چطور برای سفر به جنگل، آماده شویم؟ (قسمت دوم)

حمیده کریمی
حمیده کریمی پنجشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
چطور برای سفر به جنگل، آماده شویم؟ (قسمت دوم)

در قسمت قبل با نکاتی در مورد آمادگی برای سفر به جنگل آشنا شدیم. در ادامه‌ی مقاله با وسایلی که همراه داشتن آنها در سفر، ضروری است آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

سفر به جنگل و اقامت در این محیط دیدنی و جذاب، می‌تواند سفری به یادماندنی باشد اما نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد. در قسمت قبلی مقاله با چند نکته در این مورد آشنا شدیم. در ادامه ابزارها و وسایلی راکه همراه داشتن آنها ضروری است، معرفی می‌کنیم.

در سفر به جنگل این ابزار و وسایل را همراه داشته باشید و به نکات زیر توجه کنید:

چاقو را فراموش نکنید. چاقو یک وسیله‌ی بسیار ضروری است. نیازی نیست چاقوهای بزرگی با خودتان ببرید که هم سنگین هستند و هم استفاده از آنها سخت است.

ابزارهای چندمنظوره نیز انتخاب خوبی برای همراه بردن در سفر هستند. انواع مختلفی از این ابزارها وجود دارند که تمامی ابزارهای مورد نیاز شما از جمله چاقو، تیغ، قیچی، انبردست و... را شامل می‌شوند. اما یک چاقوی کوچک با تیغ ثابت نیز انتخاب خوبی است.

سفر به جنگل

ابزارهای روشنایی همراه داشته باشید. زمانی که در تاریکی شب نیاز به انجام کاری داشته باشید، چراغ‌قوه‌های کوچک ال‌ای‌دی به کارتان خواهند آمد.

حتما ابزارهای جهت‌یابی از جمله قطب‌نما و در صورت امکان، یک نقشه همراه ببرید. جهت‌یابی در جنگل بسیار ضروری و البته سخت است چرا که از اطراف، بیش از چندقدمی خود را نمی‌توانید ببینید. اگر جریان رودها را دنبال کنید، این احتمال وجود دارد که بتوانید مسیر درست را پیدا کنید.

سفر به جنگل

دستمال سر همراه داشته باشید و آن را دور گردنتان بپیچید تا آن را از تابش آفتاب و گزش حشرات حفظ کنید.

سفر به جنگل

تمامی وسایل ضروری را پیش خود نگه دارید. برای حمل آنها از جیبتان استفاده کنید یا روی دوش بیاندازید. می‌توانید از کیت‌های بقا (survival kit) که در بازار موجود هستند استفاده کنید. این کیت‌ها بیشتر وسایل مورد نیاز شما را دارند. البته خودتان هم می‌توانید یک کیت بقا متناسب با نیازهایتان آماده کنید. حتما در این باره تحقیق کنید و فراموش نکنید که این وسایل زمانی به درد شما می‌خورند که آنها را پیش خود نگه ‌دارید و همه جا همراهتان ببرید.

سفر به جنگل

یک تارپولین سبک ضد‌آب با ابعاد ۷ در ۱۰ اینچ همراه داشته باشید. با استفاده از طناب می‌توانید سرپناهی برای خود درست کنید.

اگر کوله‌پشتی‌تان جا دارد یک بانوج (hammock) نیز همراهتان ببرید. این وسیله بهترین روش برای خوابیدن در جنگل است چرا که زمین جنگل معمولا خیس و پر از انواع حشرات است. با استفاده از بانوج و تارپولین می‌توانید یک جای امن و راحت برای خوابیدن مهیا کنید.

سفر به جنگل

اگر فقط تارپولین دارید و بارندگی نیست، با استفاده از طناب و تارپولین می‌توانید خودتان یک ننو یا بانوج بسازید. اگر کمی تلاش کنید می‌توانید با برگ‌های نخل و بامبو برای خودتان سقفی بسازید. در جنگل معمولا برگ‌های پهن و ویره‌ها یا بالارونده‌های گیاهان در شرایط مختلف به کارتان خواهند آمد. با کمی فکر و تلاش می‌توانید چیزهای زیادی برای امنیت و راحتی بیشترتان بسازید.

سفر به جنگل

مقداری طناب و ریسمان محکم همراه داشته باشید. این طناب‌ها ممکن است در شرایط مختلف به کارتان بیایند.

ظرفی برای نگهداری آب را فراموش نکنید.

سیم، یکی از وسایلی است که ممکن است برای تعمیرات، درست کردن تله یا ساخت چیزهای مختلف به آن نیاز پیدا کنید.

توری‌های پوشاننده‌ی سر و دافع مناسب برای حشرات همراه داشته باشید. یک پشه‌بند هم برای داشتن یک خواب راحت لازم است و هم از آن می‌توانید برای ماهی‌ گرفتن استفاده کنید.

قوطی‌های فلزی، هم می‌توانند نقش ظرف‌های مختلف را برای شما بازی کنند و هم در صورتی که بخواهید چیزی را خشک و دور از رطوبت نگه دارید می‌توانید از آنها استفاده کنید.

یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه شامل باند، چسب زخم، پمادهای آنتی‌بیوتیک، سوزن و نخ و... همراه داشته باشید.

یک جفت صندل داشته باشید و گاهی کفش‌های خود را دربیاورید تا پاهایتان هوایی بخورد.

صابون را فراموش نکنید.

تمیز باشید. این برای سلامتی جسمی و آرامش روانی شما بسیار ضروری است.

یک اجاق سفری کوچک همراه داشته باشید. این اجاق‌ها راحت و سبک هستند و در صورتی که نتوانید آتش روشن کنید به دردتان می‌خورند.

یک چراغ قوه‌ی بزرگ و باتری اضافه با خود ببرید.

طرز کار با جی‌پی‌اس را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید. محل شروع حرکت خود را مشخص کنید و دوباره به جای اول برگردید. کار با جی‌پی‌اس از قطب نما بسیار راحت‌تر است.

یک حوله‌ی سفری کوچک در کوله‌پشتی‌تان بگذارید.

یک کارد کوچک همراه داشته باشید و طرز استفاده‌ی صحیح و ایمن از آن را یاد بگیرید.

همراه داشتن لوازم ماهیگیری را فراموش نکنید.

تنباکو همراه داشته باشید حتی اگر اهل سیگار و قلیان نیستید از این ماده می‌توانید به عنوان دافع زالو استفاده کنید. قسمت نخی جورابتان را به جوشانده‌ی تنباکو آغشته کنید یا از آن در لباس‌های نخی استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که این کار، لباستان را آلوده می‌کند. زالوها علاقه‌ای به نیکوتین ندارند. بومی‌های ساکن در جنگل، تنباکو را روی پوستشان می‌مالند.

هشدار

در جنگل، حیوانات وحشی مختلفی وجود دارند اما اگر خوش‌شانس باشید با آنها مواجه نمی‌شوید. اگر مار دیدید آن را به حال خود رها کنید. بیشتر مارها زمانی نیش می‌زنند که احساس کنند مزاحم آنها شده‌اید یا سعی دارید آنها را بکشید یا بگیرید.

سفر به جنگل

مالاریا، چیکونگونیا و تب دنگی از بیماری‌هایی هستند که احتمال انتقال آنها در جنگل‌ها زیاد است. با پوشیدن لباس‌های مناسب نیز می‌توانید خودتان را از نیش حشرات ناقل بیماری‌های مختلف در امان نگه دارید.

قبل از سفر نیز می‌توانید واکسن‌های مورد نیاز برای پیشگیری از این بیماری‌ها را دریافت کنید.

مطالب مرتبط:

منبع wikihow

دیدگاه