آموزش رجیستری گوشی مسافری؛ از صفر تا صد

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی سه شنبه، ۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۰۶
آموزش رجیستری گوشی مسافری؛ از صفر تا صد

مسافران در هنگام ورود به کشور می‌توانند با رجیستری گوشی مسافری، مجوز استفاده از سیم‌کارت‌های ایران را دریافت کنند.

طرح رجیستری به‌منظور شناسنامه‌دار کردن گوشی‌های تلفن همراه و جلوگیری از ورود غیرقانونی و قاچاق آن‌ها به کشور، در سال ۱۳۹۶ کلید خورد. به موجب این طرح، کلیه دستگاه‌های تلفن همراه باید رجیستر شوند؛ از جمله گوشی‌هایی که مسافران با خود وارد کشور می‌کنند.

گوشی شما پس از رجیستری، در شبکه مخابراتی کشور شناسایی می‌شود و می‌توانید از سیم‌کارت و کلیه امکانات آن مانند اینترنت، تماس و پیامک استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با رجیستری گوشی مسافری،‌ ادامه این مقاله را از دست ندهید.

از رجیستری گوشی مسافری بیشتر بدانید:

رجیستری گوشی مسافری

از آنجا که قاچاق گوشی‌های هوشمند، ضرر زیادی به اقتصاد کشور وارد می‌کرد، طرح رجیستری از ۱۴ آذر سال ۱۳۹۶ به‌طور رسمی اجرا شد تا مانع از ثبت اطلاعات گوشی‌های قاچاق و تقلبی در سامانه‌ای جامع و ارائه خدمات به آن‌ها شود.

سایت سامانه همتا برای رجیستری گوشی مسافری، منبع عکس: hamtainfo.ntsw.ir، عکاس: نامشخص

منبع عکس: hamtainfo.ntsw.ir، عکاس: نامشخص

برای استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی و خدمات اپراتورهای مخابراتی در کشور، رجیستری گوشی هوشمند الزامی است. این فرایند به ثبت کد «IMEI» متعلق به گوشی، مدل تلفن،‌ اطلاعات هویتی و... در سامانه‌ای به نام «همتا» اطلاق می‌شود. هر تلفن همراه، شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) خاص خود را دارد که از طریق این کد در شبکه مخابراتی ایران قابل ردیابی است. کد مزبور را می‌توانید روی جعبه یا پشت باتری تلفن مشاهده کنید یا با شماره‌گیری #06#* از آن مطلع شوید. کلیه تلفن‌های همراه با مدل و برند معتبر، به‌جز آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن، امکان ثبت در سامانه همتا را دارند.

هنگام روشن‌کردن گوشی‌های رجیسترنشده با سیم‌کارت، پیامی از سامانه همتا مبنی بر عدم ثبت رسمی گوشی و ضرورت رجیستری فوری آن دریافت خواهید کرد. برای حفظ دسترسی به خدمات سیم‌کارت (تماس، پیامک، اینترنت و…)، باید پس از دریافت پیام هشدار، گوشی خود را رجیستر کنید. مهلت رجیستری گوشی مسافری به‌مدت ۳۰ روز است که از زمان ورود به کشور محاسبه می‌شود. پس از ثبت و فعال‌سازی تلفن در سامانه همتا، رجیستر گوشی برای همیشه اعتبار خواهد داشت. در صورت عدم رجیستری همچنان امکان استفاده از وای‌فای، دانلود برنامه و بازی را با تلفن خود دارید و صرفا با محدودیت‌های خدمات سیم کارت مواجه خواهید بود.

صفحه رجیستری گوشی مسافری در سامانه همتا، منبع عکس: hamtainfo.ntsw.ir، عکاس: نامشخص

منبع عکس: hamtainfo.ntsw.ir، عکاس: نامشخص

در تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رجیستری گوشی مسافری از نیمه مهرماه ۱۳۹۹ خورشیدی فقط به‌صورت حضوری در زمان ورود به کشور و در مبادی ورودی گمرک فرودگاه انجام می‌شد که باعث ایجاد صف‌های طولانی، معطلی و نارضایتی مسافران شده بود. تغییر این روند در اواخر آذر ۱۳۹۹ تصویب و از اول دی ۱۳۹۹ اجرایی شد؛ به‌گونه‌ای که رجیستری گوشی عمدتا به‌صورت غیرحضوری، با انجام استعلام‌ سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از درگاه‌‌های ورودی گمرگ انجام می‌شد.

برای بهبود روند رجیستری گوشی مسافری و معطلی کمتر مسافران، از مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی، تنها احراز هویت شخص مسافر و گوشی تلفن او در مبادی ورودی توسط گمرک انجام می‌شود. سایر مراحل رجیستری که شامل واردکردن کد IMEI، نوع دستگاه، برند، مدل و مشخصات فنی، اطلاعات هویتی مسافر و پرداخت عوارض گمرکی در سایت گمرک است، به‌شکل کاملا غیرحضوری و در فرصت یک ماه پس از تاریخ ورود مسافر به کشور صورت می‌گیرد. این موضوع برای رجیستری تبلت یا هر دستگاه سیم‌کارت‌خوری صدق می‌کند.

هزینه رجیستری گوشی مسافری با پاسپورت

گمرگ جمهوری اسلامی ایران، هزینه رجیستری گوشی مسافری را بر اساس قیمت دلاری تلفن تعیین می‌کند. بر اساس تماسی که کجارو با پشتیبانی سامانه‌های گمرک ایران به شماره تلفن ۴۳۸۹۱-۰۲۱ انجام داد، در سال ۱۴۰۳ برای مدل‌های تلفن با قیمت زیر ۶۰۰ دلار باید معادل ۱۸ درصد قیمت آن را بپردازید و برای گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، ۴۲ درصد قیمت تلفن از شما دریافت می‌شود. برای رجیستری گوشی مسافری باید پاسپورت معتبر داشته باشید و این امکان فقط یک بار در سال برای هر پاسپورت وجود دارد.

سامانه همتا رجیستری گوشی مسافری

سامانه همتا که با نام کامل «سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی همتا» شناخته می‌شود، پایگاهی داده‌ای برای رجیستری گوشی همراه (ثبت دستگاه‌های مجهز به سیم کارت) است.

طراحی سامانه همتا برای رجیستری گوشی مسافری، منبع عکس: parsertebatco.com، طراح: نامشخص

منبع عکس: parsertebatco.com، طراح: نامشخص

برای استفاده از سامانه همتا به سایت سامانه همتا یا اپلیکشین همتا (نسخه اندروید و iOS) مراجعه کنید. کد دستوری #۷۷۷۷* نیز گزینه دیگر پیش روی شما برای ارتباط با سامانه همتا است. برای اطلاع از آموزش‌های مرتبط با رجیستری گوشی مسافری می‌توانید از سامانه اطلاع‌رسانی همتا استفاده کنید. همچنین، سامانه ۱۲۴ و مرکز تماس ۰۹۶۳۶۶ برای اعلام شکایت یا پیگیری مشکلات در دسترس قرار دارند.

گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شوند، به‌دلیل عدم پرداخت هزینه ثبت IMEI در گمرک فاقد کد رجیستری هستند. در نتیجه، به‌عنوان خریدار این گوشی‌ها برای استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی و خدمات اپراتورها باید نسبت به رجیستری گوشی خود اقدام کنید. خوشبختانه، سایت همتا آموزش تصویری جامعی در این زمینه دارد که با کمک آن می‌توانید صفر تا ۱۰۰ رجیستری را انجام دهید.

هزینه رجیستری گوشی دست دوم

هزینه رجیستری گوشی دست‌دوم در مبادی ورودی کشور مشابه گوشی‌های نوی مسافری محاسبه می‌شود و دست‌دوم بودن آن تاثیری در کاهش هزینه ندارد. بنابراین، برای تلفن همراه دست‌دوم با قیمت بالاتر از ۶۰۰ دلار باید ۴۲ درصد و برای تلفن با قیمت پایین‌تر از ۶۰۰ دلار باید ۱۸ درصد قیمت آن را برای رجیستری بپردازید.

طراحی سامانه همتا برای رجیستری گوشی مسافری روی صفحه موبایل، منبع عکس: meghdadit.com، عکاس: نامشخص

منبع عکس: meghdadit.com، عکاس: نامشخص

تاکنون تجربه رجیستری گوشی مسافری داشته‌اید؟ به نظر شما چالش‌ها و مشکلات این طرح چیست؟ حتما همراهان کجارو را در جریان دیدگاه ارزشمند خود قرار دهید.

منبع عکس کاور: shoplt.joshuadlogan.com، عکاس: نامشخص

پرسش‌های متداول

هزینه رجیستری گوشی مسافری چقدر است؟

در سال ۱۴۰۳ برای مدل‌های تلفن با قیمت زیر ۶۰۰ دلار باید معادل ۱۸ درصد قیمت آن را بپردازید و برای گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، ۴۲ درصد قیمت تلفن از شما دریافت می‌شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه