نکاتی مفید برای سفر به دور دنیا

رامین پرورده
رامین پرورده پنجشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
نکاتی مفید برای سفر به دور دنیا

سفر همیشه هیجان خاصی دارد به ویژه اگر خارج از کشور یا به دور دنیا باشد. البته امکان سفر به دور دنیا برای همه مردم فراهم نمی‌شود اما تعداد معدودی که فرصت چنین مسافرتی را پیدا می‌کنند لازم است نکاتی درباره این نوع سفر بدانند. با کجارو همراه باشید تا نکاتی مفید برای سفر به دور دنیا را بازگو کنیم.

تمامی سفر‌دوستان مشتاق آن هستند تا روزی بتوانند به دور دنیا سفر کنند. سفر به دور دنیا، تجربه‌ای جذاب است که حس افتخار را برای مسافر به ارمغان می‌آورد.

عکس تیتر

دیدن و تجربه کردن نقاط مختلف کره‌زمین و تفاوت‌های آنها، احساس خوش آیندی را برایتان به ارمغان می آورد و شما را مشتاق میدارد تا این احساس را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید، و سفر خود را برای آنها بازگو کنید. اما باید بدانیم که، برنامه‌ریزی چنین سفر طولانی علاوه بر هیجان‌انگیز بودن، کاری دشوار است. از طرفی مسافر خرسند از سفر پیش‌رو خواهد‌بود، اما از طرف دیگر دچار استرس سفر و سردرگمی فرآیند برنامه‌ریزی می‌شود. 

با کجارو همراه باشید تا در ادامه مطلب با نکات کلیدی و مفید برای برنامه ریزی سفر دور دنیای خود آشنا شوید.

برنامه ریزی سفر به دور دنیا :

برنامه‌ریزی سفر به دور دنیا به علت وجود قاره‌ها، کشورها و مکان‌های گوناگون فرآیندی مشکل و پیچیده به نظر میرسد. افراد کمی هستند که مایلند این گونه سفر‌ها را به صورت فردی و مستقل شروع کنند، ولی پیشنهاد ما این است که  برای برنامه‌ریزی بهتر و اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز، با هماهنگی یک آژانس مسافرتی معتبر و یک لیدر مجرب به این گونه سفر‌ها بپردازید.

در اینجا به چگونگی برنامه ریزی یک تور جهانی می پردازیم:

رزرو بلیط هواپیما :

سفرکردن به دور دنیا قطعا گران‌تر از سفرکردن به یک کشور و یا منطقه‌ای خاص است. به همین دلیل، صرفه‌جویی در هزینه ها و ذخیره کردن پول در مراحل اول برنامه‌ریزی سفر که شامل رزرو بلیط هواپیما است نیز،  امری مهم و حائز اهمیت است.

درحالی که آژانس‌های مسافرتی قادر به اراعه بهترین گزینه‌های ممکن در این زمینه هستند، شما نیز باید دست به کار شوید و به صورت مستقل به دنبال تهیه بلیط باشید، به این صورت میتوانید بهترین گزینه را بیابید.  جستجو در اینترنت قطعا بهترین روش ممکن است و سوال کردن و کمک گرفتن از افرادی که قبلا به سفر های دور دنیا رفته‌اند نیز میتواند مفید باشد.

حتی اگر تصمیم دارید به صورت آنلاین و از طریق اینترنت بلیط هواپیمای خود را تهیه کنید، بهتر است از وبسایت‌های مشهور و معتبری نظیر : Expedia, Orbitz, Travelocit و غیره، این کار را انجام دهید.

اگر با پیشنهاد بسیار ارزان قیمتی در یک وبسایت مواجه شدید، زیاد شگفت‌زده نشوید و قیمت‌ها را با وبسایت‌های دیگر مقایسه کنید و پس از مقایسه‌ها، بهترین گزینه‌ای که مناسب نیاز شما است را تهیه کنید.

توجه : فراموش نکنید که باید هزینه‌های جانبی لحاظ نشده نظیر مالیات، هزینه سوخت هواپیما، چمدان اضافی و غیره را در نظر بگیرید، چرا که ممکن است این هزینه‌ها مبلغ زیادی به هزینه اولیه بلیط هواپیما بیفزاید.

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در سراسر دنیا به صورت متحد با هم  بلیط تور‌های سفر به دور دنیا را به صورت ارزانتر و مقرون به صرفه‌تر ارائه می کنند. این شیوه اقتصادی‌ترین صورت سفر به دور‌دنیا میباشد. این بدین معناست که شما تنها با تهیه یک بلیط از یک شرکت هواپیمایی تحت پوشش این اتحاد، میتوانید تور سفر به دور‌دنیای خود را آغاز کنید. برای مثال اتحادیه ستاره، شامل ۲۷ شرکت هواپیمایی گوناگون است که برای ۱۸۵ کشور جهان و ۱۱۸۵ فرودگاه متفاوت پرواز دارد.

توجه: با وجود این‌که تهیه کردن بلیط هواپیما توسط اتحادیه‌های خطوط مسافرتی هوایی از اقتصادی ترین راههای سفر به دور دنیا است، مقررات خاصی نیز در این مسیر باید رعایت شود.

نکته اول این است که شروع و پایان سفر شما باید از یک کشور باشد. برای مثال اگر شروع حرکت سفر شما از کشور ایران انجام می پذیرد، پایان سفر شما نیز باید به ایران ختم شود، نه به کشور دیگری. علاوه بر این، جهت حرکت شما تنها باید در یک جهت جهانی باشد ( شرق به غرب و یا بر عکس ) و اگر در میان مسیر جهت حرکت خود را تغییر دهید، بلیط هواپیمای شما به صورت اتوماتیک باطل میشود. همچنین تمام پرواز‌های شما باید به درستی قبل از خروج از کشور رزرو شده باشد.

مدت زمان سفر :

این موضوع مستقیما به خود شما بستگی‌دارد که چند روز را مایل هستید به سفر خود اختصاص دهید. اما بهتر است به منظور مقابله با پدیده‌های احتمالی نظیر تاخیر در پرواز، مختل شدن پرواز و یا بلایای طبیعی و تغییرات آب‌و‌هوایی، زمان بندی انعطاف‌پذیری را برای خود در نظر بگیرید.

به طور ایده‌آل، اعتبار بلیط هواپیمای تور شما باید از ۱۰ روز تا ۱ سال باشد. بنابراین، با توجه به زمانی که در اختیار دارید میتوانید به سفر خود سرعت بخشید و یا از وقت شیرین خود برای کشف‌کردن و دیدن مکان‌های متفاوت استفاده کنید.

توجه: بهتر است در رابطه با مدت زمان سفر با شرکت مسافرتی خود مشورت کنید تا آنها بتوانند برنامه‌ریزی بهتری به شما ارائه دهند.

چه وقت سفر کنیم :

آب‌ و ‌هوای کشور‌های مقصد، اصلی‌ترین نکته‌ای است که در هنگام برنامه‌ریزی تور سفر به دور دنیا باید به آن توجه کنید. هرچند این در حالیست که شما به چندین کشور با آب و هوا های متفاوتی سفر خواهید کرد که برخی از این آب و هوا ها برای شما مطلوب خواهد بود و برخی نامطلوب، اما شما باید برای رویارویی با تمامی آنها خود را اماده کنید.

سعی کنید قبل از شروع سفر مشخص کنید به چه چیزهایی بیشتر علاقه دارید تا زمان‌های مناسبی به آنها اختصاص دهید. برای مثال اگر به غواصی در استرالیای غربی علاقه‌مند هستید، باید به صورتی برنامه‌ریزی کنید تا بین ماه‌های فروردین تا تیر که بهترین زمان برای این کار است در آنجا باشید، و یا اگر علاقه‌مند به کوهنوردی در کوه‌های هیمالیا هستید، اطمینان به عمل آورید تا در فصل باد‌های موسمی و بارش در آن مکان حضور نیابید.

توجه: اگر بتوانید کشور‌های مورد نظرتان را محدود‌تر کنید و برای بازدید از کشور‌هایی که برایتان از اولویت بیشتری برخوردارند برنامه‌ریزی کنید، میتوانید در زمان مناسب در محل مورد نظرتان حضور یابید. هرچند، ممکن است که در مسیر سفر خود به ناچار به کشور‌هایی بروید که زمان مناسبی برای سفر به آنها نبوده است اما همین موضوع میتواند مزایای غیر منتظره‌ای را برای شما به ارمغان بیاورد. مزایایی نظیر عدم مواجه شدن با سیل عظیم جهانگردان دیگر و شلوغی خیابانها، ارزانتر‌شدن قیمت هتل‌ها و غیره.

عکس دوم

برنامه ریزی سفر : 

بودجه شما مهمترین پارامتر برای برنامه‌ریزی سفرتان است، پس باید دقت داشته باشید تا هنگام برنامه‌ریزی در هر مرحله بودجه مورد نظرتان را کنار بگذارید تا در هنگام سفر با مشکل روبه رو نشوید.

اگر با بودجه کمی مایل به سفر به دور دنیا هستید، باید بلیط هایی را تهیه کنید که ارزان‌قیمت تر بوده و تعداد محدود‌تری از شهر های مهم و بزرگ جهان را در بر دارد. شهرهایی نظیر لندن، پاریس، لس آنجلس، سیدنی و غیره. اما این موضوع باعث میشود تا سفر شما محدود به شهرهای مهم و معروف کشور های گونانون شود و شما از جستجوی کامل کشور ها محروم خواهید شد.

اگر بودجه شما محدود است باید به این نکته هم توجه داشته باشید که سفر خود را به صورتی برنامهریزی کنید تا بیشتر زمان خود را درکشورهای ارزانتر سپری کنید. برای مثال، تلاش کنید تا زمان بیشتری را در جنوب‌شرقی آسیا سپری کنید چرا که از شمال آمریکا و یا غرب اروپا بسیار ارزان‌تر است.

اما اگر محدودیت بودجه ندارید، میتوانید کشور‌های بیشتری را با نظر و سلیقه خود به تور سفرتان اضافه کنید.

توجه: نکته مهمی که باید همیشه به یاد داشته باشید هزینه بسیار زیاد مسافرت هوایی از نقطه‌ای به نقطه دیگر، حتی پرواز‌های درون مرزی است. پس سعی کنید تا برای سفر خود تا جایی که ممکن است از راه‌های زمینی و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

توجه: با آژانس مسافرتی خود راجع به بودجه و برنامه مورد نظرتان مشورت کنید، چرا که آنها میتوانند کشورهایی را از بین کشور‌های مورد نظر شما انتخاب کنند که با بودجه شما همخوانی بیشتری دارد.

کجا بمانیم :

اگر با یک آژانس مسافرتی سفر میکنید و تور سفر دور دنیای خود را تهیه کرده اید، محل سکونت شما نیز در تور شما گنجانده شده است. در این صورت نگران محل سکونت خود نباشید چرا که آژانس مسافرتی شما اقدامات لازم را انجام میدهد.

اما اگر به صورت مستقل قصد سفر به دور دنیا را دارید باید فکر محل اسکان خود باشید. توجه داشته باشید که محل سکونت خود را قبل از شروع سفر رزرو کنید.

اگر مشکل بودجه ندارید میتوانید هر‌جایی را برای ماندن انتخاب کنید. اما بهتر است تا جاهای متفاوتی را امتحان کنید تا با فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه بهتر آشنا شوید. این کار ممکن است به هزینه‌های شما بیافزاید اما تجربه‌های جدیدی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

کسانی که با بودجه محدود‌تری سفر میکنند نیز نباید نگران باشند چرا که در سراسر جهان محل‌هایی ارزان قیمت تر  نظیر هتل های زنجیره ای (تون هتل)، مسافر خانه ها و غیره برای گردشگران وجود دارد.

