ویزای آنلاین چیست؟

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا جمعه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۰
ویزای آنلاین چیست؟

ویزای الکترونیک یا ویزای آنلاین یکی از جدیدترین روش‌های صدور ویزا است که برای پیشگیری از ازدحام متقاضیان ویزا در سفارت‌‌خانه‌ها و اتلاف وقت ایجاد شده است.

نسخه پیشین این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۳۰ توسط سعیده خلیلی‌صفا به‌روزرسانی شده است.

نوبت دهی طولانی، نقص مدارک، انتظار در صف سفارت‌خانه‌ها و... از جمله مشکلاتی است که متقاضیان هر یک از انواع ویزا همواره با آن مواجه هستند. از این‌رو، در چند سال اخیر دولت‌ها تصمیم به تسهیل روند صدور ویزا کرده‌اند. تعدادی خدمات کنسولی خود را از طریق برون‌سپاری به دفاتر خدمات ویزا واگذار کرده‌ و تعدادی نیز روشی جدید به نام صدور ویزای آنلاین یا همان ویزای الکترونیک را برای کاهش مشکلات روند صدور برگزیده‌اند. نکته قابل توجه اینکه ایران نیز از جمله کشورهایی است که برای اتباع خارجی به‌صورت آنلاین ویزا صادر می‌کند.

در ادامه این مقاله از کجارو بیشتر درباره ویزای آنلاین، مزایا، شرایط و ضوابط صدور آن خواهیم پرداخت.

هر آنچه باید درباره ویزای آنلاین بدانید:

ویزای آنلاین چیست؟

ویزای آنلاین یا ویزای الکترونیک روشی جدید محسوب می‌شود که دولت‌ها به منظور تسهیل صدور روند ویزا و در راستای ترویج دولت الکترونیک (e-government) راه‌اندازی کرده‌اند.

با این روش نیازی به مراجعه حضوری به سفارت یا کنسولگری کشورها وجود ندارد و متقاضیان به راحتی می‌توانند به صورت اینترنتی درخواست خود را به مراجع قانونی ارسال، هزینه ویزا را پرداخت و در نهایت ویزای خود را دریافت کنند. کشورهای استرالیا، ترکیه، نیوزلند و گرجستان از جمله کشورهایی هستند که صدور ویزای الکترونیک را اجرایی کرده‌اند.

ویزای آنلاین چگونه صادر می‌شود؟

ویزای آنلاین که با نام‌‌های ویزای الکترونیک یا e-visa نیز شناخته می‌شود، مدرکی رسمی است که به موجب آن شهروندان خارجی می‌توانند وارد خاک کشورهای خارجی شوند. در واقع، این ویزا جایگزین ویزایی است که در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها یا مبادی ورودی کشورها (فرودگاه‌ها، مرزهای زمینی یا دریایی) صادر می‌شود. در این روش، متقاضیان برای دریافت ویزای الکترونیک باید با مراجعه به وب‌سایت سفارت یا سازمان مربوطه با ایجاد حساب کاربری تقاضای خود را ثبت کرده و پس از بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه ویزای درخواستی، ویزای خود را دریافت کنند.

ویزای آنلاین

هدف از ایجاد ویزای آنلاین چیست؟

یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی سیستم آنلاین برای صدور ویزا پیشگیری از ازدحام حضور متقاضیان ویزا در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و اتلاف وقت است که منجر به تسریع روند بررسی مدارک و صدور ویزا می‌شود. همچنین، با استفاده از سیستم آنلاین ویزا به دلیل بارگذاری تصویر مدارک، نیازی به تهیه کپی‌های متعدد از مدارک وجود ندارد.

مزایای ویزای آنلاین چیست؟

ویزای الکترونیکی یکی از سرویس‌های بسیار مشهور در زمینه e-tourism است که دارنده آن می‌تواند با ارائه یک کد یا شماره ویزا در مبادی ورودی مانند فرودگاه‌ها به همراه گذرنامه ویزای خود را در ترمینال ورودی دریافت کند؛ به این ترتیب، تعامل فیزیکی گردشگر با بخش‌های سرویس‌دهنده به حداقل رسیده و تمام فرآیند ورود گردشگر به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

ویزای آنلاین

آیا امکان هرگونه سوءاستفاده در ویزای آنلاین وجود دارد؟

یکی از راهکارهای امنیتی برای پیشگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی در فرآیند ثبت‌نام ویزای الکترونیک این است که متقاضی باید هزینه ویزا را با کارت بانکی/اعتباری خود پرداخت کند تا از این طریق ضریب صحت اطلاعات وارد شده بالا رود. علاوه بر این، تصویر کلیه مدارکی که توسط متقاضی بارگذاری می‌شوند، توسط مراجع ذی‌ربط بررسی و تائید اعتبار می‌شوند.

آیا ویزای الکترونیک برای کلیه کشورها قابل اجرا است؟

با توجه به اینکه برخی از کشورها از جمله کانادا و کشورهای عضو پیمان شینگن از متقاضیان ویزا اطلاعات بیومتریک دریافت می‌کنند، امکان اجرای کامل سیستم ویزادهی آنلاین به دلایل امنیتی و نیز عدم وجود زیرساخت‌های لازم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در برخی از کشورها وجود ندارد.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه