چطور از ماسک اکسیژن در سفرهای هوایی استفاده کنیم؟

عاطفه کماسی
عاطفه کماسی جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
چطور از ماسک اکسیژن در سفرهای هوایی استفاده کنیم؟

تا چه حد به نکات امنیتی پیش از پرواز توجه می‌کنید؟ آیا می‌دانید در شرایط اضطراری چطور باید از ماسک اکسیژن استفاده کرد؟

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ به‌روزرسانی شده است.

نکات مربوط به سفرهای هوایی تنها به خرید بلیط هواپیما ختم نمی‌شود. شما تا زمانی که به مقصد می‌رسید، باید نکات بسیاری را در نظر بگیرید و رعایت کنید. از جمله‌ این نکات مهم مسائل مربوط به امنیت در هواپیما نحوه استفاده از ماسک اکسیژن است که پیش از پرواز به مسافران آموزش داده می‌شود. 

افزایش ارتفاع از سطح زمین هم‌زمان باعث کاهش فشار و دمای هوا می‌شود که این روند موجب می‌شود تا غلظت هوا نیز کم شود و در نتیجه، فشار اکسیژن موجود در جو برای تأمین نیاز بدن انسان کافی نخواهد بود. ازاین‌رو، در کلیه هواپیماها بالای سر هر مسافر ماسک اکسیژنی برای استفاده از در موقعیت‌های حساس تعبیه شده است. حال سؤال پیش آمده این است که این ماسک در کدام موقعیت‌ها و چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد؟

ماسک اکسیژن فعال شده در مواقع اضطراری

اتفاق وحشتناک و غم‌انگیزی که در یکی از پروازهای  ساوت‌وست ایرلاینز (یکی از شرکت‌های هواپیمایی آمریکا) اتفاق افتاد، یک زنگ خطر ناراحت‌کننده برای توجه به دستورالعمل‌های مربوط به امنیت پیش از پرواز است. در این اتفاق یکی از مسافران جان خود را از دست داد. به‌جز چند جراحت سطحی، دیگر مسافران کاملا سالم بودند و پس از اتفاق، به آن‌ها شیوه استفاده از ماسک اکسیژن آموزش داده شد.

ماسک را به طرف خود بکشید و آن را روی دهان و بینی‌تان قرار دهید. بند لاستیکی را محکم کنید و به‌طور طبیعی نفس بکشید

بسیاری از مسافران نمی‌دانستند چطور از ماسک استفاده کنند و همین باعث به خطر افتادن سلامت آن‌ها شده بود. اینکه در مواقع اضطراری به خاطر داشته باشید باید چه کاری را انجام دهید، واقعا سخت است و همین امر هم باعث می‌شود که توجه به آموزش‌های پیش از پرواز از اهمیت بالایی برخوردار باشند.

هزاران کیلومتر بالاتر از سطح زمین، هوا رقیق‌تر است (فشار هوا کمتر است) و اکسیژن کمتری نیز وجود دارد؛ بنابراین، در کابین‌های هواپیما از سیستم‌های تنظیم فشار هوا استفاده می‌شود تا به مسافران در تنفس کمک کند. موتور پرواز ساوت‌وست فلایت در ارتفاع ۱۰ کیلومتری دچار نقص می‌شود و باعث شکسته شدن یکی از پنجره‌ها و آسیب دیدن بدنه هواپیما می‌شود. همچنین، فشار هوای داخل هواپیما افت می‌کند و ماسک‌ها از جای خود جدا می‌شوند.

ماسک اکسیژن هواپیما

اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور شدید از ماسک اکسیژن استفاده کنید، حتما به یاد داشته باشید که هم بینی و هم دهان خود را بپوشانید و بند لاستیکی را محکم کنید. لازم نیست که ماسک حتما اندازه صورت شما باشد تا اکسیژن مورد نیاز را فراهم کند. حتی اگر ماسک برای شما کوچک یا بزرگ بود، با این شیوه اکسیژن لازم برای شما فراهم می‌شود.

استفاده از ماسک اکسیژن پدر شرایط خاص

بر اساس FAA (اداره هوانوردی فدرال)، ماسک‌ها می‌توانند اکسیژن لازم برای مسافران را در ارتفاع ۱۲ کیلومتری تأمین کنند. البته این تنها در صورتی صحیح است که به‌درستی استفاده شوند. نفس کشیدن تنها از راه دهان، می‌تواند باعث نرسیدن اکسیژن کافی به ریه‌های شما شود.

این‌طور به قضیه نگاه کنید:

زمانی که نفس‌هایتان تند و کوتاه می‌شود، اولین چیزی که به شما گفته می‌شود، این است که به‌آرامی و از راه بینی نفس بکشید.

در واقع، بینی مهم‌ترین و مستقیم‌ترین راه به ریه‌ها است. نفس کشیدن از راه بینی فشار هوای بیشتری تولید می‌کند و زمان بیشتری به ریه‌ها می‌دهد تا اکسیژن هوا را استخراج کنند. نفس کشیدن با دهان کارایی چندانی ندارد و می‌تواند باعث نفس‌نفس زدن شود و آن را تشدید کند. خوشبختانه، لازم نیست که از مهارت‌های مربوط به امنیت که پیش از پرواز توضیح می‌دهند، استفاده کنید؛ اما محض اطمینان، در سفر بعدی خود، به این نکات امنیتی توجه کنید.

با کمک موتور جست‌و‌جوی پرواز کجارو می‌توانید در هر بازه زمانی بلیط ارزان هواپیما به مقصدهای خارجی و داخلی را از طریق فروشنده‌های معتبر بلیط هواپیما جست‌و‌جو و به آسانی تهیه کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه