمستان با توجه به تغییر کم در درجه حرارت هوا با تابستان، تنها از شدت آفتاب کاسته می‌شود و زمان پیاده روی میان جنگل‌ها و سواحل، خنکی گوارایی احساس خواهید کرد. البته این جزایر در طول زمستان از گردشگران زیادی که از دیگر نقاط سردسیر اروپا به این جزایر می‌روند پذیرایی می‌کنند و به همین دلیل این فصل از شلوغ‌ترین زمان‌های گردشگری در جزایر قناری به شمار می‌رود.

گل های رنگارنگ و درختان نخل در خط ساحلی جزایر قناری

منبع عکس: سایت the destination search، عکاس نامشخص

اگر برای لذت از طبیعت، کسب آرامش و گذراندن تعطیلاتی رویایی به جزایر قناری می‌روید، یکی از فصل‌های پاییز یا بهار را انتخاب کنید. برای شرکت در جشنواره‌ها، کارناوال‌ها و لذت از آفتاب ساحل و تفریحات آبی، بهترین زمان فصل تابستان است. فصل زمستان نیز هوای خنک و مطبوع در جزایر قناری در جوار اقیانوس اطلس، انتظار شما را می‌کشد.

هزینه سفر به جزایر قناری

نمای ورودی فرودگاه گران کاناریا در جزایر قناری

منبع عکس: سایت فرودگاه گران کاناریا، عکاس نامشخص

با توجه به موقعیت جغرافیایی جزایر قناری، سفر به این جزایر از کشور ایران تنها به‌صورت هوایی امکان‌پذیر است. هزینه‌ها در اروپا برای گردشگران خارجی با ارز یورو محاسبه می‌شوند و به همین دلیل سفر به جزایر قناری برای ساکنان کشور ما بسیار پر هزینه است.

با توجه به قیمت بالای هزینه‌های سفر به جزایر قناری آژانس‌های محدودی تور جزایر قناری برگزار می‌کنند و در طول دو سال گذشته، یعنی از زمستان سال ۱۳۹۹ شمسی تاکنون به‌دلیل شیوع ویروس کرونا اعزام تورها متوقف شده است. برای بازدید از جزایر قناری می‌توانید به‌صورت مجزا بلیط هواپیما به مقصد مادرید یا سایر شهرهای اسپانیا تهیه کنید و سپس با پروازهای داخلی این کشور خود را به جزایر قناری برسانید. اگر بلیط‌ها را به‌صورت مجزا تهیه می‌کنید، زمان پرواز را با توجه به تغییر ساعت در نظر بگیرید و برای ورود به جزایر قناری در طول روز برنامه‌ریزی کنید.

نمای ساحل و خانه های ساحلی جزایر قناری از بالای هتل

منبع عکس: سایت istock، عکاس نامشخص

برای تهیه بلیط مستقیم جزایر قناری می‌توانید بسته یک‌جا خریداری کنید. خطوط هواپیمایی قطر ایرویز با دو توقف در شهرهای دوحه و مادرید، شما را به فرودگاه گرن کناریا می‌رسانند. برخی پروازها نیز در دیگر شهرهای اروپایی توقف دارند. هزینه پرواز به جزایر قناری با توجه به کلاس پروازی و شهرهای توقف در طول مسیر از قیمت ۱۸ میلیون تومان (پاییز ۱۴۰۰) آغاز می‌شود. شهر تنریف و سایر شهرهای جزایر قناری پروازهای مجزا به مادرید دارند که برای تهیه بلیط آ‌ن‌ها باید جداگانه اقدام کنید. شهرهای کوچک‌تر در این جزایر زمان‌های پرواز محدود با قیمت‌های بیشتری دارند.

نمای داخلی یک رستوران در جزایر قناری

منبع عکس: سایت tripadvisor، عکاس نامشخص

شلوغ‌ترین فصل گردشگری جزایر قناری در ماه‌های نوامبر و دسامبر (آذر و دی) است و به همین جهت در این زمان قیمت پروازها و همین طور هتل و سایر خدمات در این جزایر به بیشترین مقدار خود می‌رسند. هفته‌های مصادف با برگزاری جشن‌های کارناوالی و جشنواره‌های متنوع در تابستان نیز قیمت‌ها بالا می‌روند. هزینه اقامت در هتل‌ها و صرف غذا در رستوران‌ها نیز با توجه به های سیزن و آف سیزن متغیر هستند. تنوع هتل‌ها در جزایر قناری بالا است و خارج از زمان تعطیلات رسمی در فصل تابستان، هتل‌ها کمترین هزینه‌ها را از گردشگران دریافت می‌کنند.

غذاهای دریایی اسپانیایی

منبع عکس: سایت expatica، عکاس نامشخص

به‌طور متوسط هزینه‌های اقامت، خورد و خوراک، استفاده از تفریحات مختلف و حمل و نقل در جزایر قناری، برای هر گردشگر روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو بسته به نوع انتخاب افراد تفاوت دارد. خوشبختانه ظرفیت‌های گردشگری طبیعی در این جزایر بالا است که این تفریحات هزینه‌ای ندارند. هزینه‌ها در جزیره گران کاناریا در مقایسه با سایر جزیره‌ها کمی مناسب‌تر هستند و به همین دلیل استقبال زیادی از سفر به این جزیره نیز می‌شود.

از دیگر هزینه‌های متعارف در سفر به جزایر قناری می‌توان به هزینه‌های ویزا، تفریحات اضافه و تورهای گشت هتل‌ها اشاره کرد. دریافت سیم کارت در مقصد برای استفاده از اینترنت همراه نیز هزینه‌های جداگانه دارد.

نکات مهم در سفر به جزایر قناری

خانه های ساحلی در جوار کوهستان های جزایر قناری

منبع عکس: سایت shermans travel، عکاس نامشخص

برای سفر به مقاصد خارجی به‌خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آشنایی با برخی قوانین و نکات برای برنامه‌ریزی در زمان مناسب ضروری است. در ادامه به بررسی مهمترین نکات در سفر به جزایر قناری می‌پردازیم.

 • به‌رغم موقعیت جغرافیایی جزایر قناری، این جزایر بخشی از خاک اسپانیا محسوب می‌شوند و این کشور در محدوده اتحادیه اروپا قرار دارد؛ پس برای سفر به جزایر قناری به ویزای شینگن نیاز دارید که برای دریافت آن باید برنامه‌ریزی زمانی مناسب داشته باشید.
 • بهترین گزینه برای درخواست ویزا، ویزای تویستی برای بازدید از کشور اسپانیا است.
 • برای دریافت ویزا باید مدارک لازم مانند، گذرنامه، شناسنامه، گردش حساب بانکی، بلیط هواپیمای رفت و برگشت، مدارک رزرو هتل، سند ملکی و بیمه مسافرتی داشته باشید. گذرنامه شما نیز باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • با توجه به زمان سفر خود و استعلام از شرایط آب و هوایی، لباس و وسایل شخصی مناسب همراه ببرید.
 • اگر تمایل به اجاره ماشین در جزایر قناری دارید، گواهینامه بین‌المللی را پیش از سفر دریافت کنید.
 • پلیس اسپانیا نظارت کاملی بر ورود و خروج گردشگران خارجی در فرودگاه‌ها دارد و با حساسیت کامل بار مسافران را بررسی می‌کند.
 • پس از رسیدن به مقصد گذرنامه، مدارک شناسایی و وسایل ارزشمند خود را به صندوق امانت هتل بسپارید.
 • برای حمل و نقل تنها از تاکسی‌های معتبر با آرم مشخص استفاده کنید.
 • در جزایر قناری برای شنا و آبتنی سواحل شلوغ‌تر با حضور غریق نجات‌ها را انتخاب کنید.
 • برای استفاده از تورهای تفریحی ساحلی و گشت طبیعت، حتما از هتل محل اقامت و شرکت‌های گردشگری مختلف استعلام قیمت بگیرید، سپس تور مورد نظر خود را بخرید.
 • کرم‌های ضدآفتاب را فراموش نکنید.
 • آب لوله کشی در جزایر قناری آشامیدنی است؛ اما برای احتیاط بیشتر بهتر است از آب‌های معدنی بنوشید.
 • تمام ساعت‌های شبانه‌روز زندگی در جزایر قناری جریان دارد؛ اما برای تردد شبانه نقاط شلوغ را انتخاب کنید.
 • رایج‌ترین غذاها در رستوران‌های جزایر قناری انواع ماهی‌ها و خوراک‌های دریایی هستند. پیش از سفر حتما آشنایی نسبی با غذاهای محلی پیدا کنید تا در انتخاب غذای باب میل خود به مشکل برخورد نکنید.

و در آخر بد نیست بدانید که جزایر قناری آتشفشانی هستند و این مجموعه دو پایتخت دارد. فاصله جزایر قناری تا آفریقا به مراتب کوتاهتر تا اسپانیا است و چند میلیون گردشگر خارجی در طول سال به این جزایر سفر می‌کنند. این جزایر یکی از معدود خانه‌های لاک‌پشت‌های غول‌آسای اقیانوس اطلس به شمار می‌روند که گونه‌ای رو به انقراض هستند.

خانه های سفید و نارنجی در نزدیکی سواحل جزایر قناری

منبع عکس: european best destinations، عکاس نامشخص

ورزش «کشتی قناری» یا «کشتی لوچا» تفریحی پرطرفدار در این منطقه به شمار می‌رود و در جشنواره‌های مختلف نیز مسابقه‌هایی در این زمینه برگزار می‌شوند. «موخو» نام سس مخصوص بومیان جزایر قناری است که رنگ نارنجی، قرمز یا سبز دارد. این سس با ادویه فراوان و انواع سبزیجات محلی تهیه می‌شود و همراه با بسیاری از غذاهای محلی آن را سرو می‌کنند.‏

در این مقاله به معرفی جزایر قناری در اسپانیا و جاذبه‌های طبیعی و تفریحات رایج در آن‌ها پرداختیم. تجربه‌های خود از سفر به این منطقه یا جاذبه‌های شبیه به جزایر قناری در سراسر جهان را با ما و دیگر کاربران کجارو در میان بگذارید تا ما نیز از تجربه‌های ارزشمند شما استفاده کنیم.

پرسش‌های متداول

جزایر قناری کجاست؟

جزایر قناری در فاصله بیش از ۱۵۰۰ کیلومتری از جنوب غربی اسپانیا و در آب‌های اقیانوس اطلس قرار دارند. این جزایر یکی از مناطق خودمختار اسپانیا به شمار می‌روند.

دلیل شهرت جزایر قناری چیست؟

آب و هوای عالی، سواحل آفتابی و زیبا، جنگل‌های سرسبز، حیات وحش متنوع و زیبایی‌های گسترده طبیعی از دلایل شهرت جزایر قناری و محبوبیت این مناطق میان گردشگران و جهانگردان هستند.

بهترین زمان سفر به جزایر قناری کدام  فصل است؟

با توجه به اقلیم گرمسیر جزایر قناری، فصل‌های بهار و پاییز بهترین زمان‌ها برای سفر به این منطقه هستند، اما این جزایر در تمام طول سال از گردشگران داخلی و خارجی میزبانی می‌کنند.

هزینه سفر به جزایر قناری چقدر است؟

هزینه سفر به جزایر قناری از ایران، در پاییز سال ۱۴۰۰ شمسی برای هر بلیط هواپیما از حدود ۱۸ میلیون تومان آغاز می‌شود. هزینه اقامت، خورد و خوراک و تفریح در این جزایر نیز برای هر نفر در یک روز از ۱۰۰ یورو به بالا است.

نویسنده: مینا بهزادی‌منش

مطالب مرتبط:

منبع zoraq wikipedia

دیدگاه