به یاد داشته باشید که اگر در فصل مناسبی به یک کشور سفر نکنید، همان‌طور که قبل‌تر بیان شد شما از مزایای غیر منتظره‌ای بهره‌مند خواهید شد. برای مثال میتوانید هتل‌های بهتر و مرغوب‌تری را با امکانات بیشتر و با قیمت ارزانتر تهیه کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر در فصل شلوغ گردشگری به کشوری سفر کنید، و یا برنامه سفر خود را تغییر دهید و بخواهید یک یا چند شب را در شهری دیگر سپری کنید و یا از قبل محل سکونت خود را تهیه نکرده باشید، شما مجبور به پرداخت هزینه بسیار زیادی برای محل اسکان خود ( چه بسا محلی نا مناسب ) خواهید شد، مخصوصا در مواقعی که بیشتر هتل‌ها پر باشند.

توجه: فرقی ندارد در آخر کجا را برای ماندن انتخاب میکنید اما حتما امنیت خود را در نظر بگیرید. در سفر، هر کشور محلی کاملا جدید برای شما محسوب میشود، بنابراین پرس‌ ‌‌و جو کنید و قبل از رزرو محل سکونت تحقیقات لازم را در زمینه امنیت آنجا  انجام دهید .

بسته بندی وسایل :

تا جایی که میتوانید سبک سفر کنید. وسایلی را به همراه داشته‌باشید که مطمئن هستید به آنها نیاز پیدا خواهید کرد و از اهمیت زیادی برخوردارند. وسایلی را که نیاز زیادی به آنها ندارید و یا وسایلی که در سراسر دنیا قابل دسترس و تهیه هستند را با خود به سفر نبرید.

تمامی داروهای ضروری خود را به همراه نسخه پزشک همراه داشته باشید. به علاوه، مدارک سلامت خود را نیز به همراه داشته باشید تا در صورت‌نیاز از آنها استفاده کنید.

از بردن لباس‌های زیاد و غیر‌ضروری به سفر خو‌د‌داری کنید، چرا که شما مجبورید لباس های گرم و بارانی به همراه داشته باشید که اینها به خودی خود باعث سنگینی چمدانتان میشوند. به یاد داشته باشید که در هر کجا که امکان داشت از خشک شویی استفاده کنید که لباسهایتان در جای جای سفر تمیز و قابل استفاده باشند.

لوازمی نظیر یک جفت کفش اضافه، محافظ حشره، چتر، شارژر‌های وسایل متفاوت، پول نقد، وسایل کمک‌های اولیه، عینک اضافه و غیره، لوازمی هستند که امکان فراموش شدن انها زیاد است. توجه داشته باشید که این وسایل را حتما با خود به همراه داشته باشید.

در آخر به یاد داشته باشید که تمام مدارک مورد نیاز سفر از قبیل پاسپورت، ویزا، بیمه سفر، گواهینامه بین المللی ( در صورت وجود) و غیره را به همراه داشته باشید. برای پیشگیری از هر اتفاقی، شما میتوانید از این مدارک فتوکپی‌هایی نیز تهیه و در صورت امکان آنها را برابر با اصل کنید.

سفر کردن با کشتی کروز :

شما میتوانید به جای سفر‌کردن به صورت هوایی برای گردش دور دنیا از کروز‌ها نیز استفاده کنید. از آنجایی که استفاده از کروز به روشی مرسوم برای سفر‌کردن به دور دنیا تبدیل شده است، شما نیز میتوانید با استفاده از این روش به بسیاری از کشور‌ها سفر کرده و در برخی از بنادر بزرگ و زیبای جهان توقف کنید. نکته حائز اهمیت این شیوه از سفر کردن این است که به علت سرعت کمتر کروز نسبت به هواپیما، زمان بیشتری طول میکشد تا شما از کشوری به کشور دیگری بروید. با این اوصاف اگر به سفر دریایی نیز علاقه‌مند هستید، استفاده از کروز برای سفر به دور دنیا از بهترین و به یاد ماندنی ترین تجربیات زندگی‌تان خواهد بود.

پس سفر خود به دور دنیا را آغاز کنید و رویایتان را به حقیقت بپیوندید.

منبع: ‌buzzle

مطالب مرتبط:

دیدگاه